Dhurata, çfarë është për ju?

Lauri

Anunnak
Dhurata nuk është aq e parëndësishëme sa mund të duket në shikim të parë: shërben për të krijuar lidhje ndërpersonale dhe sociale, dhurata e kuptuar si një shkëmbim pa asnjë kufizim ekonomik dhe tregtar.
Në shoqëritë primitive shërbente për të krijuar marrëdhënie jo vetëm me individë të tjerë, por përbën bërthamën e të gjithë organizimit shoqëror.
IMG_20221127_135229.jpg
Dhurata është një praktikë e përditshme. Një gjest që bëjmë: në bar në mëngjes kur i ofrojmë kafe një shoku ose kolegu të punës, kur ftojmë dikë për drekë ose darkë, bakshish kamerierin, jepni bamirësi një të varfëri që takojmë në rrugë, me rastin e ngjarjeve të rëndësishme si dasma, pagëzime, përvjetorë, ditëlindje etj.
Kuptim interesant i dhuratës ka lindur në kulturën greke dhe është ai i një dhurate të helmuar në të cilën protagonist për Homerin bëhet Uliksi.
IMG_20221127_140316.jpg
Ky i fundit i ofron, së bashku me shokët e tij, verë Polifemit për ta dehur dhe verbëruar më pas. Dhe ndërton kalin e famshëm të Trojës për të mposhtur përfundimisht trojanët. Përsëri me një dhuratë 🤷
IMG_20221127_135731.jpg
" Unë u frikësohem grekëve edhe kur/nëse sjellin dhurata."
Në një përpjekje për t'i bindur trojanët që të pranojnë dhuratën e kalit dhe ta transportojnë atë brenda mureve.
Dhurata pa shkëmbim, me fjalë të tjera ajo njëanshme, është një dhuratë mashtruese.

Patologjia në marrëdhënie lind nga dhurata e helmuar.
Shumë e identifikojnë dhuratën si një formë shtrëngimi dhe kontrolli si një nga faktorët që nxisin patologjinë e sipërpërmendur.
By Lauri 👍
 
"Jepni dhurata qe te duheni" me duket eshte nje hadith nga Profeti Muhamed a.s. por sjam sh e sigurte.
Gjthss, shprehje te tilla si: dhuraten e pranon dhe mbreti nuk kane dale kot. 😁
Personalisht i dua shume. Kam qef te bej, kam qef te me bejne. Por dicka qe me gezon me shume jane gjerat e menduara. Le tjete dicka e vogel, por duhet te kete perpjekjen per t'u identifikuar me mua. Kshu 😁🤗
 
"Jepni dhurata qe te duheni" me duket eshte nje hadith nga Profeti Muhamed a.s. por sjam sh e sigurte.
Gjthss, shprehje te tilla si: dhuraten e pranon dhe mbreti nuk kane dale kot. 😁
Personalisht i dua shume. Kam qef te bej, kam qef te me bejne. Por dicka qe me gezon me shume jane gjerat e menduara. Le tjete dicka e vogel, por duhet te kete perpjekjen per t'u identifikuar me mua. Kshu 😁🤗
Si vera për Polifemin , si dhe kali Trojës ishin dhurata 🤩 dhe aty ishte mashtrimi 🤭
 
Une i kam sh qejfff
 
Per dite te vecanta, po
Kurse per vete dua cdo dite
Kerkoj shume? 🙄
Hahaha ti i do dhuratat një ditë po e një ditë po 🤣
 
 • Haha
Reactions: NGU
Une jo vetem qe i dua dhuratat, POR, dua dhe te mos jene perhere e njejta gje.
Kshu kot dmth ta keni parasysh :D
 
Une jo vetem qe i dua dhuratat, POR, dua dhe te mos jene perhere e njejta gje.
Kshu kot dmth ta keni parasysh :D
Kali që dhurohet, thotë proverbi, nuk shikohet tek dhëmbët 🙂
 
Kali që dhurohet, thotë proverbi, nuk shikohet tek dhëmbët 🙂
ashtu eshte, por nese me dhuron cdo muaj te njejtin kal, me vjen keq por dhe dhembet do i shohim. haha

E pata fjalen, jo cdo rast behen te njejtat lule, po nga i njejti person. thjesht iken ajo magjia dhe lezeti. Per mua normalisht :)
Per tjeret do ishte super ndoshta :D
 
@Lauri
Ndoshta dhe per te te shpjeguar pse thash ate mbi dhuratat.
Une jam njeri qe bej dhurata, dhe asnjehere nuk bej te njejten dhurate tek dikush. Jap sh dashuri, mendim aty. Cdo dhurate ka 1 pjese kujtimi apo mendimi qe me lidh me personin qe po merr dhuraten. Keshtu qe, nje njeri qe eshte aq i kujdesshem mbi kete gje, normal dhe vete do e gezonte me shume nese do merrte dhurate te vecante, te personalizuar, te mire menduar. Me kete nuk nenkuptoj te jete e shtrenjte. Dicka shume minimaliste, por te kete pak personalizim te Soulit aty tek ajo. :)
 
@Lauri
Ndoshta dhe per te te shpjeguar pse thash ate mbi dhuratat.
Une jam njeri qe bej dhurata, dhe asnjehere nuk bej te njejten dhurate tek dikush. Jap sh dashuri, mendim aty. Cdo dhurate ka 1 pjese kujtimi apo mendimi qe me lidh me personin qe po merr dhuraten. Keshtu qe, nje njeri qe eshte aq i kujdesshem mbi kete gje, normal dhe vete do e gezonte me shume nese do merrte dhurate te vecante, te personalizuar, te mire menduar. Me kete nuk nenkuptoj te jete e shtrenjte. Dicka shume minimaliste, por te kete pak personalizim te Soulit aty tek ajo. :)
Çdo ditëlindje psh nuk të prish punë të jenë të njëjtat buçet lulesh 💐🤗
 
Me pelqejne,sidomos kur marre nga dy personat me te rendesishem te jetes sime. :))
 
Duke ec rruges, te ndalon njera dhe te pyet per cigare... Ja jep ate cigaren dhe ja ndez (me ofert). Ajo eshte dhurata me e bukur qe mund te japesh sepse ne pjesen me te madhe te rasteve pasohet nga shum cigare te tjera...
 
Nuk ka rëndsi se çfarë të dhurojnë.
E rëndësishme është që të kujtojnë :):)
Ndonjëherë edhe një trëndafil i vockël vlen shumë.
Është diçka simbolike që i bën një personi që ti e ke vërtetë për zemër 😍😍👄🥰
 
me pelqen te bej dhurata njerezve qe dua. per mu dhuratat jan mendimet e bukura qe kan njerezit per njeri tjetrin.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-𝐁𝐢𝐬𝐞𝐝𝐞̈ 𝐦𝐞 𝐯𝐞𝐭𝐞𝐧....

  Votat: 4 25.0%
 • 2-Shendeti

  Votat: 1 6.3%
 • 3-Treni I enderrava....

  Votat: 0 0.0%
 • 4-"Ka netë"

  Votat: 4 25.0%
 • 5-`Ne endrren e nje treni.`

  Votat: 3 18.8%
 • 6-Treni jetës

  Votat: 4 25.0%
 • 7-Kohë lufte...

  Votat: 0 0.0%
Back
Top