Lidhja shpirtërore

Lidhja shpirtërore!

Shpirtrat lidhen me njëri tjetrin dhe ju nuk mund të largoheni prej tij ose ta harroni atë. Lidhja me shpirtin është më thellë sesa një lidhje familjaritetit që përfundon me kalimin e kohës dhe ditëve. Por, lidhja me shpirtin e një personi është një ndjenjë shumë më tepër se dashuri. Është disi si një varësi.

Dashuria jote për shpirtin e dikujt, do t'ju ndjekë përgjatë tërë jetës tuaj. Kjo dashuri nuk është as dashuri për formën, as dashuri për familjarizimin. Sepse këto mund të mbarojnë me kalimin e kohes ndërsa dashuria për shpirtin e dikujt nuk mbaron kurrë.

Kur e do shpirtin e dikujt nuk është e lehtë ta shohësh atë në një person tjetër apo tek një person tjetër sepse shpirti është gjithmonë një. Nuk ka alternativë andaj nuk pranon ndarjen.

Zemrat tona vazhdojnë të udhëtojnë nëpër hapësirë derisa të arrijnë tek ata që duan, tek shpirtrat e atyre që duan.

Pra, ata nuk qetësohen derisa të arrijnë t'ua bëjnë me dije atyre për mallin që ndjejmë për ta.

Pamja apo dukja e një personi tjetër është dashuri e syrit ndërsa dashuria e zemrës dhe e shpirtit është dashuri e qenies andaj si e tillë ajo është jetike dhe e pavdekshme.

FB_IMG_1672657359756.jpg
 
T'jem e sinqerte une e di qe dashuria familjare nuk mbaron kurre.
Sidomos ajo e nenes apo pinderve per femijen.
Tani keto shpirtroret me duken me te rrezikuara per tu shuar, per shume arsye gjate rruges se jetes.
 
T'jem e sinqerte une e di qe dashuria familjare nuk mbaron kurre.
Sidomos ajo e nenes apo pinderve per femijen.
Tani keto shpirtroret me duken me te rrezikuara per tu shuar, per shume arsye gjate rruges se jetes.
Nuk besoj se flitej për prindër e fëmijë, por më shumë për njerëz me të cilët familjarizohesh shkaku i p.sh. martesës 🤷‍♀️ dhe pse sepse jam dakord se ajo që the ti është diçka e pakushtëzuar.

Këto lidhjet shpirtërore janë shumë të ralla, por ndodhin. Unë kam qenë me fat dy herë dhe ende i kam në jetën time. Thjeshtë është një dashuri që i ka të gjitha brenda.
 
Gjithmonë kam pasur një përshtypje se lidhjet shpirtërore nuk kanë të bëjnë me dashurinë.
Ti njeh dikë,kuptohesh që në shikim.
Nuk bie në dashuri me të,e as ai me ty.
Thjesht shiheni në rrugë.
Nuk flisni,ama kuptoheni edhe pa folur.
Të duket sikur e ke njohur më parë,edhe ndjen një lloj ngrohtësie në kraharor kur ai kalon pranë teje.
E kam provuar ktë ndjesi...
 
Keto lidhje jo domosdoshmerisht jane per ciftin.
Lidhje te tilla ndodhin shume ne shoqeri, mes 2 njerez qe duhen pastertisht, qofte dhe 2 goca apo 2 cuna, apo cun e goce.

E kam provuar, vazhdoj ta provoj. Dhe uroj qe keto shoqeri te tilla, te jene ashtu pergjithmons
 
Kufiri i duhet cdo mardhenie ne jet.
Shpirti eshte per te marre fryme, tjeter gje e demton ne masen qe urren dhe arsyen per te cilen Zoti e ka krijuar.
Domethene shiko punen tende, mos bej keq✌️
 
E besoj qe mund te krijosh nje lidhje shpirterore me njerez te cilet si ke pjes te familjes . Dhe ktu zbehet fjal vec per dashurin por dicka me shum se aq .
 
Eshte e vertet...kur takon disa njerez te ngjason sikur i njeh prej nje jete....
dhe sigurisht qe i njeh..sepse ne nje tjeter jete..shpirti yt i ka takuar...vecse ke ardhur dhe kane ardhur ne nje tjeter forme...
kjo quhet edhe familje shpirterore...kur takon njerez qe te ndihmojne te rritesh...
psh ne rastet e nje mentori..ne rastet e nje mesuesi...nje miku..nje te dashuri etj...
 
Eshte e vertet...kur takon disa njerez te ngjason sikur i njeh prej nje jete....
dhe sigurisht qe i njeh..sepse ne nje tjeter jete..shpirti yt i ka takuar...vecse ke ardhur dhe kane ardhur ne nje tjeter forme...
kjo quhet edhe familje shpirterore...kur takon njerez qe te ndihmojne te rritesh...
psh ne rastet e nje mentori..ne rastet e nje mesuesi...nje miku..nje te
kur grindesh me familjen dhe e di qe prap ata jan aty per ty , e njejta gje ndodh dhe me personin qe lidhesh shpirterisht sa do gabime , ose ngjarje te na ndajne prap do e gjesh nje rrug per ta . Eshte fiks ajo ndjesi
 
kur grindesh me familjen dhe e di qe prap ata jan aty per ty , e njejta gje ndodh dhe me personin qe lidhesh shpirterisht sa do gabime , ose ngjarje te na ndajne prap do e gjesh nje rrug per ta . Eshte fiks ajo ndjesi
Po jane dhe je per ta gjithmone aty...sikur te mund ta dinte njeriu se sa i dashur..se sa i mbrojtur...se sa i fuqishem eshte....ne rrethohemi nga dashuria ne c'do hap qe hedhim..por egoja shpesh nuk na e lejon ta shohim...
 
Kam pasur fatin dhe e kam te kem nje lidhje te tille ketu e tre vjet .....kaluam ne nje 100 furtuna por prap lidhja qe kemi eshte shpirterore .....eshte nje lidhje qe nuk humb kurre cfare do te ndodhe .....dhe ajo eshte mrekulli 🐻♥️
 
Kjo lidhja shpirterore aq sa bukur e mendojme aq shkaterruese eshte per shpirtin mendoj.Te krijosh nje varesi ndaj shpirtit te dikujt,do te thot te jetosh ne te shkuaren,te jetosh me kujtimet,te jetosh me ide dhe iluzione sesi do mund te ishit nese do ishit bashke,duke humb shume caste nga e tashmja qe nuk perseritet me dhe nuk e zhben faktin qe ti je aty....
 
Po jane dhe je per ta gjithmone aty...sikur te mund ta dinte njeriu se sa i dashur..se sa i mbrojtur...se sa i fuqishem eshte....ne rrethohemi nga dashuria ne c'do hap qe hedhim..por egoja shpesh nuk na e lejon ta shohim...
me ka ndodhur vec me nje person te kem nje lidhje shpirterore , dhe eshte ende aty gjithmon aty pavarsisht cfar rethanash na ka sjell jeta .. lutem mos ta humb kurr 🙏🏻
 
me ka ndodhur vec me nje person te kem nje lidhje shpirterore , dhe eshte ende aty gjithmon aty pavarsisht cfar rethanash na ka sjell jeta .. lutem mos ta humb kurr 🙏🏻
Leshim zemer...i mbajm aq sa kane detyre te rrijne prane nesh...mund te jete edhe gjithe jeten....ose jo..sic i pranuam kur ishim duhet ta pranojme edhe kur vendsin te shkojne..me te njejten dashuri...ne rritemi frekuencat tona ndryshjne...ndoshta ne nje moment nuk rezonojme më me ta dhe eshte ok..
 
  • Përqafim
Reactions: Xho
Back
Top