• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kendveshtrim i shkencave politike mbi boten islame

Lauri

Anunnak
Kendveshtrim i shkencave politike mbi prapambetjen e botes islame:

Muhamedi etabloi jo vetem një fe, por një shtet te dominuar nga feja me një shoqeri totalitariste duke u kornizuar nga rregulla dhe kufizime qe e bejne shume statike per tu pershtatur dhe per te konkuruar me Perendimin. Problemi qendron tek themelet e fese islame: mungesa e një sekularizmi natyral dhe refuzimi i Lindjes per një sekularizem te importuar dhe te frymezuar nga shembulli perendimor. Perkundrazi, fuqite fundamentaliste islamike luftojne me çdo kusht strukturat sekulare, propaganda e tyre ka mberritur edhe tek shqiptaret ku qarqet islamike bashkepunojne me donatoret e Lindjes.

Para me shume se një qind viteve, per te zgjidhur kete problem nga i cili vuante edhe levizja kombetare shqiptare, Faik Konica beri thirrje publike shqiptareve «Unë ju thom: Në doni, në mos nga idealismi, të paktën nga buka dhe detyra që kini të fëmija juaj, kthehuni në fée të stërgjyshërve t’uaj, të cilët, si e bën “ispat” “tarihu”, ishin kaurë, gjaurë, qafirë, po që u bënë muslimanë nga “zullumi”. Të kthyerit tuaj në fée të vjetër do të sillte me një herë bashkimin e kombit» (Faik Konica, Ostende, 1908). Mendimi ishte qe krishterimi europian ka avantazhin e te qenurit fe e sekularizuar pershkake proçeseve shoqerore dhe politike ne Perendim, dhe qe krishterimi është me rrenje te thella ne kulturen kombetare shqiptare.
/rilindasit

Politologu Hamed Abdel-Samad - "Fashizmi islamik"

[video=youtube;rb-qFK9yF-I]https://www.youtube.com/watch?v=rb-qFK9yF-I[/video]


Prof. Blerim Latifi "Sekularizmi dhe Islamizmi"

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kendveshtrim i shkencave politike mbi boten islame

Dhe shihe kush flet per Islamin ne video lool.


po që u bënë muslimanë nga “zullumi”.
Haj medet, qysh mshtin gjith bajat e Mat me ja bo lol

 

Marla

Let the sea set you free!
Titulli: Kendveshtrim i shkencave politike mbi boten islame

A doni shpata apo pistoleta tju financojme :D
 

ricky_ch

******
Titulli: Kendveshtrim i shkencave politike mbi boten islame

Kështu është kur dkush nuk e shfrenon gjuhën
për të holla, e mandej kërkon një birë të miut për
tu fshehur.
 
Last edited:
Top