E folura me veten, a tregon se jeni të çmendur?

Ne shpesh flasim me veten, jo vetëm kur humbasim çelësat në çantë apo në punë. Por ngrihet pyetja nëse të flasësh me vetën, është diçka prej të çmendurish apo të vetmuarish? Një studim i publikuar tek “The Conversation”, zbulon se nuk është kështu, përkundrazi është një aktivitet shumë i domosdoshëm.
Monolog në heshtje

Le ta nisim me dialogët e brendshme, që të tjerët nuk i dëgjojnë. Bëhet fjalë për biseda mjaft serioze që ne i imagjinojmë me mendjen tonë gjatë natës dhe ditës. Shërbejnë për të organizuar e planifikuar veprime, duke konsoliduar kujtimet dhe bashkëpunuar me emocionet. Me fjalë të tjera, arrijmë që të mbajmë veten në kontroll dhe dimë se çfarë duhet të bëjmë.
Zë që koordinohet

Kur kryejmë një veprim dhe njëkohësisht flasim rreth tij, ky quhet një dialog i koordinuar. Në këtë rast truri i njeriut aktivizohet më mirë. Nga kjo del se dialogu i brendshëm luan një rol të rëndësishëm edhe pse jo ekskluziv të veprimeve tona.
Kur zëri i brendshëm të kthehet në torturë

E folura me veten mund të bëhet një shoqërues i keq. Në tre të mëngjesit, e gjitha ajo që dëshirojmë është që të ndalemi së menduari dhe të flemë gjumë, por mendimet tona na torturojnë. Zëri i brendshëm nuk ndalet, ndonëse ju doni fort që kjo të ndodhë. Për të shpëtuar prej zërit të brendshëm lexoni një libër përpara se të shtriheni për të fjetur sepse kjo do të ju bëjë që të ndalni së foluri me veten dhe të qetësoheni. Tek njerëzit e prekur nga ankthi apo depresioni, këto dialogë të brendshëm mund të bëhen shurdhues dhe të na pengojnë neve që të bëjmë një jetë normale. Zhdukja e zhurmës që nga torturon së brendshmi, nuk është e nevojshëm për shëndetin psikologjik.
Më zë të lartë

Shpesh këto dialogë të heshtur e gjejnë shfryrjen tek e folura me zë të lartë, edhe pse askush nuk po na dëgjon. Ndodh sidomos në ato moment që kërkojnë një përqendrim të lartë: si për shembull kur ju jeni duke lexuar udhëzime që iu lejon një përqendrim më të lartë dhe rrit kontrollin mbi detyrën. Në fakt duket si një mënyrë për të inkurajuar veten dhe për ta drejtuar atë në mënyrë eksplicite që të funksionojnë më mirë drejt qëllimit të paracaktuar. /gazeta shqip/
 

Monique

With or Without u
Shpesh këto dialogë të heshtur e gjejnë shfryrjen tek e folura me zë të lartë, edhe pse askush nuk po na dëgjon. Ndodh sidomos në ato moment që kërkojnë një përqendrim të lartë: si për shembull kur ju jeni duke lexuar udhëzime që iu lejon një përqendrim më të lartë dhe rrit kontrollin mbi detyrën. Në fakt duket si një mënyrë për të inkurajuar veten dhe për ta drejtuar atë në mënyrë eksplicite që të funksionojnë më mirë drejt qëllimit të paracaktuar. /gazeta shqip/


Historikisht kur mesoja e beja duke lexuar me ze...ndryshe asgje nuk fiksoja.
 

Abisi

larguar
Kur e ben me vetedije..je ok.por kur fillon e flet me veten e humbet ne veten tende..aha,ke ik :p
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Epo tani kur nuk flet njeri per ty normal qe do flasesh per vete .... :p ja ben qejfin vetes jo per gje. :p
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Une e gjej shpesh veten duke folur me vete. Me ndodh te perhumbem ne ndonje situate dhe vec kur me sheh ndonje tjeyer e me thot: pse qesh me veten, ose me.veten po flet? Tani se di a esht normale kjo apo duhet te shqetesohem por une kam qe femi qe jam kshu lol
 

Didi

C'est la vie.
Une e gjej shpesh veten duke folur me vete. Me ndodh te perhumbem ne ndonje situate dhe vec kur me sheh ndonje tjeyer e me thot: pse qesh me veten, ose me.veten po flet? Tani se di a esht normale kjo apo duhet te shqetesohem por une kam qe femi qe jam kshu lol

Secili nga ne flet me veten është gjë normale deri diku. اdo gjë ka një limit.
Të flasësh pak minuta është një gjë kur e tejkalon do thelluar se mund të futet tek problemet mendore. :)
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Secili nga ne flet me veten është gjë normale deri diku. اdo gjë ka një limit.
Të flasësh pak minuta është një gjë kur e tejkalon do thelluar se mund të futet tek problemet mendore. :)

Okay do kemi me seabce te kuptojme ne kam probleme mendore :p
P.s. te shkurtra i kam bisedat dhe te rralla kur jam vetem kryesisht :p
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Une zakonisht mendoj,dmth nuk flas me ze por qe e kap veten ne ato qe mendoj sipas rastit te krijoj mimika te ndryshme me fytyren ahahah :p e ndonje e qeshme me shpeton nese ajo qe mendoj eshte dicka qesharake ,,,kjo ndodh shpesh para pc kur lexoj dicka e ja plas gazit lol tjeret habiten, pastaj duke me pare qeshin me mua por pa kuptu pse-ne? lol

Nejse e qeshura te zgjat jeten e ashtu :yep:
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Veten te kem ne krah ,te me keshilloje e te me doje.
Pa bota le te mendoje se u cmendem ne te dyja bashke!!
 

Jetmira

Jetmira
V.I.P
Unë dal para pasqyrës e mundsisht i drejtohem me gisht,a thu se po i flas njeriu.
I them pse nuk i the kshu.
Pse nuk e shajte.
Pse nuk i kthehesh.
Pse tolero
Psee e le veten në ktë mënyrë.
O jetmirë dikur njerzit kishin frikë me të hedh sytë drejt
Mos tolero më....
Dmth i bërtas vetes....
 

Zana

🇦🇱 Braveheart 🇦🇱
Dicka qe realisht nuk e praktikoj .
 
Top