Dy mëkatarët e abuzimit të fëmijëve janë prindërit dhe shkolla!

Monique

With or Without u
‘Një ngjarje makabre dhe të llahtarshme’ e ka cilësuar sociologu Gëzim Tushi abuzimin seksual ndaj të miturës 15-vjeçare më Rrëshën, nga 5 meshkuj. Në një intervistë për Report Tv, sociologu Tushi thotë se situata është shumë serioze dhe se ky fenomen ka marrë përmasa të mëdha dhe sipas tij duhet të gjendet ‘ilaçet’ e duhura për t'a kuruar.

‘Ngjarja që ndodhi në Lezhë ishte në vrazhdën e ngjarjeve të tjera që kanë ndodhur edhe më parë, ngjarja është makabre, do të thotë se është një abuzim i llahtarshëm, 5 meshkuj të rritur, gjahtarë të seksit, kriminelë seksualë, kanë arritur të bëjnë një gjë paimagjinueshme, ka pësuar një tragjedi të paimagjinueshme nga këta njerëz. Fenomeni i abuzimit seksual me fëmijët është një fenomen që ka marrë përmasa të mëdha. Është përhapur ky infeksion social i tmerrshëm. Këta kriminelë, këta maniake të seksit fillojnë nga të gjitha moshat. Pra duhet të jemi të vërtetë kemi në situatë shumë serioze. Në vend të bëjmë diagnoza të sakta për të gjetur ilaçet e duhura, merremi vetëm me anën e shtetit, kjo është njëra anë e problemit.’- tha Tushi.

Tushi thekson se fëmijët tanë nuk kanë njohuri dhe nuk janë të përgatitur kulturalisht sa i përket seksualitetit dhe ndryshimeve që ndodh në trupin e tyre në pubertet. ‘Dy mëkatarët’ sipas Tushit që çojnë fëmijët të bien pre e abuzimeve seksuale tek fëmijët sidomos në paraadoleshencë janë prindërit dhe shkolla.

Sipas Tushi familja shqiptare vazhdon që të jetë me skrupujt e vjetër, për sa i përket kulturës seksuale dhe ky është një gabim fatal. Tushi shtoi se nuk duhet ndonjë njohuri e madhe për edukatën seksuale duke nënvizuar se është diçka intuitive dheu bëri thirrje prindërve që të flasin hapur me fëmijët e tyre rreth seksualitetit. Shkolla sakaq, shtoi Tushi, duhet t’i japin një rëndësi shumë më të madhe edukatës seksuale.

‘Nëse duam të mbrojmë fëmijët tanë nga abuzimi seksual, duhet t’i edukojmë për edukatën seksuale, fëmijët tanë janë të papërgatitur kulturalisht. Nuk dinë se çfarë ndodh me trupin e tyre, për shkak të një lloj hipokrizie që ne kemi për seksualitetin. Kjo ka bërë që fëmijët t’i përjetojnë emocione seksuale në mënyrë intuitive. Pra puberteti ka filluar të ulet dhe pjekuria mendore është në moshë më të lartë. Faktorët që duhet të ndihmojnë janë familja dhe shkolla. Familja shqiptare vazhdon të jetë me skrupujt e vjetër për sa i përket kulturës seksuale. Ky është një gabim fatal, mëkatarët e parë kur fëmijët bien pre e pedofilisë janë prindërit.
Krimet seksuale po ndodhin dhe me familje të zonave të varfra dhe metropolitane. Nuk kërkohet ndonjë formim i madh për seksualitetin nëna dhe babai, disa elementë janë intiutivë, nuk do ndonjë teori të madhe. Ne kemi gabimin që nuk flasin me fëmijët dhe nuk janë në gjendje të kuptojë se ç’është ngacmimi seksual. Pse nuk ja thotë prindi këtë gjë, që ta këshillojë mos i jep numrin e telefonit, mos i jep adresën. Mëkatarët nëse duam t’i vëmë fre ta zhdukim këtë fenomen, prindërit duhet të shohin nga vetja të flasin me fëmijët, të flasin për seksin. Komunikimi sa më i hershëm më fëmijët për seksin është i domosdoshëm.
E dyta është shkolla, ministria e Arsimit t’i japë një rëndësi shumë të madhe. Ne kemi një lloj skrupulli moral që lëndën për seksualitetit e zhvillojnë jo me përgatitje. Kultura seksuale e fëmijëve tanë, sidomos para adoleshentët është në nivele shumë të ulëta. Në një moment ata nuk kanë mundësi të mbrohen. Shoqëria shqiptare ka nevojë të shohë instrumentët e parandalimit, diagnoza sa më të holla sociale, kriminelët seksualë janë shumë inteligjent në raport me dedektorët e fëmijëve për t’i dalluar.’- tha Tushi.
 
Sa rol mendoni se luan familja dhe shkolla ne informacionin qe duhet ti percillet femijeve ne lidhje me seksualitetin e tyre?
 
Shoqeri e semure! Prinder injorant qe Vec pjellin, pastaj ju thone kalamajve ju ka sjell lejleku, dole nga kerthiza barku and all that crap
I ndrydhin femijet sa kane frike te tregojne te verteten.
Pastaj na dalin e protestojne me hallate neper kembe!
Mahhh
 
Shoqeri e semure! Prinder injorant qe Vec pjellin, pastaj ju thone kalamajve ju ka sjell lejleku, dole nga kerthiza barku and all that crap
I ndrydhin femijet sa kane frike te tregojne te verteten.
Pastaj na dalin e protestojne me hallate neper kembe!
Mahhh
pse me kaq nerva me daisy , se jo per gje po po kam frike te komentoj :p

Ne fakt ke shume te drejte , sidomos ne aspektin e prinderimit.
Nuk mjafton ti japesh vetem per te ngrene femijes, por duhet ne nje fare menyre te flasesh me te
por mos edhe ky ngurim vjen nga faktori mentalitet? injorance? padituri?
Nisemi dhe masin cdo gje me metrin tone, por sa info kane ata prinder qe ju ndodhin fatkeqesi te tilla?

e ketu mendoj se duhet te futet ne funksion edukimi arsimor....
 
pse me kaq nerva me daisy , se jo per gje po po kam frike te komentoj :p

Ne fakt ke shume te drejte , sidomos ne aspektin e prinderimit.
Nuk mjafton ti japesh vetem per te ngrene femijes, por duhet ne nje fare menyre te flasesh me te
por mos edhe ky ngurim vjen nga faktori mentalitet? injorance? padituri?
Nisemi dhe masin cdo gje me metrin tone, por sa info kane ata prinder qe ju ndodhin fatkeqesi te tilla?

ku tremesh ti me?

u bene sa dit qe lexojme per ate ngjarjen! Nje grup cobanesh injorante te frusturuar qe pak eshte ti varin.
Ideja eshte qe hekuri rrihet sa eshte i nxeht, jo kur te behen gjerat o burra te dalim me parrulla.
A ishte nje rast pak a shum i njejte qe nje Adoloshentje I benin santazh not so long ago?
Ca u be? Ca masash u moren? Ca ndryshimi pame tek shoqeria? Kush u denua? Sa u denua?
Ja sa te iki Mevlani dhe Atdheja nga perthithen dhe do harrojme kush u perdhunua do qajme keta te frustruarit e ekraneve pastaj
BC7E12F8-37D5-4934-A22E-CF20E31E8AE4.jpeg
 
Keta te perthithen si njoh se si ndjek

Por lajmet ka kohe qe i ndjek online dhe si prind ndihem jo vetem e prekur por teper e indinjuar.
prandaj them se ate qe prinderit se bejne dot se sipas tyre eshte herezi, le ta bej kjo dreq ministri arsimore , ne mos me lende shtese , me programe ndergjegjesimi
 
Keta te perthithen si njoh se si ndjek

Por lajmet ka kohe qe i ndjek online dhe si prind ndihem jo vetem e prekur por teper e indinjuar.
prandaj them se ate qe prinderit se bejne dot se sipas tyre eshte herezi, le ta bej kjo dreq ministri arsimore , ne mos me lende shtese , me programe ndergjegjesimi
I doubt it!
 
Shoqeri e semure! Prinder injorant qe Vec pjellin, pastaj ju thone kalamajve ju ka sjell lejleku, dole nga kerthiza barku and all that crap
I ndrydhin femijet sa kane frike te tregojne te verteten.
Pastaj na dalin e protestojne me hallate neper kembe!
Mahhh
Perdhunimi nuk njeh nivel arsimor gjini race kulture kombesi etj.

Perdhunimet ndodhin kudo, mund ti ndodhe kujtdo. Ligji mbron kedo qe eshte viktime e sulmeve dhe abuzimeve fizike apo psikologjike seksuale. Prandaj dhe ne pune te mbrojne ndaj sexual harassment me shume se cdo gje tjeter. :)
 
Perdhunimi nuk njeh nivel arsimor gjini race kulture kombesi etj.

Perdhunimet ndodhin kudo, mund ti ndodhe kujtdo. Ligji mbron kedo qe eshte viktime e sulmeve dhe abuzimeve fizike apo psikologjike seksuale. Prandaj dhe ne pune te mbrojne ndaj sexual harassment me shume se cdo gje tjeter. :)
Eshte e vertet , por ky nuk eshte thjesht nje perdhunim rastesor , eshte abuzim per muaj te tere
bullizem, kercenim, favore seksuale , prostituim , pra ka kaq shume paketa brenda dhe te gjitha sepse vajza qe ne momentin e pare ska patur guximin te flasi me prinderit . Me mendjen e saj ka menduar se do mbaroj e gjitha me ate njehere ....por kur pa qe po vjen gjithe fsshati , ka dashur ti japi fund jetes.
 
Keta te perthithen si njoh se si ndjek

Por lajmet ka kohe qe i ndjek online dhe si prind ndihem jo vetem e prekur por teper e indinjuar.
prandaj them se ate qe prinderit se bejne dot se sipas tyre eshte herezi, le ta bej kjo dreq ministri arsimore , ne mos me lende shtese , me programe ndergjegjesimi
e ke lenden e edukates seksuale dhe qytetarise ne shkolle Mon. E japin profesoret e fiskultures ne shkollat publike lool

Ke dhe punonjesen sociale ne cdo shkolle.
 
Perdhunimi nuk njeh nivel arsimor gjini race kulture kombesi etj.

Perdhunimet ndodhin kudo, mund ti ndodhe kujtdo. Ligji mbron kedo qe eshte viktime e sulmeve dhe abuzimeve fizike apo psikologjike seksuale. Prandaj dhe ne pune te mbrojne ndaj sexual harassment me shume se cdo gje tjeter. :)
Sa funksionon Ligji Marla?
Sa raste mund te kete si ky qe nuk denoncohen nga turpi, stigma and so on?
Cdo gje fillon nga primary care giver!
 
Sa funksionon Ligji Marla?
Sa raste mund te kete si ky qe nuk denoncohen nga turpi, stigma and so on?
Cdo gje fillon nga primary care giver!
Ne bote plot sa te duash.

Ka dhe raste plot qe kalojne ne vete gjygjesi. Shkon i ati apo e ema e vret perdhunuesin.

Per mendimin tim thelbi kyci zanafilla eshte familja,

Familja edukon femijen djale vajze si te sillet ne shoqeri ca eshte e mira ca eshte e keqja cilat jane rreziqet si ti parandalojne dhe ku te kerkojne ndihme per ti zgjidhur nese smund ti zgjidhin dot vete.
 
Redaktimi i fundit:
e ke lenden e edukates seksuale dhe qytetarise ne shkolle Mon. E japin profesoret e fiskultures ne shkollat publike lool

Ke dhe punonjesen sociale ne cdo shkolle.
Psikologet o? he tani e di valle si e kane internerarin?
neper 9 vjecare kane 3-4 shkolla njeheresh dhe me orare te percaktuara

tani une them te bej ndonje program (si ore mesimi ) e jo te tallemi si jemi tallur deri tani
 
Do komentoj me qetesi nga darka.

Me ra goja duke thene qe duhet te filloj edukata seksuale qe ne fillore!
Mos I rrisni me telefona neper duar dhe mos prisni ti edukoj INTERNETI.
 
Une e mbaj mend qe ne ore te biologjis kemi mesu shumimin e kafsheve, aty u permendke kokëshpulla dhe vagina, ajo ore ishte nje prej oreve me te kendshme ne shkoll lool
 
Ne bote plot sa te duash.

Ka dhe raste plot qe kalojne nevetegjygjesi. Shkon i ati apo e ema e vret perdhunuesin.

Per mendimin tim thelbi kyci zanafilla eshte familja,

Familja edukon femijen djale vajze si te sillet ne shoqeri ca eshte e mira ca eshte e keqja cilat jane rreziqet si ti parandalojne dhe ku te kerkojne ndihme per ti zgjidhur nese smund ti zgjidhin dot vete.
Pikerisht ate thashe cdo gje fillon ne familje!

As se ve ne dyshim qe ka neper bot madje cdo dite! Por jane te rralla rastet qe femija nuk flet me prinderin dhe ne pergjithesi per mos te thene ska
Raste ku nje vajze 15 vjecare ka te dashurin 30 vjec! It’s child abuse

tani imagjino keta qe akuzohen te shesin bagetite te kapin mikun japin lekun dhe ne ndjekje te lire
 
Une e mbaj mend qe ne ore te biologjis kemi mesu shumimin e kafsheve, aty u permendke kokëshpulla dhe vagina, ajo ore ishte nje prej oreve me te kendshme ne shkoll lool
nje ore ka qene , ne klase te 8 dhe ku zysha e biologjise e kaloi kapitullin pa e shfletuar
 
Edhe pse eshte diskutuar kaq gjate kjo ceshtja e futjes si lende mesimore edukimi seksual , ende asgje
kaq e veshtire eshte per ministrine te gjej nje mesuese ti mesoj e ndergjegjesoj?
 
Edhe pse eshte diskutuar kaq gjate kjo ceshtja e futjes si lende mesimore edukimi seksual , ende asgje
kaq e veshtire eshte per ministrine te gjej nje mesuese ti mesoj e ndergjegjesoj?
Problem eshte se mesusit i kemi te pamoralshem, shumica e tyre i shiqojn nxenesit si objekt seksi per sy dhe per t’i prekur.
 
Do komentoj me qetesi nga darka.

Me ra goja duke thene qe duhet te filloj edukata seksuale qe ne fillore!
Mos I rrisni me telefona neper duar dhe mos prisni ti edukoj INTERNETI.
kujt ia ke thene kte gje kaq te zgjuar mi aman , e sta paska ngju per me teper lool

Ulu o ulu e fol tamam , se per men jemi te gjithe njishat
 
Psikologet o? he tani e di valle si e kane internerarin?
neper 9 vjecare kane 3-4 shkolla njeheresh dhe me orare te percaktuara

tani une them te bej ndonje program (si ore mesimi ) e jo te tallemi si jemi tallur deri tani
po pra edukata seksluale dhe e qytetarise kshu quhet qip
 
Back
Top