Goditet organizata e prostitucionit drejtuar nga shqiptari dhe gruaja. Kapet një “mal” me euro. Detaje si i trajtonte grupi egërsisht femrat

Hera

Banned
Goditet organizata e prostitucionit drejtuar nga shqiptari dhe gruaja. Kapet një “mal” me euro. Detaje si i trajtonte grupi egërsisht femrat

Një nga grupet e mëdha të prostitucionit të grave të sjella nga jashtë shtetit helen, u godit nga policia greke.

loot1.jpg

lg.php


Rrjeti kryesohej nga një bos i madh shqiptar bashkë me gruan e tij, e cila kishte ngritur një “zyrë rekrutimi” të femrave të reja nga Moldavia përgjatë pesë viteve të fundit.

Pasi silleshin në Greqi, vajzat detyroheshin të prostituonin, duke “zhvilluar” 40-50 takime në ditë me klientët.

Mes viktimave ishin edhe dy të mitura 16 vjeçare, të cilat përjetuan tmerrin në rrjetin “rozë” të organizatës kriminale.

Përgjatë tre muajve, fitimet e tyre ishin mbi 100 mijë euro, ndërsa vetë merrnin vetëm tre mijë euro.

Mafia shqiptare siç e konsideron gazeta “Protothema”, kishte paguar ryshfet për të zgjatur leje qëndrimin e grave në Greqi.

Si trafikoheshin

Operacioni për çmontimin e grupit nga oficerët e Divizionit të Krimit të Organizuar dhe Trafikimit të Njeriut u zhvillua të shtunën më 21 Shtator dhe rezultoi në arrestimin e 15 anëtarëve të organizatës duke liruar gjashtë gra të huaja, ndërsa u sekuestruan makina, motora dhe lëndë narkotike.

Hetimet policore treguan se organizata kishte qenë e përfshirë në trafikimin e vajzave që nga viti 2015, me qëllim shfrytëzimin e tyre financiar dhe seksual në qendrat e paraburgimit në Athinë.

Përveç arrestimit të 15 anëtarëve, u kryen kontrolle në tetë qendra paraburgimi, të cilat operonin tetë gra si staf të këtyre qendrave.

Në lidhje me mënyrën e funksionimit të organizatës kriminale, anëtarët identifikuan gratë e huaja në vendin e tyre të origjinës që kishin vështirësi financiare dhe sociale me premtimin e rremë të punësimit në Greqi.

Sapo ato zbarkuan në Athinë, u vendosën në shtëpi të ndryshme në zonat e zonat e Agios Panteleimonas dhe Metaxourgio dhe i detyruan ata, duke përdorur mjete të ndryshme, të bënin seks me “klientë”.

Autorët gjithashtu u përpoqën të ruanin kontrollin mbi viktimat duke i kërcënuar ata me kufizim të lirisë së tyre të lëvizjes, si dhe duke marrë dokumentet e tyre identifikimit dhe të udhëtimit.

Ata gjithashtu krijonin ‘obligacione borxhi’ me viktimat, duke pretenduar se kishin shpenzuar shumë para për koston e transportit dhe jetesën e tyre. Kjo minimizoi mundësinë e arratisjes së viktimave dhe gjithashtu lirinë e tyre.

Pastrimi i parave dhe investimet

Anëtarët e organizatës kriminale kishin rolet e tyre specifike. Në veçanti, shqiptari dhe gruaja e tij drejtuan anëtarët dhe në të njëjtën kohë menaxhuan fitimet e paligjshme dhe i legalizuan duke përvetësuar pasuri të paluajtshme, dyqane ose automjeteve, duke pastruar në vijimësi të ardhura.

Për ta bërë këtë, ata përdorën kartat e lojërave të fatit dhe riblerjen përmes sitemit bankar. Ata merrnin me dira ndërtesa, drejtonin një hotel në Milos ndërsa blenë makina luksoze. Për të pasur një ndikim më të madh te viktimat e tyre dhe për të kontrolluar veprimin e anëtarëve të tjerë, kreu i grupit kishte krijuar dy nëngrupe, duke vepruar veçmas, por në përputhje të plotë me udhëzimet e tij.

Anëtarët transportuan viktimat e tyre në Athinë dhe i vendosën në 6 apartamente të marra me qira nga organizata për këtë qëllim.

Në raste të tjera, nën direktivat e drejtuesve, ata lehtësuan qëndrimin e paligjshëm të viktimave në territorin grek, në mënyrë që të maksimizonin përfitimet nga shfrytëzimi i tyre seksual, duke dhënë identitete false, etj.

Gjithashtu, grupi krijoi bashkëjetesë virtuale midis femrave të trafikuar dhe personave të tjerë, kundrejt shumave nga 2 mijë deri 3 mijë euro. Grupi taktonte “partnerët” e ardhshëm virtual në kafenetë e Athinës dhe më pas shkonin tek noteri për të nënshkruar bashkëjetesën fiktive.

Grupi kishte punësuar rojet për të kontrolluar vajzat si në qendrat e paraburgimit ku punësoheshin ashtu edhe në shtëpitë ku shfrytëzoheshin, duke përdorur edhe kamera për të kontrolluar celularët e tyre.

14 orë takime të njëpasnjëshme

Një tregues i egërsisë së këtij grupi në mënyrën e shfrytëzimit të grave është fakti që ato shpesh janë detyruar të kalojnë rreth 14 orë në ditë në “punë” dhe të bëjnë seks me dhjetëra klientë çdo ditë, duke rezultuar me probleme serioze shëndetësore. Në fakt, kur viktimat kishin probleme të rënda gjinekologjike, atyre iu jepeshin pilula për të lehtësuar dhimbjen dhe të vazhdonin aktivitetin, ndërsa detyroheshin të merrnin një trajtim specifik për të zvogëluar ciklin menstrual.

Për periudhën nga 07-09-2019 deri në 20-09-2019, nga funksionimi i qendrave të paraburgimit dhe shfrytëzimi seksual i viktimave, anëtarët e organizatës morën një përfitim financiar të kundërligjshëm prej 38.400 euro.

loot5.jpg

Në kuadrin e bashkëpunimit ndërkombëtar policor dhe përmes kanaleve të vendosura të komunikimit nga policia greke me autoritetet moldave ndihmuan në goditjen e organizatës kriminale. Gjithashtu, një persona është arrestuar në Moldavi që shërbente si rekrutues.

Policia greke gjeti dhe sekuestroi:

Shuma prej 72,540 Euro.

Katër vetura.

Dy motoçikleta.

Sasi e vogël kokaine.

Njëzet e nëntë pajisje elektronike (telefona celularë, kamera, usb).

Dy karta identiteti të rreme.

Pesë leje qëndrimi.

Dokumente të shumta dhe shënime të shkruara me dorë, etj.

/S.Lleshi/Panorama/
 

Attachments

 • loot1.jpg
  loot1.jpg
  110.5 KB · Shikime: 0
 • loot5.jpg
  loot5.jpg
  262.2 KB · Shikime: 0
 • loot1.jpg
  loot1.jpg
  110.5 KB · Shikime: 0
 • loot5.jpg
  loot5.jpg
  262.2 KB · Shikime: 0

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
lol nje mal me euro 72.540 :D te ishin nja 7,2M euro hajt mo.. pastaj kto duken qe jan lek malli :D nga prerja :D
Skane qene prerje e mire
se aq leke 1 jave te xhami ne Be i kishte vec njera :D
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
E lexova qe pare kete artikull.
E tmerrshme.
Kriminaliteti i `mishti te bardhe` ,eshte nje nder krimet me makaber te njerzimit. :(
 
Top