• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Disa këshilla financiare personale nga Hajdin Sejdia

Lesdon

Antarë i ri
Detyra e planifikimit financiar është aq komplekse saqë shumë njerëz ende nuk ndiheni rehat duke planifikuar financat e tyre. Me kaq shumë për të shqyrtuar dhe aq shumë për të ditur, detyra bëhet e vështirë pa ndihmën e një eksperti financiar. Megjithatë këshillat e përmendura më poshtë nga Hajdin Sejdia me siguri mund të jetë të dobishëm në këtë drejtim:

Kurseni Paratë: Mënyra më e mirë për të planifikuar financat tuaja është për të ruajtur një pjesë të të ardhurave tuaja mujore. Kjo është një mënyrë shumë e mirë për të siguruar të ardhmen tuaj dhe t`i dilni para çdo situatë të paparashikuara financiare.

Vendosni një Buxhet: Vendosja e një buxheti praktik dhe të realizueshëm është hapi tjetër thelbësor. Personi duhet të dije mirë të gjitha shpenzimeve të tij, si dhe të ardhura në mënyrë që të përmbushë objektivat e tij financiare.

Vendosni Qëllimet: Planifikimi i qëllimeve afatshkurtra dhe afatgjata të familjes është gjithashtu e dëshirueshme. Vendosja e qëllimeve fikse dhe realiste është një ide e mirë për të planifikuar financat thotë Hajdin Sejdia.

Shmangni Kreditë: Marrja e kredive do të thotë krijimin e një barre të panevojshme dhe përgjegjësi për veten tuaj. Sa më shumë të jetë e mundur shmangni marrjen e kredive apo çdo lloj aseti.

Vendosni një fond emergjence: Përveç kursim në llogarinë e zakonshme, zhvilloni zakonin e mbajtjes së disa para mënjanë për situata të jashtëzakonshme. Sigurohuni që të mos i përdorin këto para derisa situata është e pashmangshme siç është përshkruar nga Hajdin Sejdia.

Mos përdorni kartat bankare: Mundohuni të kufizoni përdorimin e kartave të kreditit, sepse ata janë burimi i të gjitha shkaqeve kryesore të borxheve dhe detyrimeve.

Bëni punë me kohë të pjesshme: Hajdin Sejdia thotë se duke bërë një punë me kohë të pjesshme nuk është një ide e keqe, nëse ju doni të fitoni disa para në kohën tuaj të lirë.

Paguani me para në dorë: Bërja e të gjitha pagesave me para në dorë ju jep një shans për të verifikuar të gjitha shpenzimet tuaja.

Blerje të zgjuara: ثshtë gjithmonë e këshillueshme të krahasoni çmimet përpara se të bëni ndonjë marrëveshje.

Kartat e Debit-it: Karta e debitit ofron përfitime maksimale me një minimum tarife vjetore.
 
Last edited:

Passion

Banned
Titulli: Disa këshilla financiare personale nga Hajdin Sejdia

I dinim!

Dikur i pata shkruar disa here Koco Kokdhimes ne rubriken e tij (Si te behesh milioner) c'doje mer c'doje?.

E ky zotnia me keto keshillat.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Disa këshilla financiare personale nga Hajdin Sejdia

Une do doja te dija me sh opinionin e gruas se ketij, si te behesh milionjere :D

Si e ka ajo Riselda :p
 
Top