Dituria me perndjek, por une jam me i shpejte...

Jeta eshte si shkalla e kotecit te pules.E shkurter ,gjithmone ne ngjitje ,dhe plot me m...t <A.D>
 
Redaktimi i fundit:

-Besojini vetem atyre qe nuk i njihni! Vetem ata nuk ju kane mashtruar asnjehere
 
-Kur t’ju shkrepet te argetoheni me ndonje budalla, s’ka nevoje te shkoni shume larg: Argetohuni me veten tuaj!
 
Nje LIDER e di se cfare eshte me e mira per t'u bere, nje drejtues di thjeshte sesi kjo e mire mund te behet. ~Ken Adelman~
 
Budallai me i famshem i te gjitha koherave, eshte ai qe cmend vetveten ~Unknown~
 
nje grua e sinqert eshte ajo qe nuk thote kurre genjeshtra te pa nevojshme
 
Ne qoftese i bind njerzit se si mendojn ata, do te duan. Ne qoftese me te vertete i shtyen ata te mendojne ata do te urrejne.. Don Markuis
 
pak sinqeritet eshte i rrezikshem .... sinqeriteti i tepert eshte fatal
 
Kur je i drejte nuk mund te behesh shume radikal (rrenjesor), kur je ne gabim nuk mund te behesh shume konservator. Martin Luther King, Jr.

Nese nuk mund te ushqesh qindra njerez, atehere ushqe vetem nje. Mother Teresa

Kurre mos u be tradhetar me nje person te dashur, me prejashtim te gruas tende. P. J. O'Rourke

Mos shiko pas. dicka mund te jete duke te kafshuar ty. Satchel Paige
Shkoni perhere ne banje kur ju e keni ate mundesi. King George V

Dikush duhet, te pakten njehere ne dite, te degjoje nje kenge, te lexoje nje poeme, te veshtroje nje pikture dhe nese eshte e mundur te flase disa fjale me arsye. Johann Wolfgang von Goethe

Nje moment i duhur per ta mbajtur gojen mbyllur eshte kur je ne thellesi te ujit. Sidney Goff
 
Keshilla

Asnjehere mos e shprehni veten me qarte sesa jeni te afte te mendoni. Niels Bohr

Kurre mos u shtrini ne shtrat te merzitur. Cohuni dhe luftoni. Phyllis Diller

Kurre mos e gjykoni nje liber nga filmi i tij. J. W. Eagan

Kur gjendem mes dy te keqija shkoj tek ajo qe nuk kam provuar me pare. Mae West

Eshte absurde ti ndash njerezit ne te mire e ne te keqinj. NJerezit jane ose magjepes ose te merzitshem. Oscar Wilde

Moderimi eshte nje gabim fatal. Asgje nuk del per te tepruar. Oscar Wilde

Gjeja me e rendesishme eshte te mos ndaloni se pyeturi. Kurioziteti ka arsyen e tij per te ekzistuar. Dikush nuk mund t'iu ndihmoje por tmerrohu kur ai sjell ndermend misterin e perjetesise, te jetes dhe te struktures se mrekullueshme te realitetit. Eshte e mjaftueshme qe perpjekjet thjesht te kuptojne dicka nga misteri cdo dite. Kurre mos humbisni nje kuriozitet te shenjte. Albert Einstein
 
Eshte absurde ti ndash njerezit ne te mire e ne te keqinj. NJerezit jane ose magjepes ose te merzitshem. Oscar Wilde

Paradoksalisht mendimi mund te shihet, nuk ka asgje me te vertete se : jeta imiton artin me teper se arti imiton jeten. Oscar Wilde

Qellimet e mia me te mira jane teresisht vdekjeprurese.Margaret Atwood

E urrej njerezimin. Pastaj mendohem te behem nje prej tyre sepse e di sa i keq jam. Samuel Johnson

Nga eksperienca ime mesova qe populli qe ka shume pak vese ka edhe me pak virtyte. Abraham Lincoln
Une dua te vdes ne gjume si gjyshi im, jo duke uleritur si pasagjeret e tij. LOL
 
Arti konsiston ne limitim. Pjesa me e bukur e nje pikture eshte korniza e saj. G. K. Chesterton

Artisti vetem sheh shpirtra. Por pasi i tregon ato qe i shfaqen atij, te gjithe i shohin ato. Johann Wolfgang von Goethe

Me jepni nje museum dhe une do ta mbush ate. Pablo Picasso

Edhe vdekja nuk ka pse te frikesohet nga dikush qe ka jetuar urtesisht. Buddha

As zjarri dhe as era, as lindja por as vdekja nuk mund te fshije bemat tona te mira. Buddha

Nuk ka kure per lindjen dhe per vdekjen. Mundohuni te ruani intervalin. George Santayana

Enciklopedia eshte nje sistem qe sherben per te mbledhur pluhur ne rradhe alfabetike. Mike Barfield.
 
Shahu eshte perpunimi me i madh i humbjes se kohes per nje inteligjent ne nje agjensi reklamash. Raymond Chandler.

Diten e pare qe shkova ne NY nje djalosh me pyeti per parkun qendror dhe pasi une i thashe qe nuk e di ku ndodhet ai ma ktheu : e ke bezdi nese te grabis ketu atehere ? Paul Merton.

Ne Amerike mund te gjesh gjithmone nje party. NE Rusi eshte party ajo qe te gjen ty. Yakov Smirnoff.
Keto jane parimet e mi ne jete. Nese nuk iu pelqejne, kam edhe te tjera une .Groucho Marx.

Avantazhi i te qenit i famshem eshte se edhe kur i merzit te tjeret, ata pandehin se eshte e meta e tyre.Henry Kissinger.

Eshte me mire te behesh i bukur se sa i mire por eshte me mire te jesh i mire sesa i shemtuar. Oscar Wild

Ne jetojme ne nje kohe kur pizza taksi arin me shpejt sesa policia. Jeff Marder.
 
Redaktimi i fundit:
Ne fund nuk kane rendesi vitet e tua te jetes, por jeta ne vitet e tua. -- Abraham Lincoln

Te jesh apo te mos jesh, nuk eshte kjo ceshtja. Ceshtja eshte si te jesh me gjate. -- Tom Robbins

Jeta nuk pushon se qenuri e qeshur kur njerezit vdesin dhe per me shume nuk vazhdon te jete serioze kur njerezit qeshin. George Bernard Shaw

Tragjedia e jetes nuk eshte tek fundi i shpejte i saj por tek pritja jone e gjate per ta filluar ate. Anonymous

Nje person nis te jetoje kur nuk mund te jetoje jashte vetvetes. -- Albert Einstein

Ka dy menyra per ta jetuar jeten : te mendosh qe nuk ka asgje te mrekullueshme ne te, ose te mendosh qe gjithcka eshte e mrekullueshme. - Albert Einstein
 
Jeta eshte nje semundje seksualisht e transmetueshme Colin Greene

Kurre mos ngrini dore mbi femijet. Mund te ndodheni te pa mbrojtur ne ate pozicion.Red Buttons

Nuk ke pse te vuash per tu bere nje poet i mire.A doloshenca eshte vuajtje qe e kalojne te gjithe. John Ciardi

Lulet jane fjale qe edhe nje femije mund ti kuptoje. Arthur C. Coxe

Problemi me femijet qendron tek fakti qe ata jane te pakthyeshem. Quentin Crisp

Une nuk lutem sepse nuk dua ta merzis Zotin. Orson Welles

Ndoshta nuk ka asnje vend te quajtur ferr. Ndoshta ferri eshte tamam si te degjosh frymemarrjen me hunde te gjysheve te tu kur jeni duke ngrene sandiuc. Jim Carrey


Ne fillim nuk kishte asnje gje dhe Zoti tha : "Le te kete drite ketu" dhe aty vazhdonte te mos kishte asgje por te gjithe vazhdonin ta shihnin driten. Dave Thomas
 
Ateistët të mërzisin sepse flasin gjithmonë për Zotin (Heinrich Bِll)
 
Nese fluturon shume lart, mund te biesh shume poshte!

Po deshe me zemer, kujdes nga semundja e zemres!

Ne rruge kurre mos u nis vetem sado e shkurter te jete ajo!

Edhe rruga me e gjate ne jete nis me nje hap te vetem

Te dhash zemre, trurin dhe truoin, kurse ti deshe vetem portofolin!
 
اfarë kuptimi ka kjo shprehja ? Pra,titulli i kësaj teme Nostra...? Dituria më përndjek, por unë jam më i shpejtë ??


Do të thotë që.....Dituria më përndjek por pa dituria jonë është më e shpejtë e nuk e lëm të na arrij?!?........Po ta lexosh mirë kështu duket.
 
Redaktimi i fundit:
اfarë kuptimi ka kjo shprehja ? Pra,titulli i kësaj teme Nostra...? Dituria më përndjek, por unë jam më i shpejtë ??


Do të thotë që.....Dituria më përndjek por pa dituria jonë është më e shpejtë e nuk e lëm të na arrij?!?........Po ta lexosh mirë kështu duket.

Miremengjesi Kastor, c'beni per ti mbajtur dhembet kaq te paster :D


C'eshte parajsa dhe ferri ...?

Parajsa eshte nje rroge amerikane, nje gatim kinez, dhe nje grua japoneze.

Ferri eshte nje rroge kineze, nje ushqim anglez, nje shtepi japoneze dhe nje grua amerikane. James H. Kabbler III.

Gjyshja ime ka qene nje femer shume e forte. Jetoi aq gjate saqe varrosi edhe tre burrat e saj, ku dy prej tyre kishin qene vetem ne gjume. Rita Rudner

Do doja shume t'iu tregoja moshen time, por e kam te pamundur. Ajo ndryshon gjate gjithe kohes. Greer Garson

Xhaxhai im ka qene nje burre mjaft i vrenjtur. Madje tek guri i tij i varrit kishte shkruar : "Cfare dreqin ke qe me shikon ashtu "? Margaret Smith

Une nuk ndjehem i vjeter, madje nuk ndjej me asgje. Keshtu te ndodh kur te vjen koha per dremitjen e gjate. Bob Hope
 
Mbi vdekjen...

Ne fillim harron emrat, pastaj harron fytyrat. Me vone harron te te mbyllesh zinxhirin dhe ne fund harron ta hapesh. George Burns

Nuk eshte se kam frike nga vdekja. Thjesht nuk dua te jem aty kur ajo te vije. Woody Allen.

Jam shume krenar per oren time te xhepit. Gjyshi im ma shiti me ulje cmimi, pak ore perpara se te vdiste. Woody Allen

Thuhen kaq fjale te mira per te vdekurit neper funerale saqe me vjen shume inat qe do ti humbas ti degjoj, vetem per nje dite me shume jete.Garrison Kielor
 
Ne pergjithesi femijet e mi refuzojne te hajne gjithcka qe nuk ka kercyer me pare ne televizor. Erma Bombeck

Deri ne moshen 13-vjecare kujtoja se emri im ishte : Pusho. Joe Namath
Humanet jane krijesat e vetme qe lejojne femijet e tyre te kthehen ne shtepi. Bill Cosby

I pelqej femijet - te skuqur. WC Fields
Doktorri ne fillim me tha lajmin e mire. Une kisha krijuar nje semundje qe do mbante emrin tim. Steve Martin
Nese mendoni qe pronari juaj eshte budalla, kujtoni qe ju s'do ta kishit ate pune nqs ai do te ishte me i zgjuar. Albert Grant

Pagjumesia e tij ishte torturuese, nuk mund te flinte asnje ore gjumi gjate orarit te punes. Arthur Baer

Gjithcka qe i kerkoj fatit eshte qe te ma provoje qe parate s'mund te me bejne te lumtur. Spike Milligan
 
1.) Pesimisti, ai qe do tė ankohej per zhurmen nese fati do ti troksite nė dere.

2.) Ti mė pelqen, ndonese une nuk kam fare shije. Henny Youngman

3.) Banoj aq thelle nė periferi saqe edhe postieri mė dergon letrat mė poste. Henny Youngman

4.) U ėshtė besnik parimeve tė veta deri nė vdekjen e tyre. Wieslaw Brudzinski

5.) Pjesa fatale e parajses ėshtė fakti se duhet tė shkosh vetem mė makine varrimi. Sacha Guitry

6.) Kur isha i ri mendoja se paraja dhe pushteti do mė benin tė lumtur. Paskam patur tė drejte. Ambroce Bierce

7.) Jam miliarder. Kjo ėshtė feja ime. George Bernarnd Shaw

8.) Parate duhen marre tek tė varferit. Kane pak por jane shumė. Ettore Petrolini

9.) Thuhet se oreksi vjen duke ngrene, por nė tė vertete vjen duke ndenjur pa ngrene. Toto

10.) Zonja Njuton : " Shpirt, ra nje molle tjeter nga pema, perse nuk vjen tė shohesh pak. Do zoti zbulon dicka tjeter perseri" Herbert Prochnow
 
11.) Nė kapitalizem kemi shfrytezim tė njeriut nga njeriu, ndersa nė socializem kemi tė kunderten

12.) Problemi im i vetem jam une. Witold Gombrowicz

13.) Ka njerez aq tė poshter saqe dorezohen edhe pasi kane fituar. Roberto Gervaso

14.) Njeriu ėshtė siperior ndaj makines : ai di ta shese veten Stanislaw Jercy Lec

15.) MĖ nė fund njeriu pendohet per faktin se ka qene shumė i mirė. Hitler, prill 1945

16.) Njeriu rrjedh nga majmuni, gjithnje e mė teper/ Wolfgang Echker

17.) Tė gabosh ėshtė njerezore, t'ia hedhesh fajin tjetrit, akoma mė shumė. Ligji i Jakobit

18.) Kam shumė pak dobesi, por shumė tė forta. Roberto Gervaso

19.) Njerezit qe nuk qeshin kurre, nuk jane serioze. Robert Schuman

20.) Nė Los Angelos per tė takuar ndokend duhet ta shtypesh mė makine. Steve Martin
 
21.) Kur une dhe kokaina gjendemi perballe, ėshtė ajo qe eksitohet. Vittorio Sgarbi

22.) Ai ėshtė nje tip qe ben nervoze dhe kafene. Leopold Fitchner

23.) Kur ishim mė tė dobet rrinim mė afer. Georg Kreisler

24.) Nqs Darvini do tė njihte disa ekzemplare tė gjinise njerezore nuk do tė haste kundershti tė teorise se tij sipas tė ciles njeriu rrjedh nga majmuni.

25.) Epitaf : " Kreu vetem detyren e tij". Gjynah, po tė mendosh se edhe sa shumė gjera tė tjera mund tė kishte bere. Peter Bloch

26.) Para ligjit tė gjithe qytetaret ishin tė barabarte, por jo tė gjithe ishin qytetare. Robert Musil

27.) Vetem kur edhe burrat tė pjellin mund tė flitet per barazi tė vertete gjinore. Roberto Gervaso

28.) Fillimisht duhen pare anet negative tė njeriut dhe qe andej duhet nisur. Hitleri psh nuk e pinte duhanin. Tobias Interbitzin

29.) Problemet e njerezve kane 3 shkaqe : grate, parate dhe tė dyja bashke. Jack Carson

30.) Mos mė kerkoni tė behem mė i mirė sa jam, rrezik ia dal mbane. Roberto Gervaso
 
31.) Nipi ėshtė preteksti i gjyshit per tė blere nje tren loder per veten e vet.

32.) Ben aq nxehte, sa u desh t'ju jepnim pulave akull, qe tė mos benin veze tė tjera. Tony Randall

33.) Nena ime gatuante aq keq, saqe kazani yne vuante nga ulcera. Mario Zucca

34.) Kur isha foshnje, nena mė vinte pak hudher nė biberon per tė mė gjetur nė erresire. Zucca Piretti

35.) Ndotja e ajrit ėshtė aq e madhe saqe kur fryva rrotat e makines, dy prej tyre ngordhen. Lee Tully

36.) Ndergjegja ėshtė zeri i brendshem qe na lajmeron se dikush mund edhe tė na shoh nderkohe qe nė ... Henry Louis Mencken

37.) Ben shumė mirė qe po iken. Edhe une po tė mundja do ta lija veten time vetem. Roberto Antoni

38.) Industria lulezon : shihet nga natyra e vdekur Wolfgang Echker

39.) Natyra nuk lejon nje shendet tė pasherueshem. Thomas Bernard

40.) Mosha mė e rrezikshme ėshtė periudha midis lindjes dhe vdekjes. Georges Elgozy
 
Mashkulli eshte nje kafshe shtepiake qe nese e trajton me force dhe dashamiresi mund te te sherbeje per te bere shume pune.Jilly Cooper.

Rruga me e shkurter per te hyre ne zemren e nje mashkulli eshte te fusesh thiken ne anen e majte te kraharorit te tij. Roseanne Barr

Nje mashkull gjeni eshte ai qe kur palos nje bluze te re pa i ngulur karfica. Dino Levi.

Arkeologu eshte burri me i mire qe mund te kete nje grua. Sa me shume ajo plaket, ai me shume interes tregon. Agatha Christie

Nese ajo dridhet ne krahet e tu dhe buzet i ka zjarr, largohu ka malarien.
Si do te ishim ne meshkujt pa femrat ? - Te rralle, shume te rralle.

Kur femra shkon ne gabim ,mashkulli shkon drejt ... e pas asaj. Mae West.

Femrat nuk jane asgje tjeter vecse makina per prodhimin e bebeve. Napolean Bonaparte. E dashura perfekte eshte ajo qe kthehet ne pice ne oren 4 te mengjesit.Charles Pierce.

Te gjithe duan te shkojne ne parajse por askush nuk do te vdese. Joe Louis.

Nje vdekje e vetme eshte nje tragjedi, nje vdekje nje milionshe eshte nje statistike. Joseph Stalin

Nuk me pelqen te behem anetar i nje klubi ku anetaret jane si une. Groucho Marx.
 
Jo te gjitha kimikatet jane te keqija. Kimikate si psh oskigjeni dhe hidrogjeni per shembull,jane elementet qe krijojne ujin ..., nje perberes kaq i rendesishem tek birra. Dave Barry.

Te lesh duhanin eshte gjeja me e thjeshte ne kete bote. Une kete e di shume mire sepse e kam bere mijera here. Mark Twain

Nqs une dehem, atehere do te thote qe une jam. J.P. Sartri tape

Nje alkoolist eshte dikush te cilin ti nuk e pelqen vetem per faktin se pi me shume se ti. Dylan Thomas.

__________________

Une jam si nje vere e vjeter. Nuk me nxjerrin jashte shpesh dhe jam e ruajtur ne menyre shume te kujdeshme. Rose Kennedy

Me pelqejne njerzit qe pijne. Ne fund te fundit dine kujt t'ia hedhin fajin gjithmone. Oscar Levant

Une nuk pi me shume se nje sfungjer. Francis Rabelais

Ka perqindje shume te madhe gjaku tek sistemi im i qarkullimit te kafeines. Logo ne nje bar.

Une dehem qe ti bej te tjeret interesante. George Jean Nathan.

Nje njeri inteligjent eshte i detyruar te kaloje disa kohe i pire edhe me budalleqet e tij. Ernest Hemmingway

Nuk jam alkoolist shume i rende. Ndodh qe mund te kaloj edhe ore pa vene gje ne goje. Noel Coward.

Nese dhimbja e kokes do te procedohet vetem si nje intoksifikim, atehere alkooli do te ishte nje virtyt. Samuel Butler

Nese Zoti ka synuar qe ne ta pinim birren duhet te na kishte dhene 2-3 pale stomake te tjere per kete. David Daye

Kur lexoj per te keqijat qe sjell pija, heq dore..nga leximi. Henny Youngman.

Birra eshte prova qe Zoti na do, edhe me te lumtur. Benjamin Franklin.

Njerezit qe pijne birre te lehte nuk e pelqejne shijen e birres. Ata vetem duan te shurrojne sa me shume. Benjamin Franklin.

Kur je esell bej gjithmone ate qe thua se do besh kur je i pire. Kjo do te mesoje ta mbyllesh gojen here tjeter. Ernest Hemmingwey

Ai qe krijoi birren ishte burre i zgjuar. Plato
 
Mund ti rezistoj gjithckaje, vec tundimit. Oscar Wild

Koha nuk shkon kurre kot kur ti je kot tere kohes. -- Catherine Zandonella

Puna eshte kursi ku mesohet si pihet alkool. Oscar Wild.

Gruaja eshte nje kenaqesi e rastesishme, cigarja eshte perhere tymosje. Groucho Marx

Problemi me boten eshte se disa jane perhere disa gota mbrapa. Humprey Bogart.

Ti nuk je i dehur nese genjen mbi dysheme pa u mbajtur mbi te. Joe E Lewis.

Martohu me mua, nuk do t'ia hedh syte asnje lope me.

Kam patur nje mbremje ver8 te mrekullueshme, por nuk ishte kjo e sotmja.

Sherbimi i dhomes ? Me sillni siper nje dhome me te gjere ju lutem ...

Nuk e harroj kurre nje fytyre por ne rastin tuaj po e bej nje prejashtim.

Ti nuk mund te krijosh eksperienca, ti vetem u nenshtrohesh atyre. Albert Camus

Ekserienca eshte mesimi me i keq qe ekziston. Ne fillim jep testin pastaj merr leksionin. M.r MR ft Vernon Law

Eksperienca eshte ajo qe arrin kur nuk arrin dot ate qe do. Don Stanford

Eksperience eshte emri qe ne u veme gabimeve tona . Ti nuk mund te krijosh eksperienca, ti vetem u nenshtrohesh atyre. Albert Camus

Eksperienca eshte ajo qe arrin kur nuk arrin dot ate qe do_Oscar Wild

Nje femre i duhet te dashuroje 2-3 here mashkullin e gabuar qe te vleresoje te duhurin. Mae West

Te gjitha femrat behen si nenat e tyre, kjo eshte tragjedia e femrave. Asnje mashkull nuk behet i tille, kjo eshte tragjedia e tij. Oscar Wild
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 9 32.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 9 32.1%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 10.7%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 2 7.1%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 7.1%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 10.7%
Back
Top