Epiri, trualli i Shqiptareve

Bilderberg

Anëtar i ri
Epirus, land of the Albanians


[ame=http://uk.youtube.com/watch?v=nQ_Qel9Ywks]YouTube - Epirus, land of the Albanians[/ame]
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Greek crimes in Epirus against Ethnic Arvanites - Albanians

Greek crimes in Epirus against Ethnic Arvanites - Albanians


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-Dm0XgmWb5U]YouTube - Greek crimes in Epirus against Ethnic Arvanites - Albanians[/ame]
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Ethnic Epirot Albanians and the Greek assimilation methods

Ethnic Epirot Albanians and the Greek assimilation methods

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JvLK87EZP9I]YouTube - Ethnic Epirot Albanians and the Greek assimilation methods[/ame]
 

Bilderberg

Anëtar i ri
History of Epirus is a Greek fabrication

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=u-ueQs1gh4k&watch_response]YouTube - History of Epirus is a Greek fabrication.[/ame]

Serbs and Greeks cannot live without their fabricated history and myths.
Epiriots were in the Balkans before the Greeks and they will always be there, no matter how much greeks or slavs hate albanians
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Epirus - British Sources vs Greek Propaganda


[ame=http://au.youtube.com/watch?v=-sbWtmOkBrE]YouTube - Epirus - British Sources vs Greek Propaganda[/ame]

These are some British historical sources and facts supporting the rightful claim of Albania (Shqiperia) towards the regions of Epirus and Chameria which are unfairly incorporated in the artificial Greek state.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
bildberg jam i sigurte qe keto video nuk i ka Sal berisha.Nuk ja dergon me poste.Por mundohu jo me andrese derguesi sepse te fut ne burg.
 

_King_Arthur_

Mbret i Elbasanit
HISTORIA E HERSHME pellazge ilire dhe epiriote

Mbas vdekjes se Aleksandrit te Madh ne shekullin e katert para eres sone, Mbreteria e epirit filloi te rritej. Epiri perbehej kryesisht prej fisit Ilir te quajtur Molossi. Molosset ishin nje fis i fuqishem i cili kishte marre pjese edhe ne luften e peloponezit.

Molosset ju bashkuan mbreterise Ilire, kunder dy aleancave Greke, te ashtuquajtura aleanca Achean, dhe aleanca Aetolian. Ne kete Kohe Greket po zhvillonin luftera per therrime nga perandoria e rrenuar e Aleksandrit. Heredoti, historiani me i besueshem Grek
njofton se "Epiri eshte i banuar nga popuj jo-greke te cilet flasin nje gjuhe.
Histori e plote
Histori e Hershme - Pellazge, Ilire dhe Epirote

Mbas vdekjes se Aleksandrit te Madh ne shekullin e katert para eres sone,
Mbreteria e epirit filloi te rritej. Epiri perbehej kryesisht prej fisit Ilir
te quajtur Molossi. Molosset ishin nje fis i fuqishem i cili kishte marre
pjese edhe ne luften e peloponezit. Molosset ju bashkuan mbreterise Ilire,
kunder dy aleancave Greke, te ashtuquajtura aleanca Achean, dhe aleanca
Aetolian. Ne kete Kohe Greket po zhvillonin luftera per therrime nga
perandoria e rrenuar e Aleksandrit. Heredoti, historiani me i besueshem Grek
njofton se "Epiri eshte i banuar nga popuj jo-greke te cilet flasin nje gjuhe
Barbare". Ai shton se keta popuj ne nje kohe te lashte quheshin Pellazge
(domethene me te hershem se toka). Keta pellazge njofton Heredoti si edhe
Thucididi, jane ata te cilet shpiken panteonin e perendive, te cilin greket e
adoptuan me vone. Eshte e qarte se Zeusi Aferdita, Ethina, Thetis Ari etj nuk
mund te jene perendi greke pasi keto fjale nuk kane asnje kuptim ne greqisht,
por ne nje gjuhe tjeter, gjuhen shqipe. Ne nje kohe te lashte pellazget kane
banuar ne Athine si edhe ne gjithe territorin e Greqise pervec ishujve. Ata
gjithashtu kane ndertuar murin perreth Akropolis ne Athine sepse pellazget
njiheshin si muratore te shkelqyer, nen pagen e qeverise athinase, e cila me
vone rrefuzoi pagese dhe i ndoqi Pellazget nga territori i saj. Sic dihet ne
mitologjine shqiptare, gojedhana te tilla si ajo e Rozafes, dhe Argjiros
tregojne se ndertimet e keshtjellave si edhe flijimet berbejne nje pjese te
konsiderueshme e kultures shqiptare. Ky fakt perforcon prejardhjen e
shqipetareve nga Pellazget te cilet ishin nje nga popujt me te hershem Arjan
ne Ballkan. Pellazget kane qene nje fis ose grup fisesh Ilire, te cilet
permenden nga Homeri sebashku me fise te tjera Ilire si Dardanet, Taulantet,
Enkelejdet etj, te cilet luftuan kunder Akejve ne luften e Trojes si aleate
te mbretit Priamit dhe Hektorit ne mbrojtje te Trojes.Greket krijuan koloni
ne territoriet e mbreterive Ilire dhe Epirote sidomos ne ishullin e Kelqyres
si edhe ne Apollini dhe Dyrrachium (Durres). Keto Koloni u formuan
vecanerisht per arsye tregetie. Iliret nuk kundershtuan krijimin e ketyre
kolonive per dy arsye; Se pari sepse i jepte atyre mundesine te tregetonin
me vende te ndryshme sidomos per blerje parzmoresh shpatash etj, te cilat
prodhoheshin ne greqi vecanerisht per shije Ilire te dekoruara me figura
gjeometrike, te cilat ishin te modes ne Iliri, dhe se dyti sepse iliret nuk e
kishin tradite tregetine si zanat te trasheguar, por preferonin lufte dhe
plackitje, pasi Iliret kane pasur nje tradite luftarake.
Kur Mbreti Pirro (Pyrrhus) lindi ne familjen mbreterore Epirotase, ai u
urzupua nga nje feud familiar i cili e perndoqi Pirron nga mbreteria
Epirotase. Pirroja u detyrua te gjente mbrojtje ne mbreterine mike te
Taulanteve te cilet ne ate kohe zoteronin territoret e Shqiperise qendrore
perreth Durresit. Mbasi arriti nje moshe te pjekur, Pirroja i mbeshtetur nga
nje force Taulante pushtoi Epirin dhe perndoqi urzupuesit e tij. Me pas Pirro
vijoi te perforconte pushtetin me lidhje martese. Ai u martua me Brikenen.
Brikena, ishte e bija e mbretit te fuqishem Dardan Bardhyli. Gjithashtu Pirro
perforecoi aleancen e tij me fisin e Taulanteve. Mbas ketyre veprimeve, Pirro
aneksoi territoret Ilire ne veri deri ne Shkoder (Scodra), si edhe ne lindje
duke pervetesuar territore ne Maqedoni dhe jug duke pushtuar Greqine Veriore.
Vemendja e Pirros me vone u kthye nga perendimi, dhe vecanerisht nga
republika e re e Romes, e cila sapo kishte filluar te zgjerohej. Pirroja
kaperceu detin dhe luftoi dy beteja te rrepta me Romaket te cilat i fitoi por
me humbje te medha. Fatkeqesisht duke marshuar ne nje qytet te pushtuar nje
grua hodhi nje vazo lulesh nga nje vend i larte, e cila e goditi Pirron ne
koke dhe e la te vdekur.
 

_King_Arthur_

Mbret i Elbasanit
Vdekja e Pirros ishte nje fatkeqesi e paimagjinueshme per boten Ilire. Ai
u varros me madheshti si nje hero i Epirit dhe si nje Aleksander i dyte.
Menjehere pas vdekjes se tij Perandoria epirotase u shemb. Shume Greke,
perpiqen ta helenizojne figuren e Pirros, por kjo genjeshter eshte e kote
sepse ai kurre nuk ju bashkua ceshtjes greke, por gjithmone luftoi kunder
tyre duke pushtuar Greqine.
Mbas Vdekjes se Pirros, Nje force e re u shfaq ne veri te Epirit. kesaj
rradhe ishte mbreti Ilir Agron i cili ngriti flamurin mbi kryeqytetin e
mbreterise se vet Shkodres. Agroni e deklaroi mbreterine e vet dhe shfaqi
deshiren per te vazhduar rrugen e Pirros. Mbasi perforcoi lidhjen me
Dardanet, Agroni e ktheu vemendjen drejt jugut. Ai aneksoi territoret e
Molosseve te cilet i kerkuan ndihme Agronit kundrejt aleancave Greke te cilat
u perpoqen te perfitonin nga vdekja e Pirros per te pushtuar territor ne
Epir. Agroni dergoi floten e vet e cila zmbrapsi dhe shkaterroi forcat greke.
Suksesi i arritur ne Epir i dha Agronit zemer per te zhvilluar pushtimet ne
Greqi. Mbas disa fitoresh te shpejta te Flotes, Agroni dergoi ushtrine
tokesore nen komanden e Skerdilaidit e cila mposhti keqazi forcen me te madhe
Greke te derguar kundrejt tyre. Mbas kesaj fitore Greket filluan ti
trembeshin jo vetem humbjes se kolonive te tyre si ato te Apollonise dhe
Durresit te cilat ishin tashme ne duart e Ilireve, por gjithashtu humbjen
perfundimtare te Greqise. Ata derguan nje seri ankesash drejtuar senatit
Romak, duke u ankuar se Iliret po kercenonin tregtine Greko-Romake, mirepo
Romaket nuk shfaqen interes per fatin e Greqise pasi ishin te zene me luftrat
e tyre Kunder Kartagjenes.
Nderkohe lajmi i fitores se madhe arriti Agronin i cili u gezua aq shume
sa shtroi nje banket te madh ne te cilin piu aq shume vere sa mbas tri ditesh
vdiq. Vdekja e mbretit Agron ishte humbja e dyte e njembasnjeshme mbas
vdekjes se Pirros e cila edhe njehere paralizoi fuqizimin e rrufeshem te
Ilireve. Por kjo humbje ishte me e madhe se sa ajo e Pirros pasi Agroni nuk
kishte asnje mashkull i cili mund te merrte frenat e mbreterise. Pushteti i
kaloi automatikisht gruas se tij, mbretereshes Teuta.
Fitoret e njembasnjeshme te ushtrise Ilire vazhduan ne greqi nen
Mbretereshen Teuta e emertuar mbreteresha e detrave. Flota Ilire paralizoi
cdo levizje te cdo force qe perpiqej te kalonte adriatikun, tregetia
greko-Romake filloi te paralizohej. Ne keto rrethana Romaket, te cilet ishin
duke perfunduar kapitullimin e Kartagjenes ndjene nje detyrim te dergonin nje
delegacion tek Mbreteresha Ilire per ti kerkuar asaj te ndalonte piraterine
Ilire ndaj anijeve Romake. Dy konsuj u derguan ne Shkoder me detyren qe te
transferonin kete mesazh. Por Teuta u tregua nje diplomate e pa-zote per te
shmangur nje konflikt me Romen e cila ishte gjithashtu nje force ne rritje
duke u fuqizuar cdo dite e me teper. Qendrimi i matur i mbreterve te
meparshem Ilire te cilet preferuan nje Aleance me Romen, nuk u mor parasysh
nga Teuta, e cila ishte e fryre nga fitoret e njepasnjeshme, fitore te cilat
ishin merita e mbretit te vdekur Agron. Por Agroni nuk mund te ngrihej nga
varri per te kerkuar llogari. Konsujt Romake kerkuan prej Teutes vetem qe ajo
te ndalonte piraterine Ilire ndaj anijeve Romake. Kjo ne cdo rrethane ishte
nje kerkese e arsyeshme. Teuta pa fshehuar ironine u pergjigj se ajo do te
bente cmos te ndalonte floten perandorake qe te plackiste anijet romake, por
ajo nuk kishte mundesi qe ti jepte fund tradites pirate te Ilireve. Kjo
pergjigje shkaktoi nje nervozizem nga ana e romakeve te cilet premtuan se
Mbretet Ilire do te mesonin qe te permiresonin mardhenjet me shtetasit e
tyre. Mbas kesaj pergjigje Teuta dhe obortaret e saj fyen dhe nxorren jashte
konsujt Romake. Ky gabim fatal diplomatik i Tutes u perforcua nga dergimi i
saj i dy anijeve te cilat interceptuan anijet e konsujve Romake duke i mbytur
ato dhe duke vrare te gjithe romaket. Mbas ketij veprimi Senati Romak
unanimisht deklaroi lufte kundrejt Perandorise Ilire.
Megjitheqe deri ketu sjellja e Teutes mund te admirohej disi duke u
cilesuar si nje shprehje krenarie, sjellja e saj e mepasme nuk mund te
vleresohet ne asnje pikepamje. Mbasi Roma dergoi floten e saj drejt e ne
Durres, Teuta nuk morri asnje mase per tu pregatitur dhe per te perballuar
sulmin Romak. Perkundrazi, sapo mesoi per ardhjen e Romakeve, ajo menjehere
braktisi Shkodren dhe u fsheh ne mbreterine fqinje Dardane sebashku me motren
e saj Triteuta.
 

_King_Arthur_

Mbret i Elbasanit
Romaket arriten nje fitore te lehte. Natyrisht kur ushtria mesoi per
arratisjen e Teutes, ata u diskrajuan dhe u shperndane duke i lene legjioneve
romake nje porte te hapur per pushtimin e Ilirise. Romaket nuk depertuan ne
Iliri, por vetem moren nen kontroll portet e Durresit dhe Apollonise. Mirepo
bisha romake tashme kish marre ere fitimit qe mund ti sillte pushtimi i
Ilirise vecanerisht kur ky pushtim doli kaq i thjeshte. Me vone Romaket do te
ktheheshin ne Iliri kesaj rradhe per ta pushtuar krejt mbreterine ilire. Nen
komanden e nje mbreti renegat Maqedonas te quajtur Dhimiter Iliret do ti
kunderviheshin Romes perseri, kesaj rradhe te pergatitur. Por mediokriteti i
ketij komandanti nuk mund te krahesohej me mbretet fatkeqe Ilire Agron dhe
Pirro. Mbas nje lufte te gjate romaket pushtuan Mbreterine Ilire duke marre
Shkodren. Por ata u gabuan rrende kur menduan se Iliret do te pushtoheshin
kollaj, Qendresa do te vazhdonte deri ne shekullin e IX Pas Eres se Re.
Nen komanden e rebelit Bato, Peonet, fisi me luftarak ilir i cili banonte ne
territorin e sotshem te Malit te Zi, do ta conin Romen ne buze te
shkaterrimit.
 

_King_Arthur_

Mbret i Elbasanit
Territori dhe popullsia

Në periudhën antike treva që nga malet e Llogarasë dhe të Kudhësit me rrjedhjen e mesme të Vjosës në veri dhe deri në gjirin e Ambrakisë dhe në kufijtë e Etolisë në jug, që nga malet e Pindit në lindje e deri tek brigjet e detit Jon në perëndim, përbënte një njësi gjeografike-politike më vete të formuar historikisht dhe të njohur me emrin Epir, nga greqishtja e vjetër Apeiros që do të thotë stere, tokë.
Me fjalën Epir autorët grekë nënkuptonin në fillim çdo vend kontinental përballë ishujve. Po me këtë kuptim, p.sh., Homeri e quan Akarnaninë Epir, gjithashtu më vonë edhe Tukididi. Kështu i quanin edhe brigjet përkundrejt tyre banorët e ishujve të Jonit, duke u nisur nga pozita e vet ishullore.
Ky emër i përdorur në fillim si një emër i përgjithshëm për të caktuar pozitën kontinentale të krahinës etnikisht ilire, që ndodhej përballë tyre, u shndërrua më vonë në një nocion të përveçëm gjeografik, që i atribuohej një krahine të veçantë me kufijtë pak a shumë të përcaktuar historikisht.
Në këtë kuptim emri Epir ndeshet për të parën herë tek shkrimtari grek i fundit të shek. VI p.e.sonë, Hekateu, kur thotë se Oriku është liman i Epirit, dhe pak më vonë tek Pindari, i cili e quan Epirin “të famshëm me hapësira kodrash të shkëlqyeshme ... që fillojnë nga Dodona e deri në brigjet e Jonit”.
Në gjysmën e dytë të shek. IV p.e.sonë, me transformimin e bashkësisë molose në një shtet të ri federativ, të quajtur epirot, që përfshinte pjesën më të madhe të popullsisë së këtij territori duke pasur një nënshtetësi të vetme, epirote, emri Epir merr tani një kuptim të përcaktuar qartë politik.
Shkrimtari grek i shek. IV p.e.sonë numëron në këtë kohë në Epir vetëm 14 fise, por nga burimet e tjera historike-epigrafike rezulton që ky numër të ketë qenë shumë më i madh. Nga fiset më kryesore ilire, të cilat luajtën një rol të rëndësishëm në historinë politike të kësaj krahine, përmenden sidomos thesprotët, kaonët, molosët etj. Ndërmjet këtyre fiseve ndodhnin luftëra të vazhdueshme për epërsi territoriale dhe politike dhe kishte një prirje për separatizëm midis sundimtarëve të veçantë të tyre. Kjo gjendje vazhdoi të paktën deri në fillim të shek. IV p.e.sonë, kur mbretërit molosë arritën t’u imponohen shumë prej fiseve fqinje epirote dhe të krijonin një mbretëri të fuqishme, me bazë federative, që autorët grekë e quanin Koinon të molosëve.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Nuk jam dakord qe Apollonia dhe Durresi jane koloni te ngritura nga grekerit.Grekerit kur jane ngritur keto qyetete nuk ekzistonin.Lexo zbulimet ne Varna te Bullgarise.Apolloni ka ardhur nga Iliret e veriut ku zemren e zhvillimit e kishin Ne rumanin dhe Bullgarine e sotme.ne varna u gjet statuja e Apolonit kur Athina dhe grekerit nuk ekzistonin.Tjetra eshte qe nje dijetar i Aleksandrise qe e percakton i vetmi ne ndryshim me dijetare greke(perso-fenikas ne fakt) se Apollonia esht qyetet Ilir.Shpjegimi gjuhesor pastaj e jep te qarte eshte "a po lon,a po loz" ku duket qarte dialekti geg.Dhe sot qe nuk emarim dot me mend dhe e ngaterojme me "napolonin" vallen e "n'apolon".Ndersa per Durresin greket(?) kishin te drejte te Hynin per tregeti por nuk kishin shume te drejta te tjera ne kete qyetet gje tregon se ata kurre skane qene zoter te ketij qyeteti.
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Perse?

Perse kur po kontrolloja rreth supozimeve te te huajve rreth Ilireve, ishte kjo, harta qe gjeta ne faqen e wikipedias?:(
 

Attachments

  • illyrians.jpg
    illyrians.jpg
    99.4 KB · Shikime: 54

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Cfare ka qe nuk shkon aty krutone ?
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Ajo e shenuara me lejla perfaqeson fiset Ilire dhe Ilirine, dhe ne ate harte jugu i sotshem i Shqiperise quhet "Greek." Po ta veshtrosh do e shohesh qe fillon deri pak siper Karaburunit kjo vija 'kufitare' mes Ilirise dhe Greqise se atehershme. Dhe kjo nuk ishte e vetmja harte.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Wow, une kisha pare vetem pjesen veriore te hartes, kerkoj ndjese...

Por keta idiotet Shkumbin e poshte e paskan quajtur Greqi , kjo eshte cmenduri.

Megjithese ajo faqe nuk eshte shkencore, perseri disinformon publikun.

Nuk e di nese ka nje menyre per te denoncuar rastet e gabimeve shkencore ne kete web :(

 

krutonja

Anëtar Aktiv
Nuk e di, do te shoh ne mundem te bej ndonje denoncim te informacionit.
Edhe tek kjo harta tjeter, qe eprfaqeson lufterat Ilire, tek legjenda me rreth te zi jane shkruar si "Qytete Greke," nder to bejne pjese Apollonia, Epidamnus, Lissus, dhe Dimale.
 

Attachments

  • 800px-IllyrianWars.jpg
    800px-IllyrianWars.jpg
    100.2 KB · Shikime: 46

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Ku e marrin burimin keta idiote...

E paskan nxjerre Ilirine vetem me 2 qytete lol

Mos ndoshta nuk kane ekzistuar fare Iliret
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Ku e marrin burimin keta idiote...

E paskan nxjerre Ilirine vetem me 2 qytete lol

Mos ndoshta nuk kane ekzistuar fare Iliret

Ajo qe me nervozon eshte qe nuk permenden neper institucione. Permenden Greket e Lashte dhe Romaket, por jo Iliret. Nuk eshte justifikim teoria qe nuk kane egzistuar.

Debatohet nese Homeri kishte egzistuar, por prape e studiojme...perse do te ndodhe e kunderta me Iliret?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
E thashe me ironi qe nuk kane ekzistuar. Por po ti lesh ne heshtje keta propoganduesit antishqiptare, te zhdukin cdo fakt ekzistence, s'eshte shaka.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
dicka ne italisht per mesapet dhe duonet

Le origini

La tradizione vuole che due siano le ipotesi sull'origine dei messapi: alcuni storici ritengono che i Messapi siano giunti da Creta, altri dalla vicina Illiria (l'attuale Albania).

Secondo Erodoto la gente messapica sarebbe stata di origine cretese-micenea. Altre fonti antiche la vedono come mescolanza di cretesi e di illiri. In seguito,

più fondate ragioni storiche la ritengono di provenienza balcanica, dato che tra le due sponde del Mare adriatico i rapporti commerciali e migratori erano stati sempre attivi

e continui durante i lontani tempi preistorici. Perciٍ, come si è dimostrato di recente da più parti, l'origine del popolo messapico si inserisce nel quadro generale delle genti

iapigie pugliesi di provenienza illirica, cioè da una regione che era poco a nord dell'attuale Albania.

La civiltà dei Messapi ha origini molto lontane. La sua nascita è collocata nell'età del bronzo, precisamente nel II millennio prima di cristo. Per capirne di piùà sulla

collocazione cronologica, bisogna ricordare che gli archeologi hanno diviso questo periodo in due età: quella del bronzo tardo per i secoli tra il XIII - XII a.C.

e quella del bronzo finale dall'XI al X secolo a.C., periodo questo di profonda crisi per tutti i popoli.

Il nome più antico con cui si indicavano gli abitanti della Puglia è Iapigi, da Iapige figlio di dedalo e di una cretese. col passare del tempo gli Iapigi si differenziarono

e assunsero nomi diversi a seconda dei territori in cui si erano stanziati: Daunii nell'attuale provincia di foggia, Peucezii nell'odierna provincia di Bari e Messapi in quello

che oggi chiamiamo Salento e che comprende le province di brindisi, Lecce e Taranto.

Per avere un quadro dell'antico Salento, bisogna soffermarsi sulla via di città come Otranto, Porto Cesareo, Leuca e Rocavecchia, luoghi situati sui due mari che bagnano

le nostre coste, l'Adriatico e lo Ionio, e che erano importanti centri dagli accoglienti porti."

(Da: Dora Elia - Luciana Longobardi, "Vita quotidiana dei Messapi", "Cap
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Eshte pikerisht zona e Italise perballe epirit.Edhe sot nuk e kuptojne termin "mesapi" Straboni e shpjegon esht populli qe jeton ne ndermjet te deteve.E lexojne dhe nuk e kuptojne apo nuk duan ta kuptojne."mes" ju e dini mire se cfare esht.Dhe shpreja e strab onit esht e qarte qe esht populli qe kufizon nda te dy anet tokesore detin adriatik dhe jon.Jane Iliret.Straboni jep te qarte se quhen popujt nga greket dhe si quajne popujt veten e tyre.Straboni e jep shum te qarte qe Ipiriotit nuk ishin greke dhe territoret e tyre.Per kete arsye greket e sotem e urrejn.Por megjithate ate kane mendjen e tyre ne kemi tonen dhe duhet te mos ndryshojme Librat e historise dhe te botjme Librat tone sidomos ne anglisht te argumentuar per te rivendosur te drejten dhe jo genjeshtren greke.
 
Top