• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nje fosil zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh i gjetur ne Peru

Зngjεll

___________
Nje fosil i nje zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh eshte gjetur ne nje krahine te shkretetuar ne jug-lindje te Peru-se .

1384377291-un-fossile-d-oiseau-vieux-de-10-millions-d-annees.jpg

Kjo rrace , ku krahet jane nga 6 metra tegjera , ushqeheshin specialisht me peshk te oqeanit Paqesor . Ato e kane bere dukjen e tyre 50 milion vjet para , dhe jane zhdukur 2,5 milion vjetesh para eres sone per arsye te ndryshimit te klimes - shpjegon Mario Urbina , i muzeut historik natyral te Peru-se .

Shkencetaret kane zbuluar kafken e kesaj rrace ne Okukaje , ne krahinen e Ika , ku klima e thate ka lejuar te ruaj shume fosile .

" Kafka e ketij zogu , i familjes Pelagornithidae , eshte fosili me i plote i gjendur ne bote " - thote i gezuar Urbina
I pajisur me dhembe ne ekstremitetin e sqepit te tij , kafka fosile eshte 40 cm e gjate . Sipas Urbines , krahet e gjera te zogut ishin me pak te frytshme sesa ato te zogjeve te kohes se sotme .

"Dhembet sherbenin te kapnin peshqit . Ndoshta eshte nje zog qe pertypte ushqimin e saj ne fluturim . Ky rrace zogu ka patur problem me ngritjen e tij te menjehereshme ne fluturim dhe duhet te gjente nje pike te larte nga toka per te fluturuar "

Nga gazetari : Marco Aquino

fr.news.yahoo
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Nje fosil zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh i gjetur ne Peru

ue cfare zogu 6 metra krahe zog gjigand nuk mund te imagjinoj si ka qene njerezia para 50 milion vjetesh
 

METi

-=EdoLorEli=-
Titulli: Nje fosil zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh i gjetur ne Peru

ue cfare zogu 6 metra krahe zog gjigand nuk mund te imagjinoj si ka qene njerezia para 50 milion vjetesh
LOL ska pasur njerëz atëherë me siguri kemi qenë krokodoka sipas shkenctarëve LOL!
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Nje fosil zogu i vjeter prej 10 milion vjetesh i gjetur ne Peru

ka pasur por kemi qene dhe ne gjigande si zogu po duke ardhe po duke u zvogeluar pas 50 milion vjetesh do jemi te vegjel si milingonat
 
Top