Eliminatoret 2010:Portugali-Shqiperi

Barazim me 10 lojtare ne fushe,mbase nuk dominuan por ne sot fituam mbrotja jone fitoi .

0 - 0 Portugalia na merr te keqen

Bravo Shqiperia :D

Kur te vijne ketu ua tregojme ne, se luajtem edhe me 10 lojtare. Mos ishte treguar egoist Berisha ndoshta edhe kishim shenuar ne te vetmin rast qe kishim. :D

Fitore !

Po Bianca barazim.

Po barazim mbaroi ndeshja ama ne fituam..:D

Nostra kur ato te vine ne Shqiperi do poshterohen si milani dje nese ben kete loje.

Po te mos na nxirrte nje me te kuqe albitri , do benim dhe ne sa Greqia ,e pse jo????
Shume fat kishim , pastaj mu duk mua apo zgjati 450min pjesa e dyte?

BRAVO SHQIPERIA..... Te satet jemi ne renditje???

Jemi larg 2 pike nga vendi pare.

Gjithsesi rezultati ishte pozitiv, edhe me kenaqi Nostra22 kur tha se ishim me 10 lojtare, prandaj perfituan :kercim:

Ja se do vijn ktej, jua tregojm ne :D

lol, vetem 4 minutat shtese ketej nga une zgjaten 40 minuta :D

P.s Vangjeli ishte nr.1 per mua

Ju lumte cunave, arritem nje pike te arte kunder nje kundershtari te madh dhe ne kushte te pafavorshme pasi luajtem per me shume se 45 minuta me vetem 10 lojtare.

Forca Shqiperia...

Shqiperia barazon me Portugaline

Ne ndeshje per kualifikime te Boterorit kombetarja jone barazon ndaj Portugalise ne nje ndeshje te pabesueshme...me 10 heronj Shqiperia arrin te tregoj nje loje perfekte sidomos ne mbrojtje,ku hero i heronjeve padyshim ishte prizrenasi Arian Beqaj.Per mendimin tim kjo ishte loja me e mire e kombetares sone pas asaj me Greqine,ku Shqiperia arriti ta mposhte Greqine me rezultat 2 me 1...

Pres opinionet e juaja....

Ne afrike do veja nese kualifikoheshim apo nuk jam ne moshe madhore ne 2010 une.

Nëse nuk do të ishte aq egoist Berisha ndoshta edhe do të fitonim :mad:. Ka mundur të pasoj në sulm e pati një lojtar të lirë kopili :mad:, më ka nervozuar tepër.
I lumtur jam edhe me barazim por kemi mundur edhe të fitojmë, por edhe të humbim LOL. Thuajse ekzistonte vetëm një pjesë e fushës, gjatë gjithë lojës portugezët kanë qëndruar në gjysmëfushën e Shqipërisë, portieri i tyre ka mundur ta mbushë ndonjë fjalëkryq sa ka qëndruar kot.

BRAVO SHQIPثRIA

BRAVO lojtareve.....kam ndjek fatkeqsisht vetem 10 min. e fundit po me verte e kam percjell per aq pak kohe me shume emocione.....mposhtem nje ekipe te madhe, si Portugaline :kercim:

:kiss gjithe lojtareve & gjithe tifozeve kuq e zinj :D...kan qene fantastik :)

P.S. Po ato 4 min nuk ishin qe nje cik si shume, aq nderprerje kishe loja ???

ehhhhhhh shume shume jom gzu a...shyqyr
fatkeqsisht nuk u shfrytzua rasti i 100% qe e kishte Berisha...u tregua vetjak edhe pse Skela sapo deklaroi qe Berisha nuk e kishtte "pa" qe ishte i vetem...shnosh
me rendsi eshte qe ndeshja perfundoi 0:0...te them te drejten une prisja humbjen ne kete ndeshje
urime..

Last edited by a moderator:
Bravo Shqiperia,vertete me emocionoi shume,ndeshja me 10 lojtare ne fushe edhe ti besh balle nje Portugalie aq te forte per afer 1 ore nuk eshte lehte,madje mund ta them se pak skuadra ose per te mos thene askush se ka provuar deri tani.
Sipas mendimit tim Vangjeli ka qene lojtari qe ka shkelqy,ua ka bere ferr pjesen shqiptare Quaresma-se dhe Ronaldo-se.Curri dhe Cana ne nivel si gjithnje,ndersa qe Duro luajti forte per aq kohe sa luajti.Po te isha une trajner Berishen menjehere do e kisha nxjerre nga loja,nuk guxon nje lojtar profesionist (aq me pak i Shqiperise kur dihet se shanset tona vijne shume rralle)ta beje ate leshim.
Permiresimi eshte i dukshem,pjesa e 30 minutave te pare te pjeses se pare ishte shume e mire per ne,poashtu edhe komplet pjesa e dyte.

Thjeshte shkurt e shqip,Djema na nderuat!
Shqiperia,zemra e jone!

Redaktimi i fundit:
Shqipëria me 10 lojtarë ndalon Portugalinë
Kombëtarja Shqiptare ka barazuar pa gola në Braga kundër Portugalisë së fuqishme, edhe pse gjithë pjesën e dytë luajti me një lojtar më pak pas përjashtimit me kartonin e dytë të verdhë të Telit (42’).

Edhe pse ishte njoftuar se Haan do ta fillonte ndeshjen me dy sulmues, Kapllani dhe Berisha, holandezi ndërroi mendje pa filluar ndeshja, duke i besuar sërish vetëm Bogdanit në sulm të mbështetur nga Duro dhe Skela.

Pjesa e parë ishte e baraspeshuar, ndërsa portugezët dominuan vetëm me një nuancë deri në minutën e 42-të kur u largua nga ndeshja me kartonin e dytë të verdhë Teli, lojtari i cili e kishte zëvendësuar Beqirin e dëmtuar (24’).

Në gjysmë lojën e parë Shqipëria pati një rast të shkëlqyeshëm për të kaluar në epërsi, mirëpo krosimin e Klodian Duros nuk e shfrytëzuan as Bulku e as Vangjeli.

Pjesa e dytë i takoi plotësisht portugezëve duke pasur edhe epërsinë e lojtarëve, mirëpo edhe pse një grup lojtarësh të cilët luajnë në skuadrat më të forta evropiane, ata dështuan para lojtarëve të Përfaqësues Shqiptare dhe portierit të jashtëzakonshëm, Arian Beqaj.

Rasti i vetëm i Kuqezinjve në pjesën e dytë ishte pas inkuadrimit të Besart Berishës (78’), i cili e kaloi gjithë mbrojtjen portugeze, mirëpo në fund u tregua egoist duke mos pasuar te Skela i cili ishte me portën e zbrazët.

ثshtë kjo një pikë e artë e Shqipërisë në Grupin e Parë, e cila ngjitet në kuotën e pesë pikëve, po aq sa ka edhe Portugalia.

Attachments

29.7 KB · Shikime: 37
    23.5 KB · Shikime: 38

mos e harro Beqaj .. aj portjer .. mendvertet nuk osht normal ... prei gati 30 goditje te mos pranoj asnje goll osht diqka fantastike .. :D

met vertet .. ato minutat shtes 4ter mu kan dok sikur 40 .. por .. nfund u qlirova .. pshtova :p hahaha :D

loj e bukur .. ishte ..

kemi mund edhe te fitojm ne fund .. u pa besart berisha si hyri drejt ne goll po per fat keq perfundoj jo mir por mendoj qe te futej me heret ndoshta kish arrit te ndonje goll ..

por prap se prap .. LUMT NE QE JEM SHQIPTAR :kercim:

Ta thot kuota sa te veshtire e kan portugezet :(

Portugalia 1.10
Barazim 7.00
Shqiperia 19.00

Rrim shtremt e folmi drejt, veshtirsia qendron ne anen e kundert nga ajo qe ke cek ti.
Sidoqoft , shpresoj per nje barazim duke mar parasysh qe ndeshja luhet ne fushen portugeze, dhe do te jet me teper se sa nje fitore per ne !

un e nxuna lojen X-X ... kuota ke 30 se di pse .. por zemra ma ka ndi qe ka me dal kshto edhe pse .. un e kom mbush vetem per hajgare :p por qa me bo me dul :p hahaa :D

44.3 KB · Shikime: 0
Kjo eshte fotoja qe doja,Shqiptaret e bejne me lot Cristiano Ronaldon,Vangjeli e Beqaj ia nxijten jeten i pari se la me marre fryme e i dyte ja muroj porten :D

Attachments

8.3 KB · Shikime: 0
Neser me 16 tetor 2008 zhvillohet ndeshja e 4-te kualifikuese per Shqiperine.
Takim mjafte i veshtire per djemte tane eshte ai qe do luhet ne Braga te Portugalise ne mes te nikoqirit dhe kombetares kuq e zi.Ndeshja luhet te merkuren oren 21-45(me kohen lokale te Shqiperise)

Në tri takimet e para (2 zyrtare, 1 miqësore) kemi humbur: 0-3 në Tiranë (09.10.1996); 2-0 në Oporto (07.06.1997) dhe në miqësoren vitit 2003: 5-3, Aliaj (2) e Tare (1) ishin autorët e golave.

Ari Han është tekniku i katërt i Kombëtares, i cili përballet me Portugalinë. Më parë kanë qenë Neptun Bajko, Astrit Hafizi (humbi 2-0) dhe gjermani Hans Peter Brigel (në miqësoren e 2003).

Nga formacioni i ndeshjes së fundit Portugali-Shqipëri, në grupin që drejton Ari Han luajnë ende Lorik Cana, Ervin Skela, Klodian Duro, Elvin Beqiri. Në atë takim luajti edhe Kristiano Ronaldo. Altin Lala, në kuotën e 69 ndeshjeve, është 4 takime larg legjendës Foto Strakosha, që numëron 73 prezenca. Nëse luan ndaj Portugalisë, Lala do të arrijë shifrën e 70 ndeshjeve me Kombëtaren.
Panorama
Per dallim nga ndeshjet e tjera trajneri Ari Hann ka taktikuar nje skeme sulmuese qe shpresojme te kete sukses,ne fakt ai do kete nje medyshje ne mes Vangjelit ose Vrapit ne mbrojtje por gjithsesi qe nese futet vangjeli do jete rrezikim i madh per shendetin e ketij te fundit.