Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Dreamer

Anëtar i ri
Roman Catholic priests have been banned from using 'heterosexist' language in their churches in case they offend gay worshippers.

They have been told by their bishops not to assume that every churchgoer is a heterosexual and to reflect this 'in language and conversation'.

'Remember that homophobic jokes and asides can be cruel and hurtful - a careless word can mean another experience of rejection and pain,' say the bishops in a leaflet advising priests and worshippers how to be more welcoming to gay people.
Pope Benedict XVI
article-1090422-017B6C0100000578-265_468x311.jpg
Activists say any moves by the Catholic Church to be more tolerant of homosexuality are undermined by Pope Benedict XVI's opposition to gay marriage

Burimi: Daily mail

Pra, heteroseksualët duhet të jenë të kujdesshëm me fjalët e tyre që mos t’u shkaktojnë dhimbje e vuajtje “shpirtrave” pederast.
Hajde Vatikan hajde...
 

DeviL

Is Not Here…
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

As ti fjale nuk arrij ta kuptoj "Besimtare Homoseksual" e jo mo si koncept cncnnc
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Duke u bazuar ne kete foto, po e shoh qe qenka bere Pishman per deklaraten e dhene haha LOL (Duke thene: Haj kuuukuu per mue :()
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Dhe ku ishte Cudia e madhe ketu ?
Sipas jush duhet te dalim ne rruge me shpate ne dore dhe ti vrasim apo si eshte puna ?
Kisha Katolike nuk i pranon gjera te tilla , Por nuk eshte e thene qe duhet tu deklaroje lufte , dhe ky eshte ndryshimi mes fese Krishtere dhe asaj Islame , sepse ne fene krishtere , mund te jesh i respektuar edhe po nuk qe i krishtere. dhe po pate dal jashte orbitit.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

homoseksual besimtare mire e kan bo qefin vetes po i bejne ju rrini e llapni knej e ziheni ropt knaqen
 

Dreamer

Anëtar i ri
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Dhe ku ishte Cudia e madhe ketu ?

Më fal që po të pyes, ke lexuar Biblën ndonjëherë?

Sipas jush duhet te dalim ne rruge me shpate ne dore dhe ti vrasim apo si eshte puna ?

Jo kurrsesi, sipas neve duhet t'u shtrijmë dorën e drejtë tek psikiatri për shërim...

Kisha Katolike nuk i pranon gjera te tilla ,

Të të përmirësoj: "Kisha Katolike nuk i pranonte gjera te tilla ,"

Por nuk eshte e thene qe duhet tu deklaroje lufte , dhe ky eshte ndryshimi mes fese Krishtere dhe asaj Islame , sepse ne fene krishtere , mund te jesh i respektuar edhe po nuk qe i krishtere. dhe po pate dal jashte orbitit.

Gjithashtu edhe në Islam mund të jesh i respektuar po nuk qe mysliman, por nëse psiqikisht nuk je në rregull atëherë duhet të shërohesh!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Po per ty Dreamer Homoseksualet jan te semure psihikisht?

Pastaj Kisha nuk i pranon ata, vetem kerkon te jen te respektuar se jan NJEREZ ne radhe te pare, pa marre parasysh drejtimet e tyre fetare....

Me sa di une Zoti te meson te mos i besh keq askujt;)
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

e bukur kjo
por transformohet ne menyre te keqe
 

METi

-=EdoLorEli=-
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Atë që e quajnë njerëzit "rënje nën nivelin e kafshës"është homoseksualizmi dhe ti përkrahë ata një institucion fetar sic është Kisha Katolike është turp. Shpresoj të mos ua lejoj edhe martesën në Kisha, do të ishte kulmi i së keqes!
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Më fal që po të pyes, ke lexuar Biblën ndonjëherë?Jo kurrsesi, sipas neve duhet t'u shtrijmë dorën e drejtë tek psikiatri për shërim...Të të përmirësoj: "Kisha Katolike nuk i pranonte gjera te tilla ,"Gjithashtu edhe në Islam mund të jesh i respektuar po nuk qe mysliman, por nëse psiqikisht nuk je në rregull atëherë duhet të shërohesh!

Dhe tani Papa duhet ti marre per dore dhe ti shoqeroj ne Psikiatri keto tipat apo si ?
Papa aty thoshte qe mos ti ofendojne , ashtu sic thote te mos ofendoje besimtaret e e besimeve te tjera , dhe jo besimtaret, dhe nuk thoshte qe i pranon Kisha Katolike , . apo gaboj ?. nqs e gjen diku ne artikull ma trego te pakten ...
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Po per ty Dreamer Homoseksualet jan te semure psihikisht?

Pastaj Kisha nuk i pranon ata, vetem kerkon te jen te respektuar se jan NJEREZ ne radhe te pare, pa marre parasysh drejtimet e tyre fetare....

Me sa di une Zoti te meson te mos i besh keq askujt;)

Sweety, ata jane te cilet u bejne keq te tjereve. Mjafton shtimi i numrit te tyre, dhe kaq. Cfare respekti pret t'u behet atyre, ku nepermjet tyre shperndahen semundje te ndryshme. A e kishe respektuar ti nje homoseksual nese nje dite ai behet shkaktar qe edhe biri yt te behet si ata ?

Ne duhet luftuar kete dukuri te rrezikshme, por jo me lufte.
 

Dreamer

Anëtar i ri
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Po per ty Dreamer Homoseksualet jan te semure psihikisht?

Pastaj Kisha nuk i pranon ata, vetem kerkon te jen te respektuar se jan NJEREZ ne radhe te pare, pa marre parasysh drejtimet e tyre fetare....

Me sa di une Zoti te meson te mos i besh keq askujt;)

Unë thash që duhet t'u ndihmohet këtyre njerëzve, assesi të mos i bëjmë keq askujt.


Dhe tani Papa duhet ti marre per dore dhe ti shoqeroj ne Psikiatri keto tipat apo si ?
Papa aty thoshte qe mos ti ofendojne , ashtu sic thote te mos ofendoje besimtaret e e besimeve te tjera , dhe jo besimtaret, dhe nuk thoshte qe i pranon Kisha Katolike , . apo gaboj ?. nqs e gjen diku ne artikull ma trego te pakten ...

E po me mënyrën se si ka filluar të sillet me këta "shpirtra", nuk do të shkoj shumë dhe nuk do të jetë populli i Lotit i vetmi që ka ekzistuar në këtë planet. Papa dhe të tjerët do të mund të jepnin ndonjë ndihmë që këta njerëz shpirtërisht të sëmurë të mund të dërgohen në ndonjë psikiatri, natyrisht të tipit të mbyllur me siguri të lartë që të mos mund të ikin. Përndryshe, kështu siç ka filluar, ata që aktualisht konsiderohen të shëndoshë rrezikojnë të shpallen nga pederastët si armiq të NEW WORLD ORDER :gallate:
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

ka kush me gjen nji homoseksual besimtare se i kom fiksim
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Më fal që po të pyes, ke lexuar Biblën ndonjëherë?

Po

Të të përmirësoj: "Kisha Katolike nuk i pranonte gjera te tilla ,"
Kush te genjeu???


Jo kurrsesi, sipas neve duhet t'u shtrijmë dorën e drejtë tek psikiatri për shërim...

Gjithashtu edhe në Islam mund të jesh i respektuar po nuk qe mysliman, por nëse psiqikisht nuk je në rregull atëherë duhet të shërohesh!

Mund te me tregosh nenkuptimin e nje te semuri psiqik te lutem??
 

zhandark

Anëtar i ri
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

what the fuck are they saying ????????????? homo + njeri = shthurje ..se kuptoj sesi nje besimtar mund te jete homo sepse ideja e fese eshte besimi te zoti dhe zoti nuk i lejon marrdheniet ne te njejtin seks vetem nqs ka dale ndonje fe tjeter qe e kane nxjerre vete ata qe jane homo.......sa te shpifur jane njerzit !!!!!!!!!!!!!!!!
 

Dreamer

Anëtar i ri
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Po shoh që shumicës këtu nuk iu duket e çuditshme që Kisha ka vendosur të “zbus” gjuhën ndaj pederastëve. Gjithashtu disa thonë që kanë lexuar Biblën, por siç duket kanë harruar se çka ka ndodhur me dy qytete në të cilat ishte normale kjo sëmundje që sot disa përpiqen t’i mbrojnë këta persona me këto çrregullime psikike.

Të shohim se çka thotë Bibla:


“Në mbrëmje arritën dy engjëjt në Sodomë. Atëherë Loti po rrinte te dera e Sodomës. Ky, kur i pa, u ngrit dhe u doli para, i përshëndeti duke u përkulur deri në tokë dhe tha: “Urdhëroni, ju lutem, zotërinjtë e mi, dhe ejani në shtëpinë e shërbëtorit tuaj e kaloni natën. Lani këmbët tuaja e në mëngjes vazhdojeni udhën tuaj”. Ata i thanë: “Assesi! Natën do ta kalojmë në treg.” Por, ai aq nguli këmbë saqë i shtrëngoi të hyjnë në shtëpi. Pasi hynë në shtëpinë e tij, u përgatiti një gosti, u poq bukë të pabrumë dhe hëngrën. (Zanafilla 19, 1-3)

Loti e dinte se çfarë ishin bashkëqytetarët e tij, prandaj nuk i la të flinin në treg. Por, kur bashkëqytetarët e tij kuptojnë që “mishi i freskët” ka arritur në qytet, i mësyjnë shtëpisë së Lotit:

“Para se të shkonin të flejnë, njerëzit e qytetit, sodomasit, i ri e i vjetër mbarë populli, të gjithë së bashku e rrethuan shtëpinë. E thirrën Lotin dhe i thanë: “Ku janë ata burra që hynë natën te ti? Na i qit jashtë që ta shfryjmë dëshirimin me ta”.
Loti doli te ta dhe, pas shpine, e mbylli derën. U tha: “Mosni, vëllezërit e mi, mos e bëni këtë të keqe. Ja, i kam dy vajza, të cilat s’i ka prekur ende dora e mashkullit, ato po jua qes dhe bëni me to ç’të doni, vetëm që të mos u bëni gjë këtyre burrave, sepse hynë në hijen e pullazit tim”. Por, ata i thanë: “Hiqu asaj!” Dhe vazhduan: “Shih, ky i huaj, i ardhur dhe do të jetë gjykatës! Do ta bëjmë më zi, pra, ty se sa atyre”! Ta shtynë Lotin me hov dhe u afruan ta thyejnë derën.” (Zanafilla 19, 4-9)


Kur mysafirët shohin që sodomasit me çdo kusht dëshironin t’i shfryjnë epshet e tyre shtazarake me mysafirët e Lotit, që bashkë të bëjnë orgji deri në mëngjes, atëherë befasisht:
“… ata dy njerëz e shtrinë dorën, e futën Lotin brenda dhe e ndrynë derën. Ata që ishin përjashta i vërbuan prej më të voglit e deri te më i madhi, kështu që të mos mund e gjenin derën.
Njerëzit i thanë Lotit: “A ke më ndokënd tëndin këtu? Dhëndër? Bij e bija, të gjithë të tutë, që janë në qytet, nxirri jashtë këtij vendi. Do ta shkatërrojmë këtë vend, sepse është i madh ankimi kundër tyre para Zotit, i cili na dërgoi ta shfarosim” (Zanafilla 19, 10-13)


Loti doli për të folur me dhëndurët e vet, të cilët do t’i merrnin bijat e tija dhe tha: “اohuni, e dilni prej këtij vendi, sepse Zoti do ta shkatërrojë këtë qytet”. Por atyre iu duk se po bënte mahi.
Në të zbardhur të dritës, engjëjt e nxitnin Lotin dhe i thonin: “اohu, merre gruan tënde dhe dy bijat e tua që i ke këtu që të mos mbarosh për shkak të kobësisë së qytetit”. Pasi ai po ngarritej, dy burrat e kapën për dore atë, gruan e tij dhe dy bijat e tija, sepse Zoti kishte mëshirë për të, e nxorën jashtë dhe e qitën prej qytetit. Aty i tha njëri: “Ik, shpëto jetën! Mos u kthe të shikosh prapa dhe mos u ndal askund në këtë fushë, por shpëtoje veten në mal se mbarove”!
Loti u tha: “Mos e thëntë Zoti!
Shërbëtori yt gjeti hir para teje dhe pate dhimbje të madhe ndaj meje duke ma shpëtuar jetën. Por, unë nuk mund të shpëtoj në mal pa më kapur e keqja dhe do të vdes. Ja, këtu afër është qyteti. Qytet i vogël në të cilin mund të iki, të strehohem. A nuk është kjo gjë e vogël që po e kërkoj për të shpëtuar jetën”? I tha: “Ja, edhe për këtë gjë po ta pranoj lutjen: nuk do ta shpartalloj qytetin për të cilin fole.
Shpejto e shpëto në këtë qytet, sepse nuk do të mund të bëj asgjë, derisa të mos hysh atje”. Për këtë arsye ai qytet u quajt Segor. (Zanafilla 19, 14-22)

Dielli lindte mbi tokë e Loti hyri në Segor.
Atëherë Zoti lëshoi mbi Sodomën e Gomorrën, në formë të shiut, sulfur e zjarr. Ata binin prej Zotit, prej qiellit. I shfarosi ato qytete dhe tërë krahinën përreth, të gjithë banorët e qyteteve dhe tërë bimësinë mbi tokë. E shoqja e Lotit shikoi prapa dhe u bë trupore kripe.
Abrahami u çua heret në mëngjes dhe erdhi në atë vend ku ishte ndalur më parë para Zotit. Ia lëshoi sytë së largëti Sodomës dhe Gomorrës edhe mbarë krahinës. I pa shkëndijat që ngriteshin nga toka thua se ishin tym furre.
Mirëpo, kur Hyji i shkretoi qytetet e asaj krahine, i ra ndër mend Abrahami dhe kështu e skajoi Lotin para se të shkretonte qytetet, në të cilat banonte. (Zanafilla 19, 23-29)


E morali i këtij tregimi është:

“Sodomën e Gomorrën i bëri hi: i dënoi dhe i la shembull për të patenzonë të ardhshëm;” (2 e Pjetrit, 2:6)

Prandaj, mua më çudisin deklarimet e këtilla nga ana e kishës.

D.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Shume e vertete eshte Dreamer. Kjo ngjarje pershkruhet edhe ne Kur'an. Populli i Lotit (Lutit a.s.) praktikonte homoseksualizmin, nje veprim te ulet i cili atehere quhej "sodomizem".

Edhe pse Loti (Luti a.s.) i keshilloj ate te hiqnin dore nga ky zakon i ulet dhe i paralajmeroi per nje denim te mundshem, ata e kundershtuan dhe vazhduan rrugen e shthurjes. Ne fund, keta njerez u shkaterruan nga nje denim i tmerrshem. Ndersa sot, ketyre u ipen te drejta dhe te tillet perkrahen, perderisa nga Zoti ne te kaluaren ata u shfarosen.

p.s. Qyteti ku banoi Luti permendet si qyteti i Sodomit ne Dhiaten e Vjeter.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Unë thash që duhet t'u ndihmohet këtyre njerëzve, assesi të mos i bëjmë keq askujt.
po prap i ike pyetjes time...sipas teje "ata" kan nje semundje psihike?
Sweety, ata jane te cilet u bejne keq te tjereve. Mjafton shtimi i numrit te tyre, dhe kaq. Cfare respekti pret t'u behet atyre, ku nepermjet tyre shperndahen semundje te ndryshme. A e kishe respektuar ti nje homoseksual nese nje dite ai behet shkaktar qe edhe biri yt te behet si ata ?

Ne duhet luftuar kete dukuri te rrezikshme, por jo me lufte.
E sipas teje si duhet te luftosh kundra tyre....nqs jo me lufte?

PS: semundje te sjellin dhe heterot....por mos hym ne kete teme....
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

po prap i ike pyetjes time...sipas teje "ata" kan nje semundje psihike?
E sipas teje si duhet te luftosh kundra tyre....nqs jo me lufte?

.

E denon njerin nga ata ne publik dhe mbaroi puna.

Nganjehere sherimi eshte te frika. Ashtu si denohen vrasesit dhe bie krimi edhe ne kete rast ndodhe e njejta gje. Te shfaroset nuk mundet por te frenohet shume po.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

po prap i ike pyetjes time...sipas teje "ata" kan nje semundje psihike?
E sipas teje si duhet te luftosh kundra tyre....nqs jo me lufte?

PS: semundje te sjellin dhe heterot....por mos hym ne kete teme....

Sweety, shumimi i tyre dobeson pergjithmone vlerat morale te shoqerisë. Homoseksualiteti e kercenon ekzistencen e races njerezore.

Sa i perket pyetjes se si duhet luftuar ? Do te pergjigjem shkurt, kuptohet gjithmone sipas parimeve Islame.

Shumica e dijetareve Islam, mendojne se denimi i homoseksualitetit eshte i njejti denim si ne rastin e zinase (prostitucionit), i martuari gurezohet kurse beqari rrihet me kamxhik dhe internohet.

Disa juriste te tjere, mendojne qe kushdo qe vepron aktin e popullit te Lutit, qofte aktiv apo pasiv, i martuar apo beqar, duhet te ekzekutohet. Bazuar ne thenjen e Profetit Muhammed qe thote:

"Nëse gjeni dikë që vepron aktin që vepronte populli i Lutit a.s, vriteni si aktivin ashtu dhe pasivin!"
(Ebu Daud 2/564, hadithi 4462)

Ndersa cajuriste tjere, mendojne se ai qe duhet te ekzekutohet, i martuar qofte apo beqar, eshte vetem aktivi. Kurse persa i perket pasivit, vritet nese kete veper e ka kryer me pelqimin dhe vullnetin e tij. Por nese eshte detyruar me force, ose nuk e kontrollon dot veten, eshte i cmendur, nuk denohet.

Kjo pra sweety ishte e tera ne pika te shkurtera sa i perket denimit te homoseksualeve ne Islam :)

Padyshim sweety, t'gjithe mendoj se eshte logjike qe energjia seksuale duhet te shfrytezohet ne formimin e familjes, e cila eshte epiqendra e meshires, qetesise dhe stabilitetit. Te dy bashkeshortet jane pergjegjes ne shoqeri.
Pastaj, energjia seksuale duhet te shfrytezohet ne vazhdimesine e races njerezore, shtimin e njerezimit dhe popullimin e tokes. Padyshim, edhe per plotesimin e nevojave fiziologjike dhe psikologjike te njeriut.

Ky eshte kendveshtrimi Islam per seksin sweety:) Kendveshtrim qe mbeshtetet ne marrjen parasysh te te gjithe komponenteve te natyres fiziologjike dhe psikologjike te njeriut.

Zoti e ka pajisur mashkullin me instikte te tilla qe e bejnë t'a deshiroje kenaqesine seksuale. Poashtu, e ka krijuar femren dhe e ka pajisur me cilesi dhe forma te deshiruara nga mashkulli. Ai i ka ftuar te dy bashkeshortet qe t'i plotesojne nevojat e tyre me njeri tjetrin.

Prandaj, nevoja dhe orientimi drejt bashkeshortes, eshte pastrim: shpirteror, emocional, natyral, fiziologjik, shendetesor, moral, fetar, shoqeror dhe civilizues. :)

Me t'mira ! =)
 

Dreamer

Anëtar i ri
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

po prap i ike pyetjes time...sipas teje "ata" kan nje semundje psihike?
E sipas teje si duhet te luftosh kundra tyre....nqs jo me lufte?

PS: semundje te sjellin dhe heterot....por mos hym ne kete teme....

Më herët i jam përgjigjur BeniT se si duhet të mjekohen këta të sëmurë, po e citoj veten:

Papa dhe të tjerët do të mund të jepnin ndonjë ndihmë që këta njerëz shpirtërisht të sëmurë të mund të dërgohen në ndonjë psikiatri, natyrisht të tipit të mbyllur me siguri të lartë që të mos mund të ikin. Përndryshe, kështu siç ka filluar, ata që aktualisht konsiderohen të shëndoshë rrezikojnë të shpallen nga pederastët si armiq të NEW WORLD ORDER :gallate:
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Duke u bazuar ne kete foto, po e shoh qe qenka bere Pishman per deklaraten e dhene haha LOL (Duke thene: Haj kuuukuu per mue :()

esthe marrur ne momentin kur ka qene duke bere shenjen e kryqit...Nuk e shoh si foto qesharake, ju mbase keni humor te holle.
 
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

shume e drejte. edhe ata jane pjese e shoqerise dhe duhen respektuar. demokracia respekton te drejten
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Pra, heteroseksualët duhet të jenë të kujdesshëm me fjalët e tyre që mos t’u shkaktojnë dhimbje e vuajtje “shpirtrave” pederast.
Hajde Vatikan hajde...

lexo disa nga keto artikuj per qendrimin e vatikanit ne martesat e njejta:

Pope: 'Family at risk from gay marriage' | Mail Online

Mick Hartley: The Vatican and Homosexuality

* Shpresoj qe te jene te mjaftueshme. Kisha katolike nje nder pikat me shqetesuese te saj sot per sot ka abortin dhe familjen per te qene heteroseksuale ndermjet nje mashkulli dhe nje femre sikurse paraqitet edhe ne BIBEL. Por megjithe kundershtimin ligjor nuk arrin qe te jete pro perdorimit te dhunes sikurse rreth 70 vende islamiste e kundershtojne me ligj nje gje te tille per te cilin konsekuencat jane burgim, turtura apo edhe vrasje. DHUNA sjell DHUNEN prandaj nuk konsiderohet si zgjedhja e duhur.
 
Redaktimi i fundit:

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Kujtoj ne rradhe te pare se sduhet te ofendojme njeri-tjetrin pavarsisht nga shijet tona private seksuale qe kemi :D

Si deklarate me duket si polemike ne fakt.
E veshtire qe te mos ofendohen besimtaret me njeri-tjetrin pa qene homoseksual, imagjino tani qe paskemi edhe me tendeca homoseksuale sa e tmerrshme qe do behet kjo lufte e brendshme psikologjike :p

Une jam e mendimt....Mos ofendoni askend....sa helmoni gjakun tuaj pa arsye, sepse ne fund te fundit besimtari do mbroje ate qe beson...dhe nje besimtar homoseksual do mbroj ate qe eshte :D
 

genci_p

Antarë
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

pershendetje te gjitheve.

Une mendoj se ne njerezit futemi ndonjehere ne labirinte qe me shume na ngaterrojne.

Dikur, ne adoleshente e kemi patur per mburrje nje lloj percmimi te mbarsur me agresivitet dhe urrejtje ndaj homoseksualeve. Me kalimin e viteve dukej sikur ajo verberi e atehrshme kishte mare disa nuanca qartesimi. Se pari ishte te kuptuarit se homoseksualet jane qenie njerezore dhe se dyti qe askush nuk ka te drejte te privoje apo diskriminoje nje individ per shkaqe te qensive qe nuk e cenojne ne menyre te drejtprdrejte...

Pjesa tjeter eshte ajo e besimit...dhe eshte nje goxha ngaterrese. Shume kohe para jezuiteve homoseksualizmi eshte konsideruar si faktor normal. Ne boten antike studiuesit nuk kane evidentuar asnje tendence te rritjes se numrit te homove per shkak te tolerances qe kishte per ta.

me pas me daljen ne pah te monoteizmit i cili fillesat e veta nuk i ka pasur fare me moral seksual dhe me anatemim te homove filloi gradualish lufta kunder tyre. Periudha me e erret ishte ajo mesjetare dhe ne nuk mund te dijme se si do sillej bota apo si do te kishte shkuar fati i tyre nese feja do te sillej ndryshe.

Para disa kohesh kam pare nje film i cili me ka pelqyer shume; titullohet "Little Children"... Ky film eshte nje lloj manifesti qe ne nje aspekt te tije na deshmon se shpesh here njerez qe diskriminojne fuqishem te tjere per preferenca seksuale ne fakt rezultojne me probleme.
C'lidhje kemi ne me seksin e tjetrit? Asnje lloj lidhje besoj. Po seksi me besimin fetar c'lidhje ka?? Dogmatike besoj! Nese nje prereference seksuale eshte e vertetueshme, Perendia nuk eshte e tille. Une nuk vertetoj dot nje liber qe thuhet se e ka thene Zoti ndersa mund te vertetetoj se dikush ka preference per x lloj seksi.

Natyra njerezore eshte e mbarsur me disa qindra devijanca te medha seksuale qe te cojne larg asaj qe ne e quajme shpesh me mburrje "eteroseksuale"

Trans, pedofile, zoofile, nekrofile, fetishiste, voyeriste, gay/lezbian, sadiste dhe mazohiste, korpofile etj. Ndonjehere kemi qeshur me shoket kur sph mesonim se dikush ishte homoseksual dhe dikush leshonte batuten e famshme : 'sa pak kemi ngelur" :D

Martesa, mendoj se duhet te jete e lire per gay-t por jo e institucionalizuar sepse prek drejtperdrejte nje kod moral dhe etik te vendosur ne shekuj. martesa kristiane ka nje histori shekullore dhe nje kod moral te mirpercaktuar. nga natyra nje cift gay nuk eshte biologjik ne sensin e riprodhimit natyror dhe ne nuk mund te institucionalizojme percudnime qe pasojne me adoptim femijesh qe rritet me pas me dy baballre (nga gjinia) ose dy nena.

kategorikisht mendoj se duhte te jemi kundra martesave te tilla.
Por homot kane te drejte te bejne dasma dhe te ftojne te gjithe ata qe duan te shkojne ne festen e tyre.

Te urresh eshte se pari problem me veten tende. Mendoj se te gjithe duhet te bejme nje thirrje ndergjegjes sone se nuk eshte vone ti pranojme ashtu sic jane.

Kohet e fundit flitet se ka nje rrezik nderkombetar nga nje lloj masonerie e homoseksualeve... nese i urrejme dhe i diskriminojme sic kemi bere ne vite, nuk mendoj se mund te pretendojme te na duan ata qe ne fakt te pakten ne Shqiperi eshte e sigurt se kane kapur majat e pushtetit... por kjy fenomen thhet se ka permasa nderkombetare...madje te frikshme...

Best
 

PAZUZU

Dark Knight
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

besimtare homoseksuale apo homoseksuale besimtare......dicka pa kuptim...dicka qe nuk shkon...dicka qe nuk egziston...dicka pa vlere...dicka e pabesueshme...nese kane fene e tyre personale atehere po duhet te kem kujdes.....
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ju kisha lute te gjithe anetareve,qe nese kane kulture te mirefillte debati,qe nenkupton pa fyer anje njeri,apo besim fetar,ose ideologji te kujtdoqofte, me sakte nese nuk kane durim te lexojne mendimet pro dhe kunder,te mos shkruajne ngase postimet e tyre do fshihen,ashtu sic ndodhi pak me pare.

Respekte!
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Po te thoshte ndonje nga Muslimanet .. kesi lloj komenti siq ka then Papa . ju kishin dal syt jasht duke kerku fjal sa ma ofenduse :D hahahaha sa mvjen me kesh qesh mu zgerdhi eh tonat :p :D po qa me bo nje person i lart qe e njohin n'fen katolike .. te thot ksi lloj komenti se di se di nje person me i pa njohur ose ma jo fetar te thot edhe nuk bon le mo nje person si Papa .. qe sipas fes katolike eshte person i lart .. i qa po di un :D homoseksualat me Zotin jon larg .. ata nuk po e disha qe jan besimtar , sepse te Zoti ata jon personat mat denum :D thjesht denimi ma i madh per nje njeri eshte te asishesh n'byth :D per gjinin mashkullore e kom fjalen :D por prap se prap pa ofendu askend .. shpesh her kan dal ksi gjona nga ona e priftav tash ket nuk po e them un por qe e din te gjith qe kan dal shum prifta pedofila e homoseksuala etj etj kshto qe eshte nje gje e pritur jo diqka e PA ZAKONSHME :D
 
Top