Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Tani a eshte tema vetem per vajzat? Se kuptoj pse jane dyndur djemt, sikur se dini qe nuk mund te krahesoheni ne pamje me nje femer.
Mashkulli ka tjeter ndertim te trupit, ka kockat shume me te gjera, keshtu qe edhe pesha do jete me e madhe.
Formulat per pesha ideale, jane te vecanta femer-mashkull.
(patjeter ka te bej dhe mosha).


Gjithsesi, per mos u komplikuar me formula, per ti rene shkurt ishte:
10 kg me pak se sa gjatesia- psh nqs je 1.64==>>54 kg

Edhe ca eshte e rendesishme : BMI- body mass index = pesha/ gjatesia ne katror

  • nen-peshe = <18
  • peshe normale = 18.5–24.9
  • mbipeshe = 25–29.9
  • obezitet = BMI - 30 ose > 30

Nqs pertoni te beni vete ushtrimin, e gjeni gjithandej ne internet, programin.
Ky psh, mer parasysh dhe moshen, dhe gjinine.
Code:
http://www.halls.md/body-mass-index/bmi.htm

Me kete metoden BMI mua me del 16 dmth me e vogel se 18,qe i bie nen peshe...Dhe me shifrat lart prap me del nen peshe,e cuditshme anoreksike mbeta gjithe jeten :(
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

0.8 kg ahahahahah do i ul dhe ato :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Pe: Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Me kete metoden BMI mua me del 16 dmth me e vogel se 18,qe i bie nen peshe...Dhe me shifrat lart prap me del nen peshe,e cuditshme anoreksike mbeta gjithe jeten :(

Po je nenpeshe nqs te ka dal 16, por nqs ke qene tere jeten e dobet (si peshe), ndihesh mire me veten (ke energji te punosh, te zgjohesh ne mengjes nga krevati, ke fuqi te mbash 1 qese me fruta-2 kg psh) ska asnje problem.
Me mire nenpeshe, se sa mbipeshe.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

19 Nese jeni e gjate 1.68cm, pesha juaj ideale = 61.2 kg.

LoL i bje qe un te jem mbipeshe hahahahah asiher kush i nxjerr kto konkluzione , po un qe boj palester dhe jam 72 kg si i bohet po skam kg dhjami i kam muskuj i bje perseri qe jam mbipeshe pffff prralla koti . Mu me pesho 30 kg i cice hahahahah

Angel, tema eshte per vajzat.
Ti me peshen qe ke je shume mire, por duhet te dish qe dhe ata qe bejne palester, e zhvillojne muskujt mund te arrine mbi peshe, sepse trupi jone nuk eshte i ndertuar te mbaj muskujt ultra te zhvilluar (flas per kulturistat qe behen katror).
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

21 Nese jeni e gjate 1.70cm, pesha juaj ideale = 62.9 kg.
P.s pesha ime nga 50_55 kg nuk shkon m :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Kto jane i cik bullshit se mund te peshosh shum here me shume dhe ato kile ti kesh muskuj, kshu qe kilet s'tregojne asgje.
 
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Nese jeni e gjate 1.73cm, pesha juaj ideale = 65.7 kg.

booooooooooh
65,7 un ndihem si balen
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Lol ehu sa pune paskam per te idealja
Mbaj mend qe 58 kg kam qene si kocke e thame.....mendoj se 65 me ben pune . Fiziku im ngjan mire ne ate peshe ...e kolme :p
Edhe pune 5-6 kg e arrij aty ku dua dhe boll se sdo shkoj per miss
 
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Une qenderoj keshtu :
1.74 cm , 70kg me rroba !
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Kjo temë më duket se flet për femra e këtu më shumë meshkuj paskan treguar peshën e tyre. Ec e bjeri në fije.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

eu :O ... po meqe sdon Quku po mtakoka mu :p

He mor a kam hup naj gja te madhe a :p
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Ou???! Qenkam 19kg mbi peshe :(

Afernila te henkshin qent e laghes me kete :p

hajduti
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Me pelqen qe Hajduti ben kujdes ne ushqim :p ahaha

1.70 me 62 kg pa ndonje kujdes te madh edhe pa stervitje fare :bleta:
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Hahahaha, po 179cm duhet te isha "sipas" Aferniles 71 kg, ku realisht jam 90 kg :) , edhe pse jane muskuj :p :p

Gjithsesi, per ata qe merren me palester keto jane muajt e shtimit ne peshe, pastaj fillon definimi :)

WoW e rendesishme eshte qe sqenke e shkurter :)

hajduti
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

1.72 ne fakt por ne pashaporte 1.70 se vishja taka :p

Edhe ju qenkeni mjaft i gjate kshu qe sduhet te bien shume ne sy kg e teperta! :)

wow :p
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Po ata/ato qe jane siper 1.80 ,sa kg duhet te jene ?! :p
 

WISHMASTER

Moon_Boy
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Pershnes Qukun qe ka shtu nja 100gr ne peshe se ka hanger krapin me pak undyr
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

se kuptoj pse perdoret per gocat epiteti "e shkurter"....kur femra mund te jete edhe e shkurter..po mashkulli si tja beje se per tu quajtur i gjate duhet te jete mbi 180 :p
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Ore me u nis nga kjo tabela une i bie qe jam 15 kg mbi peshe lol
Mua elegante mduket vetja lol lol
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

1.72 ne fakt por ne pashaporte 1.70 se vishja taka :p

Edhe ju qenkeni mjaft i gjate kshu qe sduhet te bien shume ne sy kg e teperta! :)

wow :p

1.79 per meshkuj nuk o nai gjatesi coc ...
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Kjo temë më duket se flet për femra e këtu më shumë meshkuj paskan treguar peshën e tyre. Ec e bjeri në fije.

Fiks eshte per femrat :)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Se kisha ke pesha ....gjatesi per meshkuj konsideroj mbi 1.85
Deri te kjo gjatesi quhen normal
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Nuk zoteroj fare peshore ... pesha ideale eshte ajo qe ti ndihesh mire me veten tende, duke mos lene pas dore edhe shendetin dhe pasojat e tij.
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
19 Nese jeni e gjate 1.68cm, pesha juaj ideale = 61.2 kg.

3 kg nen pesh i bie...mund t'ia kpusin kot sepse per sa kohe ndihesh mire me veten...je ok
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
Une qekam obeze sipas ksaj lol
 

Zana1

Braveheart
19 Nese jeni e gjate 1.68cm, pesha juaj ideale = 61.2 kg.

3 kg nen pesh i bie...mund t'ia kpusin kot sepse per sa kohe ndihesh mire me veten...je ok

Eshte e rendesishme qe te ndihesh mire me veten tende , por eshte akoma me e rendesishme qe ti pershtatesh peshes ideale sipas permasava qe sygjerohen.. qe shendeti te jete ne formen e duhur e mos te sjelli shqetesime e demtime, shendetesore .


Gjithsesi une qekur kam qene me atlektiken , nuk e kam peshuar me ndonjehere veten time , pra nuk i ve rendesi peshores shume .. ama veten time e kontrolloj rregullisht dhe e marr seriozisht shendetin , qofte edhe me kilet.
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Eshte e rendesishme qe te ndihesh mire me veten tende , por eshte akoma me e rendesishme qe ti pershtatesh peshes ideale sipas permasava qe sygjerohen.. qe shendeti te jete ne formen e duhur e mos te sjelli shqetesime e demtime, shendetesore .


Gjithsesi une qekur kam qene me atlektiken , nuk e kam peshuar me ndonjehere veten time , pra nuk i ve rendesi peshores shume .. ama veten time e kontrolloj rregullisht dhe e marr seriozisht shendetin , qofte edhe me kilet.

eshte shume e vertet kjo qe thua...realisht kam patur nje organizem te shendetshem...por nuk kam qene e fiksuar pas peshes jam perpjekur te ha shendetshem...(ndonse jo gjithmone)

me ka ndihmuar ndoshta aktiviteti fizik i vazhueshem...

heren e fundit qe u peshova ishte rastesisht ne farmaci...ishte nje vajze qe po peshohej...hajde thash te peshohem edhe une me qe mu dha rasti hahahaa

por jooo nuk jam fare e dhene pas kesaj pjese...madje u habita kur pash se isha 3 kg minus krahasuar me peshen ideale sipas kesaj tabeles...duke qene se nuk i kam rezistuar embelsirave te fund vitit...
 
Redaktimi i fundit:
Top