Krijimet e muajit Mars 2021

Krijimet e muajit Mars 2021


 • Totali i votuesve
  27
 • Poll closed .

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Pse boni si kalamaj te shpifur?

Perdorini gishtat ne menyre altruiste se e hene sot... ndoshta ju sjell fat
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Mbase nuk di me ba mir analiz ktyre perlave se keni sjell..po ju lutem dhe kto poezit me humor se sjellni filtroni icik,se lat nam ne banalitet?


Shkrimi me nr 3 .merr voten time.?
 

Baboon

12... forget about it!
Mbase nuk di me ba mir analiz ktyre perlave se keni sjell..po ju lutem dhe kto poezit me humor se sjellni filtroni icik,se lat nam ne banalitet?


Shkrimi me nr 3 .merr voten time.?
Poezitë me humor janë me banalitet? Vetëm një bejte është aty, por unë nuk shoh noj banalitet përkundrazi.
Jo se e kam votuar unë ( si shumë të tjerë) por pikerisht fjalët " Nanat tanve"
Që ne shqiptarët rëndom e përdorim per të shajt. Të përdorura këtu pikërisht në festën e nënës e bëjnë poezinë jo thjeshtë me nota humori por janë esenca e saj.

Është gjithçka tjetër përveçse banale dhe e shëmtuar!
Përfitoj nga rasti të përshëndes edhe një herë autorin/en.
Personalisht nuk më përcjell vetëm nota humori por edhe më bën të mendoj.
Madje Afre do të zbuloj një sekret ja lexova edhe nënës sime e cila e pëlqeu jashtë mase shumë madje i solli ndërmend kohët kur shkonte në Shkodër tek kushërira e parë.

Mbase po ta ri lexosh edhe një në herë me tjetër në këndvështrim (jo timin sigurisht) do të duket ndryshe.

Sidoqoftë rrespektoj mendimin edhe shijet e tua.
 

Didi

C'est la vie.
9. Keto lakimet e foljeve te lene per te deshiruar….Si the:shiu bulezonte cadren dhe krijonte ajrin kompozues rreth nesh” whaaaat? serio mo.

“u ktheva me embelsin e nje mendimi duke veshtruar fytyren e tij” -po si qenka kjo e kthyera me embelsine?!

…po mire si mund te jete nje puthje drithertuese dhe pa kuptim ne te njejten kohe?!

Kaq se po ti futesh në thellesi eshte plot fjali te palidhura e me pak sense. Me ngjan sikur eshte dashur me patjeter ti japesh nje drejtim si neper romane apo filma, por pa sukses!

Ndersa 12. Per mendimin tim duhet te ishte shkurtuar, eshte goxha e lodhshme e tek tuk ngec. Ka pjese te shkruajtura bukur ama mezi e shtyta deri ne fund.

Suksese!
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Poezitë me humor janë me banalitet? Vetëm një bejte është aty, por unë nuk shoh noj banalitet përkundrazi.
Jo se e kam votuar unë ( si shumë të tjerë) por pikerisht fjalët " Nanat tanve"
Që ne shqiptarët rëndom e përdorim per të shajt. Të përdorura këtu pikërisht në festën e nënës e bëjnë poezinë jo thjeshtë me nota humori por janë esenca e saj.

Është gjithçka tjetër përveçse banale dhe e shëmtuar!
Përfitoj nga rasti të përshëndes edhe një herë autorin/en.
Personalisht nuk më përcjell vetëm nota humori por edhe më bën të mendoj.
Madje Afre do të zbuloj një sekret ja lexova edhe nënës sime e cila e pëlqeu jashtë mase shumë madje i solli ndërmend kohët kur shkonte në Shkodër tek kushërira e parë.

Mbase po ta ri lexosh edhe një në herë me tjetër në këndvështrim (jo timin sigurisht) do të duket ndryshe.

Sidoqoftë rrespektoj mendimin edhe shijet e tua.


Se di si i keni ju kta bejtat,
Po kto fjale sikur me duken te pa menduar mir ne nje shkrim kushtuar nenes.?
Mir dhe kendej kemi shkrimi e poezi me grimca humoristike ama te bejta cdo here ne banalitet ishin?

T’ka xjerr n’dritë more Qamil
Se ka dit se je kaq kopil
Me pas ditë se pa del hajdut
Kishte ba ma mirë nji mut
Edhe pse je fmi i vshtirë
Ti e ke nanen e mirë

Nejse se do mendon autorija apo autori se e bej diqka me inat..por per syrin dhe veshin tim kto lloj shkrimesh nuk me len pershtypje te mir aspak.
Suksese se mos do thon si tek fotografija shko pas masese se ashtu e kan votu?
 

Baboon

12... forget about it!
Poezitë me humor janë me banalitet? Vetëm një bejte është aty, por unë nuk shoh noj banalitet përkundrazi.Se di si i keni ju kta bejtat,
Po kto fjale sikur me duken te pa menduar mir ne nje shkrim kushtuar nenes.?
Mir dhe kendej kemi shkrimi e poezi me grimca humoristike ama te bejta cdo here ne banalitet ishin?

T’ka xjerr n’dritë more Qamil
Se ka dit se je kaq kopil
Me pas ditë se pa del hajdut
Kishte ba ma mirë nji mut
Edhe pse je fmi i vshtirë
Ti e ke nanen e mirë

Nejse se do mendon autorija apo autori se e bej diqka me inat..por per syrin dhe veshin tim kto lloj shkrimesh nuk me len pershtypje te mir aspak.
Suksese se mos do thon si tek fotografija shko pas masese se ashtu e kan votu?
Shiko si ju, si ne kemi jetuar në komunizëm. S'di për tek ju por tek ne komunizmi ka qenë sh i egër ka burgos sh shkrimtar e artistë në përgjithësi.

Por jam i bindur që kjo poezi e kalonte me sukses filtrin e kritikës dhe ideologjisë se kohës.
(Të më ndihmojnë në anëtarët e tjerë nqs po deliroj në këtë që thashë)

Fakti që filmat shqiptarë të asaj kohe shihen ende, është pikërisht gjuha që përdoret aty (pamvarsisht se ideologjisë etj) një gjuhë reale jo si filmat sot që një personazh rruge i botës së krimit flet me një gjuhë si në provimin e letërsisë...
Kjo sa i përket pjesës artistike.

Dhe tjetra më duket paradoks të cilësohet banale kjo sot në 2021
Ku tekstet e këngëve etj.... Nejse s'po fol mo ?.
 

Didi

C'est la vie.
Poezitë me humor janë me banalitet? Vetëm një bejte është aty, por unë nuk shoh noj banalitet përkundrazi.Se di si i keni ju kta bejtat,
Po kto fjale sikur me duken te pa menduar mir ne nje shkrim kushtuar nenes.?
Mir dhe kendej kemi shkrimi e poezi me grimca humoristike ama te bejta cdo here ne banalitet ishin?

T’ka xjerr n’dritë more Qamil
Se ka dit se je kaq kopil
Me pas ditë se pa del hajdut
Kishte ba ma mirë nji mut
Edhe pse je fmi i vshtirë
Ti e ke nanen e mirë

Nejse se do mendon autorija apo autori se e bej diqka me inat..por per syrin dhe veshin tim kto lloj shkrimesh nuk me len pershtypje te mir aspak.
Suksese se mos do thon si tek fotografija shko pas masese se ashtu e kan votu?
Arf ti voto cila të pëlqen, jo se e kanë votuar tjerët. ( :
 

Baboon

12... forget about it!
Po ti @Didi se Arfenilla e ka shkund votën.
Apo e ke qejf suspansen ?
Nesje mo mire mos voto se pive shumë që parë ?
 

Didi

C'est la vie.
Po ti @Didi se Arfenilla e ka shkund votën.
Apo e ke qejf suspansen ?
Nesje mo mire mos voto se pive shumë që parë ?
Didi voton raste të rralla ?

Më shumë për të thyer balotazhe :p
 

Baboon

12... forget about it!
Didi voton raste të rralla ?

Më shumë për të thyer balotazhe :p
Pse s'thu ti paske ardh me porosi, sa jom unë ktu antar, s'kom pa balotazh si ky, po e majm frymeny edhe 2 min se aq do ora 12 ?

Nji minutë ?
 

Didi

C'est la vie.
Pse s'thu ti paske ardh me porosi, sa jom unë ktu antar, s'kom pa balotazh si ky, po e majm frymeny edhe 2 min se aq do ora 12 ?

Nji minutë ?
Nuk mbyllet në 12, po në 1.
 

Monique

With or Without u
Miq e mikesha

edhe ky muaj letrar u mbyll

fituesi per kete muaj eshte @Baboon me "Jam Nene"

tenor.gif
me rradhe tani edhe krijuesit e tjere!


 

Attachments

 • tenor.gif
  tenor.gif
  665 KB · Shikime: 0
 • Nd9GcQGHyC90fHROKKpYqnQcjP4bV-ss7qAfRjwOg&usqp=CAU.png
  Nd9GcQGHyC90fHROKKpYqnQcjP4bV-ss7qAfRjwOg&usqp=CAU.png
  7.4 KB · Shikime: 0
 • tenor.gif
  tenor.gif
  665 KB · Shikime: 0
 • Nd9GcQGHyC90fHROKKpYqnQcjP4bV-ss7qAfRjwOg&usqp=CAU.png
  Nd9GcQGHyC90fHROKKpYqnQcjP4bV-ss7qAfRjwOg&usqp=CAU.png
  7.4 KB · Shikime: 0
Redaktimi i fundit:
Top