Gjeegjeeze llogjike nga A.E.

bella

Anëtar i Nderuar
Ja nje tjeter email qe te hap koken LOL....Me erdhi pak me pare ky email dhe ma hoqi vemendjen nga puna :D..:brrr:brrr

Eshte nje gjeagjeze e shpikur nga i madhi Albert Einstein,i cili pasi e perhapi afermoi se vetem 2% e popullates do ishte ne gjendje ta zgjidhte...

Me ndihmoni ta zgjidh? atehere...

Ne nje rruge jane 5 shtepi te lyera me 5 ngjyra te ndryshme.
Ne cdo shtepi jeton nje person me shtetesi te ndryshme,
Cdo padron shtepie pi nje pije te ndryshme,
pi duhan te nje marke te ndryshme dhe mban nje kafshe te ndryshme.

PYETJA: KUJT I PERKET PESHKU?

Te dhena:

Anglezi jeton ne nje shtepi te kuqe
Suedezi ka nje qen
Danezi pi caj
Shtepia jeshile eshte ne te majte te shtepise se bardhe
Padroni i shtepise jeshile pi kafe
Personi qe pi duanin Pall Mall ka zogj
Padroni i shtepise se verdhe pi cigare Dunhill's
Burri qe jeton ne shtepine qendrore pi qumesht
Norvegjezi jeton ne shtepine e pare
Njeriu qe pi cigare Blends jeton afer atij qe ka mace
Burri qe ka kuaj jeton afer burrit qe pi Dunhill's
Burri qe pi cigare Blue Master pi birra
Gjermani pi cigare Prince
Norvegjezi jeton afer shtepise blu
Burri qe pi cigare Blends ka nje fqinje qe pi uje
.
 
Redaktimi i fundit:

angel boy

cun i veshtire
anglezet se ata e hane shum peshkun ahhaa
 

Futbollisti

Antar Aktiv
PYETJA: KUJT I PERKET PESHKU?

Gjermonit

Norvegjezi ka shpin e verdhe, pi duhan Dunhill, pi uje dhe ka mace.
Danezi ka shpin blu, pi cigare Blend, pi caje dhe ka kuaj.
Anglezi ka shpin e mesit, te kuqe, pi Pall Mall, pi qumesht dhe ka zogj.
Gjermoni ka shpi jeshile, pi cigare Prince, pi kafe, dhe ka peshk.
Suedezi ka shpin e bardh, pi Blue Masters, pi birre dhe ka qen.

:gjujpeshk::gjujpeshk::bum
 

bella

Anëtar i Nderuar
Gjermonit

Norvegjezi ka shpin e verdhe, pi duhan Dunhill, pi uje dhe ka mace.
Danezi ka shpin blu, pi cigare Blend, pi caje dhe ka kuaj.
Anglezi ka shpin e mesit, te kuqe, pi Pall Mall, pi qumesht dhe ka zogj.
Gjermoni ka shpi jeshile, pi cigare Prince, pi kafe, dhe ka peshk.
Suedezi ka shpin e bardh, pi Blue Masters, pi birre dhe ka qen.

:gjujpeshk::gjujpeshk::bum

:DSakte :dong::dong:
 

bella

Anëtar i Nderuar
:bumE kom pas shum t'mir zyshen e matematikes :D po pate noj tjeter veje ne forum. Rrespekte.

hahhaha ti ben pjese ne kete %....TI EDHE UNE AHAHHAHA LOL
 

metiboy

G-lan-G
nje person ka 100 Euro dhe ai do te bleje 100 dele.Per kete ai duhet te perdori vetem monedha prej 10 Euro,5 Euro dhe 0.5 Cent.Sa dele duhet te bleje me 10 Euro, sa me 5 dhe sa me 0.5 qe ne fund te kete blere 100 dele me 100 Euro


qao klm
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
nje person ka 100 Euro dhe ai do te bleje 100 dele.Per kete ai duhet te perdori vetem monedha prej 10 Euro,5 Euro dhe 0.5 Cent.Sa dele duhet te bleje me 10 Euro, sa me 5 dhe sa me 0.5 qe ne fund te kete blere 100 dele me 100 Euro


qao klm

Me 10 E duhet te bleje 5 dele qe bejne gjithsej 50 E
Me 5 E duhet te bleje 5 dele qe bejne 25 E
Me 0,5 E duhet te bleje 50 dele qe bejne gjithashtu 25 E.
C'paskan qene keto dele nga 0.5 E :p
 

Ce_moi

Antar Aktiv
90 dele x 0.5€ = 45€
9 dele x 5€ = 45€
1 dele x 10€ = 10€
--------------------
100 dele = 100€
 

metiboy

G-lan-G
Me 10 E duhet te bleje 5 dele qe bejne gjithsej 50 E
Me 5 E duhet te bleje 5 dele qe bejne 25 E
Me 0,5 E duhet te bleje 50 dele qe bejne gjithashtu 25 E.
C'paskan qene keto dele nga 0.5 E :p
jo 60 dele po 100 dele qao klm
 

bella

Anëtar i Nderuar
Bëjeni ushtrimin duke e ndjekur me mëndje shpejt, pa përdorur laps dhe fletë :D

Fillo me 1000. shtoj 40. shtoj 1000 të tjera. Tani shtoj edhe 30. Këtyre shtoj edhe 1000. shtoj përseëri 20. shtoj edhe 1000 të tjera. Tani shtoj edhe 10.
Sa është shuma ?

ثmush od ënoht 000*...rop ën tkaf ajgijgrëp e ëtkas ëthsë 00**.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
shuma eshte 4100
 
Redaktimi i fundit:

bella

Anëtar i Nderuar
shuma eshte 4100

:D.....e gjete Vangjel :p......po isha kurioze a do ngaterroheshin te tjere si puna ime ne fillim ahahha LOL.
 

Brigadieri

tifoz i cmendur i INTERIT
ne nje ure kembesoresh ishin shume veta qe prisnin ne radhe per te kaluar por qe kishin probleme me nje polic qe nuk i linte te kalonte dhe qe cdo fjale qe njerzit thoshin ai thoshte vetem jo. gjeni fjalen e duhur qe njerezit duhet te thone qe polici ti lere te kalojne?
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Mos thone " A mund te mos e kaloj uren"
 

Brigadieri

tifoz i cmendur i INTERIT
jo se ti po thua 'a mund te mos e kaloj uren' dhe ai thote jo
 

baby-angel

Thpilt
ne nje ure kembesoresh ishin shume veta qe prisnin ne radhe per te kaluar por qe kishin probleme me nje polic qe nuk i linte te kalonte dhe qe cdo fjale qe njerzit thoshin ai thoshte vetem jo. gjeni fjalen e duhur qe njerezit duhet te thone qe polici ti lere te kalojne?

Mund ti thone : -A do na pengoje te kalonim ne anen tjeter?
Ai do thote jo, qekshu ata ikin ne anen tjeter te ures, dmth kalojne. :D
 

Brigadieri

tifoz i cmendur i INTERIT
meqe spo e gjen dot njeri po e them vete
ata thone keshtu
''zoti polic behet gje po te kaloj une'' dhe ai thote jo
ok
elekuenca juaj le shume per te deshiruar
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Tani te them une nje por kjo eshte vetem per vajzat te shohim ne e gjejn.
Eshte nje ure qe ndan qytetin ne dy pjese edhe ne kete ure jane 3 vajza roje,kushdo qe provonte te tejkalonte uren ato i thonin qe te ktheheshe nese nuk e bente e vrisnin.
Nga nje qytet i vetem nje person arrin te kaloje uren por per te kaluar uren ai i thot nje gje ketyre vajzave qe te mos e vrasin edhe ato nuk e bejn edhe ky kalon uren.
Cfare i thoti ky djali vajzave????
 

baby-angel

Thpilt
meqe spo e gjen dot njeri po e them vete
ata thone keshtu
''zoti polic behet gje po te kaloj une'' dhe ai thote jo
ok
elekuenca juaj le shume per te deshiruar

Nese e ke lexuar une pak a shume kete qe the ti thashe :D
 

metiboy

G-lan-G
Tani te them une nje por kjo eshte vetem per vajzat te shohim ne e gjejn.
Eshte nje ure qe ndan qytetin ne dy pjese edhe ne kete ure jane 3 vajza roje,kushdo qe provonte te tejkalonte uren ato i thonin qe te ktheheshe nese nuk e bente e vrisnin.
Nga nje qytet i vetem nje person arrin te kaloje uren por per te kaluar uren ai i thot nje gje ketyre vajzave qe te mos e vrasin edhe ato nuk e bejn edhe ky kalon uren.
Cfare i thoti ky djali vajzave????
pse veq per vajza ky oshte diskriminim i madhee
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
pse veq per vajza ky oshte diskriminim i madhee

Ishte per vajza per te pare sa te shkathta e kemi po hic se gjeti asnjera.
Ja o popull kush eshte pergjigja tani eshte:
Kush eshte me shemtuara nga ju te treja le te me vrasi.Asnjera nga ato nuk e beri se nuk donte te te pranonte qe ishte e shemtuar.
 
Top