• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Matematik

Jeta

Anëtar i Respektuar
pse qdo numer ne fuqin 0 eshte 1 ? ju lutemi tregoni se nuk po muj me dit faleminderit.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Matematik

(B ne fuqi x) / (B ne fuqi y) = B ne fuqi ( x-y)
Tani nqs themi qe x=y= 2 ( mund te jet cdo numer), do te kemi (B ne fuqi 2)/(B ne fuqi 2)= ( B*B )/( B*B )= 1 poe ne te njejten kohe kemi dhe = B ne fuqi 2-2 =>> B ne fuqi 0... e cila jep nje


B mund te jet cdo numer, dhe x dhe y po ashtu. Une i mora thjesht per shembull.
Por x duhet te jet = me y qe te japi fuqine 0!
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Matematik

Eshte sistem referimi i fuqive exponenciale. Eshte lene me marveshje matematikore pasi fuqia si koncept fillon nga 1. smund te kete fuqi 0. eshte thjesht nje marveshje exponenciale matematikore.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Matematik

Ashtu si tha Aleksus eshte , eshte si marrveshje se ne fakt fuqia 0 ska kuptim.
 
Top