E dinit se...

E dinit se..
Do jetë një temë mbi gjëra që normalisht nuk dihen. Sepse nuk jemi të interesuar t'i kërkojmë, por kur i lexojmë në mahnisin me habinë që ndjejmë 😲
Kuriozitete të "çmendura", magjepse, dhe nuk i harrojmë më pasi në lënë gjurmë në memorien tonë..🤔


Bërthama e Diellit rrotullohet 4 herë më shpejt se sipërfaqja e tij.
Dielli rrotullohet në vetvete, por shpejtësia nuk është e njëjtë kudo: në ekuator është 25 ditë (tokësore), në pole 35.
Ndërsa bërthama rrotullohet për 7 ditë.

Sole75.jpeg
 
E dinit se..
Do jetë një temë mbi gjëra që normalisht nuk dihen. Sepse nuk jemi të interesuar t'i kërkojmë, por kur i lexojmë në mahnisin me habinë që ndjejmë 😲
Kuriozitete të "çmendura", magjepse, dhe nuk i harrojmë më pasi në lënë gjurmë në memorien tonë..🤔


Bërthama e Diellit rrotullohet 4 herë më shpejt se sipërfaqja e tij.
Dielli rrotullohet në vetvete, por shpejtësia nuk është e njëjtë kudo: në ekuator është 25 ditë (tokësore), në pole 35.

Ndërsa bërthama rrotullohet për 7 ditë.
Shiko fotografinë 1958569
Faleminderit Lauri qe kujdesesh per kulturen tonë, nderkoh qe pij cajin lexova dicka qe nuk dija ☀️
 
Faleminderit Lauri qe kujdesesh per kulturen tonë, nderkoh qe pij cajin lexova dicka qe nuk dija ☀️
Una somiglianza tua 🤷
MLisa è Kleopatra moderne
IMG_20230212_103028.jpg
Kleopatra u bë mbretëreshë e Egjiptit kur ishte adoleshente: në vitin 51 para Krishtit, kur hipi në fron, ajo ishte vetëm 18 vjeç!

Ajo njihej si një diplomate e madhe, një komandante detare, një gjuhëtare dhe një administratore e zonja. ✨👌
E portretizuar shpesh si joshëse, ajo kishte vetëm dy burra në jetën e saj: Julius Caesar dhe Mark Antony.
 
Temë e bukur si çdo herë 🙂

Si krijohet një ylber pa ngjyrë?

Ndonjëherë mund të keni fat të shihni një lloj ylberi pa ngjyra, pra një hark krejtësisht të bardhë në qiell.
Kombinimi i diellit dhe mjegullës mund të shkaktojë fenomenin e harkut të mjegullës. Është një hark i gjerë dhe i bardhë, i cili krijohet nga bashkëveprimi i dritës me pikat mikroskopike të ujit në mjegull.
Harqet e mjegullës formohen në të njëjtën mënyrë si ylberët, nga drita e diellit që përthyhet në pikat e ujit që përbëjnë mjegullën.
Meqenëse pikat e ujit në mjegull janë shumë më të vogla se pikat e shiut - ne jemi nga të qindtat deri në të mijtët e milimetrit - brezat individualë të ngjyrave në ylber do të shpërndahen aq shumë, sa të gjitha ngjyrat do të përzihen.
Rezultati është një ylber i gjerë i bardhë. Në pikat më të mëdha të shiut, spektri mbahet i ndarë dhe në ylberin klasik mund të shihni kështu një hark në të gjitha ngjyrat e spektrit.
Harqet e mjegullës formohen kur pikat e ujit, në të cilat përthyhen rrezet e diellit, janë më të vogla se 0,05 mm në diametër, ndërsa pikat e shiut kanë një madhësi prej 0,5 mm dhe zakonisht deri në 1-2 mm në diametër.

Për më tepër, ylberët shoqërohen më shpesh me rrezet e diellit, por drita e fortë e hënës gjithashtu mund të formojë ylber. Qendra e ylberit është gjithmonë në drejtim të kundërt me Diellin ose Hënën.

104510CB-6C7F-414B-8059-7D36E752F60C.jpeg

14DD4B3B-5FBD-478B-8735-6869D1853154.jpeg

Illustreret Videnskab
 
Una somiglianza tua 🤷
MLisa è Kleopatra moderne
Shiko fotografinë 1958576
Kleopatra u bë mbretëreshë e Egjiptit kur ishte adoleshente: në vitin 51 para Krishtit, kur hipi në fron, ajo ishte vetëm 18 vjeç!

Ajo njihej si një diplomate e madhe, një komandante detare, një gjuhëtare dhe një administratore e zonja. ✨👌
E portretizuar shpesh si joshëse, ajo kishte vetëm dy burra në jetën e saj: Julius Caesar dhe Mark Antony.
Vertet thua?? Mi piace questa somiglianza 😍
 
Ajnshtajni ishte disleksik. Ai kishte vështirësi të lexonte rrjedhshëm, dhe kishte shumë probleme në shkollë: ai ishte një dembel në studime, dhe fliste shumë ngadalë.🙄

einstein (1).jpeg
 
Rruga më e gjatë "këmbësore" në botë shkon nga Cape Town (Afrika e Jugut) në Magadan (Rusi).
IMG_20230225_133448.jpg

Nuk ka nevojë për avionë apo anije, ka ura dhe nuk do të kaloni as lumenj. Harta e mësipërme tregon një nga shëtitjet "potencialisht" më të gjata të pandërprera në botë nga Cape Town, Afrika e Jugut në Magadan në Rusi, një distancë prej 22,387 km (13,910 milje). Google Maps vlerëson se do të duheshin 4,492 orë për ta ecur, që përkthehet në 187 ditë ecje pa ndalesë. Nëse në vend të kësaj vendosni të ecni për 8 orë në ditë, gjë që është padyshim më e realizueshme, do të duheshin 562 ditë për të përfunduar të gjithë ecjen, ose pothuajse një vit e gjysmë. Gjatë ecjes ju ngjiteni gjithsej 117,693 m dhe zbrisni 117,686 m, ekuivalente me 13 udhëtime vajtje-ardhje në Everest. Megjithatë, udhëtimi nuk është më i lehtë, do të ishte e nevojshme të kaloni 17 vende duke përfshirë Sudanin e Jugut, Sirinë (prandaj vendet e prekura nga luftërat) dhe Gjeorgjinë. Rruga nuk do të ishte ndër më të sigurtat. Për rekord, duhet mbajtur mend se deri më tani ishte Arthur Blessitt ai që kishte përshkuar distancën më të gjatë në këmbë në botë, më shumë se 64,000 kilometra që nga viti 1969 dhe në të 7 kontinentet (megjithëse në disa herë).
By Lauri 👍
 
Syri është një nga organet tona më të rëndësishme shqisore, i pakrahasueshëm në kompleksitet. Syri i njeriut është i aftë të thithë dhe përpunojë më shumë se dhjetë milionë pjesë informacioni në sekondë. A keni menduar ndonjëherë se si funksionon syri në të vërtetë?
Occhio_articolo-7ff915ad-71ef-4239-9a30-d50800d9ae8b-it-img.jpeg
 
Kush tha që ka më shumë ujë se tokë në globin tonë 🙂
Në imazhin më poshtë, sfera më e madhe përfaqëson madhësinë e të gjithë ujit në tokë.
Sfera e mesme përfaqëson të gjithë ujin e ëmbël, ndërsa sfera më e vogël përfaqëson ujin e ëmbël në liqene dhe lumenj.
Ky është volumi 🤷

main-qimg-9624f618ae792d171c2e88a590760d95-lq.jpeg
 
Kush tha që ka më shumë ujë se tokë në globin tonë 🙂
Në imazhin më poshtë, sfera më e madhe përfaqëson madhësinë e të gjithë ujit në tokë.
Sfera e mesme përfaqëson të gjithë ujin e ëmbël, ndërsa sfera më e vogël përfaqëson ujin e ëmbël në liqene dhe lumenj.
Ky është volumi 🤷

Shiko fotografinë 1959780

Siperfaqe e mbuluar me uje eshte me shume se sa siperfaqe toke jane diku te 70% me 30%
Nuk fliter per volum kur flitet per me shume uje.
 
Siperfaqe e mbuluar me uje eshte me shume se sa siperfaqe toke jane diku te 70% me 30%
Nuk fliter per volum kur flitet per me shume uje.
E qartë e qartë 🙂 në mendim të parë nuk e vihet re dallimi mes njesive matëse..
Kape ironinë mes fjalëve 🙂
 
Lexova diku se kivi ka më shumë vitaminë c sesa limoni e portokalli.
E vitamina c ju ndihmon për një lëkurë sa më të shëndetshme:);)
Unë dikur nuk i konsumoja kivit.
:)
 
Top