Një fëmijë i vdekur dhe katër të lënduar – shihni se çfarë iu bëri dy shtëpive, një shpërthim i gazit në Angli

Një fëmijë i vdekur dhe katër të lënduar – shihni se çfarë iu bëri dy shtëpive, një shpërthim i gazit në Angli

Një fëmijë ka vdekur dhe katër persona janë lënduar pasi një shpërthim (i dyshuar) i gazit në Lancashire të Anglisë natën e kaluar shkatërroi plotësisht dy shtëpi me tarraca dhe dëmtoi rëndë një të tretë.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, banorët thanë se shpërthimi në Mallowdale Avenue në Heysham ishte si “një bombë që shpërthente dhe një rrufe”, ndërsa të tjerët krahasuan shkatërrimin – me mbeturinat e shpërndara në rrugë dhe fusha afër – me pasojat e Blitz.Shërbimi i Zjarrit dhe Shpëtimit në Lancashire tha se 10 njësi u thirrën në një rresht shtëpish rreth orës 2.40 të mëngjesit të dielën dhe se një incident i madh është deklaruar ndërsa po hetohet shkaku i shpërthimit.Policia vendosi një kordon sigurie dhe filloi të evakuojë banorët e afërt të qytetit, i cili është 25 milje në veri-lindje të Blackpool.Duke marrë pjesë në skenën e shpërthimit, ndihmësi i shefit të policisë Joe Edwards i Policisë së Lancashire konfirmoi se një fëmijë i vogël – që thuhet se ishte djalë – kishte vdekur.
“Pak pas orës 2.40 të mëngjesit, shërbimet e urgjencës u thirrën në pronat e banimit pas një raporti të një shpërthimi të madh në atë adresë”, i tha ai BBC. “Ka dëme të konsiderueshme në shtëpi, të paktën dy janë shkatërruar dhe një e treta është dëmtuar ndjeshëm”.“Informacioni siç e dimë është se ka katër persona që gjithashtu janë plagosur në incident, dy prej të cilëve janë plagosur rëndë dhe dy të tjerë që qëndrojnë nën vlerësimin mjekësor. Ekziston një përgjigje nga shumë agjenci. Për momentin jemi në fazën e kërkim-shpëtimit”.
/Telegrami
Shiko fotografinë 1919702Shiko fotografinë 1919703Shiko fotografinë 1919704Shiko fotografinë 1919705
 
Top