Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 korrik

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Rendex, mos u habit!
Ju kane mbushur koken me pallavra per 100 e ca vjet. U kane mbushur mendjen qe jane pasardhes te antikitetit te lavdishem dhe krijues te qindra e mijera gjerave qe njerezimi perdor sot. Si ka thene ndonjehere njeri qe jane jevgj afrikano lindor apo mongole apo pjella bastarde, krijime te rracave nga me te cuditshme lindore e aziatike. Dhe kur degjojne per shqiptaret ju zien gjaku se e ndjejne ne ADN qe ka dicka qe nuk shkon ne rregull tek vetja e tyre.
Le t'i puthin kembe e dore britanikut qe ju vuri emrin si antikitet grek para 200 vjeteve. Le te vazhdojne dhe ca se ora po afron te bjere per ate qe duhet te binte gjithmone. I pafsha keq e me keq ...

hajduti
 
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Greket mund te jene race e poshter ,por mos harroni se ne greqi jetojne mbi 100000 shqipetar. Shumica kane te drejta te plota si cdo shtetas . Vertet kane pasur veshtiresi ,por kjo vjen sepse jemi edhe vet race e poshter ,shkuam atje dhe e para qe benin shqipetaret, vidhnin dhe shkonin me grate e atyre qe i punesonin. Greket e di kush mund ti shaj dhe urrej ? VETEM CAMET . Ata kane arsye te forte per ta bere kete gje .

Malso se di per ke race flet ti por une per vete sjam race e poshter perkundrazi ;)

Personalisht sme pelqen kjo qe ke shkruar per faktin qe pyll pa derra ska, dhe grekerit emigruan ne shqiperi shekullin e kaluar por i trajtuam si njerez jo si kafshe.
Me hapjen e kufijve nga shqiperia u larguan drejt vendeve fqinje dhe hallexhinj por dhe njerez te inkriminuar hajduta kriminela kishte nga ata qe e fitonin buken e gojes me djerse kishte dhe nga ata qe e fitonin me droge e prostitucion dhe kjo ndodh ne gjithe boten jo vetem ne rajonin tone.

Tani per shkak se ne greqi jetojne shume shqiptare edhe per faktin tjeter qe ekonomia shqiptare si dhe bankat greko shqiptare varen shume nga greqia une do thoja Zoti e shpetofte Greqine kete here per hater te shqiptareve! Grekerit mashtruan per te hyre ne BE le ta hajn por puna eshte qe fatura bie dhe mbi ne.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Malso se di per ke race flet ti por une per vete sjam race e poshter perkundrazi ;)

Personalisht sme pelqen kjo qe ke shkruar per faktin qe pyll pa derra ska, dhe grekerit emigruan ne shqiperi shekullin e kaluar por i trajtuam si njerez jo si kafshe.
Me hapjen e kufijve nga shqiperia u larguan drejt vendeve fqinje dhe hallexhinj por dhe njerez te inkriminuar hajduta kriminela kishte nga ata qe e fitonin buken e gojes me djerse kishte dhe nga ata qe e fitonin me droge e prostitucion dhe kjo ndodh ne gjithe boten jo vetem ne rajonin tone.

Tani per shkak se ne greqi jetojne shume shqiptare edhe per faktin tjeter qe ekonomia shqiptare si dhe bankat greko shqiptare varen shume nga greqia une do thoja Zoti e shpetofte Greqine kete here per hater te shqiptareve! Grekerit mashtruan per te hyre ne BE le ta hajn por puna eshte qe fatura bie dhe mbi ne.

Po dhe ti rrace e poshter je se ne prgj te debateve te keput ofendime pa kontroll :p E dyta je tironse ,perseri rrace e poshter . E treta ,,, leje fare se e merr personale ti pastaj :p :p

Se di pse nuk te pelqen ajo qe kam shkruar kur nuk po kundershton gje nga thelbi atyre rreshtave (pervec asaj pjeses ku perjashtove veten)

Une skam permendur qe neve shqipetaret nuk jemi mikprites sepse jemi shum te mire madje e teprojme duke trajtuar mire ne shtepine tone edhe ata qe na quajne armiq ne shtepite e tyre ! Kam thene qe nuk jemi vizitor te mire , kudo ku shkojme lejme gjurme negative . Kete pershtypje kam marr nga shum njerez andej nga kam shkuar ose edhe kur i kam takuar ketu (te them mendimin e tyre ) .

As nuk thashe qe greket nuk jane raciste , thjesht thashe qe nuk duhet ti urrejme sepse me ata po bashkejetojne shum shqipetar (midis tyre dhe pjesetar te familjes sime) dhe nuk kane te gjithe te njejtat probleme.

Nese ndjellim gjuhen e urrejtjes atehere duhet te urrejme edhe italianet, gjermanet , turqit edhe ku di une sa te tjere .
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Ker te drejt ..Zotri por pa me permend pak ato cfar kan ber dhe vazhdojen akoma ta bejen sot Greket me shqiptaret??

Dhe qe esht nje nder popujt me rracist ne bot kte se them une e kan then dhe e thon shum vende evropiane sot...apo dhe jasht evropes..

Ato cka bejne greket me shqipetaret eshte qe i mbajne me buke , i kane punesuar , u kane dhene te drejtat e cdo qytetari grek (flas per familjaret e mij) , i trajtojne si njerez . Por kjo sdo te thote se nuk ka raste kur i trajtojne edhe keq ,burgosje ,rrahje ,vrasje ,ku di une sa e sa te tjera . Por nese shqipetaret jane kaq te kercenuar nga greqia ose Zoteri ,kthehen ne vendin e tyre sepse greku nuk i ka marr skllave ,rri gjithsecili me deshiren e vet pa i ushtruar njeri presion . Kshuqe mos i uro te keqen dikujt qe te ka hapur deren kur kishe nevoj per te mbijetuar . Une si ty jam ne thelb ,qe jane popull negativ etj etj ,madje kam mundesine te shkoj te jetoj dhe te punoj andej prej vitesh ,por thjesht nuk me pelqen ai popull ama nuk i urrej dhe nuk ua uroj vdekjen dhe shfarrosjen
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Mos greket mos :(
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Kishe unë kozmopolitan :eek:hh
 

ergon

Λάθε βιώσας.
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

E rendesishme ne caste te veshtira eshte njeriu te mbeshtes te dobtin,driten dhe jo eresiren
Dhe kush eshte drita ne keto momente per greqin?
Drita eshte qe dikush te kete ne mendje permasat, peshen e cdo kujt akoma dhe te vetes se vet
Te dish sa shume rendon eshte e rendesishme sepse te ben te kuptosh se sa shume afer eshte nenshtrimi me ndjenjen superiore qe ska si ty
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Rrini qete te gjithe ..!! :p
Dishepulli per ju ketu,:p
Greqia do ja dale...
Absulutisht do gjendet nje rrugezgjidhje.
Interesat jane te medha dhe kur ne mes eshte nje peshk per tu rrjepur askush se len ti ik.
Problemi eshte se Tsipren nuk e don Evropa.
Ndaj dhe ju be puc politik i paster,pasi per popullin e thjesht bankat i mbylli Tsipra.Nderkohe qe atij ju kishte premtuar huadhenja deri pas referendumit.
Gjithesesi me apo pa Tsipren do gjendet rruga.
Evropa po luan kartat per ta larguar Qeverin e tij.
Te shohim te dielen cdo vendos populli.
Personalisht me pelqen deri diku politika e tij,por e ka te pamundur t"ia dale.
Peshkut te vogel i zihet fryma direkt.
Aq me teper ne nje vende me nje ekonomi turistike,pa asnje lloj biznesi te rende e as te mesem.
Cka e ben vendin nje fllusk sapuni lehtesishte te menagjueshem sic thote tjetri qe te ka ne dore ekonomiksht. (ne kete rast Evropa,me sakte Gjermania ku ka 68 % te kredis)
Qe ne fakt e kjo e fundit s"kerkon kush e di cfare pervec se te zbardhe mashrtimet e Grekve ,dhe te paguajne huat e marra.
Deri diku jam e bindur qe Tsipra te dielen do largohet,pasi populli nen trysni, dhe paralelisht ,mendoj qe Greqia eshte e hapur drejte Evropes e jo drejte izolimit do votoj "PRO" diten e diel.
 
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Tashi shqiptaret spo i mban greku por po i mbajne krahet e tyre puna e tyre.Ka ligje nderkombetare per emigrantet pakicat kombetare etj. une them qe grekerit si raciste qe jane sillen shume keq sidomos me shqiptaret per te mos thene qe i paguajne me pak dhe se marokenet.
 
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Rrini qete te gjithe ..!! :p
Dishepulli per ju ketu,:p
Greqia do ja dale...
Absulutisht do gjendet nje rrugezgjidhje.
Interesat jane te medha dhe kur ne mes eshte nje peshk per tu rrjepur askush se len ti ik.
Problemi eshte se Tsipren nuk e don Evropa.
Ndaj dhe ju be puc politik i paster,pasi per popullin e thjesht bankat i mbylli Tsipra.Nderkohe qe atij ju kishte premtuar huadhenja deri pas referendumit.
Gjithesesi me apo pa Tsipren do gjendet rruga.
Evropa po luan kartat per ta larguar Qeverin e tij.
Te shohim te dielen cdo vendos populli.
Personalisht me pelqen deri diku politika e tij,por e ka te pamundur t"ia dale.
Peshkut te vogel i zihet fryma direkt.
Aq me teper ne nje vende me nje ekonomi turistike,pa asnje lloj biznesi te rende e as te mesem.
Cka e ben vendin nje fllusk sapuni lehtesishte te menagjueshem sic thote tjetri qe te ka ne dore ekonomiksht. (ne kete rast Evropa,me sakte Gjermania ku ka 68 % te kredis)
Qe ne fakt e kjo e fundit s"kerkon kush e di cfare pervec se te zbardhe mashrtimet e Grekve ,dhe te paguajne huat e marra.
Deri diku jam e bindur qe Tsipra te dielen do largohet,pasi populli nen trysni, dhe paralelisht ,mendoj qe Greqia eshte e hapur drejte Evropes e jo drejte izolimit do votoj "PRO" diten e diel.

Kali i Trojes na doli ky Tsipra o Nev. Mua me pelqen eshte simpatik dreqi :p
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Tashi shqiptaret spo i mban greku por po i mbajne krahet e tyre puna e tyre.Ka ligje nderkombetare per emigrantet pakicat kombetare etj. une them qe grekerit si raciste qe jane sillen shume keq sidomos me shqiptaret per te mos thene qe i paguajne me pak dhe se marokenet.

Marla :D Krahet e tyre por ne vend te huaj dhe nese ai vendi i huaj i kthen pas nga kane ardhur (sic edhe beri vite me pare) ,shqipetareve nuk u mjaftojne krahet e tyre por u duhen edhe krahet e grekut qe ti pranoj te jetojne atje . Jane sjell shum keq ne shum raste por edhe shum mir ne raste te tjera . Per pagesat nuk behet koment sepse eshte e drejta e kujtdo te te ofroj aq sa ai do dhe ti ke te drejten ta pranosh apo jo ,se dikush tjeter merr me shum se mua nuk kam pse kapem me kete ,ndoshta jam une me i paafte per te fituar pagesen qe ai tjetri merr. Gjithsesi thelbi eshte te mos kemi urrejtje
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Kali i Trojes na doli ky Tsipra o Nev. Mua me pelqen eshte simpatik dreqi :p

ahhahahaha Marla,eshte shume i mire dreqi.Bukurosh dhe politikan qe rralle haset, dhe kokforte, ja mbledhi merkelit :p
Dhe pse ngurtesoj krejt ekonomin ne vend dhe i kapen tera kanalet boterore duke mbajte rradhe.
Qe per keta do te thote fundiiiii i lavdis e madheshtis :p
Edhe une do merzitem po iku te dielen ky,jam gati te kaloje ne komunizem te shkojme ne rusi ahahhahahaha ,vec te jete Tsipra kryminister,boll fakti qe sve kurre kollare..:p tip trendy.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Tashi shqiptaret spo i mban greku por po i mbajne krahet e tyre puna e tyre.Ka ligje nderkombetare per emigrantet pakicat kombetare etj. .
Sa per ligje ndja te huajve ,keta si ka me te kqinje bota brenda.
Tsipra e beri ministrin e emigracionit per here te pare ne greqi pas 20 vjetesh.
Gjithashtu miratoj ligjin per femijet e lindur ketu ,te cilet munden lehtesisht te marrin pashaporte Greke po te duan.
Tani po iku Tsipra keta se kalojne ne zbatim ,sa te vijne radikalistat e rracistat ne pushtet tak e ngrijne ligjin perseri.
Evropa kot nuk po i sorollat neper vrazhda pa fund,por mijera here ka bere thirrje per reforma ,per politika fiskale,per barazim dhe repsektim te drejtash ndaj te huajve,etj etj,gje e cila si njehere e njehere binin ne vesh te shurdher.
 
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Po me vjen keq vertet per ket Tsipren
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Ato cka bejne greket me shqipetaret eshte qe i mbajne me buke , i kane punesuar , u kane dhene te drejtat e cdo qytetari grek (flas per familjaret e mij) , i trajtojne si njerez . Por kjo sdo te thote se nuk ka raste kur i trajtojne edhe keq ,burgosje ,rrahje ,vrasje ,ku di une sa e sa te tjera . Por nese shqipetaret jane kaq te kercenuar nga greqia ose Zoteri ,kthehen ne vendin e tyre sepse greku nuk i ka marr skllave ,rri gjithsecili me deshiren e vet pa i ushtruar njeri presion . Kshuqe mos i uro te keqen dikujt qe te ka hapur deren kur kishe nevoj per te mbijetuar . Une si ty jam ne thelb ,qe jane popull negativ etj etj ,madje kam mundesine te shkoj te jetoj dhe te punoj andej prej vitesh ,por thjesht nuk me pelqen ai popull ama nuk i urrej dhe nuk ua uroj vdekjen dhe shfarrosjen

Nuk te mban Greku me buk jo te mbajen krahet e tu...... Sta ka hapur deren greku jo mos harro sa esht dashur sa dit te tera jan dashur per te mbrrit , mos harro sa kan mbet dhe neper kufij e sjan gjend akoma , mos harro dhe perbuzjet ndaj shqiptarve per vite me radh..Nuk mund ti mbyllesh syt perpara ktyre te gjithave nga nje te mir qe te ben....Kam dhe une njerez andej vet skam dash dhe as nuk e kam menduar ndonjeher ta gjej veten ne ate vend ...

Jam i mendimin se shum shpejt te gjith kta shqiptar qe jetojen andej do ju vi dita kur sdo ta duan me as me sy ta shohin...Shumica qe vin andej me ankesa vin svin te gjith te kenaqur ...
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Sa per ligje ndja te huajve ,keta si ka me te kqinje bota brenda.
Tsipra e beri ministrin e emigracionit per here te pare ne greqi pas 20 vjetesh.
Gjithashtu miratoj ligjin per femijet e lindur ketu ,te cilet munden lehtesisht te marrin pashaporte Greke po te duan.
Tani po iku Tsipra keta se kalojne ne zbatim ,sa te vijne radikalistat e rracistat ne pushtet tak e ngrijne ligjin perseri.
Evropa kot nuk po i sorollat neper vrazhda pa fund,por mijera here ka bere thirrje per reforma ,per politika fiskale,per barazim dhe repsektim te drejtash ndaj te huajve,etj etj,gje e cila si njehere e njehere binin ne vesh te shurdher.

Sa vjet ka Tsipras moj aman qe po ma beni heroin e greqis ?? Erdhi koha sot per kto qe thua ti Nevi donte sdote kreqia do arrinte dhe ne kte pik te hapte Ministri emigracioni...Pastaj me ate minister ekonomie qe duket si ata larot e rrugve domosdo do iki per lesh greqia

Ka nje gje te mir si ka mundsi ktu ne forum shikoj une qe u ndjekan dhe jan ndjer mir ne greqi skan pas probleme se jasht me infot qe kam nga njerzit qe vin qe andej nuk shikoj ndo nje aq shum te lumtur
 

dangerous

* * * *
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Mendoj se Evropa nuk do ta lejoj shkeputjen e Gr. nga
rradhet e saj.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Te pakten po u shkeputen nga Evropa i marrin vet frenat ne dore dhe e kane vet ne dore fatin e tyre.
 
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Mendoj se Evropa nuk do ta lejoj shkeputjen e Gr. nga
rradhet e saj.Dhe une kshu mendoj se i bie qe te pranojne deshtimin e tyre me greqine. po iki greqia i vjen rradha italise pastaj
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Mendoj se Evropa nuk do ta lejoj shkeputjen e Gr. nga
rradhet e saj.

Po normale ore vlla po lejuan te shkeputet Greqia nga BE hapet nje problem i ri dhe i madh per BE Pasi mund dhe te nis percarja dhe dalja e shteteve te tjera nga Bashkim evopian....
 
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Mua me duket nje idiotesi kjo puna e BE me duket si komunizmi si ideologji nje ekonomi te perbashket nje monedhe bashke bashke por prap dalim si Robin hood punojne te varferit hane te pasurit Lol
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Mua me duket nje idiotesi kjo puna e BE me duket si komunizmi si ideologji nje ekonomi te perbashket nje monedhe bashke bashke por prap dalim si Robin hood punojne te varferit hane te pasurit Lol


Ndodh sepse Gjermania do qe te jet koka e evropes qe urdheri gjermanis te jet zbatim per shtetet e tjera ...Ne kte menyr gjermania arrin te kontorollj gjith ekonomin e shteteve evropiane ..Pse aq budallenj u treguan anglezet qe nuk e pranuan komplet hyrjen e shtetit te tyre lan nje pjes dhe lan ashtu sic donte Anglia jo Gjermania :D
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Nuk te mban Greku me buk jo te mbajen krahet e tu...... Sta ka hapur deren greku jo mos harro sa esht dashur sa dit te tera jan dashur per te mbrrit , mos harro sa kan mbet dhe neper kufij e sjan gjend akoma , mos harro dhe perbuzjet ndaj shqiptarve per vite me radh..Nuk mund ti mbyllesh syt perpara ktyre te gjithave nga nje te mir qe te ben....Kam dhe une njerez andej vet skam dash dhe as nuk e kam menduar ndonjeher ta gjej veten ne ate vend ...

Jam i mendimin se shum shpejt te gjith kta shqiptar qe jetojen andej do ju vi dita kur sdo ta duan me as me sy ta shohin...Shumica qe vin andej me ankesa vin svin te gjith te kenaqur ...

O Zotni! Sikur t'isha grek dhe mbasi ti kisha lexuar ato cfare shkruan do të pyetsha ,pse ti apo shqiptaret qe jane ne Greqi nuk ktheheni ne shtepite e tuaja të dashtura ku të drejtat e tuaja shkelen deri ne pikat me elementare të jetes sociale.E dyta meqe une nuk ta hapa deren sepse nuk të doja ti pse e shkaterrove deren e nuk rrespektove deshiren time etj etj etj.

Fakti eshte o vlla i dashtun qe shqiptari qe emigron nuk e gjen (apo nuk do ) ate forcen e brendshme per të ndryshuar sado pak situaten ne vendin e lindjes keshtuqe zgjedh emigrimin per të krijuar një status social me të mire nga vendlindja dhe nese Greqija i ka me të vertete gjithe keto carakteristika negative qe ti pershkruan mbetet prapseprape me e mire se Shqiperia sepse po të mban brenda kufijve të saj kur mund të thojne il pirdhu.Deri sa Shqiperia me gjithe Kosove nuk i impunon respekt fqinjve me një diplomaci ne interesat e saja nuk kan faj të tjeret .
 

ami7

Anëtar Aktiv
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

O Zotni! Sikur t'isha grek dhe mbasi ti kisha lexuar ato cfare shkruan do të pyetsha ,pse ti apo shqiptaret qe jane ne Greqi nuk ktheheni ne shtepite e tuaja të dashtura ku të drejtat e tuaja shkelen deri ne pikat me elementare të jetes sociale.E dyta meqe une nuk ta hapa deren sepse nuk të doja ti pse e shkaterrove deren e nuk rrespektove deshiren time etj etj etj.

Fakti eshte o vlla i dashtun qe shqiptari qe emigron nuk e gjen (apo nuk do ) ate forcen e brendshme per të ndryshuar sado pak situaten ne vendin e lindjes keshtuqe zgjedh emigrimin per të krijuar një status social me të mire nga vendlindja dhe nese Greqija i ka me të vertete gjithe keto carakteristika negative qe ti pershkruan mbetet prapseprape me e mire se Shqiperia sepse po të mban brenda kufijve të saj kur mund të thojne il pirdhu.Deri sa Shqiperia me gjithe Kosove nuk i impunon respekt fqinjve me një diplomaci ne interesat e saja nuk kan faj të tjeret .

Mire ja thate po kujt ja thate... Rendex ka nje arsye personale qe ti urreje greket,,, dhe per nje padrejtesi qe i eshte bere z Rendex na u dashka te denohet nje popull i tere.... Me te njejten llogjike te ngrihet dhe nje grek te cilit i eshte bere padrejtesi nga shqiptaret dhe te kerkoje te denohen 10 milion shqiptare,,, jo per gje po s'kemi ku i gjejme aq shume :p
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Mire ja thate po kujt ja thate... Rendex ka nje arsye personale qe ti urreje greket,,, dhe per nje padrejtesi qe i eshte bere z Rendex na u dashka te denohet nje popull i tere.... Me te njejten llogjike te ngrihet dhe nje grek te cilit i eshte bere padrejtesi nga shqiptaret dhe te kerkoje te denohen 10 milion shqiptare,,, jo per gje po s'kemi ku i gjejme aq shume :p

Nje gje duhet te kuptosh piksepari une asnje her skam shkel ne greqi dhe e dyta ajo padrejtsi sic e quan ti uroj dhe shpresoj mos ti ndodh as ty dhe askujt tjeter ...

Sa per aq shum besoj do jesh ne gjendje ti shtosh provoje mbase do ja dalesh ti besh 10milion shqiptar ... Une e di qe e doni shum greqin po mos na hapni barkun me kto zemergjersit tuaja te medhaja ... :D

Ta rikujtoj se mbase ne 2004 do kesh qen ne klasen e par fillore dhe nuk te kujtohet ..Por nje djal ne lule te rinis u vra dhe perse ? Sepse festonte per fitoren e Kombtares se tij ... Ku ishte gabimi i ktij djali qe sot po e tret dheu ma gjej ti dhe ma thuaj mua pastaj....
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

O Zotni! Sikur t'isha grek dhe mbasi ti kisha lexuar ato cfare shkruan do të pyetsha ,pse ti apo shqiptaret qe jane ne Greqi nuk ktheheni ne shtepite e tuaja të dashtura ku të drejtat e tuaja shkelen deri ne pikat me elementare të jetes sociale.E dyta meqe une nuk ta hapa deren sepse nuk të doja ti pse e shkaterrove deren e nuk rrespektove deshiren time etj etj etj.

Fakti eshte o vlla i dashtun qe shqiptari qe emigron nuk e gjen (apo nuk do ) ate forcen e brendshme per të ndryshuar sado pak situaten ne vendin e lindjes keshtuqe zgjedh emigrimin per të krijuar një status social me të mire nga vendlindja dhe nese Greqija i ka me të vertete gjithe keto carakteristika negative qe ti pershkruan mbetet prapseprape me e mire se Shqiperia sepse po të mban brenda kufijve të saj kur mund të thojne il pirdhu.Deri sa Shqiperia me gjithe Kosove nuk i impunon respekt fqinjve me një diplomaci ne interesat e saja nuk kan faj të tjeret .

Fatmirsisht o fatkeqsisht nuk di si ta them..Por je ne gjendje te lexosh koret rraciste anti shqiptare ..Shkrimet anti shqiptare mjafton te lexosh ate qe kan shkruar greket per ne dhe mbase do e kuptosh..
 
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

O Zotni! Sikur t'isha grek dhe mbasi ti kisha lexuar ato cfare shkruan do të pyetsha ,pse ti apo shqiptaret qe jane ne Greqi nuk ktheheni ne shtepite e tuaja të dashtura ku të drejtat e tuaja shkelen deri ne pikat me elementare të jetes sociale.E dyta meqe une nuk ta hapa deren sepse nuk të doja ti pse e shkaterrove deren e nuk rrespektove deshiren time etj etj etj.

Fakti eshte o vlla i dashtun qe shqiptari qe emigron nuk e gjen (apo nuk do ) ate forcen e brendshme per të ndryshuar sado pak situaten ne vendin e lindjes keshtuqe zgjedh emigrimin per të krijuar një status social me të mire nga vendlindja dhe nese Greqija i ka me të vertete gjithe keto carakteristika negative qe ti pershkruan mbetet prapseprape me e mire se Shqiperia sepse po të mban brenda kufijve të saj kur mund të thojne il pirdhu.Deri sa Shqiperia me gjithe Kosove nuk i impunon respekt fqinjve me një diplomaci ne interesat e saja nuk kan faj të tjeret .

Zoteria besoj do te pergjigjet vete por mua me beri pershtypje komenti yt dhe doja te te pergjigjesha pak.Grekerit i kane bere shume padrejtesi shqiptareve nder shekuj keshtu qe smund te me thote njeri qe grekerit jane te mire dhe shqiptaret jane te keqinj, pasi dhe ne keto kushte qe jemi tani jemi pikerisht prej lobit grek neper bote qe lobojne kunder nesh.

Sic e thame e me lart pyll pa derra ska, kur filluan emigrimet nga Shqiperia u larguan dhe nje tufe masive njerezish te inkriminuar qe ne vendet ku shkuan lan nam me vrasje vjedhje etj. Poorr ama ka dhe shume shqiptare te rregullt familjare qe punojne e jetojne me djersen e tyre pa i bere keq askujt, shteti grek ka qene nje nga shtetet qe i ka luftuar me shume emigrantet shqiptare i ka keqtrajtuar dhe i ka vrare si kafshe neper male e neper burgje. Besoj se dhe ti i ke degjuar keto.Skane si te kthehen ne Shqiperi kur skane se ku te punojne madje dhe skane pse te kthehen se kane 20 vjet andej kane investuar per nje jete me te mire.

Respekti i fqinjesise vjen nga fuqia ekonomike dhe ne keto kushte Shqiperia smund te respektohet pasi eshte e varfer dhe kur je i varfer do durosh dhe pordhet qe te bejne fqinjet.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Ceket u vrane ! Posht greku
 
Top