Kuptimi i fjales Goodbye-mirupafshim

mirupafshim a lamtumirë në anglisht.

që rrjedh nga godbwye, që është shkurtesë e "good be with ye" (zoti qoftë me ty)

kjo shkurtesë për herë të parë është hasur në një letër të shkruar nga akademiku dhe shkrimtari anglez gabriel harvey në vitin 1573. ai në letrën e tij ka shkruar: "to requite your gallonde of godbwyes, i regive you a pottle of howdyes".


..........................
Burimi: e kopjova te "fjalorishti" i @kurriozi t :D ndaj dhe nuk i bera redaktim gjuhes per arsye origjinaliteti :D
 
Ky fjalori mos eshte si puna e wikipedias qe ne te mund te shkruaje edhe nje analfabet me 1 klase shkolle dhe njerezit e marrin si bosht informacioni?
 
Ky fjalori mos eshte si puna e wikipedias qe ne te mund te shkruaje edhe nje analfabet me 1 klase shkolle dhe njerezit e marrin si bosht informacioni?
ne dallim nga wikipedia, ne fjalorisht pretendimi nuk eshte informacioni i sakte, por i lire. wikipedia pretendon qe informacioni eshte i sakte dhe verifikohet permes burimeve, ne fjalorisht kush si do ja fut. dikush eshte serioz, dikush ia fut si ia do qefi. ne fjalorisht lartesohet liria e shprehjes.

p.sh:

fjalorisht - fjalor interaktiv i diturive të lira
enver hoxha - fjalorisht
 
ne dallim nga wikipedia, ne fjalorisht pretendimi nuk eshte informacioni i sakte, por i lire. wikipedia pretendon qe informacioni eshte i sakte dhe verifikohet permes burimeve, ne fjalorisht kush si do ja fut. dikush eshte serioz, dikush ia fut si ia do qefi. ne fjalorisht lartesohet liria e shprehjes.

p.sh:

fjalorisht - fjalor interaktiv i diturive të lira
enver hoxha - fjalorisht
Dhe kush e specifikon qe ne wikipedia pretendojne per info te sakta?
Me jep nje fjali nga rregullorja e wikipedias te marre ne faqen e saj qe e shkruan dicka te tille?

Ate thashe e une qe eshte si wikipedia, te tere filozofe e profesore edhe pse nuk kane lexuar nje liber ne jeten e tyre dhe qe nuk ja vlen te merret per baze, perveçse kur ske ca ben, te kalosh kohen duke lodhur syte.

Kta smartfonet dhe rrjetet sociale moren ne qafe globin.
Para se te dilnin kto, budallin e njihnin vetem njerezit e shtepise se tij, sot e njohin te gjithe.🤷‍♂️
 
Dhe kush e specifikon qe ne wikipedia pretendojne per info te sakta?
Me jep nje fjali nga rregullorja e wikipedias te marre ne faqen e saj qe e shkruan dicka te tille?

Ate thashe e une qe eshte si wikipedia, te tere filozofe e profesore edhe pse nuk kane lexuar nje liber ne jeten e tyre dhe qe nuk ja vlen te merret per baze, perveçse kur ske ca ben, te kalosh kohen duke lodhur syte.

Kta smartfonet dhe rrjetet sociale moren ne qafe globin.
Para se te dilnin kto, budallin e njihnin vetem njerezit e shtepise se tij, sot e njohin te gjithe.🤷‍♂️
mik, fjalorishti eshte satire. fjalor urban me demek, por jo bash fjalor. wiki kinse, por jo dhe ajo.

fjalorishti tallet po me kete qe thua ti.
 
ne dallim nga wikipedia, ne fjalorisht pretendimi nuk eshte informacioni i sakte, por i lire. wikipedia pretendon qe informacioni eshte i sakte dhe verifikohet permes burimeve, ne fjalorisht kush si do ja fut. dikush eshte serioz, dikush ia fut si ia do qefi. ne fjalorisht lartesohet liria e shprehjes.

p.sh:

fjalorisht - fjalor interaktiv i diturive të lira
enver hoxha - fjalorisht
Liria ime perfundon aty ku fillon e jotja.
Pra, ti po thua qe portalit fjalorisht nuk i intereson aspak vertetesia dhe saktesia e informacioneve por vetem interpretimi i lire i fjaleve , fakteve dhe historise.
Kjo le shume vend per abuzime, falsifikime dhe keqinterpretime.
 
Liria ime perfundon aty ku fillon e jotja.
Pra, ti po thua qe portalit fjalorisht nuk i intereson aspak vertetesia dhe saktesia e informacioneve por vetem interpretimi i lire i fjaleve , fakteve dhe historise.
Kjo le shume vend per abuzime, falsifikime dhe keqinterpretime.
pikerisht kjo.

vertetesia e informacioneve nuk behet neper portale, po neper institute shkencore me ekipe te dedikuar te lemive.

nuk le vend per abuzime, falsifikime e keqinterpretime me qe fjalorishti vete deklaron qe informacionet ne ate faqe jane trillime. por s'e ndal dot dike qe te fus dhe informacion te sakte duke iu referuar publikimeve shkencore. informacionet duhet te perplasen dhe njerezit duhet te kuptojne qe cdo informacion eshte i sakte deri se nuk vjen me i sakti.

dikush ne fjalorisht per enver hoxhen mund te shkruaje qe ka qene udheheqes i shtetit shqiptar qe mbahet mend per meritat e tija per kombin shqiptar, e dikush tjeter mund te thote se s'njeh historia e kombit bythqire me te madhe se ai; dhe kjo sipas meje eshte bukuria e informacionit te lire. perplasja e informacioneve, mendimeve, botekuptimeve ne nje nivel e format te mirefillte.

sa per informacionin e sakte sot ne internet, nese dikush e pret falas, me vjen keq po s'e gjen dot.
 
Top