Droga e Arabisë Saudite ekspozon tregtinë e paligjshme në lulëzim të Sirisë dhe Libanit

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Një oficer doganor saudit në portin e Jeddah ekzaminon dërgesën e shegës nga Libani që zbulohet se ishte e mbushur me më shumë se 5 milion pilula kaptagoni © Saudi Press Agency via AP
https___d1e00ek4ebabms.cloudfront.net_production_a446257d-08d8-4086-ad13-00d0a93cf7b5.jpg

Tabletat e amfetaminës kontrabandohen në Gji në sasi industriale​

Për Arabinë Saudite, një dërgesë e shegëve nga Libani që u gjet e mbushur me më shumë se 5 milion pilula të bardha amfetamine të njohur si captagon ishte pika e fundit. Mbretëria u përgjigj duke ndaluar të gjitha pemët dhe perimet libaneze.

Në vitin e kaluar, agjentët doganorë sauditë kanë gjetur pilula 54 milion captagon - një amfetaminë e popullarizuar nga luftëtarët në të gjithë Lindjen e Mesme si dhe të rinj të pasur në Gjirin - në rrush, mollë dhe patate të transportuara nga Libani në portin e Jeddah të Detit të Kuq.

Hakmarrja e Riadit është një goditje e dhimbshme për fermerët që tashmë po dëbohen nga rrëzimi ekonomik i vendit. Ndalimi ishte i domosdoshëm, tha Ministria e Brendshme Saudite, sepse Libani nuk kishte arritur të ndalonte trafikimin e drogës, "përkundër përpjekjeve të shumta të mbretërisë për të nxitur autoritetet libaneze të interesuara ta bëjnë këtë, dhe në mënyrë që të mbrojë qytetarët dhe banorët e mbretërisë nga çdo gjë që mund të ndikojnë në sigurinë dhe sigurinë e tyre

Captagon dërgesë është shenja e fundit e një të narkotikëve në rritje të tregtisë në kriza-hit Liban dhe shkatërruar nga lufta në Siri, të cilat ndajnë një kufi poroz dhe ekonomitë e ligjshme e të cilëve janë të dyja kolaps.

Vitin e kaluar autoritetet në Evropë dhe Lindjen e Mesme kapën 34.6 ton pilula kaptagon me origjinë siriane, me "një vlerë teorike rruge deri në 3.46 miliardë dollarë", sipas një analize të botuar së fundmi nga Qendra për Analizë Operative dhe Kërkime, një rrezik politik konsulencë. Kjo krahasohet me eksportet e kombinuara të të dy vendeve - më pak se 5 miliardë dollarë në 2019, vitin e fundit për të cilin shifrat janë në dispozicion.

“Kriza në të dy vendet po e shndërron llojin e ekonomisë në diçka. . . jo vetëm informale por ilegale dhe kriminale, ”tha Samir Aita, një ekonomist sirian me seli në Francë.

Captagon, i zhvilluar fillimisht në vitet 1960 si një trajtim mjekësor, tani bëhet kryesisht në Siri. Prej kohësh është shoqëruar me luftën civile një dekadë, të marrë nga luftëtarët në fushën e betejës për të shënuar një euforik, për të shtypur oreksin dhe për të mprehur përqendrimin.

Gjatë dy viteve të fundit, me përkeqësimin e krizave ekonomike në Liban dhe Siri, tregtia e kaptagonit ka metastazuar, tha Caroline Rose, analiste e vjetër në think-tank Newlines Institute. "Jo vetëm që [pilulat] po transportohen në sasi të përmasave industriale [në Evropë dhe vende të tjera në Lindjen e Mesme], por ato gjithashtu po e kamuflojnë atë në substanca të lejuara".

Shtatorin e kaluar zbatimi i ligjit rumun gjeti pothuajse një ton pilula kaptagon dhe 1.5 ton hashash të fshehur në tela me sapun në një anije që ishte nisur nga porti sirian i Latakia. Autoritetet greke të portit në vitin 2019 gjetën më shumë se pesë tonë tableta captagon me vlerë më shumë se 650 milion dollarë në kontejnerë që mbanin materiale ndërtimi. Anija kishte ardhur gjithashtu nga Latakia.

Ekziston pak treg i njohur evropian për këtë ilaç, kështu që analistët spekulojnë se ato mund të kenë qenë të destinuara për transportimin e radhës në Libi ose zona të tjera konfliktuale, ose përndryshe dërguar në Evropë në mënyrë që të fshehin vendin e tyre të origjinës në një përpjekje për të mashtruar autoritetet në Gji .https___d1e00ek4ebabms.cloudfront.net_production_9f09ef86-78e1-4ad0-892b-626757c3ac85.jpg
Tabletat Captagon të kapura nga autoritetet në Greqi në vitin 2017 © Thanassis Stavrakis / AP

Shkalla e madhe e këtyre tërheqjeve nga Siria ka bërë që shumë njerëz të konkludojnë se regjimi i Bashar al-Assad, i cili ka rifituar kontrollin e dy të tretave të vendit, është bashkëpunëtor në tregtinë .

"Regjimi është shumë i dëshpëruar për çdo lloj qarkullimi të të ardhurave nën presionin e sanksioneve dhe ekonomisë së kohës së luftës," tha Rose, i cili ka qenë duke studjuar tregtinë rajonale të narkotikëve. "Ata i kanë këto mjete shtetërore për të qenë në gjendje ta eksportojnë këtë në një nivel industrial".

Analistët në Liban ia hedhin fajin tregtisë Hizbollah, grupi i fuqishëm paraushtarak i mbështetur nga Irani, i konsideruar si një organizatë terroriste nga shtetet përfshirë SH.B.A. Alsoshtë gjithashtu një lojtar kryesor politik në Liban dhe një aleat i regjimit të Sirisë. Partia mohon përfshirjen në veprimtari të paligjshme.

"A është Hizbollah vetëm djali që po e bën atë?" pyeti Aita, ekonomisti, duke treguar se kimikatet e përdorura për të bërë kaptagon importohen nga vendet fqinje duke përfshirë Turqinë. "Të gjithë janë të implikuar."

Tregu kryesor i eksportit për captagon është burra i pasur, shpesh të mërzitur, në Gjirin, të cilët paguajnë 10 deri në 25 dollarë për një pilulë, sipas shifrave të cituara në hulumtimin e botuar në revistën International Addiction Review.

Ekzistojnë pak informacione të besueshme publike mbi shkallën e përdorimit të drogës në Arabinë Saudite posaçërisht, megjithëse hulumtimet kanë vlerësuar se deri në tre të katërtat e pacientëve Sauditë të trajtuar për varësi nga droga janë në amfetamina, kapitull "pothuajse ekskluzivisht". Në vitin 2015, një princ saudit u arrestua në Liban duke u përpjekur të kontrabandonte dy ton pilula në bordin e një avioni privat. I ashtuquajturi Princi Captagon u lirua vitin e kaluar.

Por për shumë sauditë të shqetësuar për një rritje alarmante të abuzimit me drogën mes të rinjve, ndalimi i importit shënon disa kuti, duke dërguar më qartë një tregues të qartë të vendosmërisë së tij për të goditur tregtinë e paligjshme.

"Ekzistojnë shqetësime se mund të ketë dhjetëra dërgesa të tjera të pazbuluara", tha Mohammed Alyahya, kryeredaktor i rrjetit të lajmeve angleze Al Arabiya në pronësi të Sauditeve. "Arabia Saudite humbet shumë pak duke ndaluar të gjitha importet."

Qeveria libaneze e ndërprerë është zotuar të vërë nën kontroll kontrabandën. Midis korrikut 2019 dhe qershorit 2020, autoritetet libaneze kapën gati 2 milion pilula kaptagoni. Por sipas një ish-zyrtari libanez të zbatimit të ligjit i cili kërkoi të mos emërohej, korrupsioni brenda forcave të sigurisë e bën të vështirë luftimin e tregtisë së paligjshme të narkotikëve.

"Korrupsioni është kaq i lartë," tha ish-zyrtari. "Eshtë Escobar", shtoi ai, duke iu referuar zotit famëkeq kolumbian të drogës.

Politikanët në Liban paralajmërojnë që ndalimi nuk do të jetë efektiv. "Arabia Saudite dhe të gjitha vendet e Gjirit e dinë mirë se ndalimi i prodhimeve libaneze nuk do të ndalojë kontrabandën e drogës dhe [se] bashkëpunimi midis nesh do të ndihmojë në ndalimin e këtyre rrjeteve," tha Hassan Diab, kryeministri i përkohshëm i Libanit.

ampproject.org
 
Mire ua kane bere
 
Aman,cben njeriu per te prishur vetveten e kominutetin.
Nejse lufte te veshtire ka shteti perpara,se vete qarqet e ti jane te inkriminuara.
E jo vetem ne kete rast por ne te gjithe boten.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 9 32.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 9 32.1%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 10.7%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 2 7.1%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 7.1%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 10.7%
Back
Top