Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Loverboy meqe ti je me teper se un i inforumuar mbi fene islame ...
Esht e bertet qe xhindet trasformohen ne trajten e njeriut ?

Ata kane mundesine e personifikimit, pra marrin formen e njeriut, kafsheve etj !
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Formen e gjarperit me duket se nuk e kan te lejuar ?

Jo gabim e ke. Madje sipas praktikes, xhinnet shpesh here shnderrrohen ne gjarprinje. Pastaj, edhe me hadith, Muhammedi a.s. keshillon qe para se te mbytet gjarperi, t'i thuhet 3 here "Leshoje rrugen". Nese e leshon rrugen, vazhdon, nese nuk e leshon, mbyte lirisht mos e baj dert.
Zakonisht gjarperinjt qe sillen rreth shtepise, mund te jene nga xhinnet, dhe nuk kafshojne. Dhe nese iu thua qe ta leshojne udhen, ta leshojne.
Kane thene dijetaret qe edhe nese e mbyte gjarprin edhe pa i thene leshoje rrugen, s'ka dert. Kete e kane mbeshtete ne hadithin qe Muhammedi a.s. thote qe "edhe ne je ne namaz, te del gjarpri, mbyte". Meselja se a ben me e mbyte pa i thene lesho udhen apo jo, eshte diskutabile dhe nuk con peshe fort, mos t'them fare.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Jo gabim e ke. Madje sipas praktikes, xhinnet shpesh here shnderrrohen ne gjarprinje. Pastaj, edhe me hadith, Muhammedi a.s. keshillon qe para se te mbytet gjarperi, t'i thuhet 3 here "Leshoje rrugen". Nese e leshon rrugen, vazhdon, nese nuk e leshon, mbyte lirisht mos e baj dert.
Zakonisht gjarperinjt qe sillen rreth shtepise, mund te jene nga xhinnet, dhe nuk kafshojne. Dhe nese iu thua qe ta leshojne udhen, ta leshojne.
Kane thene dijetaret qe edhe nese e mbyte gjarprin edhe pa i thene leshoje rrugen, s'ka dert. Kete e kane mbeshtete ne hadithin qe Muhammedi a.s. thote qe "edhe ne je ne namaz, te del gjarpri, mbyte". Meselja se a ben me e mbyte pa i thene lesho udhen apo jo, eshte diskutabile dhe nuk con peshe fort, mos t'them fare.

po ata qe Kane gjat per ne shpi? Si ju vete halli?
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Jo gabim e ke. Madje sipas praktikes, xhinnet shpesh here shnderrrohen ne gjarprinje. Pastaj, edhe me hadith, Muhammedi a.s. keshillon qe para se te mbytet gjarperi, t'i thuhet 3 here "Leshoje rrugen". Nese e leshon rrugen, vazhdon, nese nuk e leshon, mbyte lirisht mos e baj dert.
Zakonisht gjarperinjt qe sillen rreth shtepise, mund te jene nga xhinnet, dhe nuk kafshojne. Dhe nese iu thua qe ta leshojne udhen, ta leshojne.
Kane thene dijetaret qe edhe nese e mbyte gjarprin edhe pa i thene leshoje rrugen, s'ka dert. Kete e kane mbeshtete ne hadithin qe Muhammedi a.s. thote qe "edhe ne je ne namaz, te del gjarpri, mbyte". Meselja se a ben me e mbyte pa i thene lesho udhen apo jo, eshte diskutabile dhe nuk con peshe fort, mos t'them fare.
Kam degju shpessh qe thon esht gjarper shtepije nuk te han !!
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Se di
Por qe me duket absurde
Njehere qenka xhind dhe vrite
Pastaj eshte ora e shtepise dhe mos e vrit

Perralla qe ne tregonte gjyshja ne nete te ftohta si kjo
Ti the mos e vrit se esht ora e shtepise ...
Pytja ishte ..
Pse i thuhetbora e shtepise?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk e di perse quhet ashtu, njerezit mund ta quajne me emra te ndryshem, varesisht nga vendi i tyre. Une e di qe jeta e njeriut eshte e shenjt, dhe duhet njeriu te vetmbrohet ne cdo rast qe i kanoset rreziku. Arsyeja perse duhet ti thuhet 3 here leshoje rrugen eshte pikerisht per ata qe besojne, duke e ditur se me pastaj mund te kene probleme me boten e tyre, dhe njeriu behet per t'u lidhur me zingjir e nuk e dine as familja as mjeku cfare ka, deri sa te dergojne tek hoxha.
Sdq, besimtari e din cfare duhet te beje ne situata te tilla, bazuar ne hadithe.
 
Me ndjesin me te madhe ju theme qe dje nuk ju kam shkru une . Ju kerkoj falje kushdo qe eshte ndjere i ofenduar apo atakuar nga shkrimet dhe komentimet nga personi i caktuar qe ka shkruar nga emri im !
Selam paqe .
Sa i perket temes nga njohurit qe kam ne kete drejtim me mire eshte te mbyllet , sepse sa here permenden keto personazhe ne kete teme , ata mund te ju paraqiten . Keshtu qe keni kujdes !
C3ni
 

Lauri

Anunnak
Se di
Por qe me duket absurde
Njehere qenka xhind dhe vrite
Pastaj eshte ora e shtepise dhe mos e vrit

Perralla qe ne tregonte gjyshja ne nete te ftohta si kjo
keto jane besime pagane. Edhe iliret besonin ne te njejten gje: kur nje gjarper te hy ne shtepi do thote qe eshte ora(mbrojetesi) i shtepise dhe nuk duhet te mbytet.
Me bejne te qesh me keta monoteistet, qe besojne ne paganizem :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Nuk besoj ne gjera te tilla.
S`kam besuar asnjehere.
Por te vjetrit thoshin,qe kush nuk beson as nuk e kapin,qofshin magjite apo syri i keq,i lige apo si quhet.
PRandaj eshte mire te mos besojme,ne gjera qe s`jane racionale as te prekshme as te vertetueshme.
 
@LeVoyageur xhindet kane formen e femrave,mos bej sikur ske frike :p
Te te permend vetem Lilith qe ishte gruaja e pare
Lilith e njoh dhe e di shume mire kush eshte.
Dhe jam i sigurt qe ti e di kete gje.
Nuk kam frike nga Lilith.
Perse duhet te kem?
Madje ne kete forum kam sjelle tema dhe kam bere postime qe shprehin simpatine time per Lilith.
Si karakter i afrohem shume me teper asaj se sa adamit ose eves me keq akoma.
Lilith ishte krenare, e vetedishme, e sigurte,.....lexo te tema cila eshte femra qe parapelqej dhe do shohesh qe fare mire mund te thoja Lilith.
 
Nuk besoj ne gjera te tilla.
S`kam besuar asnjehere.
Por te vjetrit thoshin,qe kush nuk beson as nuk e kapin,qofshin magjite apo syri i keq,i lige apo si quhet.
PRandaj eshte mire te mos besojme,ne gjera qe s`jane racionale as te prekshme as te vertetueshme.
Shume e vertete ajo qe thua.
Eshte interesant fakti keta xhindet pushtojne ata qe u besojne atyre, ne nje fare menyre mund te themi qe xhindet akoma pa i pushtuar jane prezente ne qenien e tyre.
Lexova shume postime ku thuhet te mbyllet tema.
Perse?
Njerez te mire.....nese doni te mposhtni frikerat tuaja mos i shmangni atyre por perballuni me to.
Kjo eshte e vetmja menyre per te triumfuar ndaj tyre.
Nese pastaj as nuk doni te perballeni me to atehere mos hapni tema te tilla.
Por dijeni qe kjo ju ben objekt i te pasurit tabu.
Dhe tabute nuk i bejne mire askujt.
Perballja e mendimeve dhe e diskutimeve eshte e vetmja menyre per te qene te lire dhe imune nga frikerat dhe tabute tona.
Ne rast se vazhdoni me krijimin dhe mbajtjen e mistereve kurren e kurres, asnjehere nuk do jeni te lire.
Ne rast se ju pelqen te jeni skllever te frikerave dhe tabuve tuaja vazhdoni se jeni ne rregull.
Une per vete mundem dhe dua te flas per cdo gje, pa frike dhe pa tabu.
Frika dhe tabute e kane sunduar kete bote per mijera vjet.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Shume e vertete ajo qe thua.
Eshte interesant fakti keta xhindet pushtojne ata qe u besojne atyre, ne nje fare menyre mund te themi qe xhindet akoma pa i pushtuar jane prezente ne qenien e tyre.
Lexova shume postime ku thuhet te mbyllet tema.
Perse?
Njerez te mire.....nese doni te mposhtni frikerat tuaja mos i shmangni atyre por perballuni me to.
Kjo eshte e vetmja menyre per te triumfuar ndaj tyre.
Nese pastaj as nuk doni te perballeni me to atehere mos hapni tema te tilla.
Por dijeni qe kjo ju ben objekt i te pasurit tabu.
Dhe tabute nuk i bejne mire askujt.
Perballja e mendimeve dhe e diskutimeve eshte e vetmja menyre per te qene te lire dhe imune nga frikerat dhe tabute tona.
Ne rast se vazhdoni me krijimin dhe mbajtjen e mistereve kurren e kurres, asnjehere nuk do jeni te lire.
Ne rast se ju pelqen te jeni skllever te frikerave dhe tabuve tuaja vazhdoni se jeni ne rregull.
Une per vete mundem dhe dua te flas per cdo gje, pa frike dhe pa tabu.
Frika dhe tabute e kane sunduar kete bote per mijera vjet.

po pra dhe per phobias metoda me effective eshte exposure therapy ( se di si I thone ne shqip)
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Njeriu eshte mire me ruajt nje balance. As mos te tallet shume as mos te kritikoje apo shaje shume. Jeta me ka mesuar se vjen shpejt ajo dite ku gjendesh duke bere ate cka tjetrin e gjykoje. Vjen nje dite dhe i beson pikerisht atyre gjerave te cilat i luftoje, vjen ajo dite dhe nuk i beson pikerisht asaj feje apo besimi qe praktikoje(Zoti na ruajte) .
Njoh njerez qe u kane bere magji por s'i kam pare siptomat me sy vete veten cfare me kane treguar. Ndersa bashkshorti ka pare me syte e vete 2 persona te pushtuar nga xhindte. Mund te kape cdokend, dhe ndaj eshte mire qe cdo gje ta besh me emrin e Zotit, apo te thuash lutjet kur del nga shpia, kur han, kur fillon 1 pune. Syri po ashtu eshte i vertete. sidomos tek femite. Une i besoj por nuk jam paranojake. Frike nuk kam por nqs ndodh ndonje dite shpresoj te ruaj gjakftohtesine dhe ti kerkoj ndihme Zotit. Ata nuk kane fuqi perballe Leximit te Kuranit.
 

Monique

With or Without u
Me ndjesin me te madhe ju theme qe dje nuk ju kam shkru une . Ju kerkoj falje kushdo qe eshte ndjere i ofenduar apo atakuar nga shkrimet dhe komentimet nga personi i caktuar qe ka shkruar nga emri im !
Selam paqe .
Sa i perket temes nga njohurit qe kam ne kete drejtim me mire eshte te mbyllet , sepse sa here permenden keto personazhe ne kete teme , ata mund te ju paraqiten . Keshtu qe keni kujdes !
C3ni
Xhindi te kish pushtuar???? apo keni filluar me i lone me qera userat lol
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Njeriu eshte mire me ruajt nje balance. As mos te tallet shume as mos te kritikoje apo shaje shume. Jeta me ka mesuar se vjen shpejt ajo dite ku gjendesh duke bere ate cka tjetrin e gjykoje. Vjen nje dite dhe i beson pikerisht atyre gjerave te cilat i luftoje, vjen ajo dite dhe nuk i beson pikerisht asaj feje apo besimi qe praktikoje(Zoti na ruajte) .
Njoh njerez qe u kane bere magji por s'i kam pare siptomat me sy vete veten cfare me kane treguar. Ndersa bashkshorti ka pare me syte e vete 2 persona te pushtuar nga xhindte. Mund te kape cdokend, dhe ndaj eshte mire qe cdo gje ta besh me emrin e Zotit, apo te thuash lutjet kur del nga shpia, kur han, kur fillon 1 pune. Syri po ashtu eshte i vertete. sidomos tek femite. Une i besoj por nuk jam paranojake. Frike nuk kam por nqs ndodh ndonje dite shpresoj te ruaj gjakftohtesine dhe ti kerkoj ndihme Zotit. Ata nuk kane fuqi perballe Leximit te Kuranit.

Dhe vjen nje dite ...
In the meantime po jetojme kete dite

pra kjo eshte ideja qe mos te behemI paranojake dhe ti nuk e ke kete problem dhe pse mund te besosh ndryshe nga une apo nga ai tjetri:)
 

Monique

With or Without u
Shume e vertete ajo qe thua.
Eshte interesant fakti keta xhindet pushtojne ata qe u besojne atyre, ne nje fare menyre mund te themi qe xhindet akoma pa i pushtuar jane prezente ne qenien e tyre.
Lexova shume postime ku thuhet te mbyllet tema.
Perse?
Njerez te mire.....nese doni te mposhtni frikerat tuaja mos i shmangni atyre por perballuni me to.
Kjo eshte e vetmja menyre per te triumfuar ndaj tyre.
Nese pastaj as nuk doni te perballeni me to atehere mos hapni tema te tilla.
Por dijeni qe kjo ju ben objekt i te pasurit tabu.
Dhe tabute nuk i bejne mire askujt.
Perballja e mendimeve dhe e diskutimeve eshte e vetmja menyre per te qene te lire dhe imune nga frikerat dhe tabute tona.
Ne rast se vazhdoni me krijimin dhe mbajtjen e mistereve kurren e kurres, asnjehere nuk do jeni te lire.
Ne rast se ju pelqen te jeni skllever te frikerave dhe tabuve tuaja vazhdoni se jeni ne rregull.
Une per vete mundem dhe dua te flas per cdo gje, pa frike dhe pa tabu.
Frika dhe tabute e kane sunduar kete bote per mijera vjet.
Eshte shume e cuditshme kjo ceshtja e te besuarit a jo...
Besojme tek ajo qe shihet dhe preket themi shpesh....
Hyjnoren (Zotin) e besojme edhe pse nuk e shohim apo e prekim?
Besojme ne Mitologji edhe pse ska asnje prove
Besojme ne fjalet qe thuhen, premtimet qe jane thjesht fjale , as preken e as shihen,,,,

Pra besimi eshte dicka qe lidhet me shpirteroren (qe as e shohim dhe as e prekim)
Te clirosh veten nga frikerat? Kush jane keto?

Magjite jane te pashme , te prekshme , dhe jo perralla me shkone varreza naten apo jepi pleqve lesh koke...kto i dashur jane thagma !
Kush eshte prekur nga keto fenomene di fort mire qe jane te frikshme!
e kjo ska lidhje me ke beson a jo...makar te ishte aq kollaj!
Ka njerez qe merren me te tilla pislliqe , dhe kam pare familje te shkaterrohen, njerez te vdesin e nuk kishin asnje semundje,
Se nuk beson ti apo dikush tjeter eshte nje gje , por ta lidhesh fenomenin me frikera...mos ja fut kot tashi!
 

Monique

With or Without u
Dhe vjen nje dite ...
In the meantime po jetojme kete dite

pra kjo eshte ideja qe mos te behemI paranojake dhe ti nuk e ke kete problem dhe pse mund te besosh ndryshe nga une apo nga ai tjetri:)
Une spo shoh panaroja nga askush, se kemi histori per te ndare (pasi mund te kemi qene pjese e ketyre fenomeneve ) , mua sme duken paranoje
Personalisht nuk vuaj nga paranoja , fakti qe flas dhe tregoj stregon paranoj...
Une besoj se ekzistojne , dhe kam pare raste plot, jo te treguara.
A besohet ajo qe shihet?
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Me tha dikush long ago “je si shpirt”
Se dija si ta mar kompliment apo insult
Fillova te mendoj si mund te duket nje shpirt?
kush e pa shpirtin? Pse I ngeli emri shpirt? Pse thone ke shpirt te mire ?
ku pse qysh pyetje qe me erdhen verdalle gjithe diten
True story
Mos me gjykoni lol
Ose bejeni se ju jeni si shpirt :p
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Une spo shoh panaroja nga askush, se kemi histori per te ndare (pasi mund te kemi qene pjese e ketyre fenomeneve ) , mua sme duken paranoje
Personalisht nuk vuaj nga paranoja , fakti qe flas dhe tregoj stregon paranoj...
Une besoj se ekzistojne , dhe kam pare raste plot, jo te treguara.
A besohet ajo qe shihet?

po besohet ajo qe shifet dhe qe nuk shtiret
 
Eshte shume e cuditshme kjo ceshtja e te besuarit a jo...
Besojme tek ajo qe shihet dhe preket themi shpesh....
Hyjnoren (Zotin) e besojme edhe pse nuk e shohim apo e prekim?
Besojme ne Mitologji edhe pse ska asnje prove
Besojme ne fjalet qe thuhen, premtimet qe jane thjesht fjale , as preken e as shihen,,,,

Pra besimi eshte dicka qe lidhet me shpirteroren (qe as e shohim dhe as e prekim)
Te clirosh veten nga frikerat? Kush jane keto?

Magjite jane te pashme , te prekshme , dhe jo perralla me shkone varreza naten apo jepi pleqve lesh koke...kto i dashur jane thagma !
Kush eshte prekur nga keto fenomene di fort mire qe jane te frikshme!
e kjo ska lidhje me ke beson a jo...makar te ishte aq kollaj!
Ka njerez qe merren me te tilla pislliqe , dhe kam pare familje te shkaterrohen, njerez te vdesin e nuk kishin asnje semundje,
Se nuk beson ti apo dikush tjeter eshte nje gje , por ta lidhesh fenomenin me frikera...mos ja fut kot tashi!
Une nisa te tregoj nje histori personale timen
por kur pash qe ktu plasi ironia majtas e djathas atehere u terhoqa pa treguar asigje!
une ju them vetem kaq, keni hyre ndonjehere ne shtepine e atyre qe bejne magji te zez?
keni par kok te vdekuri duke e nxjerr nga baçja e shtepise per ti ber keq dikut?
kur ti shihni me syte tuaj keto atehere hajdeni dhe komentoni sepse do ja plas dhe une ironis me ju
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Une nisa te tregoj nje histori personale timen
por kur pash qe ktu plasi ironia majtas e djathas atehere u terhoqa pa treguar asigje!
une ju them vetem kaq, keni hyre ndonjehere ne shtepine e atyre qe bejne magji te zez?
keni par kok te vdekuri duke e nxjerr nga baçja e shtepise per ti ber keq dikut?
kur ti shihni me syte tuaj keto atehere hajdeni dhe komentoni sepse do ja plas dhe une ironis me ju

tregoje ske pse te stepesh vetem pse dikush mendon ndryshe nga ty.
Ketu per te diskutuar jemi, pervec asaj bejme dhe ndonje batute njerez jemi.
 
Top