Kam jeten me te bukur ne bote, dhe jam e flm me cfare kam!

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Nuk e di nqs rini te mendoni sa shume gjera keni ne jete....

Pse vetem kur ndodh nje fatkqesi njeriu realizon cfare ka?!

A jeni menduar sa me fat qe jeni qe keni shendet, nje cati mbi koke, dhe mbase nje familje qe ju do?

Pse njeriu seshte i kenaqur me cfare ka , dhe behet i pangopur te ket sa me shume....

A ju ka ndodhur te shikoni nje te ri te paralizuar dhe te thoni Flm o Zot qe heci me kembet e mia?!

Sa e vlersoni jeten qe keni? Sa te falenderuar jeni me cfare keni realizuar deri tani?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Kam pare njerez te paralizuar,pastaj kam pare veten time maje takave dhe sjam ndjere mire,sinqerisht,jo per vete,por per tjetrin e ne te njejten kohe kam thene,o zot me le kshu sic jam ...
ka patur dhe raste qe kam kerkuar me teper,e kam mbetur pa gje..
ka patur dhe raste kur kam thene jam e lumtur me kaq sa kam,e cka po perjetoj e te nesermen gjithcka eshte kthyer permbys..
tani konkretisht, spo them kam jeten me te bukur ne bote,por thjesht po them kam nje jete normale..per mua mjafton qe te jete pa probleme e me shendet ne radhe te pare..pastaj te tjerat vijne e ikin...
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Nqs nuk je e kenaqur do te thot qe ke pretendime!
Nqs do ishe e kenaqur atere sdo kishe pretendime:)

Kjo teme eshte me shume per te hapur syte te vlersojme gjerat qe kemi [dhe te cilat sjan pak] tek secili prej nesh...
Se njeri ka me sh, e tjetri me pak seshte problem....por ne po harrojme te shikojme cfare kemi duke deshiruar me shume e me shume nga jeta
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Nqs nuk je e kenaqur do te thot qe ke pretendime!
Nqs do ishe e kenaqur atere sdo kishe pretendime:)

Kjo teme eshte me shume per te hapur syte te vlersojme gjerat qe kemi [dhe te cilat sjan pak] tek secili prej nesh...
Se njeri ka me sh, e tjetri me pak seshte problem....por ne po harrojme te shikojme cfare kemi duke deshiruar me shume e me shume nga jeta

kete e kam mese te qarte...sapo perfitoj ose fitoj dicka them,ah sikur ta kisha dhe ate tjetren.:(

Tani po kthehem prap ke ajo qe po te thoja..sjam e kenaqur < normalitet < pa pretendime...sdi si ta them..skekroj gje nga jeta tnai per tani,po ama nuk mund te them se jeta ime eshte THE BEST..por duke ditur mundesite qe me ofrohen nga familja,mosha apo vendi ku jetoj..mbyll gojen e them jam mire kshu sic jam
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Dihet qe vend per me mire ka gjithmone, por ama ka vend dhe per me keq....
 

ana88

vlonjate tipike
jam shume e kenaqur,me ate c'me ka dhene zoti,por disa gjera do'te doja te ishin ndryshe,por jo te gjitha behen ralitet,normale qe shikoje njerez te paralizuar,me te meta mendore,dhe me vjen shume keq per fatkeqsin e tyre,por jeta i kaj keto gjera,me jeta ka te papritura,jam e lumtur me ate qe kam,dhe zoti qofte me mua deri ne fund
 

fc bayern

Anëtar i ri
une sjam i kenaqur me jeten qe bej
falenderoj zotin qe jam shendosh e mire po me shume se kaq nuk kam asgje
 

ssokoll

Release Yourself
une falenderoj cdo dite zotin per ate qe kam

her edhe per ate qe skam
 
Last edited by a moderator:

2ntythree

Anëtar i ri
Nuk e di nqs rini te mendoni sa shume gjera keni ne jete....

Pse vetem kur ndodh nje fatkqesi njeriu realizon cfare ka?!

A jeni menduar sa me fat qe jeni qe keni shendet, nje cati mbi koke, dhe mbase nje familje qe ju do?

Pse njeriu seshte i kenaqur me cfare ka , dhe behet i pangopur te ket sa me shume....

A ju ka ndodhur te shikoni nje te ri te paralizuar dhe te thoni Flm o Zot qe heci me kembet e mia?!

Sa e vlersoni jeten qe keni? Sa te falenderuar jeni me cfare keni realizuar deri tani?

Pse njeriu seshte i kenaqur me cfare ka , dhe behet i pangopur te ket sa me shume.... sepse kushtet e jetes ne ate vend ku jeton te bejne qe te kerkosh me teper.

Dmth nese je i varfer kerkon te kesh pak me shume(per te pasur mireqenie)
kur ke pak me shume kerkon te jesh i barabarte me ato qe kane me shume
dmth thjesht eshte nje kerkim per tu pershtatur me ambjentin qe jetojme.

Por kjo nuk do te thote qe gjerat e tjera nuk vleresohen por na duket neve sikur nuk vleresohen.
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
I Falemnderit Allahut qe mi ka dhen ato qe i kam
Dikush kur sheh nje femij te paralizuar ose nje me ndonje smundje tejer ben shaka me te ose thot ndonje gje qe nuk i ka hije nje njeriu te shendeosh :)

Ps.kush eshte i interesuar le ta shiqoj ket video .... e ka perkthimin posht ... dhe ka kuptim shum shum shum domethens[
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=50fPz865y3w[/ame]
 

baby-angel

Thpilt
"I varfer nuk eshte ai qe ka pak, por ai qe kerkon gjithnje me shume." :)

Une mundohem te vleresoj fillimisht ate qe kam, dhe ndihem e gezuar, madje shpesh e lumtur me ate qe kam, kjo sdo te thote qe skerkoj per me shume..:)

Nuk mendoj qe eshte gje e keqe qe njeriu te kerkoje per me shume, sepse eshte pikerisht kjo qe e ka cuar njerezimin ketu ku eshte, keq eshte te mos pranosh dhe vleresosh ate qe ke...

PS: kam shkruajtur nje here per kete (reflektim) dhe pata menduar te hap nje teme me kete titull..:)
 

*Linda*

Lost out in the desert
Perse??? Sepse jemi te papjekur!

Pjekuria e nje personit kalon cdo lloj gjykimi. Besoj qe nuk eshte pune vitesh pjekuria sepse disa persona e kan mendimin qe kur rritesh me vite rritesh dhe me mendje Jeta e njeriut ka disa fasa qe gjith po kalojme ose kemi kaluar: adolescenca, rinia, pleqeria. Pjekuri nuk do te thote ti kesh kaluar keto fasa dhe te kesh arrite ne fund, as nuk do te thote te marresh nje dipllome, te mbarosh nje universitet.
Mendoj qe njeriu i pjekur eshte ai qe e njeh veten. Eshte ai person qe falenderon Zotin per gjerat qe ka dhe jo per ato qe ska, qe nuk trishtohet per ate qe ska, dhe jeton i lumtur me njerzit qe ka afer. Eshte ai qe din te kontrolloje ndjenjat qe ka dhe ne momentet me te veshtira qe mund te kete jeta. Nje person qe i permbush keto te thena mendoj iu pergjigjet gjitha pyetjeve tuaja sweeti:)

Njeriu i pjekur e tregon forcen e tij ne qetesine, ne kurajen, i njef limitet qe ka dhe e gjen forcen te kaloje gjitha problemet!
 

zhandark

Anëtar i ri
epo ske ci ben natyres njerezore qe nuk ngopet asnjehre ,,do te kete shume e me shume ..po a nuk mendon njicik qe te gjitha keto qe ka arritur njerzimi sot jane pasoje e pangopshmerise se njeriut ..une them shyqyr qe jemi keshtu sepse duke kerkuar gjithnje e me shume arrijme edhe me lart ..sa me shume te duash aq me shume kerkon dhe aq me shume merr ..e si te mjaftohemi me ate qe kemi,, si te rrime ne vend e te numerojme ditet qe ikin ..ajo nuk eshte jete ..pikerisht prej pangopshmerise qe ka njeriu fillon puna lodhja kerkimi dhe jeta vete kalon duke kerkuar gjithnje e me shume dhe duke i dhene kuptim te jetuarit
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Nuk e di nqs rini te mendoni sa shume gjera keni ne jete....

Pse vetem kur ndodh nje fatkqesi njeriu realizon cfare ka?!

A jeni menduar sa me fat qe jeni qe keni shendet, nje cati mbi koke, dhe mbase nje familje qe ju do?

Pse njeriu seshte i kenaqur me cfare ka , dhe behet i pangopur te ket sa me shume....

A ju ka ndodhur te shikoni nje te ri te paralizuar dhe te thoni Flm o Zot qe heci me kembet e mia?!

Sa e vlersoni jeten qe keni? Sa te falenderuar jeni me cfare keni realizuar deri tani?

Te mirat e Zotit jane te shumta, sa qe nuk mund te numerohen e te percaktohen.

Me te vertete sweety, njeriu si krijese eshte shume pak falenderues. Ne duhet vazhdimisht ti perkujtojme te mirat qe vijne nga te gjitha anet, fale Zotit.

Shendeti ne trup, ushqimi, veshmbathja, ajri, uji, e gjithe bota ne sherbim, por prape nuk po e dime.
Dy sy per te pare, gjuha, buzet, duart, këmbet. Mendon qe eshte lehte te ecesh me kembe? Pyeti ata qe nuk i kane.
Ke nevoje per mbeshtetje, apo per te mbajtur me dore. Pyete ate qe nuk e ka doren.
Gjumin nuk e peshon dhe nuk ia dine rendesine. Pyete ate qe nuk mund
te fleje per shkak te dhimbjeve apo semundjes.
Ushqimin e merr dhe e fut ne lukth. Mendoje kete dhe falendero.
Mendo per syte dhe nuk je i verber.
Mendo per lekuren qe e ke ne trup, dhe semundje te lekures nuk ke.
Mendo ne mendjen qe e ke. A pajtohesh te mbetesh i cmendur!?
A e nderron te pamurit me nje koder ari?!
A e shet te degjuarit per nje kilogram ari?!
A e shet gjuhen, doren...dhe te mbetesh pa te, per nje pallat te mire?

Sinqerisht, ne si njerez patjeter duhet te mendojme per t'gjitha keto:)
Ta falenderojme Zotin per per falje, meshire, udhezim, shendet dhe furnizim!
Ta falenderojme per mbrojtjen qe na ofron nga presionet e sprovave, nga thellesite e fatkeqesise.
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Ne do te jemi te kenaqur me cfare te kemi vetem kur te mos kemi me fuqi qe te bejme progres, dhe pastaj na pret vetem vdekja. Eshte pikerisht deshira per te qene me mire qe na ngren ne mengjes, qe na detyron te bejme cfare bejme sot. Eshte te diturit qe nuk jemi perfekte ajo qe na motivon qe te punojme drejt te paarritshmes.
Megjithate, jam e kenaqur me keto qe kam, edhe pse mbase nuk mund te quhet jeta me e bukur ne bote. Vecse zakonisht filloj e vleresoj ato qe kam jo ne raste fatkeqesie, por kur shoh "Reality tv." Obsesioni qe kemi ne sot me jeten "glamorous," qe na shtyn te pelqejme show te MTV nuk me pelqen. Ne keto tregohen njerez qe jane te kamur me para, dhe bejne sikur te jene perendi...s'me pelqen, kur shoh sjelljet e tyre mendoj qe eshte me mire qe kam kete jete.
 
po e kap nga fundi
jam shume e lumtur me jeten qe kam dhe e falenderoj familjen per kete gje
megjithate une kerkoj cdo dite e me shume nga jeta nga vetja
pse?!
sepse me eshte dhene per ta jetuar dhe per te marre gjithcka prej saj
ne pamje te pare duket pak egoiste por keshtu eshte vete jeta, po nuk more prej saj ajo merr prej teje cdo dite qe kalon
sdo kishte te ardhme pa kerkesa te jepasnjeshme
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Ka shume gjera ne jete qe jane ne favorin tone ne te miren tone qe ne duhet te mendjme, por gjithashtu edhe te keqiat qe nuk kane funde, sa mund te mbyllesh dicka te del dicka tjeter. por te menduarit ne kete ceshte jo vetem qe eshte ne dobine tone e na ben te kuptojme se ne kemi shume gjera te mira qe mund ti shfrytezojme ne favorin tone, por gjithashtu edhe te jemi te kenaqur qe jemi ne kete gjendje. kjo gje mund te na ndimoje qe te mos behemi pesimist me veten tone per shkak qe mund te rrethohemi edhe nga veprat e keqia diku per shkakun tone e diku per rrethanave qe kemi.

fatkeqesia dhe te keqiat qe mund te kalojme ne jete na bejne qe ta kuptojme vleren e asaj gjeje, e kjo na ben qe te mendojme e te veprojme ndryshe ne rastet pasardhese.

sigurisht qe cdo njeri ne momente te caktuara mendon edhe falenderon, qe i eshte dhene mundesia qe te kete nje shtepi, ushqime e familje, qe mund ta duan.

Cdo njeri ka deshiren e madhe qe te kete gjithmone me shume edhe pse mund te jete ne nje gjendje te mire, deshira nuk i mungon gjithmone per me mire e nje gjendje me te rehateshme sec ndodhet tani.

sigurisht me ka ndodhur edhe e kam falenderuar zotin jo vetem per ecjen por per cdo gje, per shikimin ajrin e cdo gje tjeter .

Sa i perket realizimin mendoj se kam shume per te bere akoma...

Urime per temen.
 
Te mos kenaqesh me ate qe ke eshte normale dhe mendoj se eshte gje e mire sepse na ben te kerkojme gjithmone e me shume, dhe kush kerkon gjen thuhet..
Une falenderoj zotin e veten time per kete qe jam e shpresoj ti marr gjithmone me shume kesaj jete..
Shpresoj qe te mos me mjaftoje asnjehere ajo qe kam e te kerkoj cdo dite e me shume te arrij ndoshta ato qe quhen enderra ,..Le te shpresoj...
 

inushja2

preshevare
Jan dy njerez te panjohur qe une i kam takuar rastesisht dhe qe me kan ber te mendohem shume, me kan ber te ndjehem shum e zhgenjyer nga vetja se sa mosmirnjohese ose sdi c term ti gjej vetes qe shpesh harroj te kenaqem per gjithcka te mire qe kam ne jete, kam gjerat qe une i kam enderruar ti kem, por sapo i arrij ato skan me te njejten vlere qe kishin para se ti kisha :( gjithmone dua dicka tjeter tani ...dicka me shume pastaj dhe jam shum e zen duke menduar se "cka tash" sa harroj te kenaqem me ato qe kam !

Meqen se i permenda ata dy njerez dua ta ndaj historin me ju , jam e bindur se edhe per ju do te jet shum domethenese , kush ka durimin le ta lexoj : :)

--- Po udhetoja per ne TR, nje bashkudhetar i rastit ne menyre shume sponate filloi te fliste me mua , une kisha humbur ate kohe njeriun me t dashur ne bote per mua dhe nga 1 km mund te lexohej nje gjendje e trishtuar ne mua...
Ky djal, qe ishte vetem 24 vjeq, jasht mase i bukur shum i edukuar po me fliste se si ne 97-ten nje plumb "qorr" e kishte plagosur kemben , se si pastaj ai ecte me karroc dhe shum e mernin si lypsar (sado mund t ishte i veshur bukur, mentaliuetti...) me pas i kishin prer kemben :( :( dhe i kishin ven "artificiale" (zot, edhe tani me dhemb ne shpirt kur e kujtoj) dhe e dini cme tha? Me tha: "Pikerisht karroca beri qe une ti realizoja dy endrra te mia, te luaja balet derisa behet nje spektakel i madh, dhe piekrisht ishte organizuar nje numer koreografik me balerina dhe njerez me aftesi te kufizuara , ne kte rast kta me karroca dhe i gjith publiku ne fund ishte ngritur ne kemb duke i duartrokitur dhe kishte luajtur basketboll (ne po ne te njejten gjendje) neper turne te ndryshme ne vende te ndryshme et evropes
Ky djal me dha nje mesazh shume te forte, shume te nevojshem per mua sidomos ato kohe ... dhe edhe sot e kujtoj me nje rrespekt te vecant,
Ai jo qe kishte luftuar me fatkeqesin, por kishte fituar mbi te, kishte pare anen e mire dhe po e jetonte ate , per mua mbetet njeriu me i mire qe kam takuar ! :)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Merzitesh nqs e citoj postimin tend tek DO MARTOHESHIM ME NJE INVALID?
 

vitk

Anëtar i Respektuar
sa te jem mire me shendet nuk po me ha per te tjerat ose e kthej televizorin andej nga vende dhe popuje dhe fryhem si mbret tek divani i kashtes qe kame
 

Aurora

Anëtar Aktiv
Jam mjafte e lumtur dhe e kenaqur me te arriturat e mia,por nuk do te thote se do ndoloje per te arritur dhe dicka me shume.
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Personalisht e vleresoj ne max jeten qe kam!!! Ndihem shume e lumtur sepse vertet nuk me mungon asnje gje e domosdoshme!!!!
Edhe ndonje here, kur e filloj e mendoj thelle thelle me vjen te le gjithcka dhe te iki me keto fondacionet qe ndihmojn te varferit qe realisht kan nevoje, dhe qe jan nje % goxha e madhe ne bote. E vallaj, nese me mbushet mendja vertet, kam per t'ja kercit ndonje dite.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Kam jeten me te bukur ne bote, dhe jam e flm me cfare kam!

Ne fakt gjithmone kur kam pare rruges apo ne ndonje transport publik njerez te pastreh, qe s'kane ku te flene, ku te bejne dush, e nuk kane nje sofer te ngrohte ku te hane buke, kam filluar te mendoj... Fale Zotit i kam te gjitha, asgje sme mungon dhe perseri vjen nje moment ku e gjej veten ngandonjehere te merzitur, te pakenaqur, te frikesuar... e pse? - Njeriu asnjehere nuk e vlereson aq sa duhet ate qe e ka, kur e humb dicka ateher ia kupton vleren dhe fillon ta kerkoje serish... Shpeshhere meditoj, ka dite qe jam teper e lumtur, ka dite me pak, e ka dite hic... por ne pergjithesi i vleresoj teper ato qe i kam, ndoshta dhe se jeta vete ma ka mundesuar, me ka mesuar shume, sa here qe kam rrene kam ditur dhe te ngrehem... Por edhe kur ndodhem ne ndonje situate te veshtire gjithmone buzeqeshjen nuk e largoje nga buzet e mia, mbyll syte dhe them me vete "ti je e forte, do ja dalesh dhe kesaj rradhe"...
Gjithsesi jam teper e flm me keto cfare kam, e di qe ka keq dhe me keq...
 

Jetmira

V.I.P
Titulli: Kam jeten me te bukur ne bote, dhe jam e flm me cfare kam!

Ndonjeher acarohem, them dua sa m shum rroba dua kte, dua ate e bej listen m tgjith gjerat qe dua.Por kur shof te paralizuar ose njerez qe skan mundsi tken ato qe kam un :D Njerezit npergjithsi sjan tlumtur m ato cka kan e dua tken gjithshka ed me shum, por mbi tgjitha kam shendetin familja ime esht shendosh e mir e nga ekonomia jemi mir :D
 
Top