Me dash nje grue inteligjente!

Gabriel Garcia Marquez

Përshtati në shqip Arjola Zadrima

Sa burra kam ndigju tuj thanë se duen një gru inteligjente në jetën e tyne!..
Unë i kisha këshillu me u mendu mirë..
Gratë inteligjente marrin vendime vetë , kanë dëshirat e tyne dhe vendosin kufij.
Ti nuk do t'jesh kurrë qendra e jetës së saj sepse ajo sillet rreth vetes. Një gru inteligjente nuk ja lejon vedit me u manipolu, as me u shantazhu, ajo merr përgjegjësi.

Gratë inteligjente diskutojnë , analizojnë ,grinden,nuk knaqen lehtë, ecin përpara.
Këto gra kanë pasë një jetë para teje dhe e dinë mirë që do të vazhdojnë t'kenë një jetë edhe kur të jesh largu ti.
Ajo të paralajmëron nuk kërkon leje.

Këto gra nuk kërkojnë në çift një udhëheqës për me i shku mbas, as një babë që ja zgjidhë jetën, as edhe një djalë për me i shpëtu. Ato nuk duen as me të ndjekë as me kapë kënd për hunde.
Duen me ecë pranë teje.

Ato e dinë mirë se jeta pa dhunë asht një e drejtë që u përket ,as luks e as privilegj.
Ato shprehin zemërimin, trishtimin, gëzimin e frikën në të njëjtën mënyrë, sepse e dinë që frika nuk i debulon, ashtu siç e dinë që zemërimi nuk i ban "mashkullore". Këto dy emocione dhe të gjitha të tjerat bashkë e bajnë njerëzore dhe pikë.
Një gru inteligjente asht e lirë sepse ka luftu fort për lirinë e saj. Por nuk asht viktimë asht e mbijetume.
Mos u mundo me e lidhë në zinxhirë, sepse ajo din si me shpëtu.
Grueja inteligjente e din mirë se bukuria e saj nuk qëndron as në pamjen e saj as në trup.
Mendohu dy herë para se me e gjyku për moshën, gjatësinë apo sjelljen seksuale, sepse kjo asht dhunë emocionale dhe ajo e din këtë gja.
Kështu pra , para se me thanë që dëshironi një gru inteligjente në jetën tuj pyetni vedin nëse je për nji mend i gatshëm me hy në të sajën.
 
Me kujtoj, lexxova dikund nje burre kerkonte nje grua intelegjente dhe spo e gjente dot, pas nje kohe te gjate e gjet, dhe e pyeten e pse nuk u martove, per fat te keq edhe ajo kerkonte burre intelegjent..
 
Po sipas ketij shkrimi kaq te bukur mos duhet te dalim ne perfundimin se burrat e kane lexuar dhe kane arritur te shmangin te lidhen me gra inteligjente duke i lene ato te lira ne rrethinen e inteligjences se tyre ?

Jeta nuk kerkon vetem inteligjence.
Nje femer e tille ta zbukuron jeten me larmine e perzgjedhjeve neper problematiken e jetes edhe kur e ndan ate me nje mashkull ...por nuk duhet ti japim adhurim kultit te egos pa kriter.
 
Une e kuptoje se eshte veshtire me dashte nje grua intelegjente por nje gje di se s'ka me mire se me te fal dashnine nje grua intelegjente.
 
Po sipas ketij shkrimi kaq te bukur mos duhet te dalim ne perfundimin se burrat e kane lexuar dhe kane arritur te shmangin te lidhen me gra inteligjente duke i lene ato te lira ne rrethinen e inteligjences se tyre ?

Jeta nuk kerkon vetem inteligjence.
Nje femer e tille ta zbukuron jeten me larmine e perzgjedhjeve neper problematiken e jetes edhe kur e ndan ate me nje mashkull ...por nuk duhet ti japim adhurim kultit te egos pa kriter.
Dhe une i bashkangjitem pjeserisht ketij komentin.
Gjthss, per temen do thoja:

Jo rralle here si rezultat e nje realiteti te forte burreror, gruaja per me u barazu e tejkalon cdo gje aq sa mund ta coje ne egoizem. POR,
ajo qe shikoj ose te pakten keshtu kam preferuar une t'a shoh ne menyren si e sjell Marquesi, apo dhe si une si individ e perceptoj eshte se:

Mashkulli si natyre dominuese duhet tashme te msohet me realitetin se femra ne te vertete nuk eshte as prone e tij, nuk eshte e detyruar as ta degjoje, as ti bindet, as te privcoje veten nga deshirat e saj vetem pse duhet te pyese partnerin. Po ashtu as nuk duhet te ndrydhe potencialet e veta, sepse partneri ne krah eshte jo aq i arrire sa ajo, apo s'e nuk e kap dot ne ambicje, endrra, perparim. Se ndodh shpesh me meshkujt: I kane qene femrat e zgjuara e te arrira, deri sa ti kene vete por pastaj, "Aaa.. me ngadale pak.. do besh sic them une" :D
Sidomos ne realetin tone njehere: Degjon akoma te thone: "Shyqyr burri saj eshte nevrik e bertet por dore nuk vendos"... E Kupton ne cfare mentaliteti jemi? Ku te pasurit e nje burri qe permban veten e quajme fat dhe privilegj. Nderkohe qe privilegjin e te qenit te sigurte menderisht, shpirterisht dhe fizikisht e kane te dy njesoj dhe te drejte themelore te tyre. Ketu nuk flasim vetem per dhunen fizike xhanem. Flasim dhe per pjesmarrjen e saj ne fusha te ndryshme. "Shyqyr me le/ lene burri te dal me shoqe, te punoj, te bej kete e ate!"

Te qenit "e zgjuar" (ketu nenkuptoj jo se do besh shkence jo, por te jesh e afte te kuptosh fiks rolin tend si njeri, ta njohesh veten e te mos lejosh mosrespektin, nepermkembjen, mos vleresimin) e ndihmon dhe 1 marredhenie te ece akoma me shume. Sepse te dy do kene qellim bashkpunimi. Jane si dy shoke qe perpiqen per me te miren e njeri tjetrit, nuk eshte as konkurence e as superioritet. Dhe kur njeriu ka inteligjencen, atehere kupton se ndonjehere duhet insistuar, e ndonjehere toleruar per te miren e perbashket. POR, kurrsesi duke humbur vetveten!
 
Me kujtoj, lexxova dikund nje burre kerkonte nje grua intelegjente dhe spo e gjente dot, pas nje kohe te gjate e gjet, dhe e pyeten e pse nuk u martove, per fat te keq edhe ajo kerkonte burre intelegjent..
hahahahaha,ka aq shume ne brendesi kjo thenie ,sikur te lexosh nje liber rreth kesaj teme.
 
Nje mashkull me vetebesim e ka te detyrueshme ne krah nje Femer inteligjente,ndryshe ai nuk do i ofrohej asaj femre!
Reciprokisht njejt vlen dhe per femren,kjo nuk eshte absolute.
Pasi cka per mua eshte inteligjenc per nje tjeter eshte injoranc.
Por vlen shprehja e popullit!
Tenxherja gjene kapakun!
PErgjethsisht ne ndajme,jeten tone me dike qe afersisht na pershtatet!
Ndryshe ndahen ciftet dhe secili shikon jeten e ti/saj.
 
Po sipas ketij shkrimi kaq te bukur mos duhet te dalim ne perfundimin se burrat e kane lexuar dhe kane arritur te shmangin te lidhen me gra inteligjente duke i lene ato te lira ne rrethinen e inteligjences se tyre ?

Jeta nuk kerkon vetem inteligjence.
Nje femer e tille ta zbukuron jeten me larmine e perzgjedhjeve neper problematiken e jetes edhe kur e ndan ate me nje mashkull ...por nuk duhet ti japim adhurim kultit te egos pa kriter.
Nje inteligjence e shendetshme nuk eshte kurre egoiste ,perkundrazi kur ajo eshte ne nivelin e duhur dhe te duhur,behet e thjeshte,e bute dhe plote vullnet per te perqafuar e ndihmuar per-rreth saj.
 
Dhe une i bashkangjitem pjeserisht ketij komentin.
Gjthss, per temen do thoja:

Jo rralle here si rezultat e nje realiteti te forte burreror, gruaja per me u barazu e tejkalon cdo gje aq sa mund ta coje ne egoizem. POR,
ajo qe shikoj ose te pakten keshtu kam preferuar une t'a shoh ne menyren si e sjell Marquesi, apo dhe si une si individ e perceptoj eshte se:

Mashkulli si natyre dominuese duhet tashme te msohet me realitetin se femra ne te vertete nuk eshte as prone e tij, nuk eshte e detyruar as ta degjoje, as ti bindet, as te privcoje veten nga deshirat e saj vetem pse duhet te pyese partnerin. Po ashtu as nuk duhet te ndrydhe potencialet e veta, sepse partneri ne krah eshte jo aq i arrire sa ajo, apo s'e nuk e kap dot ne ambicje, endrra, perparim. Se ndodh shpesh me meshkujt: I kane qene femrat e zgjuara e te arrira, deri sa ti kene vete por pastaj, "Aaa.. me ngadale pak.. do besh sic them une" :D
Sidomos ne realetin tone njehere: Degjon akoma te thone: "Shyqyr burri saj eshte nevrik e bertet por dore nuk vendos"... E Kupton ne cfare mentaliteti jemi? Ku te pasurit e nje burri qe permban veten e quajme fat dhe privilegj. Nderkohe qe privilegjin e te qenit te sigurte menderisht, shpirterisht dhe fizikisht e kane te dy njesoj dhe te drejte themelore te tyre. Ketu nuk flasim vetem per dhunen fizike xhanem. Flasim dhe per pjesmarrjen e saj ne fusha te ndryshme. "Shyqyr me le/ lene burri te dal me shoqe, te punoj, te bej kete e ate!"

Te qenit "e zgjuar" (ketu nenkuptoj jo se do besh shkence jo, por te jesh e afte te kuptosh fiks rolin tend si njeri, ta njohesh veten e te mos lejosh mosrespektin, nepermkembjen, mos vleresimin) e ndihmon dhe 1 marredhenie te ece akoma me shume. Sepse te dy do kene qellim bashkpunimi. Jane si dy shoke qe perpiqen per me te miren e njeri tjetrit, nuk eshte as konkurence e as superioritet. Dhe kur njeriu ka inteligjencen, atehere kupton se ndonjehere duhet insistuar, e ndonjehere toleruar per te miren e perbashket. POR, kurrsesi duke humbur vetveten!
Pra pikerisht kemi perdorimin e inteligjences jo per ta perdore si themel i kultit te unit apo per te bere rrolin individual ne jete si justifikim per te mos patur nje mundesi ti lejoje kesaj inteligjence te pershtatet edhe ne nje jete familiare.
Nese shkrimtari i madh e ka thene kete ne kontekst me realitetin e asaj kohe, sot xhvillimi social e ben edhe me te domosdoshme mbrojtjen e pershtatshmerise se zgjuarsise pa e lene ate te brej anet sociale me te domosdoshme.
 
Dhe une i bashkangjitem pjeserisht ketij komentin.
Gjthss, per temen do thoja:

Jo rralle here si rezultat e nje realiteti te forte burreror, gruaja per me u barazu e tejkalon cdo gje aq sa mund ta coje ne egoizem. POR,
ajo qe shikoj ose te pakten keshtu kam preferuar une t'a shoh ne menyren si e sjell Marquesi, apo dhe si une si individ e perceptoj eshte se:

Mashkulli si natyre dominuese duhet tashme te msohet me realitetin se femra ne te vertete nuk eshte as prone e tij, nuk eshte e detyruar as ta degjoje, as ti bindet, as te privcoje veten nga deshirat e saj vetem pse duhet te pyese partnerin. Po ashtu as nuk duhet te ndrydhe potencialet e veta, sepse partneri ne krah eshte jo aq i arrire sa ajo, apo s'e nuk e kap dot ne ambicje, endrra, perparim. Se ndodh shpesh me meshkujt: I kane qene femrat e zgjuara e te arrira, deri sa ti kene vete por pastaj, "Aaa.. me ngadale pak.. do besh sic them une" :D
Sidomos ne realetin tone njehere: Degjon akoma te thone: "Shyqyr burri saj eshte nevrik e bertet por dore nuk vendos"... E Kupton ne cfare mentaliteti jemi? Ku te pasurit e nje burri qe permban veten e quajme fat dhe privilegj. Nderkohe qe privilegjin e te qenit te sigurte menderisht, shpirterisht dhe fizikisht e kane te dy njesoj dhe te drejte themelore te tyre. Ketu nuk flasim vetem per dhunen fizike xhanem. Flasim dhe per pjesmarrjen e saj ne fusha te ndryshme. "Shyqyr me le/ lene burri te dal me shoqe, te punoj, te bej kete e ate!"

Te qenit "e zgjuar" (ketu nenkuptoj jo se do besh shkence jo, por te jesh e afte te kuptosh fiks rolin tend si njeri, ta njohesh veten e te mos lejosh mosrespektin, nepermkembjen, mos vleresimin) e ndihmon dhe 1 marredhenie te ece akoma me shume. Sepse te dy do kene qellim bashkpunimi. Jane si dy shoke qe perpiqen per me te miren e njeri tjetrit, nuk eshte as konkurence e as superioritet. Dhe kur njeriu ka inteligjencen, atehere kupton se ndonjehere duhet insistuar, e ndonjehere toleruar per te miren e perbashket. POR, kurrsesi duke humbur vetveten!
Po kur thone ... ajo eshte e zgjuar .. di ti vije burrit .. a thu burri eshte kafshe e eger e gruaja Dontore .. pupupu
 
Nje inteligjence e shendetshme nuk eshte kurre egoiste ,perkundrazi kur ajo eshte ne nivelin e duhur dhe te duhur,behet e thjeshte,e bute dhe plote vullnet per te perqafuar e ndihmuar per-rreth saj.
Fjala magjike ne ate qe ju thate ishte “nje inteligjence e shendetshme” ….pra nese ka balancim ne perdorimin e saj aq sa te mos krijoje disavantazh apo prishje ekilibri si ne jeten sociale por me shum ne ate familiare.
 
Është për të ardhur keq,seriozisht e them.
Ka meshkuj që kërkojnë një femër inteligjente,kur vetë nuk dinë sjelljet njerzore në rradhë të parë.
Të vjen turp ta prezantosh me familjen,se të bën dalje mamaja.
Të vjen zor të dalësh me të për ndonjë kafe a darkë,se nuk din sesi të sillet me një femër.
Merr o djal i dashur,ortën tënde(shtresën tënde).
Mos pretendo të kapësh hënën,kur nuk kap dot një gjethe fiku.
 
Ma lexoj syri "në dush një femër inteligjente" 🤷
Mendje mbrapsh që jam 🙈
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Kur flet shpirti.

  Votat: 4 28.6%
 • 2-Buzëqeshje Maskuar.

  Votat: 7 50.0%
 • 3-Jam femër.

  Votat: 2 14.3%
 • 4-Je ti Nënë.

  Votat: 0 0.0%
 • 5-Ne duart e kohes.

  Votat: 1 7.1%
Back
Top