Fushe golfi ne zonat turistike te bregdetit te Semanit

Bilderberg

Anëtar i ri
Fushe golfi ne zonat turistike te bregdetit te Semanit

Nje investim fillestar prej 250 milion eurosh pritet qe te nis nga zbatimi ne trekendeshin e zones turistike te Derzezes-Seman -Topoje ne rrethin e Fierit. Kompanite e perbashketa norvegjeze dhe amerikane "Train jon" "Yars" pas marreveshjes se nenshkruar me Keshillin e qarkut Fier kane rene dakort qe te investojne ne kete zone per investimin e turizmit dhe ndertimin e fushave te golfit. Askush nuk do ta besonte qe ne zonat te ashte quajtura turistike ne komunat e Fierit ne vijen bregdetare te Semanit, atje ku pak eshte investuar dhe si turizem eshte i frekuentuar vetem nga vendasit, do te ndertohen fusha moderne golfi dhe tenisi. Nje investim madhor prej 250 milion euro pritet qe te nis nga zbatimi ne trekendeshin e zones Darzeze, Seman dhe Topoje rreth 3-10 km larg Fierit. Kompanite e perbashketa norvegjeze dhe amerikane Train Jon dhe Yars pas marreveshjes nen shkruar me kreun e Keshillit te qarkut Fier, Luan Mucaj dhe anetare te tjere te keshillit te ketij qarku ne kuader te zhvillimitte qarkut dhe kerkimitte resorseve dhe hapesirave te reja turistike, per te investuar ne kete zone duke zhvilluar turizmin por edhe ndertimin e fushave te golfit. Sipas kreut te keshilli tteqarkut Luan Mucaj, kjo marreveshje mund te zhvilloje zonen turistike duke siguruar infrastrukturen por edhe reduktimin e nivelit te ndotjes. "Behet fjaleper disa impiante per pastrimin e ajrit-ka thene Mucaj. Nefakt ky investim pritet qe te zbatohet nga nje firme italiane lombardeze. Ndersa firma e perbashket norvegjeze dhe amerikane do te investojne per zhvillimin e turizmit, infrastrukturen moderne por edhe ndertimin e fushave sportive te golfit dhe tenisit. Kjo zone do te shnderrohet ne nje zone te vecante turistike dhe fushat e golfit do te jene bashkohore te mbuluara me tapete bari, me hapesira dhe nje sere faktoresh te tjere bashkohore". Kompanite norvegjenze dhe amerikane do te kene ne planet e tyre afat shkurtra edhe nje sere projektesh te tjera qe do te zbatohen ne kete zone bregdetare dhe turistike, duke rritur ne kete menyre edhe nivelin ekonomik te kesja zone. SipasMucaj tashme procesi ka mbaruar tenderimin dhe se shpejti fillon zbatimi i nje sere projektesh te ketyre kompanive te huaja te cilat jane te interesuara per te investuar ne qarkun e Fierit. Jane 3 kompani te huaja- ka thene Mucaj, nje lombardeze, nje norvegjeze dhe amerikane te cilat jane te gatshme per te investuar ne keto zona turistike te cilat specialistet e tyre i quajne te virgjra. Ne kemi nje sere projektesh te cilat me zbatimin e tyre do te sjellin nje impakt te ri zhvillimit ekonomik, turistik dhe social ne qarkun e Fierit, qark i permendur shpesh nga kompanite e huaja per resorse te shumta. Kompania lombardezedo te inbvestoje ne pastrimin e ndotjes dhe eleminimin e ndotjes se ajrit duke vendosur impiante dhe do te investoje gjithashtu ne zhvillimin agarsik eshte ajo ne fushen e perimeve. Ndersa kompanite e tjera ajo norvegjeze dhe amerikane ne zhvillimin e turizmit"Gazetare per Fieri.Com:
Aurora Damini
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Personalisht nuk kuptoj nje gje:
Kur flitet per investim ne fusha golfi a ka mundesi qe te na thuhet se kush do vije te loze ne keto fusha golfi??
Meqense shqiptaret sdine te lozin golf madje as qe e konceptojne si sport golfin!!
Eshte e qarte qe ka diçka qe fshihet dhe nuk thuhet, ne lidhje me tipologjine e kontrates qe eshte bere me keto 3 firma te huaja!! Edhe ne Dubai ka fusha golfi, por jasht hoteleve njerzit vdesin per buke !!
KEMI NEVOJE PER FIRMA ME KAPITAL 100% SHQIPTAR DHE JO TE HUAJ!!!
 

FreElectron

Junior Member
Nuk eshte e domosdoshme qe te luajne shqiptaret golf. Kompanite qe do bejne investimin do sjellin edhe klientelen apo personat qe do luajne. Nuk i investojne kot 250 milione euro ata.

Nuk vdes njeri per buke. Nuk kane vdekur deri tani e nuk kane per te vdekur po te vije investimi. Pervecse mire asnje te keqe nuk sjell. Do punesohen shqiptare aty e do zhvillohet e gjithe zona. Plus qe edhe me kalimin e kohes, edhe shqiptaret me para do fillojne te luajne.
Apo eshte me mire ashtu sic eshte; zone e vdekur e pa asnje perspektive.
Apo me qebaptoret e me hotelet e pushuesve qe vetem hotele s'jane.

Shyqyr te behet, po s'ka per t'u bere thuaj.
 

abstraction

Carpe Diem
Nuk eshte e domosdoshme qe te luajne shqiptaret golf. Kompanite qe do bejne investimin do sjellin edhe klientelen apo personat qe do luajne. Nuk i investojne kot 250 milione euro ata.

Nuk vdes njeri per buke. Nuk kane vdekur deri tani e nuk kane per te vdekur po te vije investimi. Pervecse mire asnje te keqe nuk sjell. Do punesohen shqiptare aty e do zhvillohet e gjithe zona. Plus qe edhe me kalimin e kohes, edhe shqiptaret me para do fillojne te luajne.
Apo eshte me mire ashtu sic eshte; zone e vdekur e pa asnje perspektive.
Apo me qebaptoret e me hotelet e pushuesve qe vetem hotele s'jane.

Shyqyr te behet, po s'ka per t'u bere thuaj.

oh puhlease. Sa klientele do sjellin ?

Po mire pse mos mesojne shqipot golf njehere , c'a te keqe ka . Vetem koncentrim te topi i vogel duhet . Dhe te aim-esh. Kaq :p
 

mirela

DODONA hajmali
Personalisht nuk kuptoj nje gje:
Kur flitet per investim ne fusha golfi a ka mundesi qe te na thuhet se kush do vije te loze ne keto fusha golfi??
Meqense shqiptaret sdine te lozin golf madje as qe e konceptojne si sport golfin!!
Eshte e qarte qe ka diçka qe fshihet dhe nuk thuhet, ne lidhje me tipologjine e kontrates qe eshte bere me keto 3 firma te huaja!! Edhe ne Dubai ka fusha golfi, por jasht hoteleve njerzit vdesin per buke !!
KEMI NEVOJE PER FIRMA ME KAPITAL 100% SHQIPTAR DHE JO TE HUAJ!!!
Kush i ka pyetur shqipatret ndonjehre qe t'i pyesin sot ?
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Nuk eshte e domosdoshme qe te luajne shqiptaret golf. Kompanite qe do bejne investimin do sjellin edhe klientelen apo personat qe do luajne. Nuk i investojne kot 250 milione euro ata.

Nuk vdes njeri per buke. Nuk kane vdekur deri tani e nuk kane per te vdekur po te vije investimi. Pervecse mire asnje te keqe nuk sjell. Do punesohen shqiptare aty e do zhvillohet e gjithe zona. Plus qe edhe me kalimin e kohes, edhe shqiptaret me para do fillojne te luajne.
Apo eshte me mire ashtu sic eshte; zone e vdekur e pa asnje perspektive.
Apo me qebaptoret e me hotelet e pushuesve qe vetem hotele s'jane.

Shyqyr te behet, po s'ka per t'u bere thuaj.


Nuk jam kunder ndertimit te fushes se golfit, por nuk arrij te kuptoj kriteret mbi te cilat eshte bere kontrata per ndertimin e fushes!!
Zona e Fierit aty ku do ndertohet fusha ka apo ska pronare? Pastaj po ndertove nje fushe golfi do te thote qe do ndertosh edhe Hotelin ose Motelin ose do krijosh nje zone turistike te klasit te pare ku turisteve duhet tu ofrosh nje liste te gjate opcionesh per tu argetuar!
Pra lind natyrshem pyetja: Ne kete kontrat çfare parashikohet perveç ndertimit te fushes se golfit, dhe pse nuk eshte bere publike??
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Kush e di se ku duan te dalin keto qe do shpenzojn keto euro aty :D fushat e golfit zdo jen vec se mbulim..
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
semani duhet te perparoje ... ti japim perparesi turizmit .... skan ca na duhen fushat me domate e kastraveca
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Nqs qellimi yne per te ardhmen eshte qe te terheqim turiste te shtreses se larte per te zgjedhur vendin tone si vendi i pushimeve te tyre, atehere fushat e golfit me duken te rendesishme.

Golfi eshte loje "gentlemen"-esh, loje biznesmenesh, dhe loje qe perdoret per te bere lidhje te rendesishme biznesi. Eshte nje loje ku fare mire mund ta shohesh karakterin e dikujt...nqs nje njeri ben me hile, atehere ai njeri nuk ben per te bere biznes me ty. Biznesmenet edhe ne pushime mendojne per te bere lidhje biznesi. Prandaj ne Pebble Beach-in e Californias luajne milionat cdo sezon...nje nga fushat e golfit me te famshme atje.

Eshte sport i shtrenjte, qe terheq nje shtrese te caktuar, me shije te rafinuar, dhe nuk nevojitet klientele e shumte per te sjelle fitimet e duhura.

Me pelqen ideja e golfit ne Shqiperi, dhe nqs synimet jane thjeshte perfitim, atehere do te jete dicka e mire per turizmin tone.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Nqs qellimi yne per te ardhmen eshte qe te terheqim turiste te shtreses se larte per te zgjedhur vendin tone si vendi i pushimeve te tyre, atehere fushat e golfit me duken te rendesishme.

Golfi eshte loje "gentlemen"-esh, loje biznesmenesh, dhe loje qe perdoret per te bere lidhje te rendesishme biznesi. Eshte nje loje ku fare mire mund ta shohesh karakterin e dikujt...nqs nje njeri ben me hile, atehere ai njeri nuk ben per te bere biznes me ty. Biznesmenet edhe ne pushime mendojne per te bere lidhje biznesi. Prandaj ne Pebble Beach-in e Californias luajne milionat cdo sezon...nje nga fushat e golfit me te famshme atje.

Eshte sport i shtrenjte, qe terheq nje shtrese te caktuar, me shije te rafinuar, dhe nuk nevojitet klientele e shumte per te sjelle fitimet e duhura.

Me pelqen ideja e golfit ne Shqiperi, dhe nqs synimet jane thjeshte perfitim, atehere do te jete dicka e mire per turizmin tone.

o krutane ke te drejte qe golfi eshte nje biznes i madh dhe sa vjen dhe po rritet ketu po permend TIGER WOODS qe eshte nje nder sportistat me te pagura ne bote ,por desha te terheqe pak vemendjen se ky sporte nuk eshte me vetem per shtresat e larta por ky sport sa vjen dhe po behet dhe me terheqes per cdo lloj shtrese ketu ne angli ne ndertim ku une punoje ne 5 puntore 2 te pakten luajne golfe ne mynyre te rregullte keshtu qe nuk eshte vetem per gentlemen por dhe per rough people qe eshte akoma me mire per vendin tone se ai biznesmeni nuk ma ha mendja te zgjidhte shqiperin per tu takuare po qe se eshte ndonje drogaxhi po dakort jame
 
Redaktimi i fundit:

krutonja

Anëtar Aktiv
o krutane ke te drejte qe golfi eshte nje biznes i madh dhe sa vjen dhe po rritet ketu po permend TIGER WOODS qe eshte nje nder sportistat me te pagura ne bote ,por desha te terheqe pak vemendjen se ky sporte nuk eshte me vetem per shtresat e larta por ky sport sa vjen dhe po behet dhe me terheqes per cdo lloj shtrese ketu ne angli ne ndertim ku une punoje ne 5 puntore 2 te pakten luajne golfe ne mynyre te rregullte keshtu qe nuk eshte vetem per gentlemen por dhe per rough people qe eshte akoma me mire per vendin tone se ai biznesmeni nuk ma ha mendja te zgjidhte shqiperin per tu takuare po qe se eshte ndonje drogaxhi po dakort jame

Haha, une po mendoj per te ardhmen. Ne pergjithesi golfi eshte loje gentleman-esh se ne kete loje fare mire mund ta shohesh karakterin e personit. Megjithate mund te jete loje per cdo lloj shtrese por ketu ku jam une eshte shume i shtrenjte...nuk eshte sport qe shkohet te luhet me xhinse, lol. :p
Por cdo vend pushimi, hotel qe pretendon te jete me pese yje duhet te mendoje dhe per fusha golfi apo fusha tenisi, jo vetem pishina dhe pishina.
 
Top