NDODH SOT

Me date 30 gusht 1967, Keshilli i Sigurimit te Kombeve te Bashkuara miratoi Rezoluten 242, e cila shenoi nje hap te rendesishem drejt zgjidhjes se konfliktit izraelito-arab. Rezoluta kerkoi terheqjen e forcave izraelite nga territoret qe kishte pushtuar gjate Luftes se Gjashte-Diteshe dhe njohjen e te drejtave te caktuar te territoreve te pushtuar.

 
Me 30 gusht 1965 I Beatles bejn koncert ne Hollywood Bowl di Los Angeles

 
Me 31 Gusht 1997 shuhet perjetesisht jeta e te bukures Diana Spencer Lady Diana
Ne moshen 36 vjeç.

630B923D-FD20-4BED-9EDB-1BC04995E3B6.jpeg
 
Si sot...
31 para Krishtit - Lufta civile romake: beteja e Actium, në të cilën, në brigjet perëndimore të Greqisë, flota e Oktavianit mund atë të Mark Antonit dhe Kleopatrës
1666 - Zjarri i madh i Londrës: një zjarr i madh shpërthen në Londër, në shtëpinë e bukëpjekësit të Charles II të Anglisë, në Pudding Lane pranë Urës së Londrës. Zjarri u ndez për tre ditë, duke shkatërruar 10,000 ndërtesa, përfshirë Katedralen e Shën Palit, por duket se vetëm 16 persona kanë humbur jetën.
1686 - Pas 143 vjetësh sundimi osman, turqit dëbohen nga Buda nga ushtria Habsburge e udhëhequr nga Karli V i Lorenës.
1752 - Mbretëria e Bashkuar miraton kalendarin Gregorian, gati dy shekuj pas pjesës më të madhe të Evropës Perëndimore
1792 - Fillojnë masakrat e shtatorit në Paris
1789 - Themelohet Departamenti i Thesarit i Shteteve të Bashkuara
1847 - Risorgimento italiane: revolta anti-Burbon e organizuar nga patrioti i Reggio Calabria Domenico Romeo shpërthen në Reggio Calabria dhe Messina.
1862 - Lufta Civile Amerikane: Presidenti Abraham Lincoln ricakton pa dëshirë komandën e përgjithshme të Ushtrisë së Bashkimit gjeneralit George McClellan, pas humbjes katastrofike të gjeneralit John Pope në Betejën e Dytë të Bull Run
1864 - Lufta Civile Amerikane: Trupat e Unionit, të komanduara nga gjenerali William T. Sherman, hyjnë në Atlanta, një ditë pasi mbrojtësit e Konfederatës braktisën qytetin
1870 - Lufta Franko-Prusiane: Në Betejën e Sedanit, forcat prusiane mposhtin ushtrinë franceze dhe kapin Perandorin Napoleon III të Francës dhe 100,000 ushtarë të burgosur.
1882 - Në Filadelfia, fotografi William Nicholson Jennings arrin të fotografojë vetëtimën për herë të parë.[1]
1885 - Në Rock Springs, Wyoming, 150 minatorë të bardhë sulmojnë kolegët e tyre kinezë, duke vrarë 28, duke plagosur 15 dhe duke detyruar disa qindra të largohen nga qyteti.
1898 - Beteja e Omdurman - trupat britanike dhe egjiptiane, të udhëhequra nga Horatio Kitchener, mposhtin luftëtarët sudanezë të udhëhequr nga Khalifa Abdullah al-Taashi, duke vendosur kështu sundimin britanik në Sudan
1900 - Rebelimi i boksierëve: 470 Bersaglieri dhe marinsat italianë kapin fortesën e padepërtueshme të Chan Hai Tuan pas tre sulmeve.
1901 - Nënpresidenti i SHBA Theodore Roosevelt shqipton frazën e famshme "flisni butësisht dhe keni një shkop gati" në Panairin e Shtetit të Minesotës.
1927 - Bolonja: Suedez Arne Borg është njeriu i parë në histori që notoi 1500 m në më pak se 20 minuta.
1939 - Pas pushtimit të Polonisë, qyteti i lirë i Danzigut, i qeverisur nga udhëheqësi nazist Albert Forster, aneksohet nga Gjermania naziste.
1943 - Salvatore Giuliano shpallet zyrtarisht bandit
1944 - Ndihma e Ligjit për Huadhënien e SHBA-së për vendet aleate përfundon papritur.
Vietnami shpall pavarësinë e tij dhe formon Republikën Demokratike të Vietnamit (Vietnam i Veriut)
Lufta e Dytë Botërore: Dorëzimi përfundimtar dhe zyrtar i Perandorisë Japoneze, i paraqitur nga një delegacion i kryesuar nga Mamoru Shigemitsu, pranohet nga gjenerali Douglas MacArthur dhe admirali Chester Nimitz në bordin e luftanijes USS Missouri (BB-63) në Gjirin e Tokios, duke përfunduar luftë. Në Japoni, megjithatë, 15 gushti njihet si data e fundit e Luftës së Paqësorit
1963 - Bruce McLaren Motor Racing Ltd. themeluar në New Malden (që nga viti 1965 i inkorporuar në Kingston upon Thames), Londër, nga shoferi i Formula 1 me të njëjtin emër, Bruce McLaren
1967 - Mikrokombi i Sealand shpall në mënyrë të njëanshme pavarësinë e tij[2]
1973 - Në Barcelonë Felice Gimondi bëhet kampion botëror i çiklizmit rrugor, duke mposhtur Freddy Maertens dhe Luis Ocaña në një sprint.
1980 - Dy gazetarët italianë Italo Toni dhe Graziella De Palo zhduken në Bejrut, Liban.
Në Kanada, pilotët e Air Canada kryejnë grevën e parë në historinë e kompanisë
Gjykata Penale Ndërkombëtare e Kombeve të Bashkuara për Ruandën e shpall fajtor Jean-Paul Akayesu, ish-kryetarin e një qyteti të vogël në shtetin afrikan, për nëntë akuza për gjenocid. Është hera e parë që Akti i Ndalimit të Gjenocidit i vitit 1948 zbatohet
Në Nova Scotia, një zviceran MD-11 që fluturonte midis Nju Jorkut dhe Gjenevës u përplas në Atlantik për shkak të një zjarri që shpërtheu në bord. 229 persona vdesin.
 
Sot 29 Gusht 1958 lindi mbreti i Muzikes Pop
Michael Jackson.
Me te gjith kontradiktat ne jeten e tij, Jackson eshte nje nder yjet e vertet i dhuruar nga te gjith grup moshat.
M. Jackson eshte nje nder kengetaret me te vlersuar te historis se muzikes.
Majkell Xhekson ishte nje gjeni i mirefillte.
 
11 Shtator 2001
Sulmet e 11 Shtatorit janë një seri sulmesh të kordinuara terroriste, të udhëhequra nga grupimi terrorist Al Kaeda, kundrejt Shteteve të Bashkuara më 11 Shtator 2001. Objekte të sulmit ishin ndërtesa të rëndësishme në SHBA, si Kullat Binjake ku ishte vendosur Selia e Organizatës Botërore të TregtisëNju Jork, ndërtesa e Pentagonit si dhe Shtëpia e Bardhë.
Terroristët arritën të shkatërrojnë Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork dhe të dëmtojnë rëndë Pentagonin në Uashington. Mijëra qytetarë u vranë në sulmin më të rëndë terrorist në historinë e njerëzimit.

Wikipedia
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-𝐁𝐢𝐬𝐞𝐝𝐞̈ 𝐦𝐞 𝐯𝐞𝐭𝐞𝐧....

  Votat: 4 25.0%
 • 2-Shendeti

  Votat: 1 6.3%
 • 3-Treni I enderrava....

  Votat: 0 0.0%
 • 4-"Ka netë"

  Votat: 4 25.0%
 • 5-`Ne endrren e nje treni.`

  Votat: 3 18.8%
 • 6-Treni jetës

  Votat: 4 25.0%
 • 7-Kohë lufte...

  Votat: 0 0.0%
Back
Top