Kosova njihet zyrtarisht nga gjiganti Apple

legjenda

MAQEDONIA E VERIUT
apple-store-3-780x439-1-730x440.jpg


Kosova nga sot shtohet në të gjitha platformat e kompanisë Apple, përfshirë Apple Store, Apple Music dhe iCloud.
Lajmin e ka bërë të ditur kompania Apple përmes një komunikate për shtyp të martën.

Njoftimin e Apple e ka komentuar edhe ish-ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, i cili ka deklaruar se njohja e Kosovës nga platforma Apple është arritur pas angazhimit të Betim Devës, një kosovari i cili punon në Apple prej shumë vitesh.

Ish-ministri Lluka ka thënë se Betim Deva gjithashtu ka shtuar në sistemin operativ iOS dhe tashmë në iPadOS tastierën në gjuhën shqipe, e cila “e bën shumë më të lehtë të shkruarit në gjuhën tonë”. /Insajderi.com
 

Attachments

 • apple-store-3-780x439-1-730x440.jpg
  apple-store-3-780x439-1-730x440.jpg
  70.4 KB · Shikime: 0
 • apple-store-3-780x439-1-730x440.jpg
  apple-store-3-780x439-1-730x440.jpg
  66.6 KB · Shikime: 0

Konkursi Letërsisë

 • 1-Brenga ime dashuri

  Votat: 7 41.2%
 • 2-Botë e mjerë

  Votat: 4 23.5%
 • 3-Shitësja e farave

  Votat: 6 35.3%
Back
Top