Hapja e kufirit Kosovë-Shqipëri: Vendimi merret me 11 Maj

Hapja e kufirit Kosovë-Shqipëri: Vendimi merret me 11 Maj

0
SHARES

Share on FacebookShare on Twitter

Në datë 11 maj qeveria do të vendosë për hapjen e lëvizjes mes qyteteve brenda vendit, por edhe kufijtë me vendet fqinje në bazë të ecurisë.
“Në 11 maj do të vendosim për hapjen më tutje korridorin e lëvizjes tokësore apo ajrorë për të hyrë në vendin tonë” tha Rama.
Në mars të këtij viti, Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar në Kosovë lajmëron gjithë qytetarët për masat e ndërmarra nga ana e autoriteteve të Republikës së Shqipërisë, sa i përket qarkullimit kufitar për në Republikën e Shqipërisë.
“Duke filluar nga data 13.03.2020, në ora 06:00, do të ndalohet hyrja në territorin e Republikës së Shqipërisë, për të gjithë shtetasit apo veturat e Republikës së Kosovës.
Do të lejohet hyrja vetëm e veturave të shëndetësisë, ndihmës së shpejtë, automjeteve komerciale (ato të cilat bartin mallra) dhe veturave qeveritare. Kjo masë do të zgjasë deri më datë, 15.03.2020 në ora 24:00″, thuhet në njoftimin për shtyp.
 

legjenda

Tetova
e
6243BCC5-6727-4F69-8450-B9F82713CB72.jpeg


Një numër i politikanëve gjermanë i kanë shkruar Ministrit të Brendshëm Horst Seehofer duke i kërkuar përfundimin e kontrolleve kufitare në vend për shkak të pandemisë, sipas mediave gjermane.
Në një deklaratë të përbashkët, 12 anëtarë të Parlamenteve gjermanë dhe europianë bënë thirrje për rihapjen e shpejtë të vendkalimeve kufitare, siç raportohet nga Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). “Pas më shumë se shtatë javësh, duhet të ketë një fund të gardheve me gjemba dhe telave në zemrën e Europës”, thuhet në deklaratë.
Politikanët duan që masat e urgjencës të hiqen të paktën deri më 15 maj.
Në fillim të kësaj jave Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn i shkruajti gjithashtu Seehofer për të shprehur pakënaqësinë e tij për kufizimet.
“Mbyllja dhe kontrollet e kufijve po shkaktojnë pakënaqësi në rritje të popullatës në të dy anët e kufirit dhe rrezikojnë të dëmtojnë përgjithmonë bashkëjetesën ndërkufitare,” paralajmëroi Asselborn.
 

legjenda

Tetova
icia-maqedoni-640x430-1392x935-1-768x516-1-696x468.jpg

Advertisment
Nën moton “Të gjithë ne që mendojmë se kjo duhet të marë fund, të gjithë që jemi të vetëdijshëm”, të dielën më 17 maj do të mbahet protestë para qeverisë.Protesta do të zhvillohet nga ora 12 deri ora 14, thuhet në njoftimin e postuar në grupin e krijuar me këtë rast në facebook.
Organizatorë të protestës janë Emilija Bogatinova dhe Marigo Iseni.
 

Attachments

 • icia-maqedoni-640x430-1392x935-1-768x516-1-696x468.jpg
  icia-maqedoni-640x430-1392x935-1-768x516-1-696x468.jpg
  43.4 KB · Shikime: 0
 • icia-maqedoni-640x430-1392x935-1-768x516-1-696x468.jpg
  icia-maqedoni-640x430-1392x935-1-768x516-1-696x468.jpg
  43.4 KB · Shikime: 0

legjenda

Tetova
auto_xhamite1589207574.jpg


Foto ilustrim
Bashkësia Fetare Islame nuk ndryshon qëndrimin për hapjen e xhamive. Vendimit të së premtes, vetëm iu shtuan masat se si duhet vepruar.
Falja brenda xhamisë do të bëhet në pika të caktuara me qëllim të ruajtjes së distancës.

Besimtarët do të mund të falen edhe jashtë xhamisë, por gjithnjë duke respektuar rekomandimet.
“Dryni nga dera e xhamisë që nesër do të hiqet me vendim të Bashkësisë Fetare Islame, mirëpo duke respektuar rekomandimet shëndetësore kundër pandemisë CoVid-19″.

Myftiu i Shkupit Qenan Ismaili sqaron se çdo imam do të sigurohet që po mbahet distanca prej 1.5 metra përpara se të nis falja, duke përdorur maska dhe dezinfektues.
Udhëzimet do t’i zbatojë çdo këshill xhamie.
Ata me simptoma të gripit nuk do të lejohen të hyjnë, abdesin do ta bëjnë në shtëpi, ndërsa sexhadet do të duhet t’i marrin me vete.
“Këtu do të respektohen të gjitha masat që ka ndërmarr shteti si në vendet tjera publike, si bankat, marketet, e objekte të ndryshme që tani më janë në funksion. Nga ana tjetër, në xhami qëndrohet më së paku. Nuk mund të jetë faktor xhamia sepse ne e shohim si lëvizin njerëzit nëpër tregje e markete”.

Sipas BFI-së, lutjet e së premtes do të bëhen vetëm 10 minuta, kurse ligjërata fetare nuk do të ketë. Për shkak të orës policore, vetëm dy nga pesë vaktet e obligueshme do të mund të falen në xhami.

Qytetarët thonë se do të respektojnë udhëzimet, por ka edhe prej atyre që nuk besoj se CoVid-19 është diçka më e rrezikshme se gripi sezonal.
“Kurrgjë s’ka, e kanë shpikur atë. Virus, virus, s’ka as virus e asgjë të keqe. Po krejt në rregull është pa xhami s’kemi ç’të bëjmë, vijmë-shkojmë më mirë është të bëjmë lutjet këtu. Zoti kur na ketë shkruar”.
“Nuk di çfarë të them nëse është mirë apo keq. Po do të vijmë çdo ditë në xhami. Kjo është normale”.
Mjekët thonë se rreziku është i lartë për çdo tubim kolektiv, i cili mund të çoj në një valë të re të infeksioneve.

Mikrobiologu Dukagjin Osmani tha se distanca dhe masat mbrojtëse janë jetike.
“Virusi ende është prezent në Maqedoni. Ende ka persona të sëmurë dhe të infektuar, qoftë edhe të tillë asimptomatik, të cilët në çdo moment mund ta shpërndajnë edhe më tej sëmundjen. Për këtë arsye, distanca sociale dhe bartja e maskës duhet të respektohen medoemos”.
Vendimi për hapjen e xhamive u mor të premten me kërkesë të Rijasetit të BFI-së.
Deri tani xhamitë janë hapur vetëm në disa vende të rajonit edhe atë në Bosnjë, Kroaci dhe Serbi.
 

Attachments

 • auto_xhamite1589207574.jpg
  auto_xhamite1589207574.jpg
  65.5 KB · Shikime: 0
 • auto_xhamite1589207574.jpg
  auto_xhamite1589207574.jpg
  65.5 KB · Shikime: 0

legjenda

Tetova
Këngëtarja e kolme nga Peja, pothuajse mbulohet për çdo Ramazan dhe kështu ka bërë edhe këtë vit

Ajo në disa paraqitje në Instagram ka treguar se është mbuluar derisa po vazhdon që të postojë foto ku thërret për besim në këtë rrjet social.

“Nga kjo qetësi shpirtërore ikin njerëzit? Nga ky kuptim jetësor ikin njerëzit! S’ka dyshim që ti i furnizon të gjitha krijesat, por dritën e udhëzimit vetëm atij ku dëshiron ti ja dhuron o i lartësuar je o Ja Rabi Allah”, ka shkruar ajo.

Ajo ka vazhduar edhe më thënie të tjera si:

“Përjetimi i jetës së kësaj bote,ndaj asaj të ardhmes, nuk është asgjë! Et Tevbe”, ka shkruar ajo.

7-15.jpg

6-16.jpg

5-19.jpg

4-21.jpg

3-33.jpg

2-58.jpg

 

Attachments

 • 3-33.jpg
  3-33.jpg
  91.9 KB · Shikime: 0
 • 2-58.jpg
  2-58.jpg
  144.8 KB · Shikime: 0
 • 4-21.jpg
  4-21.jpg
  100.8 KB · Shikime: 0
 • 5-19.jpg
  5-19.jpg
  207.2 KB · Shikime: 0
 • 7-15.jpg
  7-15.jpg
  101.4 KB · Shikime: 0
 • 6-16.jpg
  6-16.jpg
  151.9 KB · Shikime: 0
 • 6-16.jpg
  6-16.jpg
  151.9 KB · Shikime: 0
 • 7-15.jpg
  7-15.jpg
  101.4 KB · Shikime: 0
 • 2-58.jpg
  2-58.jpg
  144.8 KB · Shikime: 0
 • 3-33.jpg
  3-33.jpg
  91.9 KB · Shikime: 0
 • 4-21.jpg
  4-21.jpg
  100.8 KB · Shikime: 0
 • 5-19.jpg
  5-19.jpg
  207.2 KB · Shikime: 0

legjenda

Tetova
Xhamia e Shenjtë në Mekë ka instaluar së fundmi porta të sofistikuara për vetë-sterilizimin e besimtarëve si pjesë e masave paraprake kundër përhapjes së Koronavirusit të ri, ka raportuar agjencia Saudite e lajmeve SPA.

Portat, të instaluara në hyrje të xhamisë, spërkasin dezinfektues dhe janë të pajisura me kamera termike për të kontrolluar temperaturat e hyrësve në distancën prej gjashtë metrash.

Portat janë të pajisura edhe me ekrane inteligjente që shfaqin temperaturën e disa personave në të njëjtën kohë, si dhe monitorues mbikëqyrës. Të gjithë ata që hyjnë në xhami duhet të kalojnë përmes këtyre portave të cilat kanë njësi depozitimi me dezinfektues. Vetë portat do të sterilizohen rregullisht pas përdorimit, sipas SPA. Masat paraprake të tjera tashmë në Xhaminë e Shenjtë përfshijnë kontrollimin e atyre që hyjnë në vend, instalimin e kamerave termike dhe detyrimin e distancimit shoqëror.

2-57.jpg

1-247.jpg

Sponsored Content
 

Attachments

 • 2-57.jpg
  2-57.jpg
  33.4 KB · Shikime: 0
 • 1-247.jpg
  1-247.jpg
  74.4 KB · Shikime: 0
 • 2-57.jpg
  2-57.jpg
  33.4 KB · Shikime: 0
 • 1-247.jpg
  1-247.jpg
  74.4 KB · Shikime: 0

legjenda

Tetova
2-5-1-678x381-1.pngPuna e policisë në Kosovë llogaritet më shumë si një punë për meshkuj, por ka edhe femra që ushtrojnë këtë profesion me shumë përkushtim.Në Kosovë dita e ditës po rritet interesimi për femrat që të bëhen police.Madje, ka nga ato që janë edhe shumë të bukura,Mjerë ata meshkuj që do të ndalen nga këto dy police, do ta harrojnë gjobën si këto dyja që mund t’i shihni në video. Puna e policisë në Kosovë llogaritet më shumë si një punë për meshkuj, por ka edhe femra që ushtrojnë këtë profesion me shumë përkushtim.Në Kosovë dita e ditës po rritet interesimi për femrat që të bëhen police.Madje, ka nga ato që janë edhe shumë të bukura, si këto dyja që mund t’i shihni në video.
 

legjenda

Tetova
7584-770x275.jpg


100
Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka publikuar kalendarin e riatdhesimeve për datat 14 deri në 20 Maj, për të gjithë shqiptarët e bllokuar jashtë shtetit, por edhe anasjelltas.
Fluturimet do të mund të kryhen nga Stambolli, Milanoja, Roma, Frankfurti, Zyrihu, Parisi, Londra drejt Tiranës dhe anasjelltas.
Udhëtimet do të kryhen vetëm me Air Albania dhe qytetarët duhet ta prenotojnë fillimisht biletën, duke iu referuar orareve të kalendarit të publikuar. /Opinion.al
96843324_1647996898688844_2167386724018159616_n.jpg97943786_1647996942022173_1989940858853523456_n.jpgTIA2.jpg
 

Attachments

 • TIA2.jpg
  TIA2.jpg
  108.9 KB · Shikime: 0
 • 97943786_1647996942022173_1989940858853523456_n.jpg
  97943786_1647996942022173_1989940858853523456_n.jpg
  97.7 KB · Shikime: 0
 • 96843324_1647996898688844_2167386724018159616_n.jpg
  96843324_1647996898688844_2167386724018159616_n.jpg
  97.5 KB · Shikime: 0
 • 7584-770x275.jpg
  7584-770x275.jpg
  42.9 KB · Shikime: 0
 • TIA2.jpg
  TIA2.jpg
  108.9 KB · Shikime: 0
 • 97943786_1647996942022173_1989940858853523456_n.jpg
  97943786_1647996942022173_1989940858853523456_n.jpg
  97.7 KB · Shikime: 0
 • 96843324_1647996898688844_2167386724018159616_n.jpg
  96843324_1647996898688844_2167386724018159616_n.jpg
  97.5 KB · Shikime: 0
 • 7584-770x275.jpg
  7584-770x275.jpg
  42.9 KB · Shikime: 0

legjenda

Tetova


Nga: Alba Kepi
09/05/2020 - 11:42

1.2K
SHPERNDARJE
Share to Facebook
Share to TwitterShare to EmailShare to PinterestShare to LinkedInShare to WhatsApp
Qeveria italiane shtyn deri më 31 gusht 2020 kohëzgjatjen e lejeve të qëndrimit me afat të skaduar për emigrantët si dhe praktikat administrative për bashkim familjar.
Zgjatja e emergjencës së pandemisë Covid 19 e nisja e fazës 2 të bashkëjetesës me virusin ende në një sistem masash shtrënguese si në lëvizje e lirë ashtu dhe në ekonominë e vendit, ka detyruar qeverinë italiane të shtyj përsëri afatet e rinovmit për lejet e qëndrimite për praktikat administrative të emigrantëve që jetojnë e punojnë në Itali.
Në dekreti qeveritar të muajit mars me motivin e emergjencës sanitare , qeveria Conte shtyu t deri më 15 qershor 2020, afatet e lejeve të qëndirmi të skaduar për emigrantët.
Ndërsa me një përditësim të këtij dekreti me datë 30 prillit 2020, qeveria italiane vendors të shtyj deri më 31 gusht 2020 të gjitha afatet e skaduara për lejet e qëndrimit të përkohëshëm të emigrantëve për motive pune, për motive punësimi sezonalë, për motive familjare e për motive studimi.
Të gjithë shtetasit e huaj që jetojnë, punojnë e studiojnë në Itali kanë të drejtë të kërkojnë rinovimin e dokumentacionit të lejeve të qëndrimit të skaduar, brenda 60 ditëve duke u nisur nga data 31 gusht 2020.
Ky afat kohor vlen dhe për të gjithë praktikën administrative të emigrantëve që kanë kërkuar bashkim familjar, statusin e refugjatit, konvertim të lejes së qëndrimit nga ajo studimi në leje qëndrimi pune.
Gjithashtu për punëtorët sezonalë me leje qëndrimi me kohëzgjatje nga 23 shkurti deri më 31 maj 2020 është vendosur afati i ri skadimit deri më 31 dhjetor 2020.
dekreti bashkalidhur dokumenti pjesa me interes "allagati2
itali_gjobe.jpg
 

legjenda

Tetova
Një çift nga Kosova janë bërë prindër pas 15 vitesh duke lindur dy engjuj.
Mirëpo, e veçanta ishte se emrat e vajzës dhe djalit i vendosin me personalitete politike.
Bëhet fjalë për dy fituesit e zgjedhjeve të 6 tetorit të vitit të kaluar, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani.
“Pas 15 vitesh u bëra baba i një vajze e një djali dhe emrat jau lash ALBIN e VJOSA , ishalla bëhen si Albin Kurti e Vjosa Osmani. Qofshin me jetë të gjatë e të lumtur Vjosa e Albini”, ka shkruar ky qytetar në Facebook.
qifti-43-284x300.jpg

Capture-7-1-696x473.png
 

legjenda

Tetova
Gjuha e urrejtjes vazhdon të jetë e pranishme, ani pse një gjë e tillë është e papranueshme, sidomos kur bëhet fjalë tek një komb.
Një video tjetër ku radikali katolik, Anton Zefi i njohur tashmë nga të gjithë për skandalet e tij, shihet teksa ofendon rëndë qytetarët e Republikës së Kosovës, është duke qarkulluar në rrjete sociale, transmeton Indeksonline.
E kosovarët, e kanë marrë me shqetësimin gjuhën e këtij personi, pasi që ai ofendon dhe fyen rëndë edhe komandatin legjendar Adem Jashari, një nga figurat kyçe, që flijoi gjithë familjen për lirinë e vendit tonë.


Ai gjithashtu fyen besimtarët e komunitetit mysliman në Kosovë, duke i quajtur ardhacakë.


I njëjti nuk mjaftohet më pas vazhdon edhe në gjuhën serbe.


Kjo është video:
 

legjenda

Tetova
kufiii-800x445.jpg


ZestRadar
Ka nisur hapja graduale e kufirit Kosovë-Shqipëri.
Të parët, janë qytetarët e Kosovës të cilët kanë leje qëndrimi apo shtetësi shqiptare të cilët janë lejuar të udhëtojnë për t’u vendosur në pronat e tyre.
Në një intervistë për Tv Klan, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë Qemajl Minxhozi tha se këta qytetarë duhet të vetëizolohen në shtëpitë e tyre, duke respektuar rregullat e qytetit ku do të qëndrojnë.


“Kjo nuk do të thotë që ata nuk mund të dalin jashtë shtëpive dhe banesave të tyre për të kryer shërbime në orare të caktuara siç është për të gjithë qytetarët shqiptarë”.
Shtimi numrit të rasteve me koronavirus ditëve të fundit në Kosovë e ka vështirësuar marrjen e vendimeve të autoriteteve shqiptare për të cakuar datat e sakta se kur qytetarët e tjerë do të lejohen të qarkullojnë drejt Shqipërisë, megjithatë përmendet muaji Qershor.
“Është shumë e rëndësishme që ta kuptojmë që duhet patjetër që shifrat të shkojnë drejt zeroz që njerëzit e Kosovës të mund të shkojnë drejt territorit të Shqipërisë si dhe ata të Shqipërisë drejt Kosovës. Deti aty është, aty do të jetë. Jam i bindur se Qershori më së largu mesi i Qershorit ose më vonë nëse jemi strikt ne do i afrohemi më shumë detit, në të kundërtën do t’i largohet”.
Ka nisur edhe lejimi i qarkullimit të mallrave, por kryesisht ato që vijnë në Portin e Durrësit drejt Kosovës.
Sipas ambasadorit Minxhozi, lirimi masiv i mallrave nga Kosova në Shqipëri dhe anasjelltas bëhet në kohë të caktuar në një fazë të caktuar.
 

Attachments

 • kufiii-800x445.jpg
  kufiii-800x445.jpg
  58 KB · Shikime: 0
 • kufiii-800x445.jpg
  kufiii-800x445.jpg
  58 KB · Shikime: 0
Top