Ja si të veproni kur ju bie celulari në ujë

Arfenilla

Themelues i Forumit
Celulari është kthyer në një paisje shumë të domosdoshme për të gjithë ne. Për këtë arsye ai mund të gjendet kudo, mund të përdoret në zyrë, në rrugë, në shtëpi, madje edhe në tualet.

Mirëpo mund të ndodh që padashur të na bie në ujë. E në fakt ky është një problem shumë i përhapur, pasi mund t’iu ndodh të gjithëve. Por shumë pak e dinë ‘procesin e shpëtimit’.

Sapo t’iu bjerë celulari në ujë ju duhet ta thani me peshqir dhe t’ia çmontoni të gjitha pjesët.
Kujdes, mos përdorni tharrëse flokësh por thajeni me fshesë korrenti.

Përfundoni procesin me fshesë korrent, futeni celularin në një qese të mbushur me oriz dhe lëreni aty për 3 ditë.
Pas 3 ditësh, nxirreni nga aty, ndizeni dhe përdoreni normalisht.b lajmi


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Me pelqen humori, por kur ai behet humor i hidhur pastaj me vjen keq per secilin qe ka fatin ta provoje.

Sipas kesaj shpikje qenka gjendur zgjidhja perfundimtare e lageshtires!?

Provojeni njehere hidheni celularin tuaj ne uje dhe pastaj ju fal nje thes orizi qe te shpetoje.
 
Po ra ne uje me kripe, then you’re fu*ked!
 
Ajo puna e orizit ishte kot, te pakten e kam provuar vete dhe nuk vlejti...R.I.P. celi i shkrete...:)
 
Telefoni im nuk pi uje :biciklete:
 
Kurr mos thuaj kurre :D

I imi ka pas njehere etje t'madhe sa u mbyt :p

S'ke telefon t'majr o Kitrra ti jo.

Un e kam me moll t'kafshume :p

Veq mos m'thuaj se e ke harru ke kafja e forumit e ta ka kafshu dikush :yep:
 
Po ra ne uje me kripe, then you’re fu*ked!

E sakte, kripa eshte acidi qe gerryen metalet dhe sidomos ato te brishtat si zink, baker, bronx, kallaj.

Por do mjaftonte dhe uje i thjeshte pa asnje perberes per te shkaterruar kontaktet e çipave te cilet jane me pak se gjys milimetri ne mos edhe me pak.

Shpesh njerezit genjehen sepse pasi bejne proçedurat e tharjes nepermjet budalliqeve qe lexojne ne internet ata ndizen, dhe kjo jo si rezultat i tharjes por thjeshte lageshtira ende nuk eshte ne aksion.
Aksioni i vertete fillon kur celulari ngrohet nga puna dhe avujt fillojne bejne kerdine ne perberjet e e silicit dhe metaleve.

Shansi me i mire eshte qe sapo te bjere ne uje ti hiqni baterine dhe pasi te perdorni nje kompresor ajri mbi te, te keni shansin te ndizet. Mos u genjeni edhe nese punon momentalisht mire, shkoni shiteni menjehere atje ku ja u fusin çdo dite matrapazet e tregut te celulareve dhe blini nje tjeter direkt te ri sipas buxhetit tuaj.

Nese doni te bindeni se çeshte i afte te beje uji ju them nje eksperiment krejt normal.

Vendosni nje gote te mbushur gjysem prane nje aparature elektronike dhe lereni ate per dy apo tre dite prane saj, ne momentin kur ju fikni paisjen elektronike fillon aksioni gote/paisje ose me qarte KONDESIM i cili vjen nga pjeset metalike te paisjes apo edhe materialit xham.
Ajo paisje elektronike do filloje trashjen shume shpejt dhe me probabilitet teper te larte per koshin e plehrave.
 
Ouuu prandaj laptopi im i punes ka filluar te trashet....une le gjithnje goten me uje aty.
Qe neser no more
 
Nje here qe me ka ndodhur .... dhe e kapa/nxorra me shpejtesine e eres.. thjeshte e fika direkt dhe e thava shpejt e shpejt , e lashe 10min te fikur , ,kur e ndeza punoi per mrekulli.
 
E kam uater rezist.

Jo po... kur te ikin dhente te vijn ment.
 
e marrim celin e nxjerrim nga uje dhe e fusim ne furre te sobes i shtojm pak vaj e kripe, me karar kuptohet :p
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Bëju.

  Votat: 11 40.7%
 • 2-Ankth mesnate.

  Votat: 3 11.1%
 • 3-Të dua ty.

  Votat: 8 29.6%
 • 4-Nje kujtim.

  Votat: 5 18.5%
Back
Top