FOTO-VIDEO/ Sulmi që tronditi Danimarkën, konfirmohen tre viktima brenda qendrës tregtare, momenti kur njerëzit vrapojnë të tmerruar shkallëve

E**A**

Antarë i Respektuar
Zbardhen detaje të reja nga masakra e ndodhur mbrëmjen e kaluar në një qendër tregtare në Kopenhagen të Danimarkës.

Tre persona raportohen të vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur pas një sulmi me armë zjarri, që trondi vendin.

Një 22-vjeçar është arrestuar dhe akuzuar për sulmin, që shkaktoi panik mes blerësve në qendrën tregtare Field në jug të Kopenhagenit.

Shefi i policisë, Soeren Thomassen, tha se motivi ishte i paqartë dhe ai nuk mund të përjashtonte një “akt terrorizmi”.

Kryeministrja Mette Frederiksen tha se Danimarka kishte pësuar një sulm mizor.

Duke dërguar ngushëllime për ata që kishin humbur të dashurit, ajo tha se dëshironte të inkurajonte danezët të qëndrojnë së bashku dhe të mbështesin njëri-tjetrin në këtë moment të vështirë.

“Danimarka u godit nga një sulm mizor natën e së dielës,” tha ajo. “Disa u vranë. Edhe disa u plagosen. Kryeqyteti ynë i bukur dhe zakonisht kaq i sigurt u ndryshua në një sekondë”, shtoi ajo. / Balkanweb.com
 
Policia e Kopenhagës pranoi në ora 17.35 një raport për të shtënat në Field's në Amager. 13 minuta më vonë, në Ora 17.48 policia ka arrestuar autorin e dyshuar pranë daljes së autostradës. Bëhet fjalë për një 22-vjeçar danez, i cili tani ndodhet në paraburgim nga policia.

“Nga hetimet tona paraprake, autori ka vepruar vetë. Jemi në proces të një hetimi masiv dhe shumë gjithëpërfshirës, i cili do të vazhdojë gjatë gjithë natës dhe në ditët në vijim”, thotë kryeinspektori i policisë Søren Thomassen.

politi.dk
 
Cne danimarka me te nxehtin? Dmth kshu si ka nis belaja, ne qe jemi bere si Arabi , te ruhemi mire?
 
Njesia matese e temp behet per vlere vend jo vlere-glob.

Thene me thjeshte, nese ne Alaske shkon temp 10 grade cel, indigjenet atje normale qe do ankohen per vapen se jane mesuar me -20 grade si temperaturen me te larte.
me menge te gjata i pashe neper video , nejse ben vaki e kjo qe thua ti
 
Yyyy
Kohe te zeza po vijne
 
Pas të shtënave të së dielës në qendrën tregtare Field në Amager, policia të hënën në mëngjes ndau informacione të reja për tre të vrarët në një konferencë për shtyp. Bëhet fjalë për dy 17-vjeçarë, një djalë dhe një vajzë, si dhe një 47-vjeçar me nënshtetësi ruse, që jetonte në Danimarkë.

Në të njëjtën kohë, katër persona ndodhen “në spital dhe në gjendje të rëndë”, që është një më shumë se sa u deklarua dje. Bëhet fjalë për një grua 19-vjeçare dhe një grua 40-vjeçare, të cilët janë të dy shtetas danezë, si dhe dy shtetas suedezë – një vajzë 16-vjeçare dhe një burrë 50-vjeçar.

"Vlerësimi ynë këtu dhe tani është se ata janë viktima të rastësishme," shpjegoi Søren Thomassen.

politiken.dk
 
Ekspertët kërkojnë një “komision aksidentesh” që mund të hetojë rastet kur të sëmurët mendorë kanë kryer krime.

Kur ndodh një aksident treni ose një aeroplan, caktohet një komision aksidenti për të hetuar se çfarë ka ndodhur dhe si mund të ishte shmangur.
Kështu duhet të ndodhë edhe kur të sëmurët mendorë kanë kryer një krim, thotë Poul Videbech, profesor i psikiatrisë në Universitetin e Kopenhagës.
Njoftimi i tij vjen pas të shtënave në Fields, në të cilat tre persona u vranë dhe shtatë u plagosën - katër prej tyre në gjendje të rëndë.
Sipas policisë, i dyshuari 22-vjeçar është i njohur në psikiatri dhe dje i është caktuar masa e mbajtjes në gjendje surrogate. Domethënë, paraburgimi në një pavijon të mbyllur psikiatrik në vend të burgut.
Detajet e parahistorisë së tij në psikiatri, megjithatë, nuk dihen ende.


 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Kur flet shpirti.

  Votat: 1 12.5%
 • 2-Buzëqeshje Maskuar.

  Votat: 4 50.0%
 • 3-Jam femër.

  Votat: 1 12.5%
 • 4-Engjulli im.

  Votat: 2 25.0%
 • 5-Je ti Nënë.

  Votat: 0 0.0%
 • 6-Ne duart e kohes.

  Votat: 0 0.0%
Back
Top