Kur heshtja flet...

JetMir

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Kohë më parë erdhën në jetë dy persona;
Kaluan kohë të gjatë në dashuri, deri sa aty mbizoteri qetësia;
Njeriu i cili luftoi shumë për të kapërcyer këtë ndryshim, pësoi shumë,
pasi që jeta e tij ngeli në një udhekryq;

Mendoni se atëherë kur në dashuri mbizotron heshta është fundi i gjithçkaje apo është vetëm fillimi ...?!

Vetëm në këtë rast njeriu mund të jeton jetën ...i lumtur si nje njeri me nje te kaluar te keqe...
 
ah , une dhe heshtja kemi qene gjithmone armiq te perbetuar :D

Me shume se nje fjal e hidhur me vret "nje fjal" e percjellur me heshtje :(

Per temen ne fjale...ndonjeher ne fillim te lidhjes "krijohet nje lloj heshtje" kjo sepse vetvetiu vje nje moment qe i ben nje "studim" ose mediton per gjithcka qe ka ndodh etj etj por nese kjo heshtje vje pas nje kohe relativisht te lidhjes, them se mesazhi qe percjell me heshtje nuk eshte ai qe e deshirojme...
 
Redaktimi i fundit:
Kur ne dashuri mbizoteron heshtja eshte fillimi i fundit
 
Heshtja flet me shume se fjala dhe heshtja vret me shume se fjala!
 
Kohë më parë erdhën në jetë dy persona;
Kaluan kohë të gjatë në dashuri, deri sa aty mbizoteri qetësia;
Njeriu i cili luftoi shumë për të kapërcyer këtë ndryshim, pësoi shumë,
pasi që jeta e tij ngeli në një udhekryq;

Mendoni se atëherë kur në dashuri mbizotron heshta është fundi i gjithçkaje apo është vetëm fillimi ...?!

Vetëm në këtë rast njeriu mund të jeton jetën ...i lumtur si nje njeri me nje te kaluar te keqe...

Ndoshta atij njeriu qe vendosi ta thyeje heshtjen mund ti duket sikur ka humbur, sikur eshte ne fund te jetes se tij, por ne te vertete jeta per te sapo ka filluar, sepse nuk ka jete ne heshtje( te pakten jo per te, derisa brenda tij te kete ende zhurme), nuk mund te qendroje 100% dashuri mbi sekrete, nuk mund te kete fillim kur dickaje i vihet fundi pa nisur ende..

Heshtja eshte gjithmone fund i dickaje, edhe i kesaj jete..:)
 
e tha dhe dikush siper heshtja esht fillimi i fundit.........nuk po flasim per ate heshtje qe kane te sapo dashuruarit qe merren vesh me shikime,po flasim per ate heshtje qe bie kur njeri nga te dy ka frike te thoje ate qe ndjen ver8,ka frike te lendoje partnerin dhe tj nga ana tj ka frike ta thyje kte heshtje per te mos u lenduar.....heshtja esht gjithmone nje ? e madhe mbi historine e nje cifti....vret,vret shume......
 
heshtja ne nje lidhje te gjate eshte fillimi i fundit...nqs gjithcka eshte ok..ke gjithmone per te folur dicka...jane gjerat e vogla qe e bajne komunikimin te eci...
 
Heshtje e lindur nga kthimi ne rutine te gjithckaje, munges idesh dhe devotshemrie per te sjelle dicka ndryshe------> fillim i fundit !! :(

Heshtje sepse syte dhe buzet skane kohe tu len vend fjaleve------> fillim i nje rrugetimi te gjate dhe parajsor !! :D
 
Titulli: Kur heshtja flet...

Ndoshta atij njeriu qe vendosi ta thyeje heshtjen mund ti duket sikur ka humbur, sikur eshte ne fund te jetes se tij, por ne te vertete jeta per te sapo ka filluar, sepse nuk ka jete ne heshtje( te pakten jo per te, derisa brenda tij te kete ende zhurme), nuk mund te qendroje 100% dashuri mbi sekrete, nuk mund te kete fillim kur dickaje i vihet fundi pa nisur ende..

Heshtja eshte gjithmone fund i dickaje, edhe i kesaj jete..:)
hmmmmm kjo fjalia e nënvizuar është më se e vërtetë...
 
Po kur mbizoteron heshtja dhe je me personin afer teje atehere kuptohet se qfare vjen pas kesaj heshte te mbizoteruar.
 
Kam pershtypje se/heshtja nenkupton friken dhe mungesen e guximit per tu ballafaquar.
Nuk mund ta imagjinosh nje lidhje ku mbizoteron qetesia.
Mendoj se asaj lidhje i ka ardhurfundi...
 
Fjalet do te prishnin cdo ekuiliber te vendosur....
 
Perpara se me fol heshtja
eshte ajo faza kur zjarrit i bin flaka
aty e ke ne dore ti.... o shuje
ose...
 
kur heshtja flet,lere shpirtin tend te te drejtoj
 
Heshtja eshte indiferentizem e perben gjigandin me te plotfuqishem ne bote !!!
 
.....janë thënë gjith të pathënat.....
 
Heshtja nuk flet!
Heshtja vret , lendon , ben tjetrin te ndihet ne faj kur faj ska bere!
Heshtjen e vendosin ata qe guxim te thone ne sy cfare ndodh skane dhe i bien shkurt....

Dhe heshtja ne ate moment ka ulurire me piskame!
mjere kush e degjon ....
 
Kur heshtja flet bën mirë të ulesh e ta dëgjosh
 
Zemra e ndjen më pranë vetes.
I afron kokën në kraharor për ta shtrënguar fort.
E ti ndjesh aromën e trupit,e ajo heshtje të fal shum emocion🤗🤗
 
Heshtja nuk do të thotë se nuk kam asgjë për të thënë, apo që më përshtatet ajo që shoh e dëgjoj. Heshtja ime do të thotë: "Unë e kuptoj kush je dhe nuk ia vlen as vëmendjen time". Heshtja nuk është bosh, por është plot përgjigje. Vetëm kur arrin të “heshtesh”, duke shmangur diskutimet e kota, tregon inteligjencën dhe mençurinë tënde.
Kjo është ajo lloj filozofie që nuk ka lindur për t'u mësuar, por për t'u "ushtruar"
 
Back
Top