Kultura Diplomatike Mbretërore

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Të nderuar lexues,

kjo tem
ë hapet me qëllimin e mirë për t'i dhënë një frymë të re forumit dhe për t'ë përhapur sa më shumë kulturën e diplomacisë në trajtën më të lartë të saj, atë mbretërore.
Me dëshirën dhe shpresën se do sjellë sa më shumë frymëzim.

Bri,

Korteu i familjes mbretërore Norvegjeze me Presidentin e Singaporit Mrs. Tan.
Mbrëmja Gala në Pallatin Mbretëror në Oslo (tetor 2016).


Corteu i familjes mbreterore norvegjeze.jpg
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Nese e kuptova mire temen po sjell dic per Danimarken sepse princeshen e tyre e kam fiksim
80%99e%CC%81cran%2B2015-01-07%2Ba%CC%80%2B20.23.15.png

Ketu jane ne Christiansborg Palace ne mengjesin e vonshem , ku mbreteresha Margherita II dhe Princi Henrik
bashke me princin trashegimtar Henrik dhe Princeshen Mary kane takuar trupin diplomatik te Danimarkes.
 

Attachments

 • 80%99e%CC%81cran%2B2015-01-07%2Ba%CC%80%2B20.23.15.png
  80%99e%CC%81cran%2B2015-01-07%2Ba%CC%80%2B20.23.15.png
  588.1 KB · Shikime: 0
 • 80%99e%CC%81cran%2B2015-01-07%2Ba%CC%80%2B20.23.15.png
  80%99e%CC%81cran%2B2015-01-07%2Ba%CC%80%2B20.23.15.png
  588.1 KB · Shikime: 0

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Mbret[FONT=&quot]ëresha Elisabeth e shoqeruar nga Presidenti Francez Georges Pompidou n[/FONT][FONT=&quot]ë Mbr[/FONT][FONT=&quot]ëmjen Gala "Grand Trianon"

K[/FONT]
[FONT=&quot]ështjella e Versailles.

(Maj 1972)

[/FONT]
Queen Elisabeth.jpg
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Nuk mund ti marrim dot "kultures mbreterore" qe ju ngrini kur ne vete nuk biem dot dakord mbi ate qe perben "kulturen shqiptare".

Darius
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Nuk mund ti marrim dot "kultures mbreterore" qe ju ngrini kur ne vete nuk biem dot dakord mbi ate qe perben "kulturen shqiptare".

Darius

I nderuar Darius,

personalisht temën e hapa me qëllimin e mirë për të nxjerrë në pah kulturën mbretërore (që ka trajta të barabarta në të gjithë botën - paçka se lëkundjet historike herë e ulin e herë e ngrenë), padashur të vë në dyshim atë shqiptare.
Kulturat apo subkulturat, shkaktojnë dyshime të mëdha gjithandej, por ma ha mëndja se mjafton vetëm pak sens i mirë për të kuptuar substancën nga aparenca.

Unë marrë mbështetje nga substanca (se helbete, po pate atë të tjerat rregullohen), ka njerëz që marrin nga aparenca. S'jemi njëlloj.

Do më pëlqente, që si supermoderator, të jepje kontributin tënd në lidhje me temën, për mos dalë nga rregullorja e forumit, e pashkaktuar ndonjë incident në "katet e tjera" të forumit.

Shëndet e të mira,
Bri alias Viola Banaj
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

E nderuara Viola,

Ne kendveshtrimin tim, monarkia kushtetuese eshte forma me e mire e qeverisjes per kombin shqiptar. E them kete, pasi monarkia:

1. I bashkon shqiptaret ne nje komb e nje mbreteri.

2. Figura mbreterore eshte figure uniteti dhe e perjetshme jo si presidentat qe vine e shkojne.

3. Mbreti nuk ka interes as pushteti, as pasurie, pasi eshte mbret dhe i ka ato te trasheguara. Ai do te beje gjithcka, per te fituar dashurine dhe respektin e shqiptareve.

4. Eshte e lehte per politikanet e partite politike te mashtrojne e shkelin interesat kombetare, por jo kur ne pushtet ka nje mbret sovran qe gezon respektin e gjithe popullit te vet.

5. Ndikimi i huaj mbi interesat shqiptare dhe politiken shqiptare do te neutralizohet nga pushteti i mbretit, te cilit nuk i mbaron mandati qeverises, dhe nuk ka gisht as ne qeverisjen e vendit qe te krijoje pakenaqesi shoqerore. Pra mbreti luan rolin e interlokutorit ne politiken shqiptare, ate rol qe deri me sot e kane luajtur te huajt.

6. Monarkia kushtetuese eshte forma e qeverisjes per popujt e lashte e homogjene, dhe jo per popuj te ngritur nga shkrirja e racave dhe pakicave kombetare.

Monarkia Kushtetuese eshte forme po aq demokratike sa eshte edhe forma presidenciale apo parlamentare. Secili nga ne ka te drejten e votes, dhe une nese do te me jepej mundesia te votaj per formen e qeverisjes, do te votoja per monarkine.

Stammi bene
Darius
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

E nderuara Viola,


6. Monarkia kushtetuese eshte forma e qeverisjes per popujt e lashte e homogjene, dhe jo per popuj te ngritur nga shkrirja e racave dhe pakicave kombetare.

Monarkia Kushtetuese eshte forme po aq demokratike sa eshte edhe forma presidenciale apo parlamentare. Secili nga ne ka te drejten e votes, dhe une nese do te me jepej mundesia te votaj per formen e qeverisjes, do te votoja per monarkine.


Kaq!
Para me temën tani!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Mbreti Abdullah dhe Mbretëresha Rania, me familjen mbretërore belge në mbledhjen shtetërore në Bruxelles. (Maj 2016)

King Abdullah.jpg
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Familja Princërore e Monakos. (1977)

Princely family of monaco.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Dinastia shqipetare e Mbreterise se Muhamet Kavalles se Egjiptit
Zemlaku i Korces - origjina e Dinastise
Lagjia Mbreterore e Egjiptit ka po te njejtin emer per nder te origjines
"Zemlak"

dina1_zpsashoqyxf.jpg


Princess Fawzia of Egypt with blue eyes, in origin Albanian....(Of great families in Egypt were called "Albanian Cleopatra").


dina3_zpsprvzrss7.jpg

http://www.forumivirtual.com/histor...ubit-i-zemrave-dhe-mbreti-i-diamanteve-20042/
 

Attachments

 • dina3_zpsprvzrss7.jpg
  dina3_zpsprvzrss7.jpg
  47.4 KB · Shikime: 0
 • dina3_zpsprvzrss7.jpg
  dina3_zpsprvzrss7.jpg
  47.4 KB · Shikime: 0
 • dina1_zpsashoqyxf.jpg
  dina1_zpsashoqyxf.jpg
  113.7 KB · Shikime: 0
 • dina1_zpsashoqyxf.jpg
  dina1_zpsashoqyxf.jpg
  113.7 KB · Shikime: 0

Lauri

Anunnak
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Mbreti Faruk.

albani3_zpsforbrkzq.jpg

albani2_zps3qsufdby.jpg
 

Attachments

 • albani3_zpsforbrkzq.jpg
  albani3_zpsforbrkzq.jpg
  61.6 KB · Shikime: 0
 • albani2_zps3qsufdby.jpg
  albani2_zps3qsufdby.jpg
  17.2 KB · Shikime: 0
 • albani2_zps3qsufdby.jpg
  albani2_zps3qsufdby.jpg
  17.2 KB · Shikime: 0
 • albani3_zpsforbrkzq.jpg
  albani3_zpsforbrkzq.jpg
  61.6 KB · Shikime: 0

Lauri

Anunnak
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Ne kemi mbreterine tone te veteshpallur... :p

3334433.jpg
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Ambasador Mark Brzezinski paraqitet ne 24 nentor si Shkëlqesia e saj para mbretit Karli i VI Gustav.


Ambasador Mark Brzezinski.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

E mori Kororen Mbretterore pa pyet njeri, dhe ne fund e fali ne Itali. Nje mbreti Kurora i hiqet nga koka vetem atehere kur koka ti pritet.

Dorezimi i Kurores Mbrteterore te Skenderbeut Vittorio Emanuele III ne Rome
La corona d'Albania offerta a Vittorio Emanuele III dall'Assemblea Costituente di Tirana.

korona1_zpslzuyemoh.jpg


korona2_zpsjx2jbml9.jpg
 

Attachments

 • korona1_zpslzuyemoh.jpg
  korona1_zpslzuyemoh.jpg
  59.1 KB · Shikime: 0
 • korona2_zpsjx2jbml9.jpg
  korona2_zpsjx2jbml9.jpg
  23.3 KB · Shikime: 0
 • korona1_zpslzuyemoh.jpg
  korona1_zpslzuyemoh.jpg
  59.1 KB · Shikime: 0
 • korona2_zpsjx2jbml9.jpg
  korona2_zpsjx2jbml9.jpg
  23.3 KB · Shikime: 0

Zana1

Braveheart
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Kulture , gjakpiresish......No sympathy at all.
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Familja Mbreterore E Anglis
Queen-Princess-Diana-death-332479.jpg
 

Attachments

 • Queen-Princess-Diana-death-332479.jpg
  Queen-Princess-Diana-death-332479.jpg
  94.1 KB · Shikime: 0
 • Queen-Princess-Diana-death-332479.jpg
  Queen-Princess-Diana-death-332479.jpg
  94.1 KB · Shikime: 0

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Familja Mbretërore Suedeze ne ceremoninë e çmimit Nobël!

Familja Suedeze ne Ceremonine e Cmimit Nobel.jpg
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Mendova qe ne kete teme do te bashkbisedonim mbi anet pozitive dhe negative te monarkise/ve.

Mesa po shikoj dhe kuptoj, qellimi i saj eshte postimi i fotove, mahhh.

Uroj qe albumi te dali bukur :p

Darius
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Mendova qe ne kete teme do te bashkbisedonim mbi anet pozitive dhe negative te monarkise/ve.

Mesa po shikoj dhe kuptoj, qellimi i saj eshte postimi i fotove, mahhh.

Uroj qe albumi te dali bukur :p

Darius


Dritëhijet janë gjithmonë perfekte kur janë të balancuara mirë dhe në mënyrë të ekuilibruar. Po flasim për diplomacinë si trajtën e lartë jo në trajtën e ulët të mëndjes pjellore njerëzore. Albumi do dali ashtu siç janë mbretëritë e ndryshme gjatë perjudhave historike. As më shumë e as më pak. Nuk i ka bërë dëm njeriut as bukuria, as finesa, as buzëqeshja, as shëndeti, as ngritja e vlerave morale. Edhe hapat e larta paradigmike, kanë bukurinë e tyre, s'është e nevojshme të shkatërrojmë ose vëmë në rrezik patjetër çdo gjë.

N
ë lidhje me aspektet negative brënda mbretërive:

Mbreti dhe Mbret
ëresha e Tailandës gjatë ceremonisë funebre të civilëve dhe ushtarakëve të vrarë nga kryengritësit komunistë.

Thailands King and Queen.jpg
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Mbreti Gjergji i VI dhe Mbretëresha Elizabeta duke u relaksuar në kopshtin e Kështjellës së Windsor-it. (1946)

King George.jpg
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Sa llafe keni apo jo...
Opo lereni te zonjen te postoje e kush tjeter deshiron le ta beje..une se gjeta veten ndejta jashte kesaj..
Apapa c'paski qene
 

Monique

With or Without u
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Sa llafe keni apo jo...
Opo lereni te zonjen te postoje e kush tjeter deshiron le ta beje..une se gjeta veten ndejta jashte kesaj..
Apapa c'paski qene

Po kur e gjete jashte ...pse u fute brenda?
Sa pa lidhje futesh ndonjehere....
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Martesa e Mbretëreshës Victoria në 25 Janar 1858.

the marriage of Victoria.jpg
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Mbreti i ri : Felipe dhe betimi i tij
o_2052227__ImageGallery__imageGalleryItem_20_image.jpg
 

Attachments

 • o_2052227__ImageGallery__imageGalleryItem_20_image.jpg
  o_2052227__ImageGallery__imageGalleryItem_20_image.jpg
  54.5 KB · Shikime: 0
 • o_2052227__ImageGallery__imageGalleryItem_20_image.jpg
  o_2052227__ImageGallery__imageGalleryItem_20_image.jpg
  54.5 KB · Shikime: 0

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Duka i Albes me Mbretereshen e Spanjes, Carla & Nicolas Sarcozy ne Pallatin Mbreteror te Madridit (2009)

Duka i Albes.jpg
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Mbreteresha Rania e Jordanise

Rania Of Jordan.jpg
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Perandoresha e Japonise, gjate ceremonise funebre te Perandorit Nagako! (2000)

Perandoresha e Japonise.jpg
 

Passion

Banned
Titulli: Kultura Diplomatike Mbretërore

Eshte stad i larte,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,.

Faleminderit qe i solle Briciolo.

Aristokraci e gjalle.
Jam pro komentit te Darius ne faqen e meparshme.
:)
 
Top