Denoncoi drejtorin, e lyejnë me benzinë dhe i vënë flakën 19-vjeçares

Hera

Banned
[h=1]Denoncoi drejtorin, e lyejnë me benzinë dhe i vënë flakën 19-vjeçares[/h]
nusrat-660x405-570x350.jpg

Nusrat Jahan Rafi u lye me benzinë dhe iu vu flaka në shkollën e saj në Bangladesh. Më pak se dy javë më parë, ajo kishte ngritur një padi seksuale për ngacmim ndaj drejtorit të saj.

Nusrat, ishte 19 vjeç nga Feni, një qytet i vogël 160 km në jug të Dakas. Ajo studionte në një shkollë medrese. Më 27 mars, ajo tha se drejtori i shkollës e thirri atë në zyrën e tij dhe e preku vazhdimisht në mënyrë të papërshtatshme. Para se gjërat të mund të shkonin më tej, ajo vrapoi jashtë.

Shumë vajza të reja në Bangladesh zgjedhin ti fshehin përvojat e tyre të ngacmimit seksual ose të abuzimit të fshehtë për shkak të frikës nga turpërimi i tyre ose familjeve të tyre. Ajo që e bëri Nusrat Jahan të ndryshme është se ajo nuk fliste vetëm – ajo shkoi në polici me ndihmën e familjes së saj ditën kur ndodhi abuzimi i supozuar.

Në stacionin lokal të policisë ajo dha një deklaratë. Ajo duhet të ishte futur në një mjedis të sigurt për të kujtuar përvojat e saj traumatike, por në vend të kësaj ajo ishte filmuar nga oficeri përgjegjës në telefonin e tij ndërsa ajo përshkruante përvojën e hidhur.

Në video Nusrat është dukshëm e pikëlluar dhe përpiqet të fshehë fytyrën e saj me duar. Polici dëgjohet duke e quajtur ankesën “jo ndonjë punë të madhe” dhe duke i thënë asaj të lëvizë duart nga fytyra e saj. Videoja u zbulua më vonë në mediat lokale.

Nusrat Jahan Rafi ishte nga një qytet i vogël, erdhi nga një familje konservatore dhe shkoi në një shkollë fetare. Për një vajzë në pozicionin e saj, raportimi i ngacmimeve seksuale mund të vijë me pasoja. Viktimat shpesh përballen me gjykimin nga komunitetet e tyre, ngacmimet, personalisht dhe në internet, dhe në disa raste sulme të dhunshme. Nusrat vazhdoi të përjetonte të gjitha këto.

Më 27 mars, pasi shkoi në polici, drejtori i shkollës u arrestua. Gjërat më pas nisën të përkeqësoheshin për Nusratin. Një grup njerëzish u mblodhën në rrugë duke kërkuar lirimin e tij. Protesta ishte organizuar nga dy studentë meshkuj dhe politikanët vendas dyshohet se ishin të pranishëm. Njerëzit filluan të fajësojnë Nusratin. Familja e saj thotë se ata filluan të shqetësohen për sigurinë e saj.

Megjithatë, më 6 prill, 11 ditë pas sulmit seksual të dyshuar, Nusrat shkoi në shkollën e saj për të dhënë provimet e saj përfundimtare.

“Unë u përpoqa ta shoqëroja motrën time në shkollë dhe u përpoqa të hyja në shkollë, por unë u ndalova dhe nuk u lejova“, tha vëllai i Nusratit, Mahmudul Hasan Noman.

“Po të mos isha ndalur, diçka e tillë nuk do të kishte ndodhur me motrën time“, tha ai.

Sipas një deklarate të dhënë nga Nusrat, një studente femër e mori atë në tarracën e shkollës, duke i thënë se një nga miqtë e saj po rrihej. Kur Nusrat arriti në çati, katër ose pesë vetë, të veshur me burka, e rrethuan atë dhe pretendohet se i bënë presion të tërhiqte çështjen kundër drejtorit të shkollës. Kur ajo refuzoi, ata i vunë zjarrin.

Shefi i Hetimeve të Policisë Banaj Kumar Majumder tha se vrasësit donin “ta bënin atë të dukej si një vetëvrasje“. Plani i tyre dështoi kur Nusrat u shpëtua pasi ata ikën nga vendi i ngjarjes. Ajo ishte në gjendje të jepte një deklaratë para se të vdiste.

“Një nga vrasësit po e mbante kokën poshtë me duart e tij, kështu që lënda djegëse nuk u derdh dhe kjo ishte arsyeja pse koka i saj nuk u dogj,” tha Majumder për BBC Bengali.

Por kur Nusrat u dërgua në një spitalin lokal, mjekët gjetën djegie që mbulonin 80% të trupit të saj. Në pamundësi për të trajtuar djegiet, ata e dërguan atë në Spitalin e Dhaka Medical College.

Në ambulancë, duke menduar se ajo nuk mund të mbijetonte, Nusrat regjistroi një deklaratë në telefonin celular të vëllait të saj.

“Mësuesi më preku, unë do ta luftoj këtë krim deri në frymën time të fundit“, dëgjohet ajo të thotë.

Ajo gjithashtu identifikoi disa nga sulmuesit e saj si studentë në medrese.

Lajmet mbi historinë e Nusrat mbizotëruan në mediat e Bangladeshit. Më 10 prill, ajo vdiq. Mijëra njerëz dolën për funeralin e saj në Feni.

Policia ka arrestuar 15 vetë, shtatë prej të cilëve dyshohet se janë përfshirë në vrasje. Midis të arrestuarve janë dy studentët meshkuj që organizuan protestën në mbështetje të drejtorit të shkollës. Vetë kryetari i shkollës mbetet në paraburgim. Polici i cili filmoi ankesën seksuale të ngacmimit të Nusrat është larguar nga posti i tij dhe është transferuar në një departament tjetër.

Kryeministri Sheik Hasina takoi familjen e Nusrat në Dhaka dhe premtoi se çdo person i përfshirë në vrasje do të blihej para drejtësisë. “Asnjë nga fajtorët nuk do të kursehet nga veprimi ligjor,” tha ai.

Turma të mëdha u mblodhën në qytetin e Nusratit për funeralin e saj.

Vdekja e Nusrat ka ngjallur protesta dhe mijëra njerëz kanë përdorur mediat sociale për të shprehur zemërimin e tyre për rastin e saj dhe trajtimin e viktimave të sulmeve seksuale në Bangladesh. BBC
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Eh se trishtim.
Ne disa vende te botes je me mire te jesh kafsh se sa femer.
 

Hera

Banned
Jane njerez qe sado shekuj te kete jete ato njerez nuk behen kurre
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
shume keq per kete vajze, ishte e re dhe e kish jeten para por ctu besh qyrykeve qe perfitojne cdo gje em ane te lehtesirave fetare dhe i trajtojne femrat si gjee dores se dyte. :(By the way rregulloni titullin se nuk qe Drejtor ai por palaco. :D
 
Top