Diskutim rreth Librit " i Huaji" nga Albert Kamy

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Helloooo folks... 😁

Pas Librit "Profeti", une mendoj qe rubriken e Klubit Letrar le ta vazhdojme.
Ndonese aktiv te kjo rubrike deri tani ishim vec 3 veta, kryesisht une, Franku dhe EA-ja , por s'i dihet. Ne te ardhmen mund te na bashkangjiten edhe udhetare te tjere :)

Kete muaj me sugjerim te kolegut virtual te sipermendur (2shi ne radhe prej djemve :D), zgjodhem librin "I huaji" nga Camy. Nuk po lej afat kohor per lexim pasi varet nga gjithsecili. Kushdo mund te jape komente apo pershtypje mbi librin sipas kendveshtrimit te tij. Ndaj as une s'po listoj pyetje kete here, por mund te fokusoheni tek subjekti i librit, tek personazhi, diskutimet qe ngren "fabula" e trajtuar, citime te perzgjedhura, etj. :)
i-huaji-albert-camus.jpg


Une po vendos linkun nga ku mund ta dawnlodoni shqip dhe mund ta lexoni ne PDF per ke nuk e ka si liber, apo nuk e ka lexuar me pare.

Uroj te na bashkangjiten dhe @Lauri @Endrra @LeVoyageur @Arfenilla @princesha @Desa @NeVertiti @Bledi_Shady @Monique @NGU @SunFIower @Vajza @ReNdEx @Mogli @Xhelozi @Vajza @Element @Sirius. @kitrra 123 etj.
 
Redaktimi i fundit:
Helloooo folks... 😁

Pas Librit "Profeti", une mendoj qe rubriken e Klubit Letrar le ta vazhdojme.
Ndonese aktiv te kjo rubrike deri tani ishim vec 3 veta, kryesisht une, @%^.^ dhe EA-ja , por s'i dihet. Ne te ardhmen mund te na bashkangjiten edhe udhetare te tjere :)

Kete muaj me sugjerim te kolegut virtual te sipermendur (2shi ne radhe), zgjodhem librin "I huaji" nga Camy. Nuk po lej afat kohor per lexim pasi varet nga gjithsecili. Kushdo mund te jape komente apo pershtypje mbi librin sipas kendveshtrimit te tij. Ndaj as une s'po listoj pyetje kete here, por mund te fokusoheni tek subjekti i librit, tek personazhi, diskutimet qe ngren "fabula" e trajtuar, citime te perzgjedhura, etj. :)
i-huaji-albert-camus.jpg


Une po vendos linkun nga ku mund ta dawnlodoni shqip dhe mund ta lexoni ne PDF per ke nuk e ka si liber, apo nuk e ka lexuar me pare.

Uroj te na bashkangjiten dhe @Lauri @Endrra @LeVoyageur @Arfenilla @princesha @Desa @NeVertiti @Bledi_Shady @Monique @NGU @SunFIower @Vajza @ReNdEx @Mogli @Xhelozi @Vajza @Element @Sirius. @kitrra 123 etj.
O Soul po kush ka kohe o zemer te lexoj e te bej analiza mbi librin,ne spo gjejme 30 min kohe te flejme diten ,vdiqem😝

Une e kam pas analize letrare ne provimet e lirimit por vallahi ku ta gjej kohen te shkruaj kaq seriozisht😬
 
O Soul po kush ka kohe o zemer te lexoj e te bej analiza mbi librin,ne spo gjejme 30 min kohe te flejme diten ,vdiqem😝

Une e kam pas analize letrare ne provimet e lirimit por vallahi ku ta gjej kohen te shkruaj kaq seriozisht😬
Zoti te dhente lehtesim dhe bereqet ne Kohe! :) Qe edhe te punosh, te flesh e te lexosh! :giggle:😘😘😘
 
Une do shkruaj pas 18 Majit se m'duhet t'i hedh 1 sy se fundmi 😁
Okay
E pata harruar kete temen @E**A**
Tek "I huaji" qe te pergezoj per perzgjedhjen, gjerat qe me kane pelqyer jane:
1- Thjeshtesia e te kuptuarit, e ligjerimit, e folura ne vete te pare dhe shkurt. Ne menyre te sinqerte, pa komente e sqarime, pa u shqetesuar si do kuptohet. Arrij te vendos veten ne vend te personazhit e te udhetoj ne historine e tij.
2- Absurditeti qe na rrethon. Duket sikur autori i jep rendesi vetem gjerave te pandryshueshme. Psh thote: "nena vdiq, dje apo pardje ska rendesi".. (dicka e tille) Pra e prekshme eshte vdekja, s'ka rendesi kur. Ashtu sic dhe gjykimi i tij me gjyq behej kryesisht nga cfare natyra e personazhit transmetonte, jo se si ishte realisht situata.
3- Ne teresi me ka percjelle emocione te trishta, ndoshta ky eshte realiteti i jashtem ne te cilin historikisht kemi jetuar. (fut ketu dhe realitetin ku autori jetonte, kolonimizimi francez mbi Algjerine)

Fundi eshte mjaft prekes.


Capturegdsss.JPG
 
Ti shoqe ke dal nga fjala 🤣
Je me vones
Jam okay. Pas 18 majit kam thene. 😁 E nisem me vrull ne fillim, te gjithe pro klubit letrar, por perfunduam vec ne dy! NEse e ke lexuar, ose do e lexosh te mirepresim per ndonje mendim. :)🤗 Si dhe anetaret e rinj. S'eshte e thene te jene te taguar. ^_^ (s eune kam bere tag kush ka qene aktiv)


S'di @Lauri po kete librin e ke lexuar ti mo? Apo vetem libra me planete e kozmose lexon? :D
 
Shih kjo...kur kam thënë diçka të tillë që lexoj astronomi🤷 😄
Unë vetëm Kur'an lexoj. Ç'më dihen libra të tjerë 🤷😄
 
Shih kjo...kur kam thënë diçka të tillë që lexoj astronomi🤷 😄
Unë vetëm Kur'an lexoj. Ç'më dihen libra të tjerë 🤷😄
Aha! Kuranin e lexoj dhe une, por lexoje mire, se ai thote: "LEXO" qe kur u shpall. Njeriu duhet te lexoj cdo fushe! 😁
 
Aha! Kuranin e lexoj dhe une, por lexoje mire, se ai thote: "LEXO" qe kur u shpall. Njeriu duhet te lexoj cdo fushe! 😁
Bëre mirë që e modifikove ;)
Kur'an është i ndritur ☝️ 😇☝️
 
Bëre mirë që e modifikove ;)
Kur'an është i ndritur ☝️ 😇☝️
Ndonje gje per temen ke? Se duke u mar me Kuranin nuk na the a e ke lexuar apo jo kete librin? 😁

p.s. Cfare editova? Thjesht shtova pjesen e pare: "qe Kuran lexoj dhe une". Dihet kjo gje! Qe kur kam shkelur ketu e kam thene dhe e rithem me krenari. Aman c'paske qeneee... Nuk rrin dot pa hedhur kunja kot ti. Nejse, te permenda sepse pata pershtypjen qe ti do e kesh lexuar, por ndoshta kam qene gabim. :D
 
Redaktimi i fundit:
Jo se kam lexuar Soul 🤗
Më ke bërë dhe tag që atëherë .😊
Kur kam diçka hy pa problem në argumente...
 
Jo se kam lexuar Soul 🤗
Më ke bërë dhe tag që atëherë .😊
Kur kam diçka hy pa problem në argumente...
Ka qene per librin Profeti, jo "i Huaji".
Por okay :)
 
Okay
E pata harruar kete temen @E**A**
Tek "I huaji" qe te pergezoj per perzgjedhjen, gjerat qe me kane pelqyer jane:
1- Thjeshtesia e te kuptuarit, e ligjerimit, e folura ne vete te pare dhe shkurt. Ne menyre te sinqerte, pa komente e sqarime, pa u shqetesuar si do kuptohet. Arrij te vendos veten ne vend te personazhit e te udhetoj ne historine e tij.
2- Absurditeti qe na rrethon. Duket sikur autori i jep rendesi vetem gjerave te pandryshueshme. Psh thote: "nena vdiq, dje apo pardje ska rendesi".. (dicka e tille) Pra e prekshme eshte vdekja, s'ka rendesi kur. Ashtu sic dhe gjykimi i tij me gjyq behej kryesisht nga cfare natyra e personazhit transmetonte, jo se si ishte realisht situata.
3- Ne teresi me ka percjelle emocione te trishta, ndoshta ky eshte realiteti i jashtem ne te cilin historikisht kemi jetuar. (fut ketu dhe realitetin ku autori jetonte, kolonimizimi francez mbi Algjerine)

Fundi eshte mjaft prekes. Shiko fotografinë 1944276


Me pelqen shume te lexoj postimet tua.
 

Konkursi Letërsisë

  • 1-Brenga ime dashuri

    Votat: 7 41.2%
  • 2-Botë e mjerë

    Votat: 4 23.5%
  • 3-Shitësja e farave

    Votat: 6 35.3%
Back
Top