Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Lajmerohen te gjithe banoret e lagjes te Forumit se rradha zihet vetem me trup.
Qumeshti dhe djathi shiten vetem per banoret e lagjes.

35aa9u.jpg

20241463.jpg

images.jpg
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Ca kohe ka qen dhe ajo....
Dhe kur i degjon disa "sa mire ishte atehere..."
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Uaa cfare radheee...sa gjynaf kush e di cfare ore coheshin te shkretet
Mjere ai qe ka qene i fundi i radhes
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Keto gjera i mesova ne librat qe lexova dhe aq bukur i pershkruan Fatos Kongoli.

Edhe ketej nga ne kishte ca kohera kur zhdukeshin prodhimet bujqesore apo te tjera. Ndonjehere zhdukej sheqeri, qumeshti, faksi (detergjenti per rroba) .......

E kujtoje ne thenje qe akoma ngeli ke ne. Njerezit kur se kan takuar dike per kohe te gjate i thone: ''Eu burre bote ke humb si faksi (detergjenti i rrobave) n'kohe te Titos (udheheqesi i jugosllavise se asaj kohe).

Akoma e perdorim kete.

Edhe nje gje:

Na benin buken me sheqer dhe kenaqesihm duke e ngrene. Tash shitoret perplot dhe nuk ha cuni. Ptuuuuuuu rob i keq bre ;)
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

E mbaj mend zgjohesha ne 3-4 te nates, per t'zene rendin per vetem 1 buke
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Fotoja e pare asht kur ka vdek enveri
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Ca kohe na solle mo poeto,kur mbaja radhen per vajguri,do detyrohesha do ngrihesha qe 5 mengjesit me u hap dyqani vajgurit ne oren 7
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Kryt e nans ,,,mire qe me zic merrnim buken ..Po mbaj mend ne 85 qe ka bere nje dimer i forte. Asgje nuk gjindej, me solli vellai buken e kur e e prem doli miu i ngordhur ne te :vje:

Mos ardhshin me ato kohera, ama na ka majt linjat e trupit .Sa e shikoje nje femije te shendoshe (obeze), e dinim qe prinderit punonin ne gastronomi apo dicka ne shtet me pozite.
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

..lufte per ekzistenc,e te mendosh qe punoni e betonizonin tera fushat e malet,,me bunkjera..e tunele..
ehh ideologjit,,ekstreme..mua me vjen inate ne nje gje,,perse ?
shqiperia historikisht,,mes dy zgjedhjesh,,perfatin keq te saj..ka zgjedh gjithmon negativen.(dhe atehere kur e ka pas ne dore zgjedhjen vete)
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Ehhh nostalgji per vitet e xhaxhit... rrini tani mos na mallengjeni :p
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

:(......
.

....
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Ajo rradha e pare , ngjan sikur po mbajne rradhe per te pare nje koncert/shfaqje ose per ndonje mbledhje . Pse aq te medhaja pallat, kane qene/jane furra e bukes .. Pastaj nuk e paska as te shkruar- furre buke .
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Sikur te kishte qene pritja ne radhe I vetmi problem!
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Ajo rradha e pare , ngjan sikur po mbajne rradhe per te pare nje koncert/shfaqje ose per ndonje mbledhje . Pse aq te medhaja pallat, kane qene/jane furra e bukes .. Pastaj nuk e paska as te shkruar- furre buke .

Eshte dita e homazhit te varrimit te xhaxhit Enver... foto e pare
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Ajo rradha e pare , ngjan sikur po mbajne rradhe per te pare nje koncert/shfaqje ose per ndonje mbledhje . Pse aq te medhaja pallat, kane qene/jane furra e bukes .. Pastaj nuk e paska as te shkruar- furre buke .

eshte presidenca sot ajo pamje qe ti i referohesh....ska lidhje me bylmetoren apo dyqanin e bukes :)


1296457323484.jpgshih deri ku ishte rradha per homazhe .....:p
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

E mbaj mend zgjohesha ne 3-4 te nates, per t'zene rendin per vetem 1 buke

Edhe ne Kosove!?

Shume pak foto,ti shikojme ne te rinjte dmth se me te treguar i kemi!
Mbaj mend me tregonte mami kur prisnin ne rradhe per buke dhe gaz,(keto ishin me racion per fryme) dhe shtypeshin si mizat.Biles nje here tek gazi tregonte njera po mundohej te merte bidonin e te dilte nga turma e njerzve,ata shty e bot kush te arrinte i pari dhe kjo bidonin siper kokes qe te mund te dilte kur mes perplasjesjeve e shtyrjeve gjysma e gazit ju derdh siper asaj se gjores :( ngaqe skish ku te shkonte se ish nga fshati e morem ne shpi per tu pastruar..Qe atehere kemi kontakte akoma dhe nganjehere e kujtojme e qeshim me ate kohen e xhaxhit.
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Edhe ne Kosove!?

Shume pak foto,ti shikojme ne te rinjte dmth se me te treguar i kemi!
Mbaj mend me tregonte mami kur prisnin ne rradhe per buke dhe gaz,(keto ishin me racion per fryme) dhe shtypeshin si mizat.Biles nje here tek gazi tregonte njera po mundohej te merte bidonin e te dilte nga turma e njerzve,ata shty e bot kush te arrinte i pari dhe kjo bidonin siper kokes qe te mund te dilte kur mes perplasjesjeve e shtyrjeve gjysma e gazit ju derdh siper asaj se gjores :( ngaqe skish ku te shkonte se ish nga fshati e morem ne shpi per tu pastruar..Qe atehere kemi kontakte akoma dhe nganjehere e kujtojme e qeshim me ate kohen e xhaxhit.

gaz- nenkupton vajguri???
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Humba 250 lek e qe te me vrare ime me.
Isha 6per 7 vjec kur vdiq ai shpirtziu.

E dija qe do bjere ndonje komete se lexoja revisten Shkenca e Jeta se ishin te abonuar(36 lek revista).
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Ajo qe ndezin zjarrin apo per te gatuar ne ate 'furnelen' a cka i theshin... si kjo ;

furnela-vajguri-web.jpg


Vajguri besoj thjeshte ne i theshim gaz,,,
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Eshte dita e homazhit te varrimit te xhaxhit Enver... foto e pare

Flm per sqarimin...ma Mori mendja qe Vetem rradhe buke nuk eshte :)

Ps...Moni , sa bukur e paster qe ngjan bulevardi, te Ben pershtypje edhe vargu I rradhes plus fakti qe nuk I paskan Rene per shkurt . Si nuk kam arritur nje cik nga kjo koha une ... Aman .
 
Titulli: Lajmerim (BULMETORJA VIRTUALE)

Flm per sqarimin...ma Mori mendja qe Vetem rradhe buke nuk eshte :)

Ps...Moni , sa bukur e paster qe ngjan bulevardi, te Ben pershtypje edhe vargu I rradhes plus fakti qe nuk I paskan Rene per shkurt . Si nuk kam arritur nje cik nga kjo koha une ... Aman .

e vertet, dikur njerezit pervec se ishin shume te dashur njeri me tjetrin , kishim edhe kulturen e te sjellurit....karakteristika qe sot duken si copeza nga libri " dashuri ne kohen e koleres" ...
 
Tani e gjen bulmetin kudo..
Rrinë të shkretët në pikë të diellit për një kothere buk..

Prindërit e mi mbanin radhë ( më kujtohet pothuajse fare kjo kohë)
E vetmja radhë që kam mbajtur ka qenë para 2 ose 3 vitesh tek oshe-ja ku kish një fluks të paparë për kontrata dritash pasi gjysma e Tiranës nuk paguante:p
 
Back
Top