• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ismailitët dhe “epoka e artë islamike”


Ndryshe nga sekti më i madh i Islamit, Sunitët, Ismailitët i përkasin degës shiite. Megjithatë, ndryshe nga shiitët ortodoksë, Ismailitët nuk i qëndrojnë besimit të Dymbëdhjetë Imamëve si pasardhës të vërtetë spiritualë të Muhamedit.

Po kështu, komuniteti Ismailit pranon haptaz disa tradita jomyslimane, duke përfshirë etikën kristiane dhe filozofinë greke. Për shkak të kësaj, ismailitët persekutohen shpesh në shumë vende fondamentaliste.

Gjatë Kalifatit fatimid (909-1171), kalifët Ismailitë sunduan perandorinë ndërkohë që dijetarët Ismailitë prodhuan shumë tekste ismailite që përfshinin edhe ezoterizmin, gnosticizmin dhe mësimet klasike Perëndimore dhe Lindore.

Për shkak të kësaj, është sugjeruar se Ismailizmi mendjehapur solli Epokën e Artë të Islamit dhe lehtësoi përkthimet në arabisht dhe persisht, të teksteve hebreje, greke dhe romake. Por më pas, për shkak të Kalifatit Abasid dhe më pas fuqisë së islamit sunit, Ismailitët u shtypën dhe u detyruan të kalojnë në ilegalitet për shumë shekuj.bota al
 

Lauri

Anunnak
E vertete, islami kishte një perjudhe te arte per gjate 2_3shekuj. Pastaj ra ne errsiren e origjines beduine ku jane edhe sot.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
S'ka gje! Te jete si te doje! Islami do triumfoje dhe Lauri do e deshmoje!
:p

 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
S'ka gje! Te jete si te doje! Islami do triumfoje dhe Lauri do e deshmoje!
:p
ahahahhahahaha perse do t"ia sjellesh "vdekjen" e sigurte me kete qe thua..

S"ke qene kaq sherxhie Soulinn ,je baa nccc :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
ahahahhahahaha perse do t"ia sjellesh "vdekjen" e sigurte me kete qe thua..

S"ke qene kaq sherxhie Soulinn ,je baa nccc :p
lol

Kam vetem 5 min kohe ne dispozicion e me doli kjo tema para. Ca faji kam une :(.
A do ca kokoshka dhe ti o Nev'? :D Se Laurit me i dhene do i hedhi ne toke prej nervash :p
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
lol

Kam vetem 5 min kohe ne dispozicion e me doli kjo tema para. Ca faji kam une :(.
A do ca kokoshka dhe ti o Nev'? :D Se Laurit me i dhene do i hedhi ne toke prej nervash :p
Silli , dhe pse koha per kafe ketu,s"është dreke si te ti :p
 

Lauri

Anunnak
ahahahhahahaha perse do t"ia sjellesh "vdekjen" e sigurte me kete qe thua..

S"ke qene kaq sherxhie Soulinn ,je baa nccc :p
Tani qe na u hoq qafe nga stafi i doli boja origjinale.
Kur ka qene paqesore kjo? Asnjehere, kishte vetem truko.
 
Top