Dituria me perndjek, por une jam me i shpejte...

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Ne kete teme do te postojme citatet me te goditura, te thena apo te shkruajtura nga personalitete boterore, njerez te thjeshte, apo anonime.

Citate qe me anen e sarkazmes se goditur, humorit te holle, fineses dhe thjeshtesise arrijne te na japin nje antikushtetute, per te rrezuar poshte vlera dhe per te ngritur ne risi vlera te tjera. Ndodhi te ver8, apo te sajuara, te cilat kurojne stresin dhe godasin ironikisht mediokritetin, fanatizmin, paditurine. Ketu te dashur anetare jeni te lutur te postojme thenie dhe citate per shnderrimin e vlerave, te jete kjo teme nje vater pastrimi moral e shpirteror.
Argetohemi bashke :kercim:
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
1.Nese morri I fundit qe kishit ne koke ngordhi e ju prape koka ju ha,
mos u shqetesoni sepse eshte fisi I morrit qe ka ardhur per varrim.

2. Kur isha I vogel familja ime ishte shume e varfer saqe po te mos
kisha qene mashkull s'do te kisha me cfare te luaja.

3.Kur e dashura ime mbeti shtatezene I ati I saj ne fillim ishte
kunder abortit. Pastaj me pa dhe patem te njejtin mendim. Dario
Vergassola

4. Punoj ne fushen e spektaklit qe prej 10-vjetesh dhe kam fituar aq
popullaritet sa mund te punoj fare kollaj si agjent sekret.
Pierfrancesco Poggi

5. Ajer I kondicionuar: impiant modern qe te lejon te marresh nje
plevit jo vetem ne dimer. Anonim

6. Ai qe e ka provuar ndonjehere kafen angleze e kupton me se miri
perse ata preferojne cajin.

7. Cdo anglez eshte nje ishull ne nje ishull. Pierre Daninos

8. Te besh profetsi eshte e veshtire vecanerisht kur behet fjale per
te ardhmen. Markus M. Ronner

9. Bomba atomike: shpikje qe I ben te teperta gjithe shpikjet e tjera. Anonim

10. Bibla na meson ti duam armiqte njesoj si miqte, ndoshta se jane
njelloj. Vittorio De Sica
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
11. Fali armiqte e tu por mos I harro kurre emrat e tyre. John Kennedy

12. Sa e sa here arsyea e ka gabim. Wilhelm Mubs

13. Arti modern quhet keshtu sepse nuk ka asnje mundesi te behet
antik. Nikita Krushov

14. Nga te gjitha gjerat e kota, arti eshte me I nevojshmi. Oscar Wilde

15. Artisti diletant imiton, ai prefesionist vjedh. Lionel Triting

16. Te mos besh asgje eshte gjeja me e veshtire ne bote. Oscar Wilde

17. Avokati eshte nje xhentellmen qe ju shpeton pasurite nga armiqte
tuaj per ti mbajtur ato per vete. Henry Peter Brougham

18. Fakti qe disa bankiere kane perfunduar ne burg nuk eshte
skandaloz; skandaloz eshte fakti qe gjithe te tjeret jane ende te
lire. Honore de Balzac

19. Eshte e rrezikshme te besh banje para se te kalojne 3 ore nga
ngrenia e kerpudhave helmuese. Cavanna

20. Bashkebisedimi: monolog ne prani te te tjereve. Anonim
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
21. Po qe se artit te bisedimit do ti jepnim rendesine e duhur, rritja
demografike do te ishte me e vogel. Slanislaw Jerzy Lec

22. Bashkebisedimi: konkurrence zerash ku ai qe po merr fryme quhet
degjues. Anonim

23. Arti I bashkebisedimit eshte t"I fshehesh bashkebiseduesit
mjerimin e tij. Marina Cretaewa

24. Bashkebisedimi midis Adamit dhe Eves ka qene I veshtire sepse
s"kane ditur ke te marrin ne goje. Anonim

25. Nje tip vuante tmerresisht nga belbezimi: ne gojen e tij edhe
fjala me e thjeshte behej telenovele. Medail

26. Beqari prefron te doje dicka qe nuk e ka, ne vend qe te kete dicka
qe nuk e do. Anonim

27. Beqari: burre qe ka humbur rastin te beje te palumtur nje grua.
Garland Pollard

28. Zoti e di perse I mbron prifterinjte e tij nga martesa. Anonim

29. Beqaria nuk trashegohet. Arthur Sordi

30. Beqare: grua qe ka thene jo nje here me teper. Inge Meysel
 

Elushe

Vogëlushe
Dituria me perndjek, por une jam me i shpejte...

Liria jote shkon pertej permasave te imagjinueshme. Shpesh me duket se ia kalon edhe shpejtesise se drites.

(Kujdes, se as shkenca nuk i eshte afruar ketij limiti...! Do te te marrin peng shkenctaret :D)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
31. Kulmi I besnikerise: ne krahet e nje tjetre te mendosh per tenden.

32. Besnikeria eshte mbi te gjitha mungese fantazie. Robert Gervaso

33. Sipas meje nuk eshte e nevojshme te rritet ndeshkimi per bigamine.
Nje burre bigam ka dy vjehrra: ndeshkimi me duket se mjafton.
Sir Winston Churchill

34. Cdo njeri lind binjak: ai qe eshte dhe ai qe kujton se eshte.
Martin Kessel

35. Paralelizmi ne jeten e binjakeve eshte I hatashem: njoh 2 binjake
qe ne te njejten dite iu vdiq tezja. Jerry Lewis

36. Me se fundi nje lajm I mire: bomba atomike nuk e shkakton
kancerin. Marcello Marchesi

37. Cfare gallate sikur te mos kete asgje ne boten e pertejme. Anonim

38. Gjeja me e mire qe ofron kjo bote eshte deshira per nje tjeter.
Martin Kessel

39. Bota eshte nje magazine baruti ku s"eshte e ndaluar te pish duhan.
Friedrich Durrenmatt

40. Kushedi sa mund te nxehet nje breshke qe pas 2 kilometrash sheh se
ka gabuar rruge! Fabio Fazio
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
41. Me hoqi syzet e me tha: "Oh, pa syze je shume e bukur!" " Edhe ti, pa syzet e mia nuk je keq" Kit Hollerbach

42.Shemtia ka nje avantazh kundrejt bukurise: ajo zgjat me teper.
Daniel Musy

43. Gruaja eshte nje burre inferior. Aristoteli

44. Burrat jane gati te flasin me ore te tere per te njejten teme, grate nuk kane nevoje as per teme. Curt Baldy

45. Gabojne burrat apo kemi te drejte ne grate? Syusy Baldy

46. Burri im me genjeu, prandaj dhe u detyrova te martohem me te. Me tha se isha me barre. Carol Leifer

47. Nuk jam mizoghin. Te fejuaren po te kisha nje kopesht,do ta mbaja. RGS

48. Ajo zonja skoceze vrau veten me gaz. Burri e ndoqi ne varr disa dite me vone, pasi lexoi faturen e gazit. Anonim

49. Nqs nje burre I hap gruas deren e makines, o eshte e re makina, o eshte e re gruaja. Filipi I Edimburgut

50. Degjo Xhulia, une ne fund te fundit nuk eshte se kam shume pretendime. Dua vetem qe burri im te jete I mire dhe te kete pamje mjaft te kendshme. A thua eshte e veshtire te gjesh nje miliarder te tille. Gino Bramieri
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
51. Me mire te jesh mashkull, se edhe mashkulli me idiot e ka nje grua
per ta komanduar. Isabel Allende

52. Burri ideal nuk egziston. Burri ideal mbetet beqar. Oscar Wilde

53. Nese je memec qesh me sy, nese je I verber qesh me goje, nese je
dhe I verber edhe memec s'ke arsye pse te qeshesh. Roberto Antoni

54. Nese jeta te buzeqesh, do te thote qe ka paralize faciale. Paco D'Alcatrz

55. Cinik eshte ai qe thote te verteten ne momentin e gabuar.
Oliver Hassencamp

56. Censura eshte dicka e mire, sepse ne kete menyre cdo liber e ka te
garantuar te pakten nje lexues te vemendshem. Alan Ayckbourn

57. Ne kete jete rendesi kane vetem 2 gjera: shendeti e deshira per te
punuar. Une kam shendetin, gruaja ime deshiren per te punuar. S'kemi
probleme. Anonim

58. Nje cift I ri shiti femijen, or ama leket e fituara I dhane per
bamiresi. Fabio Di Jorio

59. Une dhe gruaja kemi qene te lumtur per 20-vjet rrjesht. Pastaj u
takuam. Rodney Dangerfield

60. Shkaku kryesor I divorcit mbetet martesa. Jerry Lewis
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
61. Lindim te gjithe te cmendur. Ndokush mbetet I tille.

Stanislaw Jercy Lec

62. Edhe tani I kujtoj me mall te gjitha castet kur nuk e kam takuar.
Oscar Levant

63. Kur njeriu e kupton se eshte e kote te dush te kuptosh, ka kuptuar
gjithcka qe ia vlen te kuptoje. Jean Paul Sarte

64. Dashuria mund te beje shume, paraja gjithcka. Anonim

65. Dashuria neuroze kalimtare qe sherohet me martese. Antonio Fogazzaro

66. Dashuria e vertete eshte si fantazmat. Te gjithe falsin por vetem
pak e kane pare. Francois de la Rochefoucauld

67. Dashuria eshte e verber, thuhet: e megjithate ajo mund ta dalloje
shume mire unazen prej 2 kacidhesh nga ajo e cmueshme. Nicolas de
Chamfort

68. Historite e medha te dashurise ndahen ne dy kategori: ato pa fat e
ato pa lumturi. Ezio Greggio

69. E dua per ate c"ka eshte. E pasur. Leopold Ftchner

70. Dashuria eshte ti dhurosh dicka qe nuk e ke dikujt qe nuk e do.
Jacque Lacan
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
71. Dashuria triumfon mbi gjithcka, pervec mbi varferine dhe dhimbjen
e dhemballes. Mae West

72. Duaje tjetrin njesoj si veten tende. Po une qe e urrej veten
time?! Roberto Antoni

73. Dashuria eshte vecse bindja e gabuar se disa vajza ndryshojne nga
te tjerat. Menchen

74. Dashuri do te thote te rrish tere naten me nje femije te semure
ose me nje te rritur me shume shendet. David Frost

75. E pranoj se nuk jam shume dinamik. Heren e fundit qe bera dashuri,
ora ime , qe eshte me vetekurdisje, ngeli. Lenny Rush

76. Nga dashuria ime e pare nuk kujtoj asnje gje, madje as faktin se
ka qene e para. Robert Gervaso

77. Sa me shume qirinj te kesh permbi torten e ditelindjes, aq me pak
fryme do te kesh per ti fryer. Anonim

78. Demokracia eshte arti I te thenit: "Uh sa qenush I bukur!", derisa
te gjesh nje gur. Wynn Catlin

79. Ndryshimi midis demokracise dhe diktatures eshte se ne demokraci
ne fillim voton e me pas merr urdhera, ndersa ne diktature nuk duhet
te humbesh kohe per gjera te kota si votimi. Bukowski

80. Derri u be I piste kur filloi shoqerine me njeriun. I eger ishte
shume I paster. Pierre Loti
 

CoNNecT

Administrator
Shyqyr qe ishte e vetmja teme qe me ka shtyre ti ruaja te arkivuara citatet e mia...


Pak e nga pak po filloj ti ripostoj:

Sherimi i plageve te njeriut ndodhet ne kthetrat e vdekjes ~C~

Kur vetmia te mbulon me petkun e erresires.... ndize driten e mendjes te largosh sa do pak muzgun drejte agimit. ~C~

Lumturia dhe hidherimi i ngjajne nje pakti mafioz ~ C ~
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Të gënjeshë të tjerët është lluks i rrallë e të gënjeshë vetveten s'është gjë tjetër pos budallallëk.

ANONIM
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Burra kujdes me grate , kur doni ju nuk duan ato , por kur nuk doni ju ato nuk permbahen.(keshillat e djallit)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
80. Diplomati ka per detyre te evitoje konfliktet te cilat s'do
egzistonin po te mos ishte ai. Anonim

81. Dituria me perndjek por une jam me I shpejte. Anonim

82. Dhashe doreheqjen por e refuzova. Sir Winston Churchill

83. Drejtori I thote nje nenpunesi: "Kujtohuni, dera ime eshte
gjithmone hapur". Nenpunesi: "Epo gjeje nje dreq kacavide e rregulloje
ate dere. Benny Hill

84. Shperndaj droge jashte shkollave sepse ambjenti brenda nuk me
pelqen. Maurizzio Sangalli

85. Zgjedhja e armeve ne duel: kordhen, shpaten apo pistoleten?
Zgjodha : atij shpaten, mua pistoleten. Toto

86. Duhani: vetem nje rruge te con per te mushkerite edhe ajo duhet
asfaltuar. Anonim

87. Cdo darke rri nen dush 5 minuta e njehere ne jave hap dhe ujin.
Leopold Fitchner

88. Per te marre duhet te dish te japesh. Napoleon I

89. Eshte me mire te dhurosh se sa te japesh hua pasi kostoja eshte e
njejte. Philipp Gibbs

90. Une nuk i pershendes njerezit edhe pse nuk i njoh. Karl Kraus
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
91. Edukata tentative per te ndaluar femijet te edukojne te rriturit. Anonim

92. Ne terrene te minuara te gjithe burrat jane me edukaten sipas
motos: Ladies first! Groucbo Marx

93. Teta edukatore, a eshte e vertete se mua nuk me doni ne kopesht,
vetem sepse babai im ka AIDS-in?! - Mjaft fole budalleqe shpirti I
edukatores dhe hiqi ato duart e tua te keqija infektuese prej fustanit
tim. Ellakappa

94. Edukimi seksual eshte ai proces I eger me ane te cilit u ndalohet
te rinjve qe, per arsye higjenike te permbushin ne vetmi kureshtjet e
tyre. Karl Kraus

95. Me duket mese e drejte qe edukimi seksual te futet neper shkolla
pasi ka ardhur koha qe edhe mesuesit te mesojne dicka. Henry Miller

96. Edukimi na ben te harrojme ate qe natyra na ka mesuar. Robert Gervaso

97. Te gjithe, pervec prinderve, dine si edukohet femija. Robert Lembke

98. Eshte egoist. Mendon vetem per te tjeret. Gruaja e Karl Marksit
duke folur per bashkeshortin

99. Eshte aq I piste saqe kur lahet askush nuk e njeh dot. Robert Gervaso

100. Me arrestuan sepse po ecja ne endrren e nje tjetri. Steven Wright
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
101. Enderrova sikur po beja dashuri me nje sirene por se si s'me
kujtohet. Robert Gervaso

102. "Kishte zemer te mire por vetem nga pikepamja e shendetit. E
ketej nga fundi as ate te shkrete. HannsHermann Kersten

103. Ishte erresire aq e madhe sa qe megjithese ndeza nje fije
shkrepse, prape nuk arrita ta dalloj. RGS

104. Rriheni birin tuaj cdo dite. Ndoshta ju nuk e dini pse, por ai e
di. Anonim

105. E mira e te qenit te famshen eshte se edhe kur I merzit njerezit
ata mendojne se eshte faji I tyre. Henry Kissinger

106. I adhuroj kushurinjte e larget. Sa me te larget aq me shume I
adhuroj. Trevor Prescott

107. "Ju jeni motra?" "Eh qe kur?" Toto

108. Fantazia eshte dhurate e Zotit ashtu si edhe mungesa e saj.
Christian Morgenster

109. Fati eshte grua. Po e late t'iu ike sot mos mendoni se do e gjeni
neser. Napoleon I

110. Ka periudha kur cdo je iu shkon fjolle. Mos u shqetesoni, shume
shpejt do iu kaloje. Jules Renard
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
111. As prifterinjte, teologet, peshkopet e kardinalet nuk kane
arritur ta c"rrenjosur fene nga zemrat e njerezve. Makarios II

112. Edhe te mos besosh ne asgje, eshte fe. Cesare Pavese

113. Ateizmi me e madhja e feve universale. Ambrose Bierce

114. Fete jane si xixellonjat: per te ndricuar kane nevoje per
erresire. Arthur Schopenbauer

115. Nese buzet e saj jane gjithe zjarr e ajo dridhet ne krahet e
tua…, largohu shpejt! Ka malarien. Jackie Kanon

116. Une I qendroja gjithmone afer e megjithate ajo me la. Nje dite ia
perplasa ne fytyre. I thashe: "Te kujtohet kur mbete ne klase? Une
isha aty per ty. Po kur te vdiq gjyshja e mban mend? Une isha aty,
perseri per ty. Edhe kur te pushuan nga puna, une isha perseri aty,
per ty! Kurse ajo mu pergjigj: "E di je ters I madh prandaj te lashe."
Tom Arnold

117. Femra eshte kurthi I natyres. Friedrich Nietche

118. Kush nuk I njeh prostitutat, nuk mund ti kuptoje grate deri ne
fund. Nicolas de Chamfort

119. Femra: Ajo qenie njerezore qe vishet, llomotit e zhvishet. Volter

120. Kur nje femer te tradheton nuk do te ta fale kurre qe per fajin
tende nuk e ka bere me pare. Kornel Makuszynksi
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
121. Hajduti te kerkon o jeten o kuleten, femrat I duan te dyja.
Samuel Butler

122. Femrat o ti duash o ti njohesh! Rruge te mesme nuk ka.
Nicolas de Chamfort

123. Rendja pas grave si ka bere keq kurrkujt. Arritja eshte e
rrezikshme. Antonio Fogazzaro

124. Sa me shume I njoh femrat aq me shume I vleresoj pederastet. Pitigrilli

125. Femrat ndahen ne tre kategori, ne: Rrugaçë, te poshtra dhe te
merzithshme. Rrugaçë eshte ajo qe I ua jep te gjitheve. E poshtra eshte
ajo qe I ua jep te gjitheve vec teje. E merzitshmja eshte ajo qe ta
jep ty, vetem ty, e gjithnje ty. Blanche Knott

126. Eshte aq e keqe sa I dashuri preferon ta marre jithmone me vete
vetem per te mos I dhene puthjen e ndarjes. Boris Makaresco

127. Vajza virtuoze nuk bredh pas djelmoshave: perse ka ndodhur
ndonjehere te bredhe carku pas minjve. Julian Tuwin

128. Nuk egziston asgje negative qe te mos te kete edhe nje ane
pozitive: psh kur gjoksi I femres eshte I rrafshet, je me afer zemres.
Louis Bouilbet

129. Ne krahet e nje femre, e ndjej veten peng. Ne kofshet e saj,
pushtues. Robert Gervaso

130. "Zonjushe" : Sigel per grate e pamartuara qe tregon se mbeten
akoma ne treg. Ambroce Bierce
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
131. Femijet: Preferoj te filloj 100 se te perfundoj 1. Paolina Bonaparte

132. I adhuroj femijet. Vecanerisht kur qajne sepse pikerisht ne ate
moment eshte dikush qe u merr dhe I heq qe aty. Nancy Mitford

133. Gjeja me e bukur te femijet eshte kujtimi I nates kur I kemi
bere. Johann Wolfgang Goelbe

134. Kur isha I vogel te gjithe me pyesnin se c'do behesha kur te
rritesha. Te tjeret pergjigjeshin doktorr, tramvier, austronaut etj…
Une thoja do behem Bukurosh dhe jam I vetmi qe ia arrita qellimit. Paolo
Rossi

135. Femijet jane te hatashem. Nje dite pashe ne femije dhe I dhashe
nje portokalle. Mamaja e tij e qortoi dhe I tha: "Si I thuhet xhaxhit
tani?" Femija me pa e tha: "Qeroje". Bill Barner

136. Filmi im I pare ishte aq I keq saqe ne shtate shtete amerikane
zevendesoi denimin me vdekje. Woody Allen

137. Po qe se nje film ka sukses eshte biznes, po qe se jo, atehere
eshte art. Carlo Ponti

138. Kur ai qe degjon nuk e kupton ate qe flet dhe ai qe flet nuk e di
se cfare po thote: Ja kjo eshte filozofia. Voltaire

139. Nje funeral midis njereve ndoshta eshte nje feste mes engjejve.
Gilbert Keitb Chesterton

140. Sot per sot nje vajze duhet te dije te gatuaje sepse mund te
ngele edhe beqare. Robert Lembke
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
141. Me e keqe se nje grua qe nuk di te gatuaje dhe nuk prek gje me
dore, eshte ajo qe edhe pse nuk di te gatuaje gjithmone gatuan. Anonim

142. Ekzistojne 2 zanate qe mund te behen me pak pervoje. Njeri eshte
prostitucioni, tjetri gzetaria sportive. Shume shpesh jane e njeta
gje. Howard Cosell

143. Gazetaria eshte nje lloj lavanderie ku rrobat hujne te pastra e
dalin te pista. Robert Gervaso

144. Gjysma e genjeshtrave qe thone per mua jane te verteta. Smullyan

145. Njeriu thote te verteten vetem kur nuk ka me genjeshtra. Marcel Lenoir

146. Ka ca genjeshtra aq mallengjyese sa qe e meritojne te besohen.
Alessandro Morandotti

147. Per te luajtur golf nuk eshte e domosdoshme te jesh budalla por
te ndihmon. George Bernard Sbaw

148. Kur qirinjte shuhen te gjitha grate jane te bukura. Plutarku

149. Shpesh gruaja italiane eshte kuzhiniere ne sallon, putane ne
guzhine e zonje ne shtrat. Ennio Flaiano

150. Nuk kam shkuar kurre pas grave te te tjereve sepse s'futem dot ne
dollap kur papritur I vijne burrat. Bud Spencer
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
141. Me e keqe se nje grua qe nuk di te gatuaje dhe nuk prek gje me
dore, eshte ajo qe edhe pse nuk di te gatuaje gjithmone gatuan. Anonim
:haha:

E bukura e gazetarit eshte sepse ai vret kuriozin...
 

CoNNecT

Administrator
Kulmi i deshperimit e ben ndergjegjen te fshihet ne skutat e erreta te flirtit shpirteror ~ C ~

Bashkjetesa midis lumturise dhe hidherimit i ngjajne nje martese...ku rrenjet ndodhen ne familje. ~C~
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
“Sikur të takoheshim me vetvetën sy më sy,do përqafoheshim apo kishim me u pshty!”
(Azem Shkreli,shkramitar shqiptar)


Nuk është egoizëm të mendosh me kokën tënde. Njeriu që nuk mendon me kokën e vet, nuk mendon fare(O.Vajld)

Ndërsa ne e shtyjmë jetën për më vonë, ajo na ikën për fare(Seneka)

Tri gjëra nuk mund të kthehen kurrë mbrapsht: fjala e thënë, shigjeta e lëshuar dhe e kaluara.(Angleze)

Ne mund të jemi gjithçka, veq një gjë nuk jemi: ajo që kujtoni ju.(Ismail Kadare)

E vërteta është rrugë në atdheun për të cilin të gjithë ëndërrojnë, e në të cilin ende s'ka qenë askush.(Blok)

Shpesh për të jetuar duhet më shumë burrëri sesa për të vdekur.(A.Alfieri)

Njërëzit që nuk kanë të meta janë të tmerrshëm, sepse nuk keni nga i kapni.
(A.Frans)

Koha është pasuria e vetme, për të cilën mund të tregohemi koprracë pa u turpëruar.(P.Kornej)

Të biesh në prehrin e zemërimit është njësoj sikur të hakmerresh kundër vetes për fajin e tjetrit.(Xh. Suift)

Prej tre gjykatësve më së paku dy prej tyre meritojnë dënimin (Muhamedi a.s.)

I pa fati është një foshnjë në barkun e nënës, kurse i lumturi është një plak duke dhënë shpirt.(Sami Frashëri)

Nëse rrezikon mund të humbasësh, nëse nuk rrezikon ke humbur gjithësesi.
(Anthony D'Angelo)

Në qoftë se jeta nuk të ofron një lojë qe ia vlenë t'a luash, atëherë krijo vetë një të tillë.(Anthony D'Angelo)

Nëse thua atë çka dëshiron duhet të dëgjosh dhe atë çka nuk dëshiron(Hegeni)

Homo homin lopus est. (Njeriu për njeriun është ujk) (Latine)

Perëndia nuk do ta ndryshoi gjendjen e vështirë të një populli gjersa ai popull të mos e ndryshoi vetëvehten.(Kur’ani)

Nderi im është jeta ime dhe të dyja janë njësoi. Nëqoftse e keni marr nderin tim, jetën time nuk e keni shpëtua dot.(Nebil Duraku)
 
Redaktimi i fundit:

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Cfare ndryshimi eshte ndermjet te zgjedhesh dhe te jesh i zgjedhur, kur e vetmja zgjedhje eshte qe t'i nenshtrohemi zgejdhjes".Edmond Jabès
Gjeniu i ngjanë çdokujt ,e atij askush(Onore de Balzak)

Te gjithe te medhenjte jane modest-(Lessing)

Gabimet qe harrohen,perseriten.

Pema me e embel eshte ajo qe vjel me duart e tua.

Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, por edhe te duash.

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta,po ai qe i pranon te metat e tij.

Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar.

Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.

Nese rrezikon mund te humbasesh,nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi

Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush,atehre krijo vete nje te tille

Nese thua ate cka deshiron duhet te degjosh dhe ate c'ka nuk deshiron

Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.

Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.

Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.

Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.

Babai puntor rrit femije dembele,mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
151. Grate e bukura le tua leme burrave pa fantazi. Marcel Proust

152. Lotet e grave jane vetem djerse te syve. Giovenale

153. Gruaja ka qene gabimi I dyte I Zotit. Friederich Nietche

154. Ka aq shume nevoje per dashuri ne bote sa disa gra duan edhe
burrin e tyre. Pitigrilli

155. Kur degjojne grate ne rrefim, prifterinjte ndjehen te lumtur qe
nuk jane martuar. Armand Salacrou

156. Shume vete do ta ngrenin gruan e tyre deri ne qiell po te ishin
te sigurt qe do te mbeste atje. Sacba Guitry

157. Disa vajzave ne kinema u duhet te nderrojne vend 2-3 here rresht
qe ti ngacmojne. Robert Lembke

158. Gruaja ime kendoi kete here ne kishe dhe te pakten 200 veta
nderruan fe. Leopold Fitchner

159. Gruaja ime u martua me mua per inat te nje burri tjeter. Pas disa
vitesh mesova se ai burri isha une. Mario Zucca

160. Ajo hyn ne shtepi: "Bleva nje valixhe te madhe. Je bere krejt I
padurueshem e po te lajmeroj tani qe po bej gati valixhet e po iki tek
nena ime". Ai . "Teper vone! Nena jote eshte ketu: sapo ta ka lene
babin. Gino Bramieri
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
161. Kur nje grua hesht, per hir te Zotit mos e nderprisni!. Enrique Castaldo

162. Grate: Djaj pa te cilat jeta do te ishte ferr.

163. Kur nje grua te thote: "Jo tani" do te thote qe je para kohe ose
je me vonese. Robert Gervaso

164. Nje grua qe shkruan ben dy gabime te medha. Rrit numrin e librave
dhe ul ate te grave. Alphons Karr

165. E vetmja gje qe me ngushellon per faktin qe jam grua, eshte
siguria e plote se nuk do te matohem kurre me ndonje te tille.
Karoline Scblegel

166. Gruaja e dyte tashme eshte nje statussymbol si makina apo shtepia
e dyte. George Cumings

167. Nje burre ka nevoje te pekten per tre gra. Nenen, gruan dhe nje
grua tjeter e cila e konsideron burre. Gabriel Laub

168. Vetem ne nje pike burrat e grate jane te nje mendimi, te dy nuk
kane besim tek femrat. Henry Luis Mencken

169. Pa gra, valle si do ishin burrat? Te ralle, shume te rralle. Mark Twain

170. Gruaja ideale shtepiake arrin ti shnderroje kuzhinen, larjen e
rrobave, pjatave dhe pastrimin e shtepise, ne hob te burrit. Anonim
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
171. E di e di, shume vete do te jepnin jeten time per bindjet e tyre.
Brana Crncevic.

172. Bindjet per te vlenin me shume se vete jeta. Kishte edhe kurajon
e sakrifices e kur arriti casti ai sakrifikoi me shume deshire bindjet
per jeten. Karl Kraus

173. Guximi s'eshte gje tjeter se fitorja e padurimit mbi arsyen. Anonim

174. Shpesh guximi eshte besimi ne friken e kundershtarit. Honore de Balzac

175. E ku ta gjejme guximin! Guximitaret nuk ta japin. Stanislaw Jercy Lec

175. Njerezit me talent gjejne zgjidhje, gjenite zbulojne probleme.
Hans Krailsbeimer

176. Kur te kthehesh nese jam duke studiuar, te lutem me zgjo. Anonim

177. Gjumi: per disa pjesa me pjellore e egzistences se tyre.
Carl Zuckmayer

178. Duhet te jemi te kujdeshem ne gjykime. Perpara se te themi per
dike qe eshte mut fare, duhet ta lepijme njehere.

179. Eshte gabim te gjykosh nje njeri nga personat me te cilet
shoqerohen. Juda psh kishte miq te mrekullueshem. Marcello
Marchessi

180. Mos leviz, dua te te harroj keshtu sic je. Henry Yongman
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
181. Heshtja eshte shprehja me e perkryer e percmimit. George
Bernard Sbau

182. Perse te mos ta pranojme qe disa gra perbejne rrezik
homoseksualiteti per disa burra. Sidonie G. Colette

183. Horoskopi thote qe ata qe kane lindur ne janar jane te sjellshem.
Ata te shkurtit te ndershem. Te marsit jane te sinqerte. Tek ata qe
kane lindur ne prill mund te besosh etj etj. Nje gje qe une s'kuptoj
eshte kjo: nga dreqin dalin tere keta bij kurvash?! Lou Alexander

184. Eshte humbes I lindur: iu fishken edhe lulet artificiale. Leopold Fitchner

185. Idealisti eshte ai qe, kur zbulon se trendafili ka ere me te mire
se lakra, konkludon se me te do te behete edhe nje supe me e mire.
Henry Louis Mencken

186. S'ka ideal me idiot se ai I heroit. Ernst Toller

187. Desha t'iu them dicka para se te filloj te flas. Smullyan

188. Mos u nxeh nese te konsiderojne gjysem idiot. Me sa duket te
njohin pergjysem. Tiziano Sclari

189. Midis budallenjeve jane pak te palumturit.
George Bernard Sbaw

190. Kam pire aq shume ilace saqe sa here teshtij, sheroj ndokend. Anonim
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
191. Ndryshimi midis intelektualit dhe punetorit?! Punetori I lan
duart perpara se ta beje shurren, intelektuali pasi e ka bere ate.
Jacques Prevert

192. Ideja juaj per te na bere nje vizite ishte e shkelqyer. Por edhe
e jona per te mos j'ua hapur deren nuk ishte me pak. Romano
Bertola

193. E quajne I diplomuari espse eshte injorant. Ka nje injorance
enciklopedike: nuk di asgje per gjithcka. Per gjera qe une s'kam as
idene me te vogel, ai di akoma me pak. Francesco Salvi

194. Gjithcka eshte iluzion. Perfshire edhe fjaline e meparshme.
Stanislaw Jerzy Lec

195. Ishte nje tip aty ne salle. Me tha : "Ti je italian. Domethene je
mafioz". Iu pergjigja: "jo, s'eshte e drejte te mendosh se cdo italian
eshte mafioz". Por ai kembengulte dhe thoshte se isha mafioz. Atehere
dergova dike qe ta vriste. Dante

196. Ne Itali per 300-vjet nen sundimin e Borgiave pati lufte, tmerr,
kriminalitet, gjakderdhje. Por nxorren Mikelanxhelon, Leonardon,
Rilindjen. Ne Zvicer jetonin ne dashuri vellazerore, 500-vjet paqe e
demokraci. E cfare prodhuan? Oren me qyqe. Orson Welles

197. "Kur ke qene ne kopshtin zoologjik per here te fundit? E kam
fjalen si vizitor". Tony Danza

198. Kafshet e kopshtit zoologjik ndoshta jetojne me bindjen se
hekurat I mbrojne nga njerezit. Stanislaw Jerzy Lec

199. Vizitoni Kalifornine perpara se Kalifornia te ne vizitoje ne. Daniel Ortega

200. Ne Kaliforni plehrat nuk I hedhin, I transormojne ne spektakle
televizive. Woody Allen
 

CoNNecT

Administrator
Njeriu lind i zhveshur nga mendimet dhe me po te njejten monedhe largohet nga kjo bote. ~ C ~
 
Top