Na ishte nje here...

Sa te thjesht e kan sot njerzit te te vejn ne shenjeshter dhe te qellojne sapo ben nje hap te gabuar... ndoshta dhe dy o tre o me shume.
Dhe me masken e drejtesise te gjuajn me shuplaka cdo here qe ju jepet mundesia per te krijuar nje shkall morali ku ti ske te drejt te hypesh sepse nuk hyn ne spektrin e tyre te vlerave superiore. lol superiore te kujt?
A nuk lindim te gjith me te njejten te drejt per te jetuar?!
A nuk lindim te gjithe njesoj?
Jo, nuk besoj sepse secili prej nesh lind me nje univers shpirteror unik i cili plazmohet dhe testohet nga jeta vazhdimisht ne menyrat me te cuditcme. Eshte nje proces qe askush nga ne nuk mund ta ndaloj deri sa te ket frym; i pakontrollueshem, i papritur dhe cdo here plot surpriza qe mund te ndikojne si pozitivisht por dhe si nje tull ne kok.
Sepse eshte humane dhe normale te hapesh deren e gabuar dhe te gjendjesh papritur dhe i corientuar ne vende te pa eksploruara... eshte njerezore te humbesh rrugen dhe te perplasesh me dhjetrra here deri sa te kuptosh dhe te mesosh mesimin qe jeta po te uleret: jeto i dlire.
Mbush mushkrit me aq oksigjen sa eshte kapaciteti tyre dhe asnje grimc me shume dhe pastaj kthe koken mbrapsh dhe shiko se kush te ka mbrojtur shpatullat ne ket aventure pa te shtypur, pa te gjykuar dhe duke te thene si 'nuk duhet te jesh'.
Merr kohen tende dhe pergatitu per ti buzeqeshur kedo do te therrasi anormale, e gabuar, rebele, anarkike, e cmendur, egoiste, arrogante, prepotente etj.
Koha qe ke per te jetuar ne ket planet eshte e kufizuar, mos e shperdero duke pare veten me syt e tjerve.

10f1838368fe71c5f681f480bc4e5a71.jpg
Don't be a cup, be the cup.
cit. Ade​
 
Top