Krijimet e muajit Prill 2020

Krijimet e muajit Prill 2020


  • Totali i votuesve
    28
  • Poll closed .

Vvetoni

Larguar
Atehere Vetoni e te gjithe qe u hodhet
Poezia nuk eshte e vjedhur aspak , eshte autentike dhe eshte i njejti autor.
Thjesht eshte perdorur edhe ne nje hapsire tjeter e jo ketu!
Dhe mjaft me keto ngritje pluhuri , sic te thashe mund te vije ne privat se kaq diskutime i kemi bere e kohe me pare bashke kur u akozove ti per te njejten gje.
Dhe une nuk lejova te hidhej poshte puna jote edhe pse ma kerkove ta hiqjan krijimin.

Po aq edhe krijimi 6 nuk eshte i vjedhur por autentik
Dhe I pari do rifutet ne konkurim!
Në asnjë moment nuk thashë se është vjedhur, thashë se është publikuar dhe kopjuar. Ka një dallim të madh midis asaj që thua e që thashë. Është tepër jo e drejtë që dikush brenda forumit të mbroj dike duke sulmuar dikë tjetër. Unë njëherë në jetën time forumore kam shkruar një kolazh, që është zhanër i vështirë dhe që pata vendos me e sjell në forum. Nuk kam kopjuar as një herë të vetme. Prapë po e them, ideja për të sulmuar dike për të e mbrojtur dike është e gabuar. Asokohe, kur dikush në forum thoshte e kam lexuar krijimin që pata sjell, ka mundur të e gjejë te kushdo, e kudo. Ka qenë kolazh poetik. Përkundër kësaj, pata kërkuar të hiqet nga konkursi për shkak të korrektësisë. Nuk u hoq, ka qenë e drejtë e jotja. Për të tretën herë ta përsëris, është gabim kur më sulmon për të mbrojtur dikë. Në fakt, është e ulët. Megjithatë, edhe për këtë e di vet.
Krijimi i parë është i kopjuar dhe i publikuar më parë. Rregull i këtij forumi është që shkrimet të mos jenë të publikuara, dhe të mos jenë të publikuara. Po flas për konkursin e poezisë.

Megjithatë, nëse krijimin numër 6 e gjejë në dy copë në libra të botuar, e të publikuar madje edhe në instagram e gjetiu ky është problem i autorit dhe i konkursit.

Nuk mund të thuash kam shkruar diçka kur në një krijim tjetër ti e sjell një pjesë të Pushkinit, më pas kopjon diçka nga një faqe në facebook, e diku nga një forum një pjesë të poezisë. Ka një shkrim të tillë brenda konkursit, e kupton? Ka akoma shkrime që sillën në këtë frymë e në këtë formë.
 

Monique

With or Without u
Në asnjë moment nuk thashë se është vjedhur, thashë se është publikuar dhe kopjuar. Ka një dallim të madh midis asaj që thua e që thashë. Është tepër jo e drejtë që dikush brenda forumit të mbroj dike duke sulmuar dikë tjetër. Unë njëherë në jetën time forumore kam shkruar një kolazh, që është zhanër i vështirë dhe që pata vendos me e sjell në Fv. Nuk kam kopjuar as një herë të vetme. Prapë po e them, ideja për të sulmuar dike për të e mbrojtur dike është e gabuar. Asokohe, kur dikush në Fv thoshte e kam lexuar krijimin që pata sjell, ka mundur të e gjejë te kushdo, e kudo. Ka qenë kolazh poetik. Përkundër kësaj, pata kërkuar të hiqet nga konkursi për shkak të korrektësisë. Nuk u hoq, ka qenë e drejtë e jotja. Për të tretën herë ta përsëris, është gabim kur më sulmon për të mbrojtur dikë. Në fakt, është e ulët. Megjithatë, edhe për këtë e di vet.
Krijimi i parë është i kopjuar dhe i publikuar më parë. Rregull i këtij forumi është që shkrimet të mos jenë të publikuara, dhe të mos jenë të publikuara. Po flas për konkursin e poezisë.

Megjithatë, nëse krijimin numër 6 e gjejë në dy copë në libra të botuar, e të publikuar madje edhe në instagram e gjetiu ky është problem i autorit dhe i konkursit.

Nuk mund të thuash kam shkruar diçka kur në një krijim tjetër ti e sjell një pjesë të Pushkinit, më pas kopjon diçka nga një faqe në facebook, e diku nga një Fv një pjesë të poezisë. Ka një shkrim të tillë brenda konkursit, e kupton? Ka akoma shkrime që sillën në këtë frymë e në këtë formë.
Te mos jene te publikuara ketu , ne kete hapsire dhe jo diku tjeter
Kur thuhet e kopjuar eshte njesoj sikur te thuash e vjedhur.
Gjithsesi vendimi u dha , flm dhe dite te mbare
 

Monique

With or Without u
Po eshte e drejte dhe kjo qe thua.

te eshte pergjigjur vetoni per kete qe thua. :) Une personalisht me kapi syri pushkinin nuk hyra ne analize te thelle dhe sdu as ta zgjas me se sme intereso shume ne fakt thjesht dhashe 1 opionon publik personal pa arrogance e pa maskarada :) po shtoj dhe plurat lol

Duke qenë se rregulli i konkursit është që poezitë të mos jenë të publikuara në këtë mënyrë prishet rregulli i parë i konkursit.

Klb njerez. u be bajat ky pordhaclliku arrogant.
Nuk di pse ke deshire te perfshish veten kudo , apo mos valle duhet ti filloj njerezit ti citoj me nickname?
Ne ate qe shkrujta nuk ishe fare e perfshire dhe ske pse e perfshin veten
Dhe rregulli eshte te mos jete botuar ne kete hapsire virtuale

Flm per konkluziionet mbi arrogancen :)
 

Vvetoni

Larguar
Te mos jene te publikuara ketu , ne kete hapsire dhe jo diku tjeter
Kur thuhet e kopjuar eshte njesoj sikur te thuash e vjedhur.
Gjithsesi vendimi u dha , flm dhe dite te mbare
Po filloj nga fundi. Është natë, dhe në vend të ditën e mirë do ishte në vend të ishte natën e mirë. E dyta nga fundi, mirë që more një vendim. Ka dallim midis kopjes dhe hajnisë. TI mund të kopjosh nga vetja, por nuk mund të vjedhësh nga vetja? E kupton. Rregullin të mos jenë të publikuara këtu në këtë hapësirë për herë të parë po e lexoj. SHKRUAN QARTË, TË MOS JENË TË PUBLIKUARA.
Dhe sërish, e ulët ideja për të sulmuar dike për të mbrojtur dikë. Sikur të zbeh dëshirën për të thënë po në hera të tjera.
 
Nuk di pse ke deshire te perfshish veten kudo , apo mos valle duhet ti filloj njerezit ti citoj me nickname?
Ne ate qe shkrujta nuk ishe fare e perfshire dhe ske pse e perfshin veten
Dhe rregulli eshte te mos jete botuar ne kete hapsire virtuale

Flm per konkluziionet mbi arrogancen :)


Me fal pse duhet te marrim leje se ku duhet te perfshihem e si duhet te flas?

Me duket se spo ofendoj askend dhe as po pergjigjem me arrogance.

Ama as ty dhe askujt tjeter sja lejoj te me drejtohen ne kete menyre. Ndryshe ketu biseda vdes.
 

Monique

With or Without u
Po filloj nga fundi. Është natë, dhe në vend të ditën e mirë do ishte në vend të ishte natën e mirë. E dyta nga fundi, mirë që more një vendim. Ka dallim midis kopjes dhe hajnisë. TI mund të kopjosh nga vetja, por nuk mund të vjedhësh nga vetja? E kupton. Rregullin të mos jenë të publikuara këtu në këtë hapësirë për herë të parë po e lexoj. SHKRUAN QARTË, TË MOS JENË TË PUBLIKUARA.
Dhe sërish, e ulët ideja për të sulmuar dike për të mbrojtur dikë. Sikur të zbeh dëshirën për të thënë po në hera të tjera.
Nuk ishte sulm dhe pse te pelqen ta quash te tille!
Ndoshta per faktin se nuk doli sic e mendove ti? se di ma thuaj ti
Nderkohe une e perdora thjesht per te kujtuar ndjesine qe jep dikush dhe perplas nje akuze dikujt , dhe kur kjo akuze nuk qendron.
Pra ne rastin konkret nuk kemi te bejme me plagjature , por autencitet
Dhe rastin tend e kujtova vetem , per arsyen me siper .... aspak per ate qe e merr ti.
dhe asokohe as nuk mora persiper te kontrolloja gjekundi ,por besova fjalen tende duke ti njohur cilesite ,po aq ia njoh edhe personave qe kane sjelle ato shkrime.

PS: Sa per shkrimet mos jene te publikuara askund , pls shijoni atp qe lexoni dhe mjafton te jepni nje mendim se fundja askush nuk fiton asgje
Jo cdo dite kemi frymezim per krijime e si rrjedhoje , une e kam lejuar edhe krijime qe mund ti kene vendosur diku tjeter
Ashtu sic behet edhe per fotot , qe perdorim ato qe kemi te publikuara diku apo ne galeri ...jo cdo dite kemi frymezim

Qetesohuni dhe qofshi mire
 

Vvetoni

Larguar
Nuk ishte sulm dhe pse te pelqen ta quash te tille!
Ndoshta per faktin se nuk doli sic e mendove ti? se di ma thuaj ti
Nderkohe une e perdora thjesht per te kujtuar ndjesine qe jep dikush dhe perplas nje akuze dikujt , dhe kur kjo akuze nuk qendron.
Pra ne rastin konkret nuk kemi te bejme me plagjature , por autencitet
Dhe rastin tend e kujtova vetem , per arsyen me siper .... aspak per ate qe e merr ti.
dhe asokohe as nuk mora persiper te kontrolloja gjekundi ,por besova fjalen tende duke ti njohur cilesite ,po aq ia njoh edhe personave qe kane sjelle ato shkrime.

PS: Sa per shkrimet mos jene te publikuara askund , pls shijoni atp qe lexoni dhe mjafton te jepni nje mendim se fundja askush nuk fiton asgje
Jo cdo dite kemi frymezim per krijime e si rrjedhoje , une e kam lejuar edhe krijime qe mund ti kene vendosur diku tjeter
Ashtu sic behet edhe per fotot , qe perdorim ato qe kemi te publikuara diku apo ne galeri ...jo cdo dite kemi frymezim

Qetesohuni dhe qofshi mire
Ahahah, unë skam mendu asgjë. Prisja që të sulmohej fakti se rregullorja nuk u respektua. Duhet të kuptoni se Vetoni nuk ka asgjë personale me asnjëri këtu as që ka pas naj herë, e qe besa as që ka me pas. Më shumë në këto replika po përdor " ti" duke mu drejtuar mua personalisht e jo postimeve të mia. Është gabim, besoj unë. Sikur që është gabim, e përsëris të lejohet Pushkini në mesin e poezive në forum. Ose mos vallë u ngjallë e na u bashkua? Kush e di.

Tash, ose lejohen ose nuk lejohen. Nuk mund të këtë një mes këtu, jo nuk lejohen, mirëpo i lejova unë. Mos harroni se jeni po ju ( hera e parë që po të drejtohem ) që na shkruani çdo ditë "një krijim", "një shkrim" etj etj. Tash e di që është dëshirë e jotja për të sulmuar, megjithatë prapë po them është gabim të sulmosh dike për të mbrojtur dike. Duhet të mbrosh rregullat që janë caktuar, dhe jo njerëzit. Diku në krijime e ke dhe Pushkinin :)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Bash po kam qef me pa kush ma kushtoi ;) :p (pak shaka) lol ate tregimin Plaku qe ma dermoi zemren e cfilitur ?

Gjithe kete fansa te cmendur e une jam izolu ??

Mbi votimin dhe ceshtjet tjera do shkruje nje nate tjeter te vone kur ju jeni fjete ??
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Tani them te drejten per mendimin tim kjoneshte tema me perle e forumit dhe meq vazhdon qe sa e sa vite kujtoje se munde ta ruajme te gjithe se bashku.

Eshte e pamundur per nje udheheqese te nje teme te tille te veje nen kontrolle gjithcka dhe te kuptoje se nje strofe aty, apo nje tregim e pozi e tere eshte pervjedhur.

Tani njerezia edhe munde te bejne te pabera por them te drejten, duke pase parasysh se shkruasit thuajse jane te zakonshem, them se tema arrine efektin e saj.

Nuk dua te arsyetoje asnje shkrim qe vjen e kopjuar nga nje tjeter shkrues por nese dikush ka sjelle nje copez nga vetja qe e ka perpunuar ne nderkohe, nder vite, nuk se shof dicka te keqe. Une jo rralle ju kthehem ca copezave te mija dhe i perpunoje/ shtoje/ ndryshoje dhe them se ne kete drejtim nuk ka dicka te keqe.

Hej njemend ate tregimin e shkurt por shume domethenes per Plakun kush "dreqin" e shkroi ;) :p
 

WxP

Antarë i Respektuar
Me verte habitem me disa kerkojn te jen aq strikt a thu se bohet fjal per shkrimtar profesionist e qe po kerkojn tjen pjes e cmimit nobel.
Jam dakort qe nuk duhet te jen te vjedhura po ktu ka edhe shkrimtar poetik qe kan krijuar libra te tyre e kjo sdo te thote se sduhet te sjellin poezite e tyre.
Jasht konteksit te poezis po si art poetik do ta quaja coptimin e disa poezive me autor te ndryshem dhe ndertimin si pazell te nje poezie, e kjo nuk lejohet ? Turp kush ju lexon, kjo tregon se si doni te shkelni nje e te ngreni veten ne pjedesta pa e pas iden se ku po shkoni.

Me vjen keq per moonlight qe eshte e detyruar dashje pa dashje te dali nga vetja me te drejte se ben nje pun kolosale dhe si shperblim merr shuplaka nga antar qe kan vite dhe i din problematikat qe kemi hasur dhe kan hasur ne keto konkurse. Nuk kerkoj mos te kete kritika biles duhet ti mirpresim kur te jen me vend e logjike. Po logjika tejkalon konceptin pse jemi ktu e po ashtu ngrejm valixhet duke mos pranuar gabimet e largoheni
... Sbesoj se jemi ke kopshi 1 qeshori.

Perzemersisht falenderoj Moon per punen qe ben e durimin qe ka, Po ashtu dua te falenderoj cdo antar qe sjell e merr pjese ne konkurse.
 

Monique

With or Without u
Kam nje ndjese per cdo krijues.... Me falni!

Kam gjithashtu edhe nje sqarim jo per veten pasi s'me kane trembur asnjehere fjalet e thene ne cdo lloj kontesti, pervecse me raste mund te me kene acaruar.
U bene vite qe ky konkurs ekziston dhe pothuajse jane po ata qe shkruajne cdo muaj. Tashme edhe germat ia njohim...
Dhe padiskutim qe ndodh per cdo kend te frymezohet diku, per cdo shkrim ka nje muze inspirimi.
Dikush te Kadare, dikush te Pushikini, dikush te Tolstoi, dikush tek nje njeri pa emer....por as shkrimtaret me te medhej te kohrave te tyre , nuk mund te shkruanin pa u inspiruar diku....
Vertet nuk jane shkrimtar nje pjese e mire , por e bejne me deshire te shkruarin dhe FALEMINDERIT qe sa here ju "perplasem" ne inbox jeni aty per te me dhene nje copez tuajen.....Faleminderit me shpirt!
Eshte e vertete qe shkrimet tuaja nuk i kontrolloj , pasi jua njoh forcen , menyren si shkruani, dhe di kur vjen nga ju dhe mban vulen tuaj....kaq eshte e kuptueshme per cdo kend.
E kunderta ndodh kur me sjell dikush qe eshte i ri , qe nuk e kam lexuar ndonjehere dhe shume pak ia njoh germat , kontrolloj aq sa mundesi kam....(google)
U thane shume kete here , jane thene shume e me heret....mos u merzisni fundja gjithnje ka qene tema qe ka prodhuar sherre pafund.
Rendesi ka qe kjo mos ju tuti te mos shkruani me...sepse pavaresisht pasionit tim , pa ju kjo teme nuk do ekzistonte!

Ju dua fort :)
 

Vajza

V.I.P
Kam nje ndjese per cdo krijues.... Me falni!

Kam gjithashtu edhe nje sqarim jo per veten pasi s'me kane trembur asnjehere fjalet e thene ne cdo lloj kontesti, pervecse me raste mund te me kene acaruar.
U bene vite qe ky konkurs ekziston dhe pothuajse jane po ata qe shkruajne cdo muaj. Tashme edhe germat ia njohim...
Dhe padiskutim qe ndodh per cdo kend te frymezohet diku, per cdo shkrim ka nje muze inspirimi.
Dikush te Kadare, dikush te Pushikini, dikush te Tolstoi, dikush tek nje njeri pa emer....por as shkrimtaret me te medhej te kohrave te tyre , nuk mund te shkruanin pa u inspiruar diku....
Vertet nuk jane shkrimtar nje pjese e mire , por e bejne me deshire te shkruarin dhe FALEMINDERIT qe sa here ju "perplasem" ne inbox jeni aty per te me dhene nje copez tuajen.....Faleminderit me shpirt!
Eshte e vertete qe shkrimet tuaja nuk i kontrolloj , pasi jua njoh forcen , menyren si shkruani, dhe di kur vjen nga ju dhe mban vulen tuaj....kaq eshte e kuptueshme per cdo kend.
E kunderta ndodh kur me sjell dikush qe eshte i ri , qe nuk e kam lexuar ndonjehere dhe shume pak ia njoh germat , kontrolloj aq sa mundesi kam....(google)
U thane shume kete here , jane thene shume e me heret....mos u merzisni fundja gjithnje ka qene tema qe ka prodhuar sherre pafund.
Rendesi ka qe kjo mos ju tuti te mos shkruani me...sepse pavaresisht pasionit tim , pa ju kjo teme nuk do ekzistonte!

Ju dua fort :)
Shpirti bukur , na fal ti neve per tekat tona , se paversisht obligimeve,ndan kohe dhe per ne ,krijimet tona ,dhe per temen me e vlefshme dhe me artistike ne forum ... pa mundimin tend nuk do e kishte ket hijeshin kjo teme ...
Andaj nje big FALEMINDERIT nga zemra ❤ Moni .

Dhe un te Dua ❤
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Le t’jete mesim per heret tjera, qe mos t’plase si kte here:D
Heren tjeter do marre pjese dhe une, e beni prove tme gjeni se ku do e vjedh krijimin:p
Shaka!

Respekte Moni, pamvarsisht se askush nk e kishte me tkeq ate qe ndodhi. U mendu si krijim i vjedhur, u zgjeru si muhabet e ne fund u zgjodh si ceshtje:D

Hajt tash votoni, fitofte me i mire?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
4. Plaku

Ti më shikon me butësi dhe dëshiron nga larg .
Nuk e di që zemra ime pikërisht të tillë pret.
Shikimi yt endet ... dhe për kë duhet të pendohem!?
... Me vështron dhe kjo më ndez, ah sa më ndez.
Cfare po pret me?
Je njeri i moshuar, po plakesh, jetoje te pakten pjesën tjetër të jetës .

Unë e dua prekjen tuaj zotëri , nuk do të jem e askujt , nuk më intereson që ti je më i vjetër se unë .
Nuk jam nga ato qe puthen lehte , me perqafo vetëm dhe më shtrengo ...
Cfarë ndodh me ty , nuk ishe kështu ...
Nën pallto ke fshehur një zemër te nxehte , shumë gra janë përulur per shkak teje , për një natë me ty dhe rinine e japin ... Pra cfare pret mo ?
Je njeri i moshuar - jeto ... jeto me mua.

Pa lexuar te tjerat votoje symbyllur por perplot emocione dhe me zemer ❣Dashni ??
 

Bledi_Shady

finoallafine
V.I.P
Ke marre pjese ti ket muaj?:p
shkrimi im u hoq :p

bej shaka une.
nuk kam asgje me shkrimet. ka shume shkrimtar te medhenj qe jan frymezur nga njeri tjetri,
por nuk e kuptova pse duhen diskutuar ne pv keto gjera, kur shkrimet jane publikuar per te gjithe.

That's all!
 

Monique

With or Without u
shkrimi im u hoq :p

bej shaka une.
nuk kam asgje me shkrimet. ka shume shkrimtar te medhenj qe jan frymezur nga njeri tjetri,
por nuk e kuptova pse duhen diskutuar ne pv keto gjera, kur shkrimet jane publikuar per te gjithe.

That's all!
ok bledi meqe insiston kaq shume
sepse nese ti gjen nje faqe instagrami apo fb, nje link ku eshte publikuar ai shkrim nuk do ishte me mire te ndahej me mua si drejtuese e me pas une te ndiqja procesin zinxhir?
Nuk mendon se nuk duhet te arrijme deri aty sa te nxjerrim ne fv emrat e personave (real) gje qe nuk ndodhi ,por edhe mund te ndodhte.
Fundja kot nuk jemi me nickname , smendon?
Mgjth e imja ishte nje mendim , si i tille u dha , e vleresoni mire, se vleresoni po prape mire.
personalisht kete kam bere kohe me pare ne dy raste qe kam evidentuar, i jam drejtuar drejtueses se konkursit ne privat ,duke i cuar linqet perkatese.

Tani mund ti rikthehemi temes? thx in advance
 

Didi

C'est la vie.
Ah sa po duken efektet e karantinës! Pupupu nam nam.

Personalisht smë intereson shumë ça u hoq e ça jo, shumë pluhur për hiç gjë (si gjithmon).

I hodha një sy të gjithave shkrimeve duke i lexuar pak kalimthi, do i rikthehem ti lexoj pak me vëmendje. Disa që i nisa, ngëcnin në lexim dhe i lash gjysëm do u kthehem me nge.


Ndërkohë, suksese të gjithëve! ( :
 

Vvetoni

Larguar
Hopa, një grup anëtarësh që mendon njëjte, nuk ka një mendim të vetin në fakt. Ka një sinkronizim, por nuk ka arsye dhe nuk jep shpjegim. Nuk jemi në këtë forum për të qenë uniform, jemi këtu për të qenë të ndryshëm. Edhe pse e kuptoj në fakt sepse shumica për të mos thënë të gjithë që kanë komentuar janë pjesë e stafit. Epo, anëtarët e stafit duhet të e mbrojnë njeri tjetrin, ndoshta do duhej të jenë neutral dhe të e mbrojnë rregulloren, nëse ka një të tillë. Qe besa i keni dhanë goxha shumë kosës, duhet pak me kujdes se mundeni me u pre.

Le të fillojmë nga gjeneza, fillimi. Mendova se do e merrni si të zakonshëm, megjithatë e keni marrë pa arsye të jashtëzakonshëm. Nuk ishte i tillë. Kisha dhënë shpjegime mjaftueshëm, isha përpjekur mjaft.

"Poezia e parë është e publikuar më herët dhe gjendet në internet, duke qenë se rregulli i konkursit është që poezitë të mos jenë të publikuara në këtë mënyrë prishet rregulli i parë i konkursit. Nuk dua të mendoj se krijimi numër një është kopjuar dhe nuk është autorial, megjithatë është i publikuar më herët. "

Ajo që kam thënë besoj që është shumë e qartë, është e kuptueshme. Kam thënë se është e publikuar në internet, nuk kam thënë se është e kopjuar, kam thënë se është e publikuar. Nuk keni dashur të kuptoni, ose më mirë e keni kuptuar mirëpo jeni nxituar e tani po mendoheni se si të dilni nga kjo.

Nuk dua të flas për sulmet e ulëta, sepse kjo është metodë dhe strategji e vjetër e stafit. Nuk sulmojnë mendimet, sulmojnë anëtarin. Le të mos merremi me këtë pjesë.

Krijimi i 6 e larguar nga konkursi është krijim i ndarë në gjysmë njëra pjesë është marrë nga një libër, pjesa tjetër është marrë nga një tjetër. Janë autor të rinj që kanë shkruar, njëri boton shpesh dhe në internet, nuk është anëtar i këtij forumi. Ma ka konfirmuar personalisht. Kuptojeni, është e ndaluar sipas rregullores apo jo?

Lexova diku se paskeni thënë se duhet të frymëzohemi diku. Në rregull, pajtohem. Mirëpo të kopjosh Pushkinin fjalë për fjalë, dhe më pas të kopjosh një pjesë diku tjetër, dhe më pas një tjetër diku tjetër nuk është frymëzim. Kadare është frymëzim, qe besa edhe Niqe të frymëzon në filozofi. Mirëpo, shpirtrat e tyre nuk kanë hyrë brenda nesh. Po se Kadare është i gjallë, nuk paska hyrë në forum. Brenda konkursit akoma është një krijim i tillë. Se kuptoni? Lexojeni mirë. Një pjesë e ka të shkruar më "ë" një pjesë tjetër si është me keq, dhe një pjesë tjetër ka vendosur 3 herë "," pa nevojë. Janë gjëra të thjeshta.

Pjesa ku thuhet se ne njohim tanimë si shkruajnë anëtarët është fyese për konkursin. Një tendencë të tillë e kam vërejtur dhe muajin e kaluar. Për këtë dhe kam hezituar të shkruaj më, së paku jo për forumin. Lufta për krijimet, duhet të jetë luftë për krijimet. Jo votime për anëtarët. Në këtë mënyrë zhvlerësojmë vetën, dhe nënvlerësojmë anëtarët tjerë.

Më vjen çudi se si njerëzit hezitojnë të shkruajnë për këtë temë, është befasi e madhe se si sulmohen ata që shkruajnë. Leni njerëzit të shprehin mendimet e tyre . Ose do mbesni duke shkruar vetëm ju me njeri tjetrin. Është gabim qasja juaj, ju dëmton juve. Unë as që kam diçka personale me dikë këtu, as që kam pas ndonjë herë, as që do kem. Unë shpreh atë që mendoj, ju ftoj edhe juve të shprehni atë që mendoni.
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Le të fillojmë nga gjeneza, fillimi. Mendova se do e merrni si të zakonshëm, megjithatë e keni marrë pa arsye të jashtëzakonshëm. Nuk ishte i tillë. Kisha dhënë shpjegime mjaftueshëm, isha përpjekur mjaft.

"Poezia e parë është e publikuar më herët dhe gjendet në internet, duke qenë se rregulli i konkursit është që poezitë të mos jenë të publikuara në këtë mënyrë prishet rregulli i parë i konkursit. Nuk dua të mendoj se krijimi numër një është kopjuar dhe nuk është autorial, megjithatë është i publikuar më herët. "

@Vvetoni ti vazhdon me këmbëngulje dhe e respektoj mendimin dhe perceptimin tënd, por ku në rregullore thuhet se krijimet e përpunuara e prishin rregullin e parë apo cilin do qoftë të konkursit?

Nëse 90 % nga pamja e jashtme dhe 0 % nga përmbajtja perceptohet e barabartë në sytë dhe vlerësimin e një kritiku/artisti, atëherë le të fshihet si postim. Jam më se dakord dhe nuk mbaj hatër e as që e mar personale. :)

Ikim nga Ludoja se kam qef të ti thej këmbët ?
 
Per mendimin tim ska asgje te keqe te frymezohesh nga 1 shkrimtar i huj.....fundja eshte 1 "konkurs" ku dhe ne qe sjemi te apasionum pas poezise dhe poeteve mund te lexojme kryeveprat e tyre dhe shume me mire qe jane te transformuara nga 1 anetar ktu sepse i jep mundesine me mire te shprehi ndjenjat personale....nuk e besoj qe qellimi eshte qe me ane te huazimit te dali i pari ne konkurs....
 
Top