Dieta detox që ju ndihmon të dobësoheni dhe të pastroni trupin nga toksinat

dangerous

* * * *
logo-fashion2x-1.png


KËSHILLA & ARSYE
July 8, 2020 | 8:18
Dieta detox që ju ndihmon të dobësoheni dhe të pastroni trupin nga toksinat


Trupi ynë natyrshëm nxjerr toksinat e tepërta përmes organeve sekretuese. Në kushte normale, mëlçia, veshkat, lëkura dhe mushkëritë i disponojnë ato. Sidoqoftë, ndodh që toksinat të arrijnë përqendrime të tilla saqë nuk mund të eliminohen nga aparati ynë “detoksifikues” dhe kjo krijon një gjendje të “acidozës së indeve”.


Në këto kushte, grumbullohen radikalet e lira, të cilat ndotin trupin tonë dhe shkaktojnë ënjtje dhe kile shtesë. Por me këtë dietë detox, do të jetë e thjeshtë dhe e shijshme të riktheheni në formë: sekreti qëndron te përfshirja në dietë e kastravecave. Mund t’i konsumoni me sallaë ose siç janë, e rëndësishme është që gjithmonë t’i shtoni ato në një vakt të ditës, për të paktën një muaj dhe do të mahniteni nga rezultatet!

Kastravecat kanë pak kalori, por janë të pasura me ujë, kripëra minerale, hekur, kalcium, fosfor, natrium, vitamina E C K, proteina dhe përmbajnë veti të dobishme për trupin dhe thelbësore për shëndetin. Ata janë në gjendje të parandalojnë plakjen e lëkurës dhe të largojnë toksinat. Ata mbrojnë zemrën, trurin, kujtesën, shikimin dhe mbajnë të ulëta vlerat e diabetit, sheqerit në gjak dhe kolesterolit.
Me kastravecat ju humbni peshë me shije!

Kastraveci është i përbërë kryesisht nga uji, kjo është arsyeja pse është thelbësor për të hidratuar dhe ushqyer trupin! Në verë, për shkak të nxehtësisë së tepërt shumë lëngje humbasin përmes djersitjes. Kjo perime ndihmon për të mbajtur trupin të hidratuar dhe plot forcë, në mënyrë që të përballeni pa lodhje me ditën!

Duke qenë se ka pak kalori, kastraveci mund të konsumohet edhe si mesvakt p, pasi është në gjendje t’i ngop shpejt dhe pa fituar peshë.logo-fashion2x-1.pngJuly 8, 2020 |
Dieta detox që ju ndihmon të dobësoheni dhe të pastroni trupin nga toksinat


Trupi ynë natyrshëm nxjerr toksinat e tepërta përmes organeve sekretuese. Në kushte normale, mëlçia, veshkat, lëkura dhe mushkëritë i disponojnë ato. Sidoqoftë, ndodh që toksinat të arrijnë përqendrime të tilla saqë nuk mund të eliminohen nga aparati ynë “detoksifikues” dhe kjo krijon një gjendje të “acidozës së indeve”.
dieta_pixabay.jpg
Në këto kushte, grumbullohen radikalet e lira, të cilat ndotin trupin tonë dhe shkaktojnë ënjtje dhe kile shtesë. Por me këtë dietë detox, do të jetë e thjeshtë dhe e shijshme të riktheheni në formë: sekreti qëndron te përfshirja në dietë e kastravecave. Mund t’i konsumoni me sallaë ose siç janë, e rëndësishme është që gjithmonë t’i shtoni ato në një vakt të ditës, për të paktën një muaj dhe do të mahniteni nga rezultatet!
Kastravecat kanë pak kalori, por janë të pasura me ujë, kripëra minerale, hekur, kalcium, fosfor, natrium, vitamina E C K, proteina dhe përmbajnë veti të dobishme për trupin dhe thelbësore për shëndetin. Ata janë në gjendje të parandalojnë plakjen e lëkurës dhe të largojnë toksinat. Ata mbrojnë zemrën, trurin, kujtesën, shikimin dhe mbajnë të ulëta vlerat e diabetit, sheqerit në gjak dhe kolesterolit.
Me kastravecat ju humbni peshë me shije!
Kastraveci është i përbërë kryesisht nga uji, kjo është arsyeja pse është thelbësor për të hidratuar dhe ushqyer trupin! Në verë, për shkak të nxehtësisë së tepërt shumë lëngje humbasin përmes djersitjes. Kjo perime ndihmon për të mbajtur trupin të hidratuar dhe plot forcë, në mënyrë që të përballeni pa lodhje me ditën!
Duke qenë se ka pak kalori, kastraveci mund të konsumohet edhe si mesvakt p, pasi është në gjendje t’i ngop shpejt dhe pa fituar peshë.
cucumbers_2048x.progressive-600x360.jpg
Përshpejton metabolizmin dhe përmirëson tretjen!

Një nga vetitë më të rëndësishme të kastravecit është pastrimi. Në fakt, kjo perime ka cilësinë e eliminimit të toksinave dhe substancave të mbeturinave nga mëlçia dhe zorrët, duke i pastruar ato plotësisht. Jo vetëm kaq, ai gjithashtu parandalon formimin e gurëve në veshka dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Falë sasisë së lartë të ujit, ose 96% të vlerës së tij ushqyese të përgjithshme, kastraveci lehtëson lëvizjet e zorrëve dhe lufton kapsllëkun.
Gjithashtu kastraveci përmban veti anti-inflamatore, veçanërisht të efektshme për tiroidet! Nëse dëshironi të ndiqni një dietë detoksike dhe të shëndetshme, shtoni kastravec në ushqimet dhe recetat tuaja të preferuara. Nuk do të pendoheni!

... nqs ekziston një temë si kjo, të fshihet.
 

Attachments

 • cucumbers_2048x.progressive-600x360.jpg
  cucumbers_2048x.progressive-600x360.jpg
  43.6 KB · Shikime: 0
 • dieta_pixabay.jpg
  dieta_pixabay.jpg
  39.3 KB · Shikime: 0
 • logo-fashion2x-1.png
  logo-fashion2x-1.png
  11.3 KB · Shikime: 0
 • logo-fashion2x-1.png
  logo-fashion2x-1.png
  11.3 KB · Shikime: 0
 • cucumbers_2048x.progressive-600x360.jpg
  cucumbers_2048x.progressive-600x360.jpg
  43.6 KB · Shikime: 0
 • dieta_pixabay.jpg
  dieta_pixabay.jpg
  39.3 KB · Shikime: 0
 • logo-fashion2x-1.png
  logo-fashion2x-1.png
  11.3 KB · Shikime: 0
 • logo-fashion2x-1.png
  logo-fashion2x-1.png
  11.3 KB · Shikime: 0
Redaktimi i fundit:

Ledia

❤Shkodrane❤
Djete qe une e kam provu dhe me ka dhen rezultat eshte djeta me kos e patate
Per 5 dit kam heq 3 kg
 
Top