Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

Po e hap kete teme sepse kam vene re shum njeres kan nje dileme te vetme: Cfare do gatuaj neser?
Po pasneser?
Duke qene se shumica prej nesh ka nje jete teper te zene
Familjare,shkollore,ne pune etj..dhe koha nuk del qe ti futemi gatimit
Atehere une kam menduar te bejm nje organizim te vogel
Me gjerat qe na ndodhen ne shpi..
Dhe ne menyren me te shpejt qe mos na haje shum kohe.

==========================================

Ide e mire Lov3r, por do ishte me mire te beje nje liste gatimesh per te gjithe javen, te pakten nga e hena deri te premten... duke i pershkruar shkurt, do na ndihmoje me te vertet teper, po pastaj sebashku mund te shkembejme ide dhe te mesojme gatime te reja nga njeri tjetri.

Faleminderit! :)
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

Si ta grini qepën pa lotuar?

Nëse grirja qepës ju bëhet e pakëndshme dhe e dhimbshme, shikoni në çfarë mënyre mund ta pengoni shfaqjen e lotëve derisa e përgatisni këtë perime.

Përbërësi më i shpeshtë i specialiteteve të njelmëta është qepa, vaji eterik i së cilës irriton sytë dhe krijon probleme në kuzhinë. Mirëpo, disa veprime mund t’ju ndihmojnë që përgatitjes së ushqimit t’i qaseni me më shumë kënaqësi.

Në qoftë që ato t’i hidhni në ujë të nxehtë, t’i mbani në akull apo të mbani një copë të vogël buke në gojë derisa i grini qepët, qepa më nuk do t’ju bëjë telash.

Shikoni video-xhirimin dhe mësoni se si pa dhembje të përgatisni specialitetet që i doni me qepë:

 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

Ose, shkoni tek dyqani dhe blini nje si kjo :p

g-White-Separator-Holder-Sieve-Funny-Divider-White.jpg
 

Attachments

 • g-White-Separator-Holder-Sieve-Funny-Divider-White.jpg
  g-White-Separator-Holder-Sieve-Funny-Divider-White.jpg
  31.5 KB · Shikime: 0
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

Ose, shkoni tek dyqani dhe blini nje si kjo :p

g-White-Separator-Holder-Sieve-Funny-Divider-White.jpg


O legalja e suites, po Ske pune tjeter ti qe do me nda pergjithmon te tuqen nga e bardha? :lex:
 

Attachments

 • g-White-Separator-Holder-Sieve-Funny-Divider-White.jpg
  g-White-Separator-Holder-Sieve-Funny-Divider-White.jpg
  31.5 KB · Shikime: 0
 • g-White-Separator-Holder-Sieve-Funny-Divider-White.jpg
  g-White-Separator-Holder-Sieve-Funny-Divider-White.jpg
  31.5 KB · Shikime: 1

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

Këshilla të rëndësishme për kuzhinën tuaj

1.Në mënyrë që të heqesh erën e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirë me limon.

2.Mund të zhdukësh erën e qepës apo të hurdhrave duke i fërkuar duart me uthull të bardhë menjëherë pas mbarimit të pregatitjes së ushqimit.

3.Në mënyrë që të zhdukësh erën e mykut apo cdo lloj ere tjetër jo të këndshme në dollap apo në syrtare mjafton të vendosni në kënd të tyre një copëz qymyr.

4.Për zierjen e vezëve të plasaritura mjafton t'i mblidhni ato me nje copë letër alumini dhe të hidhen në ujë.

5.Mos e lër orizin apo thjerrëzat apo cdo lloj ushqimi tjetër që futet në këtë grup në qese plasmasi në guzhinë, futi në qese basme në mënyrë që të mos zënë krimba apo të meken.

6.Mundohu që të mos blesh perime të ndënjura apo të vyshkura sepse ato e kanë humbur një pjesë të madhe të vlerave të tyre ushqimore.

7.Mos i lër perimet një kohë të gjatë në ujë në larjen e tyre është më mirë që ato të lahen në ujë të rrjedhshëm e pastaj të vihen në kullesë në mënyrë që të thahen.
8.Përdor thikë të mprehtë në prerjen e perimeve në mënyrë që të shmangësh dëmtimet e lekurës apo të gjetheve të tyre.

9.Griji perimet me lëkurën e tyre në mënyrë që të mbrojnë vlerat e tyre ushqimore.

10.Erëzat: majdanozi, kopër etj. ruhen mirë për disa ditë nëse futen në qese plasmasi e mblidhen mirë, e më pas vendosen në frigorifer apo në vende të freskëta.

11.Majdanozi, kopër etj nga erëzat e gjelbërta nuk grihen me makinë sepse u humbet lëngu është mirë që të grihen me thikë.

12.Sa më të mëdhaja të priten perimet aq më pak e humbasin vlerën e tyre ushqimore.

13.Perimet ruhen mirë për disa ditë nëse mbështillen me një pecete të lagur.

14.Perimet qërohen jo shumë kohë para gatimit dhe zihen në tenxhere me kapak të mbyllur dhe me pak ujë.
15.Vitaminat që ndodhen në perimet e freskëta janë shumë të ndjeshme gjatë përpunimit të nxehtë, prandaj është më mirë që ato të zihen shpejt e në zjarr të fortë.

16.Patatet e ziera qërohen më lehtë nëse pas zierjes hidhen në ujë të ftohtë.

17.Që panxhari i kuq të ruajë ngjyrën gjatë zierjes, në vend të kripës në ujë hidhet pak uthull.

18.Mbas qërimit të patateve, karrotave, e perimeve të tjera duarve ju hiqen njollat nëse lahen me lëng limoni ose limontos.

19.Kur gjiza është e thartë përzihet me qumësht në raportin 1:1, pasi lihet një orë kullohet, kështuqë gjiza bëhet e ëmbël dhe e freskët.

20.Djathi shumë i kripur njomet me ujë të zier por të ftohur.

21.Djathi i tharë që të bëhet i butë vihet për pak kohë në qumësht.

22.Vezët e freskëta kur futen në ujë me kripë bien në fund ndërsa ato që s'janë të freskëta notojnë.
23.Kur rrihen të bardhat e vezëve që t'u shtohen më shumë vëllimi për cdo kokërr vezë i shtohet një gjysëm luge gjelle ujë.

24.Lakra turshi nuk shpërlahet me ujë të nxehtë sepse i ulen vlerat ushqimore.

25.Gjatë zierjes së lakrës në mënyrë që të mos vijë erë e keqe, në tenxhere hidhet një fetë buke e lyer me uthull.

26.Kur lulelakra ruhet në dritë nxihet dhe i keqësohet shija.

27.Për të zier një kg. fasule duhen 2-3 litra ujë.

28.Për të përmirësuar shijen e fasuleve gjatë zierjes hidhen majdanoz dhe karota.

29.Gjatë gatimit të gjellëve të nxehta mos i mbani fëmijët pranë.

30.Mos përdorni mjetet elektrike kur duart i keni të lagura, si dhe kur dyshoni se kanë difekte teknike.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

Ja disa Keshilla te tjera....
1. Kur ne frigorifer mbetet 1/2 kokre qepe e qeruar, qe te ruaj shijen dhe aromen, lyhet vendi i prere me margarine.

2. N. q. s supes i eshte hedhur shume kripe, nuk duhet shtuar uje,por merret nje gote miell ose 1/2 gote oriz,vendoset ne nje nape dhe futet ne supe te zieje per 5--10 minuta.

3. Gjate zierjes se patateve te vjetra ,qe te mos krijohen njolla te zeza,u hidhet pak uthull.

4. Mishi i pjekur ose i skuqur do te jete me i bute, n. q. s pasi te pergatitet mbahet per 5 min mbi nje tenxhere me uje qe valon.

5. N. q. s salca e pergatitur nuk shtrohet menjehere ne tryeze, duhet te lyhet ne siperface me gjalp,keshtu qe shtresa e holle e gjalpit nuk e le salcen te thahet e te zere kore.

6. Per te pastruar makinen e mishit gjate grirjes se mishit me dhjame,grihen me pare 2--3 kokrra patate,pastaj lahet.

7. Mishi i ngrire nuk keshillohet te shkrihet ne uje te ftohte,por duhet te vendoset ne tenxhere me kapak te mbyllur rreth 2--3 ore.Lengu qe del nga shkrirja duhet te perdoret,sepse eshte i pasur me proteina,kripra minerale dhe vlera te tjera ushqimore.
8. Gjat skuqjes se mishit ne copa,keshillohet qe ena te mbulohet me kapak,pasi ne kete menyre avulli nuk del,por mbetet ne mish duke i dhete atij shijen e mishit te stufuar dhe jo te skuqur.

9.Trute para se te perpunohen duhet te vendosen per 1--2 ore ne uje te ftohte qe tu hiqet cipa.

10. Trute para se te skuqen duhet te zihen
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

1.Vezet eshte me mire te mos ruhen ne frigorifer.

2.Gjate zierjes se plancit shtohet uthull,se perndryshe nuk mund te pritet ne thela me vone.

3.Enet eshte me mire te lahen menjehere mbas vaktit, sepse me vone eshte me veshtire .

4.Erezat me te thjeshta jane qepa dhe hudhra.

5.Nese mishi eshte ziere apo jo duhet provuar ne dhemb cdo nje cerek ore (mbasi ka ziere nje cope kohe)dhe vetem kur jemi te sigurte se ka ziere shtojme edhe perimet.

6.Peshkut duhet qe ti pritet koka dhe ti vihet kripe.

7.Nje metode per kriposjen perfekte te peshkut ,eshte qe te lihet 2-3 ore ne uje me kripe para gatimit.

8.Nese mendoni se gjella me leng eshte shume e kripur ,shtoni 1-2 patate.

9.Eshte mire qe gjella e ndenjur ne frigorifer para se te konsumohet,te lihet jashte per gjysem ore ne vend qe ta veme per tu ngohur.(vecanerisht kur eshte vere)
10.Nese me te vertete doni te kenaqeni me peshk, gatuani me shume lloje peshku ne nje vakt.

11.Djema, kur gatuani per nje vajze dhe jeni fillestare, perpiquni te beni dicka te thjeshte dhe te sigurte dhe mos u komplikoni me receta, se nuk del mire.

12.MOS HARRONI ! Qe nje gatim te dale i mire ,ka nevoje per dashuri :p :p
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

Per te rifreskuar shishen e shampanjes
nje kofe me akull hidhni nje grusht kryp te trash.:

Nese ju duket qe gjella juaj eshte e kryposur shume,e merni nje patate e qeroni e ndani ne dy pjes dhe e hidhni ne gjell,keshtu patatja e thithe krypen e tepert.

Per te pregaditur frita me pak yndyr,
mbasi ti coptoni i hedhni ne qymesht per 20 min,ndalon patatet te thithin vaji.

Per cdo lloj ereza te fresketa,psh magdanos,sibulet,e tjera...
E merni nje faculet kuzhine te lagur i mbeshtillni me te dhe i konservoni ne frigo.
 
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

1.Vezet eshte me mire te mos ruhen ne frigorifer.

2.Gjate zierjes se plancit shtohet uthull,se perndryshe nuk mund te pritet ne thela me vone.

3.Enet eshte me mire te lahen menjehere mbas vaktit, sepse me vone eshte me veshtire .

4.Erezat me te thjeshta jane qepa dhe hudhra.

5.Nese mishi eshte ziere apo jo duhet provuar ne dhemb cdo nje cerek ore (mbasi ka ziere nje cope kohe)dhe vetem kur jemi te sigurte se ka ziere shtojme edhe perimet.

6.Peshkut duhet qe ti pritet koka dhe ti vihet kripe.

7.Nje metode per kriposjen perfekte te peshkut ,eshte qe te lihet 2-3 ore ne uje me kripe para gatimit.

8.Nese mendoni se gjella me leng eshte shume e kripur ,shtoni 1-2 patate.

9.Eshte mire qe gjella e ndenjur ne frigorifer para se te konsumohet,te lihet jashte per gjysem ore ne vend qe ta veme per tu ngohur.(vecanerisht kur eshte vere)
10.Nese me te vertete doni te kenaqeni me peshk, gatuani me shume lloje peshku ne nje vakt.

11.Djema, kur gatuani per nje vajze dhe jeni fillestare, perpiquni te beni dicka te thjeshte dhe te sigurte dhe mos u komplikoni me receta, se nuk del mire.

12.MOS HARRONI ! Qe nje gatim te dale i mire ,ka nevoje per dashuri :p :p

Perveç pikes 12..te tjerat jane o leme o leme lol ti i ke shkruajtur?
 

busavata

Antar Aktiv
Titulli: Këshilla praktike për kuzhinën tuaj

tema shum interesante , mu me intereson se ; a di dikush te na tregoj si pregaditet brumi per burek ?
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues

Supa Ideale Për Rigjallërimin e Organizmit dhe Forcimin e Imunitetit në Vjeshtë​supevjeshteok-750x500.jpg


Supat janë ndër ushqimet që rekomandohen më shumë në këtë stinë kur temperaturat janë ulur dhe virozat qarkullojnë kudo.
Qoftë me perime, apo me mish pule, supat janë padyshim jo vetëm të shijshme por edhe shumë të shëndetshme.
Ato ofrojnë shumë vlera të rëndësishme për të gjithë organizmin duke plotësuar shumë nevoja për ushqyes.
Supa që rekomandon AgroWeb.org në këtë artikull është ideale për t’u përgatitur në çdo kohë.
Ajo mund të shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me gatime të ndryshme siç janë: sallata jeshile, buka e thekur, byrek, perime të pjekura, djathra dhe turshi shtëpie.
Më poshtë, AgroWeb.org ju sjell më poshtë hapat e thjeshtë që duhet të ndiqni për përgatitjen e kësaj supe dimërore në shtëpi, një mënyrë e shkëlqyer për të rigjallëruar o rganizmin dhe kënaqur oreksin gjithashtu.

Receta e Supës së Ylbertë të Dimrit

Përbërësit:

2-3 karrota të pastruara dhe të copëtuara
3 patate mesatare
3 presh të larë e të prerë në copa

Një lugë gjalpë të freskët (sipas dëshirës)
Një lugë gjelle vaj ulliri
Leng pule
1 lugë gjelle oriz ose një grusht me makarona të vogla
8 filxhanë ujë
Kripë, piper dhe limon

Përgatitja:

Qërojini perimet dhe prijini në copa të vogla.
Vendosni tenxheren në zjarr dhe hidhni gjalpin.
Kur ai të jetë nxehur hidhini të gjitha perimet dhe kavërdisini lehtë për 2 minuta.
Më pas shtoni ujin dhe lengun e mishit të pulës.
Sasia e ujit është e tëra në varësi të preferencës.
Nëse dëshironi që supa të jetë e trashë shtoni më pak ujë.
Përziejini të gjithë përbërësit me lugë druri dhe lërini të ziejnë.
Uleni temperaturën dhe sigurohuni që perimet të ziejnë ngadalë për 35 minuta.
10 minuta përpara zierjes përfundimtare shtoni orizin ose makaronat dhe mbylleni kapakun.
Kontrollojeni supën për kripë. Shtoni sipas dëshirës dhe plotësojeni supën me piper e erëza të tjera sipas dëshirës suaj.
Kur ta servirni, shtoni pak lëng limoni.
 
Top