Ja çfarë i bëjnë trupit pijet e gazuara

PiNkY

Anëtar i Nderuar
konsumi_i_pijeve_me_gaz.jpg


Pija e gazuar siç e njohim të gjithë është një produkt jo i shëndeshmëm për organizmin e njeriut. Pirja e vetëm dy kanaçeve me pije të gazuar në ditë, rritë rrezikun për mbipeshë, diabet të tipit të dytë dhe sëmundje të zemrës.

Studiuesit të cilët merren me këtë përfundim kërkojnë ndalim urgjent, të pirjes së pakontrolluar të pijeve të gazuara, që përmbajnë shumë sheqer shtesë.

Zyrtarë nga Universiteti i Harvardit, që kanë kryer këtë studim, kanë thënë se fruktoza që përmban sheqeri, sakarozi dhe ngjyra artificiale që pëmbajn pijet e gazuara, janë shumë të dëmshme për organizëm.

Në bazë të këtij studimi mësohet se përdorimi i këtyre pije, ka shkaktuar:
Më shumë se 26 për qind të përfitimit të diabetit të tipit të dytë
Më se 36 për qind, kanë përfituar sëmundje të zemrës
dhe 16 për qind e kanë nxitur rrezikun e sulmit në zemër.


/albeu.com/
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: Ja çfarë i bëjnë trupit pijet e gazuara

Kam pas 1 shoqe qe i pinte kanaçet e coca cola si kafe ne pik te mgjesit! Pupu, mua m'kan dal nga qejfi me kohe!
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ja çfarë i bëjnë trupit pijet e gazuara

Larg pijeve me gaz e larg alkoleve.
Njerez jetoni shendetshem.
Pini vere,pini uji,pjalmin e jetes.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Ja çfarë i bëjnë trupit pijet e gazuara

Rrofshin pijet me gas qe te bejne te dalin lot nga syte:D
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ja çfarë i bëjnë trupit pijet e gazuara

Larg pijeve me gaz e larg alkoleve.
Njerez jetoni shendetshem.
Pini vere,pini uji,pjalmin e jetes.

Uji njehere eshte jete...une e konsumoj shume.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ja çfarë i bëjnë trupit pijet e gazuara

He se ja fut kot ky studimi :p
 
Top