• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Merimangat gjigante mbulojnë plotësisht bregliqenin

Hera

Dum Spiro Spero
[h=1]Merimangat gjigante mbulojnë plotësisht bregliqenin[/h]
Një rrjet i madh rrjetash merimange që shtrihen rreth 500 metra kanë mbuluar një liqen në Greqi dhe qytetin përreth, duke e bërë atë të duket si një makth i vërtetë.

Fotografi vendas Giannis Giannakopoulos ka publikuar në rrjetet sociale disa imazhe të mrekullueshme të rrjetave të dendura, të cilat përfshijnë një mori merimangash dhe mbulojnë një sipërfaqe alarmante toke në Aitoliko, Greqi.

Siç tregojnë fotografitë, vegjetacioni, rrugët dhe ndërtesat në të gjithë qytetin janë të mbuluara me gjëra të bardha që ngjan si një gëzof.

Rrjetet janë krijimi i qindra mijëra merimangave të gjinisë Tetragnatha-krijesa të vogla që nuk maten më shumë se 1 cm.

Aracnidet shpesh quhen “merimangat e gjata” për shkak të trupave të tyre të zgjatur.

Ndërsa prania e tyre nuk është e pazakontë, vendasit në përgjithësi nuk i shohin ato në këto shifra të frikshme. Shkencëtarët fajësojnë temperaturat dhe lagështirën si shkaqe kryesore për mbipopullimin e zonës me këto insekte.

Ky fenomen është shumë i rrallë dhe mund të ndodhë në distanca kohore nga 1 deri në 3 vite.

Ndërsa faqet janë pak të frikshme, merimangat e shumta nuk janë të dëmshme për njerëzit.

Në fakt, prania e tyre është në të vërtetë e dobishme për shkak të faktit se ato reduktojnë popullsinë e mushkonjave.
 
Top