Ka qenë babai im dashnori i mamasë së Arjan Canit?

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Ka qenë babai im dashnori i mamasë së Arjan Canit?

Nga Bledi Mane/

bledi-mane.jpg

Ma permendnin shpesh here kur shkoja te e lira zone e Arjanit. Me pergojonin pse isha aq i privilegjuar dhe gjenin arsye te habitshme.
U ngjit gjaku!-me peshperisnin por une nuk ua vija shume veshin derisa kureshtja filloi te brente ndergjegjjen.
Familja e Haxhi Canit, nje oficeri te ushtrise shqiptare u transferua ne Permet ne fillimet e viteve ’70. Haxhiu sunit gjirokastrit i martuar me Konstandinen ortodokse dropullite nuk kishte kohe te harxhonte me familjen por pas mbrojtjes se kufirit pasion tjeter kishte te kenduarin ne shtepine e kultures.
Babai im, Ahmet Mane asaj kohe nje burre simpatik dhe inteligjent sherbente si shef arsimi i gjithe rrethit te Permetit. Konstandina Cani ishte mesuese letersie dhe sipas gojedhenave babai im e sistemoi ne nje shkolle te qytetit per ta pasur afer.
Konspiracionet nuk ndalen. Mesuesja simpatike pavaresisht burrit oficer qe mbetej gjithe kohen larg familjes, mbetet shtatzane. Arjani i vogel behet me nje vella. Ne Permet lind Alketi. Thone se ngjan me mua por une nuk besoj.
Dhe si per ironi fati do i lutesha Arjanit, vellait te madh zhurmues te na gjente ndonje donator nga ata te programit te tij “Zone e Lire” qe te sponsorizonte analizat e ADN-se dhe te mblidhnim mendjen.
Arjan nuk ben rrobi per 700 mije leke. Bejme analizat dhe mbledhim mendjen e pastaj kur te kthjellohesh vazhdo merr gjithe njerzit neper goje…
thealbanian
 

Attachments

  • bledi-mane.jpg
    bledi-mane.jpg
    13.6 KB · Shikime: 0
Back
Top