Misteret e Bildeberg

Lauri

Anunnak
Misteret e Bildeberg, grupi që komandon botën

Për herë të parë grupi Bildeberg publikon listën e pjesëmarrësve. Ja kush janë 138 personalitetet që bëjnë pjesë në klubin sekret

bilerberg1_zpsazahopcu.jpg

Në dyert e Londrës dje sapo ka nisur mbledhja e grupit më sekret në botë ku bëjnë pjesë personalitetet më të fuqishëm të botës ekonomike. Për herë të parë në samit do të ketë një zyrë shtypi që do të transparentë të ftuarit dhe axhendë. Por jashtë hotelit luksoz ku do të mbahet mbledhja kanë nisur protestat kundër tyre, ku spikasin parullat: Duan të na kthejnë në Mesjetë!

LONDثR – “Ja, ja”. Një zhurmë e fortë frenimi e një limuzine bën që turma të gjallërohet dhe të lëshojë thirrje kundër personave që janë brenda. “Plehra, plehra, në ferr do të digjeni”, ulërasin demonstruesit. Se kush është brenda veturës luksoze është një mister, i ka xhamat e zinj, ajo ecën e qetë mes kordonit të protestuesve dhe hyn shpejt pas kangjellave të Grove, një hotel luksoz me 5 yje në lagjen Watford të Londrës. Kjo skenë vazhdon çdo 15 minuta, sa herë aty kalon një makinë për të shkuar në hotel. Aty ku do të zhvillohet mbledhja e Grupit Bildeberg dhe ku do të marrin pjesë 138 personalitete nga e gjithë bota.

Nuk i numërova sa makina ishin për të mësuar sa pjesëmarrës do të ishin në mbledhjen e vitit 2013, sepse në limunizat e tyre (që kanë hapësira të jashtëzakonshme) mund të kishte më shumë se një person. Ishte e lehtë për të arritur tek numri 138. Sepse për herë të parë, Bilderberg ka bërë publike listën e të ftuarve. Bie në sy ministri i Thesarit britanik, George Osborne, homologu i tij laburist (pra ministri i Thesarit në qeverinë hije të opozitës), Ed Balls, ish-guru-ja e blerimit Peter Mandelson, themeluesi i Amazon Jeff Bezos, bosi i Google Eric Schmdt, presidenti i Goldman Sachs Peter Sunderland, ish sekretari i shtetit amerikan Henry Kissinger, ish komandanti i forcave amerikane në Irak dhe Afganistan David Petraeus. Nga Italia është ish kryeministri Mario Monti, një duzinë e administratorëve të deleguar të shoqërive të mëdha, dhe gazetarja Lilli Gruber.


Të premten edhe kryeministri britanik David Cameron mori pjesë në në një mbledhje të Bilderberg, dhe ky veprim ka provokuar polemika në Londër, sepse kryeministri shkoi i vetëm, i pa shoqëruar me fuksionarë apo zëdhënësin. Lideri konservator gjithnjë i ka bërë transparente veprimet e tij, këtë herë jo. Doëning street u mbrojt në këtë pikë duke thënë se ishte një mbledhje “private” dhe nuk kishte të bënte me politikat qeveritar.
Risia e këtij samiti të këtij viti nuk janë vetëm pjesëmarrësit, por edhe zyra e shtypit dhe axhenda. Kjo lëvizje mendohet se grupi po e bën që të zhdukë konspiracionit që bëhen në emër të tyre. Megjithatë as kjo lëvizje nuk mund të fshehë sekretet që ata mbajnë pas, dhe deri të dielën kur mbaron samiti, njerëzit që protestojnë jashtë do të shtohen edhe më shumë në numër.

Si u themelua Grupi Bildeberg
Në vitin 1954, njerëzit më të fuqishëm të botës u takuan për herë të parë, nën kujdesin e kurorës hollandeze dhe të familjes Rockefeller, në luksozin Hotel “Bilderberg” në qytetin e vogël Osterbeek. Për një fundjavë të tërë diskutuan të ardhmen e botës. Në fund, vendosën që të takoheshin një herë në vit për të shkëmbyer ide dhe për të analizuar çështjet ndërkombëtare. E quajtën veten “Grupi Bilderberg”. Qysh atëherë, janë mbledhur çdo vit në hotele luksoze në pjesë të ndryshme të botës për të tentuar që të vendosin të ardhmen e njerëzimit. Midis anëtarëve të seleksionuar të këtij klubi, gjejmë Bill Clinton, Paul Wolfowitz, Henry Kissinger, David Rockefeller, Zbignieë Brzezinski, Tony Blair dhe shumë kryeministra të tjerë, afaristë, politikanë, bankierë dhe gazetarë nga e gjithë bota. Megjithatë, në më shumë se 50 vjet takime të tyre, nuk i është lejuar asnjëherë shtypit që të asistojë, nuk janë lëshuar deklarata mbi konkluzionet e pjesëmarrësve, nuk është bërë publike asnjë axhendë e një takimi Bilderberg. Ndërsa tani kanë ndryshuar strategji. Në të kaluarën liderët e “Grupit Bilderberg” theksonin se ky diskrecion është i nevojshëm për t’ju mundësuar atyre që marrin pjesë në debate që të flasin lirisht, pa u regjistruar apo përcjellë publikisht deklarimet e tyre. Në rast të kundërt, pohojnë anëtarët e Bilderberg, do të ishin të shtrënguar të flisnin me fjalorin e një komunikate për shtyp. Pa dyshim, ky diskrecion i mundësi “Grupit Bilderberg” që të vendosë më lirisht, por në këtë mënyrë nuk i jepet përgjigje pyetjes themelore: për çfarë flasin në këto takime njerëzit më të fuqishëm të botës?

اfarë është Grupi Bilderberg
Grupi Bilderberg, një konsurcium elite mendimtarësh perëndimorë dhe agjentësh të pushtetshëm, është akuzuar për vendosjen e fateve të botës, dhe këtë e bën me dyer të mbyllura. Si organizatë ajo ka më shumë se 50 vite që ekziston, dhe tani zërat janë përhapur më shumë se kurrë. Duke pasur parasysh reputacionin e saj si ndoshta organizata më e fuqishme në botë, grupi Bilderberg është i centralizuar në operacionet e tij. Kushdo që aksidentalisht ka formuar numrin ndoshta do të mendojë se kishte ngecur vetëm tek një përgjigje automatike e sekretarisë telefonike.

bilerberg4_zpsmee9dafs.jpg

اfarë po bën aleanca më e fuqishme në botë në Britani?
Por prapa kësaj ultrafasade modeste qëndron një nga aleancat më të diskutueshme dhe fort të debatuara të kohës sonë. Të premten disa prej shefave të lëvizjes politike të Perëndimit, liderët e biznesit, bankierët, industrialistët dhe mendimtarët strategjik janë akomoduar në një hotel me pesë yje në Britani për të biseduar rreth çështjeve globale. Ajo çfarë përcakton Bilderberg pavarësisht nga takimet e të pushtetshmëve, të tilla si Forumit Ekonomik Botëror vjetor (WEF), është misticizmi i tij. Gazetarët vërtet janë ftuar këtë herë, por vështirë të kuptohet se ç’bisedohet në sallat e mbyllura.

/Nga i dërguar i La Repubblica-s
në Londër, ENRICO FRANCESCHINI
T.Observer
 

Attachments

 • bilerberg1_zpsazahopcu.jpg
  bilerberg1_zpsazahopcu.jpg
  124.4 KB · Shikime: 0
 • bilerberg4_zpsmee9dafs.jpg
  bilerberg4_zpsmee9dafs.jpg
  91.4 KB · Shikime: 0

Lauri

Anunnak
Titulli: Misteret e Bildeberg

Lista e takimit të Bildeberg në Londër

Hertfordshire, England 6-9 June 2013
Current list of Participants


Chairman

FRA Castries, Henri de Chairman and CEO, AXA Group

DEU Achleitner, Paul M. Chairman of the Supervisory Board, Deutsche Bank AG
DEU Ackermann, Josef Chairman of the Board, Zurich Insurance Group Ltd
GBR Agius, Marcus Former Chairman, Barclays plc
GBR Alexander, Helen Chairman, UBM plc
USA Altman, Roger C. Executive Chairman, Evercore Partners
FIN Apunen, Matti Director, Finnish Business and Policy Forum EVA
USA Athey, Susan Professor of Economics, Stanford Graduate School of Business
TUR Aydıntaşbaş, Aslı Columnist, Milliyet Newspaper
TUR Babacan, Ali Deputy Prime Minister for Economic and Financial Affairs
GBR Balls, Edward M. Shadow Chancellor of the Exchequer
PRT Balsemمo, Francisco Pinto Chairman and CEO, IMPRESA
FRA Barré, Nicolas Managing Editor, Les Echos
INT Barroso, José M. Durمo President, European Commission
FRA Baverez, Nicolas Partner, Gibson, Dunn & Crutcher LLP
FRA Bavinchove, Olivier de Commander, Eurocorps
GBR Bell, John Regius Professor of Medicine, University of Oxford
ITA Bernabè, Franco Chairman and CEO, Telecom Italia S.p.A.
USA Bezos, Jeff Founder and CEO, Amazon.com
SWE Bildt, Carl Minister for Foreign Affairs
SWE Borg, Anders Minister for Finance
NLD Boxmeer, Jean François van Chairman of the Executive Board and CEO, Heineken N.V.
NOR Brandtzوg, Svein Richard President and CEO, Norsk Hydro ASA
AUT Bronner, Oscar Publisher, Der Standard Medienwelt
GBR Cameron, David Prime Minister
ESP Cebriلn, Juan Luis Executive Chairman, Grupo PRISA
CAN Clark, W. Edmund President and CEO, TD Bank Group
GBR Clarke, Kenneth Member of Parliament
DNK Corydon, Bjarne Minister of Finance
GBR Cowper-Coles, Sherard Business Development Director, International, BAE Systems plc
ITA Cucchiani, Enrico Tommaso CEO, Intesa Sanpaolo SpA
BEL Davignon, Etienne Minister of State; Former Chairman, Bilderberg Meetings
GBR Davis, Ian Chairman, Rolls-Royce plc
NLD Dijkgraaf, Robbert H. Director and Leon Levy Professor, Institute for Advanced Study
TUR Dinçer, Haluk President, Retail and Insurance Group, Sabancı Holding A.S.
GBR Dudley, Robert Group Chief Executive, BP plc
USA Eberstadt, Nicholas N. Henry Wendt Chair in Political Economy, American Enterprise Institute
NOR Eide, Espen Barth Minister of Foreign Affairs
SWE Ekholm, Bِrje President and CEO, Investor AB
DEU Enders, Thomas CEO, EADS
USA Evans, J. Michael Vice Chairman, Goldman Sachs & Co.
DNK Federspiel, Ulrik Executive Vice President, Haldor Topsّe A/S
USA Feldstein, Martin S. Professor of Economics, Harvard University; President Emeritus, NBER
FRA Fillon, François Former Prime Minister
USA Fishman, Mark C. President, Novartis Institutes for BioMedical Research
GBR Flint, Douglas J. Group Chairman, HSBC Holdings plc
IRL Gallagher, Paul Senior Counsel
USA Gfoeller, Michael Political Consultant
ITA Gruber, Lilli Journalist – Anchorwoman, La 7 TV
ESP Guindos, Luis de Minister of Economy and Competitiveness
CHE Gutzwiller, Felix Member of the Swiss Council of States
NLD Halberstadt, Victor Professor of Economics, Leiden University; Former Honorary Secretary General of Bilderberg Meetings
FIN Heinonen, Olli Senior Fellow, Belfer Center for Science and International Affairs, Harvard Kennedy School of Government
GBR Henry, Simon CFO, Royal Dutch Shell plc
FRA Hermelin, Paul Chairman and CEO, Capgemini Group
ESP Isla, Pablo Chairman and CEO, Inditex Group
USA Jacobs, Kenneth M. Chairman and CEO, Lazard
USA Johnson, James A. Chairman, Johnson Capital Partners
CHE Jordan, Thomas J. Chairman of the Governing Board, Swiss National Bank
USA Jordan, Jr., Vernon E. Managing Director, Lazard Freres & Co. LLC
USA Kaplan, Robert D. Chief Geopolitical Analyst, Stratfor
USA Karp, Alex Founder and CEO, Palantir Technologies
GBR Kerr, John Independent Member, House of Lords
USA Kissinger, Henry A. Chairman, Kissinger Associates, Inc.
USA Kleinfeld, Klaus Chairman and CEO, Alcoa
NLD Knot, Klaas H.W. President, De Nederlandsche Bank
TUR Koç, Mustafa V. Chairman, Koç Holding A.S.
DEU Koch, Roland CEO, Bilfinger SE
USA Kravis, Henry R. Co-Chairman and Co-CEO, Kohlberg Kravis Roberts & Co.
USA Kravis, Marie-Josée Senior Fellow and Vice Chair, Hudson Institute
CHE Kudelski, André Chairman and CEO, Kudelski Group
GRC Kyriacopoulos, Ulysses Chairman, S&B Industrial Minerals S.A.
INT Lagarde, Christine Managing Director, International Monetary Fund
DEU Lauk, Kurt J. Chairman of the Economic Council to the CDU, Berlin
USA Lessig, Lawrence Roy L. Furman Professor of Law and Leadership, Harvard Law School; Director, Edmond J. Safra Center for Ethics, Harvard University
BEL Leysen, Thomas Chairman of the Board of Directors, KBC Group
DEU Lindner, Christian Party Leader, Free Democratic Party (FDP NRW)
SWE Lِfven, Stefan Party Leader, Social Democratic Party (SAP)
DEU Lِscher, Peter President and CEO, Siemens AG
GBR Mandelson, Peter Chairman, Global Counsel; Chairman, Lazard International
USA Mathews, Jessica T. President, Carnegie Endowment for International Peace
CAN McKenna, Frank Chair, Brookfield Asset Management
GBR Micklethwait, John Editor-in-Chief, The Economist
FRA Montbrial, Thierry de President, French Institute for International Relations
ITA Monti, Mario Former Prime Minister
USA Mundie, Craig J. Senior Advisor to the CEO, Microsoft Corporation
ITA Nagel, Alberto CEO, Mediobanca
NLD Netherlands, H.R.H. Princess Beatrix of The
USA Ng, Andrew Y. Co-Founder, Coursera
FIN Ollila, Jorma Chairman, Royal Dutch Shell, plc
GBR Omand, David Visiting Professor, King’s College London
GBR Osborne, George Chancellor of the Exchequer
USA Ottolenghi, Emanuele Senior Fellow, Foundation for Defense of Democracies
TUR ضzel, Soli Senior Lecturer, Kadir Has University; Columnist, Habertürk Newspaper
GRC Papahelas, Alexis Executive Editor, Kathimerini Newspaper
TUR Pavey, Şafak Member of Parliament (CHP)
FRA Pécresse, Valérie Member of Parliament (UMP)
USA Perle, Richard N. Resident Fellow, American Enterprise Institute
USA Petraeus, David H. General, U.S. Army (Retired)
PRT Portas, Paulo Minister of State and Foreign Affairs
CAN Prichard, J. Robert S. Chair, Torys LLP
INT Reding, Viviane Vice President and Commissioner for Justice, Fundamental Rights and Citizenship, European Commission
CAN Reisman, Heather M. CEO, Indigo Books & Music Inc.
FRA Rey, Hélène Professor of Economics, London Business School
GBR Robertson, Simon Partner, Robertson Robey Associates LLP; Deputy Chairman, HSBC Holdings
ITA Rocca, Gianfelice Chairman,Techint Group
POL Rostowski, Jacek Minister of Finance and Deputy Prime Minister
USA Rubin, Robert E. Co-Chairman, Council on Foreign Relations; Former Secretary of the Treasury
NLD Rutte, Mark Prime Minister
AUT Schieder, Andreas State Secretary of Finance
USA Schmidt, Eric E. Executive Chairman, Google Inc.
AUT Scholten, Rudolf Member of the Board of Executive Directors, Oesterreichische Kontrollbank AG
PRT Seguro, Antَnio José Secretary General, Socialist Party
FRA Senard, Jean-Dominique CEO, Michelin Group
NOR Skogen Lund, Kristin Director General, Confederation of Norwegian Enterprise
USA Slaughter, Anne-Marie Bert G. Kerstetter ’66 University Professor of Politics and International Affairs, Princeton University
IRL Sutherland, Peter D. Chairman, Goldman Sachs International
GBR Taylor, Martin Former Chairman, Syngenta AG
INT Thiam, Tidjane Group CEO, Prudential plc
USA Thiel, Peter A. President, Thiel Capital
USA Thompson, Craig B. President and CEO, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center
DNK Topsّe, Jakob Haldor Partner, AMBROX Capital A/S
FIN Urpilainen, Jutta Minister of Finance
CHE Vasella, Daniel L. Honorary Chairman, Novartis AG
GBR Voser, Peter R. CEO, Royal Dutch Shell plc
CAN Wall, Brad Premier of Saskatchewan
SWE Wallenberg, Jacob Chairman, Investor AB
USA Warsh, Kevin Distinguished Visiting Fellow, The Hoover Institution, Stanford University
CAN Weston, Galen G. Executive Chairman, Loblaw Companies Limited
GBR Williams of Crosby, Shirley Member, House of Lords
GBR Wolf, Martin H. Chief Economics Commentator, The Financial Times
USA Wolfensohn, James D. Chairman and CEO, Wolfensohn and Company
INT Zoellick, Robert B. Distinguished Visiting Fellow, Peterson Institute for International Economics

*Shjegimet e kombësive

AUT Austri INT Ndërkombëtar
BEL Belgjikë IRL Irlandë
CAN Kanada ITA Itali
CHE Zvicër NLD Holandë
DEU Gjermani NOR Norvegji
DNK Danimarkë POL Poloni
ESP Spanjë PRT Portugali
FIN Finlandë SWE Suedi
FRA Francë TUR Turqi
GBR Britani e Madhe USA SHBA
GRC Greqi
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Misteret e Bildeberg

Bilderberg, grupi qe po rrenon Token


bilerberg3_zpspk5rzt25.jpg

Sipas shume eksperteve, shoqerite sekrete kane te gjitha nje karakteristike te perbashket. Ato nuk drejtohen me nga nje ideologji e caktuar, por nga interesa te medha ekonomike. Qe do te thote se shfrytezojne fuqine e tyre te jashtezakonshme ne pushtetin e parave, duke detyruar shtetet e vogla te luajne sipas interesave te tyre. Nderkohe, shume lexues te mediave online dhe te shtypit te shkruar nuk jane te informuar sesi merren vendimet e nivelit nderkombetar. Por, nese ka nje shoqeri sekrete qe i ka te gjithe karakteristikat e mundshme per te shfaqur dyshime, ajo eshte padyshim “Grupi Bilderberg”, klubi me suprem i planetit dhe ndoshta organizata e vetme qe qeveris boten.

Grupi Bilderberg e mori emrin e tij nga hoteli i vetem me te njejtin emer ne Oosterbeek te Hollandes, ku u mbajt konferenca e saj e pare. Themeluesit e saj ishin Jozef Retinger, nje emigrant polak me ide social-demokrate, dhe Bernhard van Lippe-Biesterfeld, princi i Holandes. Nder te tjera, te gjitha takimet e mbajtura qe ne ate kohe jane quajtur “gure te cmuar te politikave internacionale”. Cdo shtet i ftuar ne konference, ka te detyruar te dergoje aty dy perfaqesues, nje te partise konservatore dhe nje te asaj liberale. Sipas princit Bernhard, grupi u krijua si entitet keshillues i marreveshjes se Atlantikut te Veriut, per te frenuar ekspansionin sovjetik dhe mundesimin e perhapjes se ekonomise oksidentale ne vendet ne zhvillim.

Por per te kuptuar me mire sesi funksionon nje organizate, duhet te dijme me shume per njerezit qe e drejtojne ate, apo per ata qe kane qene themelues te saj. Keshtu, integriteti moral i Princit Bernhard eshte vene ne dyshim dy here, nga dy fakte interesante:

E para, ne rinine e tij, ai ishte pjese e trupave SS prane Adolf Hitlerit.

E dyta, ne vitin ’76, u perfshi ne skandalin “Lockheed”, per shitjen e avioneve luftarak ne aviacionin holandez.

Lockheed Corporation u akuzua se ishte perfshire ne afera korruptive midis funksionareve te saj dhe funksionareve japonez, italian dhe holandez. Ndersa e shkuara naziste e Princit Bernhard nuk e ndaloi aspak Grupin Bilderberg te suportohej nga social-demokratet nepermjet bankes se Rothschild apo nga Rockfelleret qe jane me origjine hebreje. Gjithashtu, nga financuesit e saj te pare jane edhe familja Wallenberg, padrone te Electrolux dhe Ericsson. Qe te gjithe marrin pjese ne takimet e fshehta te grupit, personalisht, apo nepermjet perfaqesuesve te besuar. Qe do te thote se kur merren vendime qe kane per qellim influencimin e tyre neper bote, ideologjite nuk kane ndonje rendesi, sepse pas te gjithave, per ta biznesi mbetet biznes. Vendet e takimeve dhe axhenda e tyre mbetet publike, por argumentat, shqyrtimet, dhe vendimet qe ata marrin jane sekrete. Keto takime zhvillohen me dyer te mbyllura dhe nuk mbahet asnje procesverbal publik qe te deshmoje per ekzistencen e grupit. Ajo cfare mund te themi eshte se konferencat e Bilderberg mbahen gjate muajit Maj, disa jave perpara takimit te G8 dhe zgjasin per rreth nje jave te tere. Anetaret e grupit mberrijne aty me makina luksoze apo limuzina te zeza te vena ne dispozicion nga grupi, te cilat i drejtohen ne rradhe portes hyres te vendtakimit. Ndersa siguria eshte e larte dhe here pas here perfshin agjentet sekret te vendit prites. Ne Bilderberg, anetaret jane bankiere, njerez te biznesit dhe padrone te mediave, ashtu sikurse politikane dhe funksionare te larte shtetesh.

Nga keto takime mund te vertetojme se qeverite e ardhshme te vendeve te zhvilluara mund te zgjidhen nga grupe te fuqishme te pushtetit te parase apo te administrimit te resurseve natyrore. Keshtu, nga njerezit qe jane pjese e “Grupit Bilderberg” mund te permendim perfaqesuesit administrative te “France Telecom”, “Coca-Cola”, “Danone”, “Heineken”, “JP Morgan”, anetare te shoqerise se larte angleze, funksionare te shtetit amerikan dhe shteteve evropiane, pjesetare qeverish, redaktore apo drejtues te gazetave si “El Pais”, “La Repubblica”, “Le Figaro”, “The New York Times”, “Die Zeit”, “The Wall Street Journal” dhe shume e shume te tjere.

Por cfare duhet te mendojme per axhendat e ketyre mbledhjeve nuk vijne te publikuara kurre nga gjigandet e botes se informacionit? Kush vjen me pare per ta, lexuesit apo anetaret e kesaj shoqerie sekrete, te perbere nga burra dhe gra te pasur e te fuqishem qe drejtojne boten?

Teoria e pare e komplotit pohon se Grupi Bilderberg eshte nje laborator ku lindin strategjite dhe manovrat politike, te cilat vihen ne praktike nga vendet dhe shoqerite e ndryshme dhe te medha. Sipas kesaj teorie, anetaret shkembejne opinione per propozimet e bera nga vendet me te fuqishme te globit, duke u bere parashikues te mundshem sesi vendet ne zhvillim do te ecin ne jeten reale dhe si do te shtrojne nje seri masash kunder rrenimit ekonomik.

Ne mbrojtje te organizates, presidenti aktual i saj, Viskonti Etienne Davignon shprehet qarte: “Une nuk besoj se jemi nje klase dirigjentesh boteror, sepse njekohesisht nuk besoj se nje klase e tille mund te ekzistoje. Por mendoj se jemi persona me influence te zgjedhur per te komunikuar me persona te tjere si ne. Ndersa per ata qe thone se jemi nje tip qeverie sekrete qe drejtojme boten dua t’i pergjigjem duke i thene se po te jete vertete ajo thone ata, atehere duhet te na vije turp nga vetja”. Ndersa, sipas disa botuesve te tjere, shoqeria sekrete Bilderberg i perafrohet shoqerive te tjera boterore.

Zerat per mbledhjet sekrete te shoqerise Bilderberg jane te pakta. Por sipas tyre, ato mbeshteten ne analiza te ceshtjeve boterore, ne diskutimet e sigurise perendimore, ne debatet per problemet dhe krizat ekonomike te vendeve ne zhvillim, refleksionet per energjine nukleare, dhe se fundmi per bioteknologjise. Nga emrat e anetareve me te famshem mund te permendim Luca Cordero di Montezemolo si president i FIAT, sekretari i shtetit amerikan Henry Kessinger, apo Bill Klinton, Tony Blair dhe Angela Merkel. Per te vazhduar me Kofi Annan, i cili ishte martuar me mbesen e Raoul Wallenberg, patriarkut te familjes suedeze qe financon Grupin Bilderberg qe nga krijimi i tij, apo Henry Ford II, George Pompidou, Helmut Schmidt, Baroni Edmond Rothschild, “babai i bombes atomike” J. Robert Oppenheimer, Donald Rumsfeld, Alan Greenspan, George Soros, David Rockefeller, Mbreteresha Beatrice e Holandes, si dhe senatori e sekretari i shtetit amerikan John Kerry.

Kjo liste, edhe pse e paperfunduar, tregon perfshirjen e klases me te larte politiko-shoqerore ne nje shoqeri sekrete te pa imagjinuar me pare per nga madhesia dhe anetaresia e saj, si nje organizate e vetme. Duket e cuditshme, por asnje anetar i Bilderberg nuk e ka thyer “Paktin e Heshtjes”. Dhe nese e ka bere, ka ndodhur shume vite me vone pas mbledhjes, atehere kur gjerat e thena nuk kishin asnje vlere. Ndersa per shume te tjere, ato pak deshmi te dhena, jane vertetesia e ekzistences se grupit dhe fuqise se tyre neper bote. Keshtu, vite me vone, pasi kishte marrur pjese ne nje nga mbledhjet e Bilderberg, nje nga ish-ambasadoret e SHBA-se ne Gjermani konfirmon: “Traktati i Romes, nga ku lindi tregtia e lire evropiane, u propozua gjate takimeve te grupit”. Ndersa, nje prej ish-drejtoreve te bankave me te fuqishme ne SHBA dhe anetar i Grupit Bilderberg, ne vitin 1996, shton: “Perpara se te propozohej krijimi i nje monedhe te perbashket evropiane nga BE, ne fillim u diskutua per ore te gjata nga ne, Grupi Bilderberg. Dhe ishim ne qe kembengulem ne rregullimin e marredhenieve diplomatike midis SHBA dhe Kines. Gje qe me vone e beri edhe ish-presidenti Nixon”.

Mirepo, nje pjese e mire e jona mund edhe te mos i besoje teorive konspirative, megjithate vete David Rockefeller, anetar i shoqerive sekrete si “Skull and Bones”, “CFR” dhe “Bilderberg Group”, mundi te bente nje rrefim te jashtezakonshem. Nder te tjera, ai tha: “Duhet te ekzistoje dicka qe te zevendesoje punen e qeverive dhe per mendimin tim, fuqia private (shoqerite sekrete) mund ta administrojne shume mire kete gje”.

Por nese shoqerite sekrete e kontrollojne apo jo boten, kjo vazhdon te mbetet ne qender te polemikave. Ajo cfare mund te themi jashte kesaj ceshtjeje eshte se thuajse te gjithe njerezit e fuqishem te planetit i perkasin nje shoqerie sekrete. Ndersa sot, keto shoqeri sekrete duket se kane mbetur vetem tre, te cilat influencojne dhe menaxhojne diplomacine boterore, dhe drejtojne qeverite e ndryshme nga karriget e prapaskenes ku jane ulur. Te tilla jane: “Skull and Bones”, “CFR – Council on Foreign Relations”, dhe “Bilderberg Group”.
/idiokraci.com16/01/2016

Interalpen-Hotel Tyrol
bilerberg2_zpsivwnwykv.jpg

bilerberg5_zpsxmno0xlv.jpg
 

Attachments

 • bilerberg5_zpsxmno0xlv.jpg
  bilerberg5_zpsxmno0xlv.jpg
  117.7 KB · Shikime: 0
 • bilerberg2_zpsivwnwykv.jpg
  bilerberg2_zpsivwnwykv.jpg
  112.6 KB · Shikime: 0
 • bilerberg3_zpspk5rzt25.jpg
  bilerberg3_zpspk5rzt25.jpg
  143.2 KB · Shikime: 0
 • bilerberg5_zpsxmno0xlv.jpg
  bilerberg5_zpsxmno0xlv.jpg
  117.7 KB · Shikime: 0
 • bilerberg2_zpsivwnwykv.jpg
  bilerberg2_zpsivwnwykv.jpg
  112.6 KB · Shikime: 0
 • bilerberg3_zpspk5rzt25.jpg
  bilerberg3_zpspk5rzt25.jpg
  143.2 KB · Shikime: 0
Top