Dilema n: 9

Lauri

Anunnak
Kur askush nuk të pret në mbrëmje, kur askush nuk të zgjon në mjes, kur mund të bësh çfarë të duash në jetën tënde... si e quan; Liri, vetmi, egoizëm... ? ?
Apo të gjitha shkojnë paralelisht bashkë sipas tipit të personit ?
Psh. Vetmia është çmimi i lirisë që ke vendosur të paguash që të jesh i lirë ? ?
A mund t'a quajmë egoizëm këtë zgjedhje që përmbledh edhe dy të parat? ?
7419b56c9a355cf0efd2c65d3e21e17f.jpg
 
Kur askush nuk të pret në mbrëmje, kur askush nuk të zgjon në mjes, kur mund të bësh çfarë të duash në jetën tënde... si e quan; Liri, vetmi, egoizëm... ? ?
Apo të gjitha shkojnë paralelisht bashkë sipas tipit të personit ?
Psh. Vetmia është çmimi i lirisë që ke vendosur të paguash që të jesh i lirë ? ?
A mund t'a quajmë egoizëm këtë zgjedhje që përmbledh edhe dy të parat? ?
Shiko fotografinë 1757889
Egoizem ☺,mendimi im qy ...arsyet do i rreshtoj me vone sa te lë rradacin(cit: @WxP ?) se me ngeli ne dore ??
 
Egoizem do ishte nese je me dike por ndihesh vetem
sepse mire veten por detyron e tjetrin te rri i lidhur pas teje, vetem sepse ti ke frike te qendrosh vetem

paranteze kjo


persa i takon dilemes nr.9
vetmia ne shume raste eshte zgjedhje dhe ska te bej me lirine ,egoizmin apo vetkenaqesine
Eshte zgjedhje ndonjehere e imponuar nga kushtet , ndikuar nga cfare te rrethon , por shume here sepse ke krijuar nje rutinen tenden dhe asnjehere nuk ndihesh e gatshme per ta ndryshuar.
Por jo se nuk deshiron te jesh me dike...thjesht ndonjehere eshte me e veshtire te pershtatesh
 
Besoj qe eshte zgjedhje edhe vete-vendim.
Nqs ne momentin e jetes ku ndodhesh nuk je ne gjendje te pranosh e te vlersosh prezences e nje parteneri ne jeten tende, besoj qe duhet ti ofrosh kohe vetes me veten.
Egoizem? Do ishte nqs e detyron veten te jete ne shoqeri kur se ndjen te arsyeshme
Liri? Aq kohe sa vendos per veten tende sbesoj qe ky vendim eshte nje shenje lirie.

Besoj qe normat e traditat vene shume peshe mbi krahet tona dhe skemi me shikim e drejte e te qarte te mund te themi STOP, me duhet kohe te mendoj, me duhet kohe te vendos. Koha kalon, syri shoqerise e familjes gjykon kur kalove te 30 e le qe sje e martuar, por as e ke ndermend, e per femije mos flas me. PSE? Do vij shoqeria te jetoj jeten tende? Te mbaj pergjegjesite e tua per partenerin e femijet e te tjerat?
Lejoji vetes te mari vendimet qe i pershtaten e qe ne kete menyre te jete ne mundesi te thot "ky ishte veprimi im dhe mbaj cdo pergjegjesi per pasojat e tij".
 
Vetmia Eshte zgjedhje ndonjehere e imponuar nga kushtet , ndikuar nga cfare te rrethon , por shume here sepse ke krijuar nje rutinen tenden dhe asnjehere nuk ndihesh e gatshme per ta ndryshuar.( cit @Monique ) se po pertoj me e shkru
 
Ska egoizem kur dikush zgjedh te jetoje vetem ne sensin e marteses apo bashkejeteses ....vetmi sdo thote te jesh vetem kur nuk jeton me dike ...ka shume njerez qe jetojne me dike por ndihen komplet vetem ...dhe ka njerez qe jetojne vetem por e kane jeten e tyre te mbyshur ne te gjitha aspektet.....liria eshte nje term shume i madh dhe nje hapesire mendore qe ta analizosh ...cdo njeri zgjedh menyren e vet te ndihet i lire ....
 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy
Egoizmi me Lirine nuk shkojne bashke .
Jam i lire sepse sjam egoiste , pra nuk detyroj asnje tme petshtatet mua .
Ama kam lirine te jem vetvetja e jo se ma dikton dikush .
Dhe jo sndjej vetmi perkundrazi , te jetosh vetem ndergjegjesohesh per ate cka je dhe cka do nga jeta .
 
Neqoftese e ke zgjedhur vet ktë gjëndje, është liri. Liri prej frikes se te qenurit vetem, liri prej ndikimeve te shoqerise qe te thone jo duhet te besh kte jo duhet te besh ate, liri emocionale, liri per te marr vendimet e tua. Nuk eshte vetmi sepse je e mbushur plot me veten tende.
 
  • Më pëlqen
Reactions: NGU
Te zgjedhesh te jesh vetem do te thot te jesh ne vetmi ne liri te plote.Sepse sic e keni permend shume veta vetmi nuk do te thot te jesh vetem.
Dhe ska lidhje me egoizmin,te pakten une keshtu e shoh
 
Unë nuk e shoh si egoizëm.
Por njeriu gjithmonë do zgjedhë atë që është më e mira për të.
Unë preferoj më mirë të jem vetëm dhe e lirë,sesa të jem një bashkorte apo një nëne egoiste.
Femrat si unë janë të lindura për të qenë vetëm.
 
Back
Top