Dy shtetet e vetme në botë që nuk shesin Coca-Cola

coke-plastic-bottle-pixarno-Adobe-650-650x430.jpg
Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk mund të blini Coca-Cola.

Sipas “BBC”, arsyeja është se këto shtete janë nën embargo tregtare afatgjata të SHBA.

Ndërsa në Kinë, gjen Cola në shishe dhe që mban etiketa kineze. Megjithatë nuk është e vështirë të gjesh në kryeqytetin relativisht të pasur të Koresë së Veriut, Pyongyang.


Është shitur në dyqane ushqimore të pasura që i shërbejnë elitës së kryeqytetit dhe një numri në rritje të banorëve të klasës së mesme.

Shishja e saj 1.25 litërshe ka të njëjtën formë Cola, etiketën e kuqe dhe të bardhë, kapakun e kuq dallues. Por në vend të karaktereve të zakonshëm fonetikë kinezë për Coca-Cola, ajo ka “Pije e gazuar e ëmbël me aromë kakao” të shkruar në etiketën e saj me shkronja të verdha koreane. l.k

Lajmifundit.al
 
Ja fiks per kete arsyje nuk shkoj une ne Cuba! E as ne Koreen e Veriut! Nuk shtyhet jeta pa nje gote Cola :(
 
Se dija qe cola qenka pije te pasurish.ahsvshahaha
Por mire ben Kuba e ai shteti tjeter qe ndalojne,varsi e keqe eshte te pish cola.
Sidomos femijet qe duan shume.
 
Dikur bojkotoja çdo gje amerikane.
Tani nuk e quaj veten antiamerikan por colen vazhdoj ta bojkotoj, jo vetem une por e tere familja ime.
 
Top