• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ndahet nga jeta Gjergj Xhuvani

Monique

Staf në FV.AL
Pas një sëmundjeje të rëndë, ndahet nga jeta regjisori i mirënjohur Gjergj Xhuvani. Mësohet se Xhuvani ndërroi jetë të mërkurën në një spital në Romë. Regjisori dhe producenti i mirënjohur ishte 56 vjeç dhe do të kujtohet si një nga artistët më të spikatur të kinematografisë dhe skenës shqiptare.

Disa nga titujt më të spikatur të filmave të tij janë “Lindje Perëndim lindje”, “I dashur armik”, “Parrullat”, “Bardhë e Zi” etj.


Gjergj Xhuvani lindi në vitin 1963 në Tiranë dhe në vitin 1986 u diplomua në Akademinë e Arteve, në Tiranë, dega Artet dramatike. Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, punoi si asistent regjisor në shumë filma, ndërsa në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi”.


Përvecse ishte pjesë e kategorisë Director’s Fortnight me filmin “Parrullat” në Festivalin e Kanës si i pari shqiptar, Xhuvani paraqiti të njëjtin film si kandidaturë në edicionin e 74 të Academy Award, si filmi më i mirë në gjuhë të huaj, por nuk u pranua.


Po ashtu edhe filmi “Lindje Perëndim Lindje”, nuk mundi të kalonte listën e shkurtër të janarit për edicionin e 83 të OSCARS. Xhuvani kishte kohë që vuante pasojat e një sëmundjeje të gjatë, por që gjithsesi nuk i është ndarë sheshxhirimit.


Këtë vit pritej të dilte edhe premiera e filmit të tij më të fundit “Liqeni im” i xhiruar kryesisht në Prespë, pasi ai i ishte rikthyer punës për filmin vitin e shkuar.


Gjergj Xhuvani ishte bashkëshort i aktores së njohur Luiza Xhuvani.
Top Channel
 

Dorina

Zikaltër⚫🔵
Një tjetër humbje e kinematografisë.shqiptare
Ngushëllime familjarëve..

Ps: Nuk e di pse kjo Luiza smë ka ngjitur kurrë e as pëlqyer si aktore.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Ngushllime,familjes ,kolegve dhe dashamiresve te artit te ti.
Humbje e re ne moshe dhe humbje per kinomatografine shqiptare.
 
Top