Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Papa edhe po se pelqeu detyrohet ta thote ate gje se jeton ne nje bote shume te zhvilluar, ku shkelja e te drejtave te homoseksualeve shihet si shkelje e te drejtave te njeriut...keshtu qe deklarata e tij eshte nje deklarate pragmatike,me shume se dicka e sinqerte (ne syte e mi).

Ndersa ne vendet myslimane, shumica e njerezve jane kunder homoseksualitetit (edhe ata qe jane homoseksuale), prandaj nuk behen te tilla deklarata. Papa me ate deklarate fiton mbeshtetje e nje tjeter grupi, ndersa nje deklarate e tille nga ndonje hoxhe ne vendet myslimane do te armiqesonte pjesen derrmuese te popullsise.

Do ishte i kuptueshem nje veprim i tille nga nje politikan, biznesmen, apo nje njeri tjeter qe shikon interesat personale fillimisht dhe jo ato te mases dhe qe per me teper nuk perfaqeson asgje hyjnore (pra qe ska lidhje me besimin dhe Zotin), ndersa Papa perfaqeson bindje, Zotin (nepermjet zbatimit te thenieve dhe rregullave te vendosura nga Ai) dhe per kete nuk i lejohet nje gje e tille..

Nje gje qe ka ndodhur shpesh ne politiken tone keto vite eshte kalimi nga nje parti ne nje tjeter thjeshte duke pare interesat vetiake dhe duke mbeshtetur nje mendim me te cilin ndoshta as nuk eshte dakord...dhe ketu duhet bere mire diferencimi midis budallait dhe te poshtrit..

Nese dikush perkrah nje bindje qe seshte e drejte eshte budalla, nese e ben kete me vetedije (por se i leverdis) eshte i poshter..
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Do ishte i kuptueshem nje veprim i tille nga nje politikan, biznesmen, apo nje njeri tjeter qe shikon interesat personale fillimisht dhe jo ato te mases dhe qe per me teper nuk perfaqeson asgje hyjnore (pra qe ska lidhje me besimin dhe Zotin), ndersa Papa perfaqeson bindje, Zotin (nepermjet zbatimit te thenieve dhe rregullave te vendosura nga Ai) dhe per kete nuk i lejohet nje gje e tille..

Nje gje qe ka ndodhur shpesh ne politiken tone keto vite eshte kalimi nga nje parti ne nje tjeter thjeshte duke pare interesat vetiake dhe duke mbeshtetur nje mendim me te cilin ndoshta as nuk eshte dakord...dhe ketu duhet bere mire diferencimi midis budallait dhe te poshtrit..

Nese dikush perkrah nje bindje qe seshte e drejte eshte budalla, nese e ben kete me vetedije (por se i leverdis) eshte i poshter..

Shif se politika ndryshe nga cmendon ti, duhet te mbroje te drejtat kolektive po aq sa PAPA...
Prandaj deri ne 1600 mbreterit apo perandoret kishin juridiksjon si mbi fene si mbi politiken.
Me ardhjen e shtetit modern, feja, politika, magjistratura filluan te ndaheshin nga njera tjetra dhe mos misheroheshin ne nje figure te vetme.
Te behesh homoseksual nuk eshte zgjedhje vullnetare o njerez te bekuar nga Allahu...
Une nuk kam degjuar askend te thote me pelqejne meshkujt se e kam bere me femra dhe s'me ka pelqyer....
Nejse se eshte e kote te flas me njerez qe homoseksualet i quajne kafshe!
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Bile as kafshe nuk meritojne te quhen Bri :)E ceka edhe faqen qe kaloj:

Zoti kur krijoi njeriun e pare, Ademin, atij i krijoi edhe bashkeshorten, qe te gjente prehje tek ajo, dhe sikur te mos kishte qene natyrshmeri kjo, apo te themi sikur te kishte qene logjike martesa mashkull- mashkull, e cila sikurse martesa mashkull-femer do t'realizonte qellimet e bashkeshortesise, sigurisht se Zoti, edhe nese nuk do ti kishte krijuar vetem mashkull, megjithate krahas femres do t'ia kishte krijuar edhe faktorin mashkull qe te defrehej, prehej dhe zhvillonte gjinine njerezore me te. Pra, nje gje e tille eshte jashte cdo norme njerezore
Madje, edhe tek bota shtazarake, t'gjithe e dime se shtimi i tyre behet nepermjet kontakteve mashkull-femer, dhe assesi ne menyre tjeter. Pra, me kete vertetojme se homoseksualizmi qenka dukuri ashtazarake, respektivisht nen kete kategori krijesash, kategori te cilen po e mbroka Papa apo Bibla, me arsyen se "bibla mbron dhe te miren kolektive, por ne te njejten kohe nuk lejon cenimin individual!"
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Shif se politika ndryshe nga cmendon ti, duhet te mbroje te drejtat kolektive po aq sa PAPA...
Prandaj deri ne 1600 mbreterit apo perandoret kishin juridiksjon si mbi fene si mbi politiken.
Me ardhjen e shtetit modern, feja, politika, magjistratura filluan te ndaheshin nga njera tjetra dhe mos misheroheshin ne nje figure te vetme.
Te behesh homoseksual nuk eshte zgjedhje vullnetare o njerez te bekuar nga Allahu...
Une nuk kam degjuar askend te thote me pelqejne meshkujt se e kam bere me femra dhe s'me ka pelqyer....
Nejse se eshte e kote te flas me njerez qe homoseksualet i quajne kafshe!

Briciolo, nuk thashe qe politika ska per detyre ti mbroje interesat e pergjithshme, por ato shpesh se bejne kete, te pakten ne Shqiperi..
E ke thene shume mire me poshte, kisha (ose feja) u nda me vone (ne shtetin modern) nga politika, prandaj tani ata jane me te lire te mbrojne ate qe vertete besojne pa pasur frike apo pergjegjesi..

Une kam degjuar homoseksuale te thone nje gje te tille, kam degjuar lesbike te thone qe sme ka pelqyer te bej dashuri me nje mashkull, me nje femer po eshte ndryshe..dhe kam degjuar edhe meshkuj te martuar e me femije qe jane bere homo se nuk ndienin me kenaqesi kur benin dashuri me gruan...nuk eshte aq e thjeshte Bri, homoseksualiteti eshte sjellje e fituar( dhe si e tille eshte e zgjedhur) dhe jo e lindur...

Personalisht si quaj kafshe homot, kam pasur dhe shoqeri me nje te tille, po si quaj as normale..
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Papa edhe po se pelqeu detyrohet ta thote ate gje se jeton ne nje bote shume te zhvilluar, ku shkelja e te drejtave te homoseksualeve shihet si shkelje e te drejtave te njeriut...keshtu qe deklarata e tij eshte nje deklarate pragmatike,me shume se dicka e sinqerte (ne syte e mi).

Ndersa ne vendet myslimane, shumica e njerezve jane kunder homoseksualitetit (edhe ata qe jane homoseksuale), prandaj nuk behen te tilla deklarata. Papa me ate deklarate fiton mbeshtetje e nje tjeter grupi, ndersa nje deklarate e tille nga ndonje hoxhe ne vendet myslimane do te armiqesonte pjesen derrmuese te popullsise.


pse papa na qenka tash Politikan a ? ne cillen parti na qenka ? n'partin e katolikve dmth me fitu Vota ? qe te ket edhe Besimtar Homoseksual ? qe tja dhojn voten dmth kejt e gjitha kjo na qenka te fitoj Besimtar Homoseksual sipas papes .. por ne Islam ksi lloj besimtaresh nuk duhen fare .. :D papa duhet te jet keshillues edhe te i tregoj njerzimit si njeri i besimit qe te tregoj qfare eshte mir dhe jo qfare eshte keq ? se nje dukuri si Homoskesualizmi eshte shkatrrim i njerzimit :D
 
Dikur ishte feja udheheqja e nje vendi, dhe ajo e bente politiken. Ishe fetar? I nderuar qofsh...Ishe ateist? turren e druve dhe zjarrin, dhe guret shijofsh. Madje madje feja ishte aq e rendesishme, sa qe nje njeri themeloi Kishen Anglikane vetem per te qene ne terma te mira me Zotin e tij, por edhe per te gezuar te drejten e divorcit. Meqe ra fjala tek divorci...dikur Kisha Katolike se pranonte, po sot? Sot e pranon sepse kane ndryshuar kohet. Quajeni politike, apo strategji Makiaveliane, une e shoh vetem si te vjetren fe. Dhe ne qofte se keto nuk jane levizje qe i shkojne nje instituti fetar, atehere ku keni qene gjate gjithe kesaj kohe?

Sinqerisht, keto nuk jane aq ndryshe sa shifrat qe sillte Loverboy neper forum per te treguar se sa njerez te devotshem i perkisnin ciles fe. Shifrat jane te rendesishme per fete, dhe gjithashtu per cdo institucion, dhe kjo eshte nje levizje marketingu e vjeter.

Thuhet se gjendet fuqi ne shifrat qe perfaqesojne njerezit qe ndjekin kete apo ate fe. Une gjej demoralizimin pike se pari se eshte krijuar ideja se ate qe e ben shumica eshte zgjidhja e duhur, dhe se dyti se per institucionet fetare, njerezit jane shifra mburrjeje dhe shpesh, edhe burime perfitimi monetar.
 
Dicka te fundit: ju qe kerkoni paqe, dhe e thoni fjalen paqe ne arabisht me shume se pese here ne dite, duhet te kuptoni se nuk ka paqe pa kompromis. Mungesa e kompromisit sjell lufte, jo paqe...dhe kur quani nje grup njerezish kafshe vetem ngaqe nuk i kuptoni, atehere sjelljet e juaja bien ndesh me parrullen e juaj paresore.
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Dicka te fundit: ju qe kerkoni paqe, dhe e thoni fjalen paqe ne arabisht me shume se pese here ne dite, duhet te kuptoni se nuk ka paqe pa kompromis. Mungesa e kompromisit sjell lufte, jo paqe...dhe kur quani nje grup njerezish kafshe vetem ngaqe nuk i kuptoni, atehere sjelljet e juaja bien ndesh me parrullen e juaj paresore.

Gabim e ke e nderuar. Nuk i quajme kafshe. Do t'ishte nje emertim i bukur per ta, po te quheshin ashtu por..Per fat te mire, as kafshe nuk jane. Arsyeja, po e perseris, sepse eshte shume logjike:

Madje, edhe tek bota shtazarake, t'gjithe e dime se shtimi i tyre behet nepermjet kontakteve mashkull-femer, dhe assesi ne menyre tjeter. Pra, me kete vertetojme se homoseksualizmi qenka dukuri ashtazarake, respektivisht nen kete kategori krijesash.
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Roman Catholic priests have been banned from using 'heterosexist' language in their churches in case they offend gay worshippers.

They have been told by their bishops not to assume that every churchgoer is a heterosexual and to reflect this 'in language and conversation'.

'Remember that homophobic jokes and asides can be cruel and hurtful - a careless word can mean another experience of rejection and pain,' say the bishops in a leaflet advising priests and worshippers how to be more welcoming to gay people.
Pope Benedict XVI

Activists say any moves by the Catholic Church to be more tolerant of homosexuality are undermined by Pope Benedict XVI's opposition to gay marriage

Burimi: Daily mail

A ka mundsi me na e perkthy kete se spo e kuptoj fare
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Papa edhe po se pelqeu detyrohet ta thote ate gje se jeton ne nje bote shume te zhvilluar, ku shkelja e te drejtave te homoseksualeve shihet si shkelje e te drejtave te njeriut...keshtu qe deklarata e tij eshte nje deklarate pragmatike,me shume se dicka e sinqerte (ne syte e mi).

Ndersa ne vendet myslimane, shumica e njerezve jane kunder homoseksualitetit (edhe ata qe jane homoseksuale), prandaj nuk behen te tilla deklarata. Papa me ate deklarate fiton mbeshtetje e nje tjeter grupi, ndersa nje deklarate e tille nga ndonje hoxhe ne vendet myslimane do te armiqesonte pjesen derrmuese te popullsise.

Nuk ka kompromis me mëkatin! Këtë kompromis, mendoj, nuk duhet ta bëj po qe edhe vetë Papa, sepse as Jezusi askund nuk ka përmendur që duhet të jemi tolerant ndaj mëkatit.
A nuk e kanë kryqëzuar Jezusin për shkak se nuk deshi të bëjë kompromis me mëkatin?
Nuk ka kurrfarë kompromisi me njerëzit shpirtërisht të prishur!
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ne cilen pjese te krishterimit ndodh kjo gje???

Jo per gje, por per te folur per fene katolike duhen baza te forta, jo thashetheme!
Feja e Krishtere perben Jurisdiksjon me vete derman, ashtu si magjistratura, ashtu si politika...
Per te kuptuar fene e Krishtere duhet te lexosh shume shume libra, jo vetem Biblen (sic beni ju me Kuranin)....

E dini cfare jane Enciklikat??? Hidhini nje sy dhe pastaj gjykoni! Mos beni copy paste te fjaleve qe jane ne bibel si t'ju doje qejfi!;)

Bazë më të fortë për fenë katolike se Bibla, me sa di unë, nuk ka! Ta dëgjojmë se ç'thotë ajo:

Këta duan të jenë mësues të Ligjit e nuk kuptojnë as çka flasin as çka pohojnë.
Vërtet, ne e dimë se Ligji është i mirë kur ndokush e përdor si duhet, i bindur për këtë se Ligji nuk është dhënë për njeriun e drejtë, por për të këqijtë, për të padëgjueshmit, për të mbrapshtët, për mëkatarët, për të pafetë, për blasfemuesit, për atëvrasësit, për mëmëvrasësit, për njerivrasësit, për fëlligështarët, për homoseksualët, për tregtarët me njerëz, për gënjeshtarët, për beshtrembërit dhe për çdo vepër tjetër që është kundër mësimit të shëndoshë sipas Ungjillit të Lavdisë së Hyjit të lumtur, që më është besuar. (1 e Timoteut, 7-11)


Duke i pasur parasysh këto vargje nga Bibla, le të bëjmë edhe pak logjikë:

Sipas vargjeve të mësipërme homoseksualizmi nuk është i shëndosh,
اka do të thotë se është e kundërta e shëndetit, pra është sëmundje!!!
ثshtë e domosdoshme që të shërohet apo...?
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Dikur ishte feja udheheqja e nje vendi, dhe ajo e bente politiken. Ishe fetar? I nderuar qofsh...Ishe ateist? turren e druve dhe zjarrin, dhe guret shijofsh. Madje madje feja ishte aq e rendesishme, sa qe nje njeri themeloi Kishen Anglikane vetem per te qene ne terma te mira me Zotin e tij, por edhe per te gezuar te drejten e divorcit. Meqe ra fjala tek divorci...dikur Kisha Katolike se pranonte, po sot? Sot e pranon sepse kane ndryshuar kohet. Quajeni politike, apo strategji Makiaveliane, une e shoh vetem si te vjetren fe. Dhe ne qofte se keto nuk jane levizje qe i shkojne nje instituti fetar, atehere ku keni qene gjate gjithe kesaj kohe?

Sinqerisht, keto nuk jane aq ndryshe sa shifrat qe sillte Loverboy neper forum per te treguar se sa njerez te devotshem i perkisnin ciles fe. Shifrat jane te rendesishme per fete, dhe gjithashtu per cdo institucion, dhe kjo eshte nje levizje marketingu e vjeter.

Thuhet se gjendet fuqi ne shifrat qe perfaqesojne njerezit qe ndjekin kete apo ate fe. Une gjej demoralizimin pike se pari se eshte krijuar ideja se ate qe e ben shumica eshte zgjidhja e duhur, dhe se dyti se per institucionet fetare, njerezit jane shifra mburrjeje dhe shpesh, edhe burime perfitimi monetar.


pra sipas teje nese nuk mundesh ta rritesh shifren me njerz t'devotshem njerz tamon nrrugen e Zotit po duka me fitu me rrit shifren to i perkrah homoseksualt ? dmth po duka mu rrit shifra me homoseksuala ? a ? hmm
:D
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

pra sipas teje nese nuk mundesh ta rritesh shifren me njerz t'devotshem njerz tamon nrrugen e Zotit po duka me fitu me rrit shifren to i perkrah homoseksualt ? dmth po duka mu rrit shifra me homoseksuala ? a ? hmm
:D

Se di, tregoma ti pergjigjen perderisa i perket nje institucioni fetar? Cfare ben feja jote per te terhequr sa me shume besimtare?
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Se di, tregoma ti pergjigjen perderisa i perket nje institucioni fetar? Cfare ben feja jote per te terhequr sa me shume besimtare?

Cfare ka te beje kjo tani me Homoseksualet ? Mos valle Homoseksualiteti qenka nje fe qe i terhjek njerezit ta perqafojne ate pastaj te behen Homo ? lol
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Se di, tregoma ti pergjigjen perderisa i perket nje institucioni fetar? Cfare ben feja jote per te terhequr sa me shume besimtare?tash po e lidhi veten time ktu me ket pytje p.sh mu se si me ka ter'hiek Feja Muslimane shum dhe qe e kam ndje n'Zemer dhe per mu eshte feja ma e paster dhe ma e mir .. eshte mas pari qe Besimi ne ZOT eshte i plot jo si ne disa fe tjera qe Luten ose Besojn p.sh : n'Krishterizem .. Ju luten Jezusit , dhe ate e quajn edhe Birin e Zotit dhe disa edhe Zot .. qe per mu nuk ka kurfar Kuptimi si nr.1 Zoti ska Bir , tjetra Jezusi smundet me qen Zot sepse ka qen Njeri si ti dhe un , pastaj tjerat feja me rend .. qe per mendimin tim skan kuptim .. dhe Feja Muslimane , e ka besimin ne nje ZOT te PLOTFUQISHOM nje diqka qe nuk i perket Njerzimit dua te them qe nuk mundet me qen nje njeri .
dhe pastaj shum gjona tjera qe me ka ter'hjek ma shum kjo fe .. dhe e ndjej ne Zemer .. si Besimin ne Zot ashtu edhe Fen :D
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Sonte.

  Votat: 2 7.7%
 • 2-Më vjen të flas për ty

  Votat: 3 11.5%
 • 3-Eshte apo...!?

  Votat: 6 23.1%
 • 4-Mbete thjeshtë nje formë

  Votat: 2 7.7%
 • 5-Per ty

  Votat: 4 15.4%
 • 6-Femra

  Votat: 3 11.5%
 • 7-Magjishëm

  Votat: 2 7.7%
 • 8-Loren

  Votat: 4 15.4%
Back
Top