• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Embrioni, një analizë e vetme për të gjitha sëmundjet

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Embrioni, një analizë e vetme për të gjitha sëmundjet
Shpikja e radhës në mjekësi vjen nga Anglia. Sapo analiza të hyjë me përdorim të gjerë, sëmundjet do të kenë një armik të madh. Testi i Embrionit është zbuluar nga shkencëtarët angleze dhe aktualisht zbulimi është duke u provuar. Ai kosnsiston në marrjen e informacionit të embrionit përmes qelizave të gjakut. Kjo analiza zbulon plot 1500 defekte gjenetike tek njeriu.

Kështu nëse prindërit e rinj vendosin të bëjnë analizën e embrionit kur janë duke sjellë në jetë një fëmijë, jo vetëm do të marrin vesh llojet e sëmundjeve që ai trashëgon por edhe ngjyrën e syve të tij.

Tashmë do të kemi një test të vetëm për të evidentuar çdo lloj sëmundje në organizmin e njeriut dhe përgjigja e tij del për dy javë. Quhet “Karyomapping” dhe është një zbullim shkencor i studiuesve brinatik. Madje të pasurit mund të arrijnë të zgjedhin edhe ngjyrën e prefereuar të syve të fëmijëve me anë të kësaj proveze.

“Aktualisht kemi një minishkollë që gjen 15 mijë sëmundje gjenetike, kur trupi i njeriut mendohet të ketë 350 maksimumi”, shprehen mediat britanike. ثshtë e mundur të gjendet defekti gjithashtu dhe sa muaj pret që të riparohet. Teknika e re i jep përgjigje sëmundjeve gjenekie të prindërve, të vëllezërve, etj. Konfirmimi vjen nga një celulë eembrionit e krijuar në eprvetë dhe pas dy tre javësh del përgjigjgja.

Testi është në mes të punës nga Alan Handyside nga spitali mbretëror i Londrës dhe i është dhënë OK nga autoritetet shtetërore brtitanike për të vazhduar më tej. Kostoja e tij është 1500 sterlina ose dy mijë euro. Pra çdo pacient që kërkon të kryejnë këtë analizë do të paguanë 2 mijë euro.
Rëndësia e analizës është kryesisht për të posalindurit që tregon anomaitë e kromozitit që sjell vdekje e embrionit të menjëhershëm. Sipas gjenetistëve angleze testi mund të seleksionojë embrionin me propabitetet të mirë zhvillimi për të parë suksesin e fekondimit artificial.Gazeta: Shekulli
 
Top